Dluhy a mateřská. Jde to zvládnout?

ivankapetanek
4. led 2024

Zdravím, chtěla bych se zeptat je tu někdo kdo má půjčky a je na mateřské. Chtěla bych se zeptat jak to zvládáte mám 4 půjčky které mi dělají mes splátka cca 12 000 najem se vším všudy 15.tis. přítel má tak též na sebe půjčky cca 12 tis. A chtěly bychom miminko půjčky máme ještě na 8 let a je nám už dost let jak toto řešit lze půjčky nějak pozastavit nebo něco vím že je něco jako insolvence ale bojím se že mi nevyjde byla jsem se ptát a řekli mi že spadam do upadku oddlužení ale že na insolvecni to není že ještě platit zvládám. Vůbec nevím jak to řešit miminko by jsme moc chtěly jsme spolu uz 12let ale čekat až se zbavíme dluhu to je dlouhá doba to by bylo už asi pozdě děkuji moc všem za rady

hanka_12345
4. led 2024

to mate dohromady cca 40 000..no tak pokud vydelate spolecne aspon 80-90 000 tak asi v pohode ale to asi nevydelate ze? tim padem bych do tohoto rozhodne dite neprivedla

berenika39
4. led 2024

To, co jste si napůjčovali je třeba splatit. Jiná práce, víc práce, lépe placená práce. Omezit náklady tak, abyste mohli splácet co nejvíc a co nejrychleji. Pozastavit půjčky - kdybys byla ty, co půjčuje - chtěla bys, aby ti dlužník pozastavil splátky? Spíš ne....

hanka_12345
4. led 2024

@berenika39 hm tak to je kruty...to asi se malo komu bude chtit a urcite to nechtela slyset :D ale jako je to pravda no

ivankapetanek
autor
4. led 2024

Nechtěla bych pozastavit všechny půjčky na pořád jen třeba jendu na nakou dobu než by jsme na tom byly lépe vím co jsme si nabraly musíme splatit to by mě ani nenapadlo neplatit ale jen by mě zajímalo jestli to někdo má podobné a jak to řeší nebo řešil jestli je nějaká možnost minimální splátky nebo co koliv

janule0123
4. led 2024

@ivankapetanek na co mate prosím te tolik půjček?jestli chcete rodinu a nebyt v problemu velikým (mám pocit, ze ten problém už mate teď), tak zmenšit objem půjček … poresit aktuální náklady .. jestli nejsou někde rezervy, případně jestli se nedá řešit lepší práce ? Máme uver na bydlení … je to nastaveny tak, aby to manžel zvládal platit sám … jako jestli to správně chápu - mate půjčky za 24tisic měsíčně - to už je na úrovni slušně hypotéky .. nejde to aspoň sloučit do jedné půjčky ? Nedalo by se tím něco ušetřit ? Pocitej s tím, ze s ditetem ti klesnou příjmy a stoupnou náklady … za me těch 9tisic na tři roky (teď to bude o malinko víc) je hrozně málo a chce to mít něco našetreno - což vy s tolika půjčkami v takových částkách predpokladam nemáte … ano dá se sehnat oblečení za par korun, hračky, plínky významná položka, nemusí se podařit kojení - jen to umělý mliko je par tisíc za měsíc, …

ivankapetanek
autor
4. led 2024

@janule0123 ano vím bohužel půjčky vznikly v mládí já brala na auto a věci do začátku bydlení braly jsme jednu společnou ale bohužel se pak naskytla na pritele exekuce za to že máma neplatila něco a museli jsme vzít další tak nějak to bohužel pokračovalo vím že je to tíživé situace a co to miminko všechno obnáší jen mě napadlo se zeptat jestli někdo náhodou nemá nějakou radu

lichozroutsudy
4. led 2024

@ivankapetanek Ach jo, financni gramotnost nula. Pokud ted dluzite, kam se podivate, tak fakt na dite zapomen. Nemate sanci ho uzivit, coz je vase povinnost. Na davky nespolehej, protoze se svym pristupem k financim byste se neuzivili, ani kdyby ti chodilo na ucet mega mesicne. 🤦‍♀️

