Daně u nesezdaných partnerů

girl.misel
19. srp 2018

Vsude se pise ze manzel si dane muze uplatnit na manželku co je na md. Jak je to prosim u nesezdanyc paru? Je to stejne nebo partner nemuze uplatnit?

mia255
19. srp 2018

@girl.misel no, myslím že to jde jen u sezdaných páru. Dokud jsme nebyli manželé tak si manžel uplatnit odpočet nemohl..

barchen
19. srp 2018

@girl.misel Pouze na nezaměstnanou manželku/manžela, kterého roční příjem nepřesáhl 68.000 Kč. U nesezdaných párů není možné tuto slevu uplatnit ani v případě, že vychovávají společného potomka.

biedronca
19. srp 2018

@barchen Takže pokud se nesezdanému páru narodí díte, tak je pro ně "prakticky vyhodnější" se vzít, aby aspon nějaké penízky se vrátili, chapu to dobre?

mia255
19. srp 2018

@biedronca ano ;)

biedronca
19. srp 2018

@mia255
@mia255 a ono to vrácení penez je tím stylem, jak se v lednu a unoru podává v práci daňovka, a v breznu příjde na učet třeba 24tis (za manželku)?
A nebo se to počítá, ze kazdý měsíc příjde vyplata o 2070 Kc prostě "vyšší"?

jujatko
19. srp 2018

@biedronca Tato sleva je až v rámci ročního zúčtování, tedy jednou za rok dostanete peníze na dovolenou 🙂

barchen
19. srp 2018

@biedronca Ano,pokud matka chce byt na RD nejakou dobu a nebude u toho moc vydelavat,resp.nebude vydelavat.To pak v rocnim zuctovani nebo po podani DP vraci manzelovi tech cca 24.000 kc rocne. Dane na deti je mozne pak uplatnovat mesicne nebo i takhle rocne i u nesezdanych paru. Dane na manzelku bez prijmu pouze u manzelu.

biedronca
19. srp 2018

@jujatko Noo super, to jsem chtěla slyset. Takže na vrácení daně dosahne zena spíse, až bude na rodičovské /na materské těch 68tis většinou presáhne/ a jeste nemůže do toho pracovat. Ano ?

biedronca
19. srp 2018

@barchen Jooo? dan na dítě, jde i u nesezdaných ,?

jujatko
19. srp 2018

@biedronca jj, bonus na dite jde bez ohledu na (ne)manzelstvi. My si treba dite vyuctovavame az pri rocnim zuctovani. Rodicak se do tech 68 tis (nebo kolik to presne je) nepocita, materska ano. Pracovat při RD muzete. Pokud rocni prijem nepresahne tu hranici 68 tis, tak si pak manzel muze uplatnit slevu. Ja si to pri RD hlidala, aby mi to zbytecne nepresvihlo treba o 5 tis

biedronca
19. srp 2018

No jasný, takže při rodičovksé je dobré sice si privydělat,ale zároven si hlídat,aby to tech 68tis nebylo a + pak dostanete při ročním zúčtování vratku. Jak na díte, tak na manželku.
tož to opravdu vam "stát" opravdu vratí treba 40tis dohromady jo? Mě se tomu nechce verit.. @jujatko

girl.misel
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
girl.misel
autor
19. srp 2018

@biedronca takže vlastně dane na manzelku pouze pri rd, jak nastoupim do prace a budu mit vic jak tech 68tis tak bez naroku na dan. Chápu to dobře?

