Používáme cookies. Více informací zde. OK

Daňové přiznání fyzických osob ze závislé činnosti

emily2015
6. led 2016
Ahoj,
měla bych na Vás prosbu, jelikož se tu mezi Vámi vyskytují dost zkušené, a ne jednou mi zde bylo správně zodpovězeno, tak se obracím s dotazama sem 🙂

Manželovi budu dělat daňové přiznání za rok 2015 a mám pár otázek, které bych si chtěla ujasnit.
Jen pro upřesnění:
Od 1.1.2015 – 30.6.2015 = byl na úřadě práce, 5 měsíců vyplácena podpora
Od 1.7.2015 – 31.12.2015 = byl zaměstnán
V roce 2015 nepodnikal, živnost byla pozastavena. A neměl žádné jiné příjmy.
Od 1.1.2016 – OSVČ, plně podniká.

Zde jsou mé dotazy:
1) Jaké přesně formuláře na daňové přiznání vyplnit?
Tyto?
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
- Výpočet daně a daňového zvýhodnění u daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
K výpočtu daně budu potřebovat vyplnit od bývalého zaměstnavatele tento formulář:?
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění

2) Uvádí se někam příjmy z podpory nebo období, kdy byl veden na ÚP?
- Stačí doložit do příloh - papír z ÚP, že byl veden v evidenci od-do?

3) Chci uplatnit slevu na jedno dítě a manželku. Já jsem byla od 1.1.-1.8.-na rodičovské dovolené a pobírala rodičovský příspěvek.od 1.8. na nemocenské. Příjmy z nemocenské nepřesahují 68000Kč. A příjmy z rodičovského příspěvku se nepočítají,že?
Může tedy manžel požadovat slevu za celý rok na mě?

Předem moc děkuji za přečtení až sem a zodpovězení mých otázek.