janule0123
4. led 2024

@ivankapetanek jediná rada je stlačit objem těch půjček co mate pobrany tak, aby to bez problemu zvládal platit jeden a ještě vám zbylo … začnete si psát náklady.. mrkni jestli tam není něco zbytneho a to omezit a řešit mimořádný splátky … možná bych zkusila nějakýho poradce, jestli se to nedá sloučit do jedny a tím třeba něco ušetřit … zadnej kouzelnej recept na to asi moc nenajdes … chce se to omezit, začít přemýšlet nad vydajema, nebo ať si přítel najde finančně zajímavější praci i za cenu nějakýho “nepohodlí”… s takovým hrbem na zádech se nedá ani v klidku usnout 😞tohle by chtelo řešit bez ohledu na bejbo…s bejbem se stejně budes muset naučit nad téma penezma přemýšlet …malý děti, malý náklady (spis problém minimálního příjmu na začátku), ale jak ty děti porostou, porostou i náklady a to chce umět hospodařit s penezma …ale je zas fajn, ze když se ptáš, tak asi nad tím přemýšlíš, ze je potřeba to řešit a ne si bezhlavě poridit rodinu

irmamala
5. led 2024

Prosimte, s nasim milosrdnym systemem prispevku a pridavku na “kde co”, budete uplne v cajku.

michaela666
5. led 2024

Sloučit půjčky a najít si na přechodnou dobu ještě brigádu ( ideálně oba), ať stihnete zaplatit co nejvíc a dítě bych řešila až potom. My jsme bez půjček a dluhů, průměrný plat. Tím jak stoupali ceny u všeho to dopadlo tak, že od necelých 2 let dcery chodím do práce, abychom ji mohli aspoň trochu dopřát výlety, občas herničku,....
Ve vaší situaci bych se klepala hrůzou, kdy chlap omarodí i na 14 dní, ty na rodičáku a najednou nemáš co dát k jídlu dítěti a ještě ti porostou problémy kvůli neplacení.

areh
5. led 2024

Jak je psáno. Sloučit půjčky. Poradit se s dobrým fin. poradcem. Můžeš se poradit i třeba v bance (ČS má projekt Moje zdravé finance, tam se můžou podívat na tvoje příjmy a výdaje a doporučit řešení, zeptej se třeba ve své bance).
Ještě bych se zamyslela, jestli jste schopni si teď něco odkládat a udělat si aspoň min. rezervu.

journals
5. led 2024

@ivankapetanek jakou radu chceš slyšet? Na to jste měli myslet dřív.
A tu půjčku chceš pozastavit na jak dlouho? Na dalších 20 let? Protože pořídit si dítě není nic levného 🤦🏻‍♀️ naopak. Čím víc poroste, tím je dítě dražší záležitost.

krisstina93
5. led 2024

Najdi si dobrého finančního poradce, nech si půjčky sloučit, bude nižší splátka. Ale zas pocitej, ze pak budeš mít cca 10 tisíc rodicak, záleží kolik vydělá partner, on pak bude muset táhnout prakticky vše a dítě není úplně levná sranda.

ai30
5. led 2024

@ivankapetanek Splatka se asi bude dat snizit, sle pocitej s tim, ze se vam to vyrazne prodlouzi a budete to tedy splacet jeste v dobe, kdy uz by bylo potencialni dite ve skole a tam jsou ty naklady na ziveni uplne nekde jinde.
Je u vas moznost zvyseni vydelku? Rekvalifikace, lepsi misto? Ma vam kdo dite hlidat, aby ses mohla co nejdriv vratit do prace? Bylo by mozne odstehovat se nekam, kde jsou nizsi naklady na bydleni? Jste na tom zdravotne dobre?
Tam je strasne moc promennych, je to tezka situace. Musite si nechat poradkt s pujckami a pokud mozno i s profesni budoucnosti a vytvorit si scenare, jak byste to zvladali (i treba pokud by dite bylo nemocne a potrebovalo velkou peci a prijmy by tedy byly dlouhodobe jen na jednom z vas).

kometkak
5. led 2024

@ivankapetanek tak to je celkem jednoduchá matematika. Máte výdaje 40 tisíc + další - jídlo, cestovné, oblečení, telefony atd. Takže už teď minimálně 50 tisíc nákladů ve dvou lidech, pokud máte auto tak víc. S malým dítetem počítej ještě plíny, oblečení, popřípadě umělé mlíko, v půl roce už jídlo, možné léky - cca 3 -8tisíc navíc. Jestli máte dluhy na 8 let, tak bych první zamakala jak mourovatá (oba dvě, tři práce, víkendy svátky, brigády) a místo 8 let bych to zaplatila třeba za 4. Dítě v této situace jen v případě že k vaší mateřské dokáže přítel přisypat minimálně 60 čistého měsíčně (abyste slušně žili tak spíš 80 čistého) a to bych se ještě děsila, aby nepřišel o práci. Není to problém na měsíc, dítě je finční zátěž na desetiletí.