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca úplně bez problémů dostane 12*2070 plus jedno dítě 12*1267 pak třeba další úroky, životko, penzijko, krev. Jen na tu manželku musí mít dostatečné příjmy, aby si ji mohl uplatnit. Ty co mají 20 hrubého sotva dostanou pořádnou vratku za manželku. To už se jim spíš vyplatí, aby tam manželka dělala bez omezení.

biedronca
19. srp 2018

@lenoulinkaa Jo tak to přítel ma 30 hrubého,tam to vyjde.
Spíše mi šlo oto,že ze začátku je žena na materské. A ta co predtím pracovala, tak za těch 28tydnů co materská je, těch 68tis presáhne určitě.

biedronca
19. srp 2018

@girl.misel Je dobré pracovat na rodičáku,ale hlídat si,aby to neprevýsilo tech 68 tis. Tak máš příjem z brigády, rodičák a jeste manželi za rok vrátí 24tis '(pokud má aspon 20tis hrubého).

girl.misel
autor
19. srp 2018

@biedronca ano to chápu, ale az po 2,5letech nastoupím zpet do zaměstnání tak uz narok zanikne ne

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca co jsem si to hodila do kalkulačky tak při 20 tisících to je měsíčně 1950 zálohovka, takže to je ještě paráda...

barchen
19. srp 2018

@biedronca Ano,dan na vsechny deti lze uplatnit i u nesezdanych paru,vzdy jeden z rodicu nebo i prarodice. Za rok 2018 je to cca 15.000 kc na prvni,pak se to zvysuje na kazde dalsi dite vic. Teoreticky rodina se tremi detmi a matkou na RD muze dostat rocne vraceno 70-80 tisic. Pak je mozne v danich zadat o skolkovne, pokud mas dite ve skolce. Samozrejme bavime se o situaci,kdyz jeden z manzelu ma klasicky zamestnanecky pomer. U OSVC je to trochu jine.

biedronca
19. srp 2018

@barchen Krude, a jednou za rok na dovolenou u moře, to krásně vyjde a jeste zbyde. Nechapu tedy, že to jde "tak lehce", ze stát opravdu "vrátí takový balík". Nejak se mi tomu nechce verit..

biedronca
19. srp 2018

@girl.misel no to je jasný, ze zanikne.

barchen
19. srp 2018

@biedronca Ano vraci. Je to takova vyhoda pro pracujici. Dle meho nazoru je to take slusna castka. Kdyz to srovnam s tim, jak jsme oba pracovali a nemeli deti a zadne vratky. Akorat napr. ja mam vysokou PPM (materskou) a deti driv po sobe,takze dan na manzelku nam vratili pouze jednou. Tak snad u tretiho ditete nam to vyjde vic nez jednou 😊, kdyz uz statu vychovavam nove danove poplatniky.

biedronca
19. srp 2018

@barchen No jo,ale kdyz človek s příjmy, nemá narok ani na porodné a nic, tak jako dobrých byt jen 24tis , byt jen jednou ne? Ja teda byh to brala.
Ikdyz fatk se mi tomu nechce verit porad :D

barchen
19. srp 2018

@biedronca Samozřejmě. Pouze píšu, že i tak to může vyjít, že kvůli 2-3 tisícům nedostaneš vratku těch 24 tisíc. Ale to není to nejdůležitější 🙂. Zdraví dětí je to nejvíc. Sama se přesvědčíš, když bude aktuální situace, co všechno si jako manželé můžete uplatnit, bude to příjemné zjištění.

biedronca
19. srp 2018

@barchen No jo,ale to by si mě musel ten můj chtít vzít ... no :D
Jasný, je dobrý byt na RD zároven jít si privydelat,ale hlídat aby za rok to nebylotech 68 tis. Pak budeme v balíku tj. vratky, zivotko, uvěr, penzijko, ... brigáda, rodičák :D

barchen
19. srp 2018

@biedronca No, to už si musíš ošéfovat doma sama 🙂. Já jsem doma jasně řekla, nejdřív svatba pak dítě. Chtěla jsem to mít administrativně vyřešené, stejné příjmení a neřešit zbytečně věci, které občas musí řešit nesezdané páry (myslím tu administrativu a tak).

priefi
20. srp 2018

@girl.misel nesezdani maji smulu 😉

simona_33
21. srp 2018

@biedronca tak ono dost zalezi na prijmech manzelkY.... svatba taky neco stoji takze treba ten rok odectu nemusi byt tak lukrativni 🤣 a do letosniho roku napr osvc uplatnujici pausal nemohl manzelku stejne odecitat...