Jana
banitram
6. led 2016
Manžel zajde za mzdovou účetní, kde pracoval do 31.12.2015. Podepíše prohlášení poplatníka daně (růžový papír) na zadní straně a požádá o provedení ročního zúčtování. Má na to nárok. Pokud dítě neuplatňoval měsíčně, tak si vepíše dítě a dodá potvrzení od manželky, že ona tuto slevu po celý rok 2015 neuplatňovala a také rodný list dítěte. Dále si na zadní straně vepíše manželku (jméno a rodné číslo) - ke slevě na manželku se nic nedokládá. ... pokud mu chcete dělat daňové přiznání vy, tak doporučuji využít interaktivního formuláře (každý rok si ho např. já stahuji z idnes). Tam nemusíte nic přepočítávat, jen dosazujete hodnoty z potvrzení o zdanitelných příjmech manžela a vše vám to spočítá, i výslednou daň. Pak jen vytisknete pro FÚ
Příjmy z ÚP se nikam nepíší. Pod měl za celý rok zdanitelný příjem přesahující 55200 Kč, tak mu vznikne nárok i na daňový bonus na dítě.
Příjem z rodičovské dovolené se nezapočítává, jen příjem z MD, ale to se vás netýká
emily2015
autor
6. led 2016
@banitram děkuji za odpověď. Daňové přiznání mu musím dělat já, u starého zaměstnavatele to již z jistých důvodů není možné.
A na idnes ten interaktivní formulář asi ještě není k dispozici na tento rok,že?
A příjem z nemocenské se započítává? Ale když ten příjem není nad 68000,tak si mě uplatnit může na celý rok,že?
Ten interaktivní formulář by mě měl navádět,co a jak. Nebo se mýlím?
A je když tedy manžel nepodnikal,tak se vyplňuje úplně jiné prohlášení,než u klasického OSVČ
emily2015
autor
6. led 2016
@banitram vyplňuje se ten růžový papír-přesné znění-prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti?
A když je OSVČ, až od tohoto roku, tak žádné formuláře na sociálku či na zdravotní se vyplňovat nemusí. Jen teď od nového roku byl obnovit živnost a platí si minimální zdravotní a sociální.
emily2015
autor
6. led 2016
@banitram a ještě konkrétně ten daňový bonus na dítě znamená co? Přijem přesahoval těch 55200Kč. To vše určitě bude ale v tom interaktivním formuláři, že ? Děkuji moc za informace
banitram
6. led 2016
Ten formulář jsem tam ještě neviděla, ale do konce března je čas. V podstatě vás to navede, abyste vyplnila ty správné kolonky a nemusela daň počítat ručně. Manžel podá klasické daňové přiznání a z toho, co uvádíte, tak nebude vyplňovat ani žádné přílohy. Prohlášení poplatníka je papír, který se podepisuje u mzdové účetní, je to něco jiného než daňové přiznání.
Co se týče daňových záležitostí plynoucích z podnikání od 1.1.2016, tak to se nijak roku 2015 nedotkne.
Daňový bonus zajistí, že manžel dostane 1117 Kč/měsíc na dítě i za měsíce, kdy nemohl uplatnit slevu na dítě. To pro něj znamená dalších 6702 Kč navíc za těch prvních 6 měsíců na ÚP.
emily2015
autor
6. led 2016
Děkuji za vysvětlení. Takže jestli chápu dobře, tak budu vyplňovat za něj, i když nepodnikal
- též růžový formulář a přesné znění:
PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB.
xpila
6. led 2016
@emily2015 Formulář si vyplň přímo na Ministerstvu financí, kde máš zaručeno, že je správný https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep.... Vše to také dopočítává. Pokud má datovou schránku, tak může rovnou poslat, pokud ne, tak uložit v PDF a vytisknout.
Ke slevě na manželku musí být minimálně čestné prohlášení, že tvůj příjem nepřesáhl 68 tisíc. Počítá se tam příjem ze zaměsnání, mateřská, neschopenka, dovolená atd.
To růžové prohlášení nemá s daňovým přiznáním nic společného, takže to nevyplňuješ. Jen klasické daňové přiznání daně z příjmu fyzických osob. K tomu musí doložit potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmů, případně jestli si bude uplatňovat nějaké odečitatelné položky (úroky z hypo, pojištění apod.).
emily2015
autor
6. led 2016
@xpila moc děkuji za informace. Začínám mít jasno 😉 potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmů ještě nemám,tak nemůžu vyplňovat, ale nejradši bych to měla už za sebou. Ještě jednou moc děkuji, kdybych si ještě nebyla s něčím jistá,mohla bych se znovu na Vás holky otočit?
xpila
6. led 2016
@emily2015 Určitě, klidně napiš. Ten formulář si můžeš předvyplnit (personálie, adresy, děti atd.) a uložit, poté ho jen načteš.
emily2015
autor
6. led 2016
@xpila díky. Večer se něj vrhnu 🙂
emily2015
autor
6. led 2016
@xpila myslím na ten formulář 😃 zkusím si ho hned vyplnit 🙂
emily2015
autor
6. led 2016
@xpila koukám teď na ten formulář je tam od roku 2013, nebude náhodou na rok 2016 nějaký nový? nevíš náhodou?
xpila
6. led 2016
@emily2015 Není 😉
emily2015
autor
12. led 2016
@xpila
@banitram
Ahoj holky,
mohla bych se na Vás ještě otočit? Dotazovala jsem se tu minulý týden ohledně vyplnění daňového přiznání. Dobře jste mi poradily, tak se s prosbou otáčím znovu.
Nyní manželovi vyplňuji daňové přiznání přes stránky Ministerstva financí, jak mi doporučovala xpila. A vše super, navádí to krásně, akorát si nejsem jistá s jednou věcí a to s touto:
Ve formuláři mi hodilo kritickou chybu, že nemám vyplněn konkrétně řádek 84 - úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (po slevách na dani). Kde tohle přesně najdu na potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, co manžel dostal v práci? je to ten řádek 13 - úhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů...Tohle sem totiž nevěděla kam vyplnit 😃 možná vám budu připadat jako debil, omlouvám se za to, ale mohly byste mi prosím poradit 🙂 nejsem si s tím totiž opravdu jistá, tak ať neudělám nějakou botu...nejdou mi totiž ty věty logicky nějak k sobě, tak tady jsem se zkrátka zadrhla 😞 a potřebovala bych popostrčit 🙂 děkuji moc
emily2015
autor
13. led 2016
holky, tak odpovídat už nemusíte 🙂 sedla jsem si k tomu znovu teď ráno, a už jsem na to přišla 🙂
verakos
13. led 2016
Dobrý den, moc prosím o radu. V průběhu MD mi skončil pracovní poměr, nyní pobírám RP. Daňové přiznání si podávám sama? Od bývalého zaměstnavatele stačí tedy jen potvrzení o zdanitelných příjmech? Příjmy přesáhly 68 tis., tudíž manžel na mne slevu neuplatní.
xpila
13. led 2016
@verakos Můžeš požádat posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daní, ale doporučuju si DP udělat sama.
verakos
14. led 2016
@xpila Děkuji za odpověď. O této možnosti zaměstnavatele jsem vůbec netušila, a neboť ohledně DP tápu, jeví se mi to jako nejlepší řešení. Zeptám se však, proč doporučujete udělat DP sama?
elvira
20. led 2016
Snad nevadí, že svůj dotaz "přilepím" k této diskusi - nechci zakládat novou...
Potřebovala bych se ujistit - manžel bude podávat daňové přiznání, jedná se mi o odečet úroků z úvěru na bydlení - ve výpisu jsme jako účastníci smlouvy oba - v jednom případě jsem majitelem účtu já, ve druhém manžel. Můžu mu odečíst "oboje" úroky - máme dva výpisy, je to ze dvou stavebek - za předpokladu, že já si je odečítat nebudu?
Asi to píšu jak tatar, nejsem odborník, tak snad to půjde pochopit... 😉
A ještě jeden dotaz - muž provozuje podnikání jako vedlejší činnost, při zaměstnání. Bude doplácet zdravotní pojištění - dává se ten nedoplatek do daňové evidence? =-)
Díky 😉

Sem začni psát odpověď...

Odešli