nat
5. led 2024

@ivankapetanek TAk pokud mat tohle,tak vubec o diteti ani neuvazujte.Prece kdyz jste si pujcky braly,jste dopreu nepremyslely,ze budete chtit deti?A kdo VAm to dite bude pak zivit stat?,Trochu logickeho uvazovani by to chtelo....

alubif
5. led 2024

A na věci na miminko / dítě si taky půjčíš? Ono dítě je pokud pominul citovou stránku, je obří investice, kdy část investic se v ničem nevrátí, takže v podstatě pouze výdaje. zajímalo by mě na co jste si na půjčovali takové peníze?🙈

ai30
5. led 2024

@alubif Vysvetlila vys, na co si pujcovali. Nevim, k cemu krome rypani ti tato informace je. A miminko zadna obri investice neni, vetsina veci se da poridit z druhe ruky za hubicku, pokud clovek neni nijak narocny. To podle me fakt problem neni. Tady je problem spis ten vypad prijmu a rozsah dluhu do budoucna.

petrasipkova1
5. led 2024

Pokud máte takové dluhy, tak bych si dítě opravdu nepořizovala. Snažila bych se s partnerem pracovat na dva úvazky a všechno dávat několik let do splácení, poradit se s nějakým dobrým finančním poradcem, třeba ti tady někoho holky doporučí, jak to udělat abych měla splaceno co nejdřív, podívat se na podmínky jednotlivých půjček. Prodala bych co bych měla abych ty dluhy umořila.

krisstina93
5. led 2024

@ai30 zdravé dítě tak drahé není, ale stačí aby mělo alergie, zdravotní problémy, nemohla kojit a ty částky jdou do tisíců. Plus teda od nemocného dítěte třeba nemuzes jít hned do práce, mám v okolí hned několik takových případů a Mama se vracela do práce až když bylo dítěti třeba 10 let a zároveň měli velké výdaje za leky, diety apod. Musí se počítat s každým scenarem a ne ze si dam rodicak na rok a pak to snad nějak dopadne a budu doufat ze vše bude v pohodě.

alubif
5. led 2024

@ai30 a miminko neroste? Nepotřebuje oblečení? Nechodí do školky /skoly- jde chodí na různá divadla, vylety. Nechdi do kroužků... A s velikosti dítěte rostou i jeho naklady. Mají dluhy na několik let... A jsem za to, že jakákoli investice co se týče vzdělání, kroužku se jednou dítěti zúročí . Kde máš jistotu, že paní bude kojit. Pliny taky nejsou zadarmo. Jasně dají se kupovat věci z druhé ruky, ale ty taky nejsou zadarmo. Jinak stačí obyčejná horečka a sopel a vlezes do lékárny a necháš tam pomalu litr.

michaela666
5. led 2024

Když by se ti poštěstilo a miminko bylo plně kojené, zdravé, látkové pleny a stačili vám věci z druhé ruky, byla by to výhra a nestojí to tolik.
Na druhou stranu když nekojíš, tak krabice UM na necelý týden stojí cca 500 ( pouze v případě, že nemá žádnou intoleranci nebo mu zrovna tohle sedne).
Reálně v číslech to u nás bylo pravidelně měsíčně 6x450 ( Nutrilon) + výdaje za pleny, kojenecká voda, perlan, případně nějaká lékárna nebo kosmetika. Nemluvě o počáteční investici do lahviček, saviček a to jsem neměla žádné serepatičky jako ohřívač lahví, sterilizátor atd.
Hromadu věcí jsem měla zdarma nebo z druhé ruky, ale čím je starší, tím víc peněz zaplatíš. Třeba jen školka nás měsíčně včetně stravného vyjde na 1500 + kina, divadla a vše možné kravinky.

Rozumím touze po miminku, ale u vás je fakt potřeba dojít do banky/ za finančním poradcem a prvně řešit jestli vůbec budete mít finance na to ho uživit.

marketa1218
5. led 2024

@ivankapetanek Nechtěla bych takhle žít. Asi by se to dalo,ale z ruky do huby. A kde jsou potom ty nečekané výdaje, třeba když se nečekaně rozbije pračka. Atd.. Touhu po miminku chápu , ale hodně bych propočítavala a jestli to neumíte sami, tak klidně finančního poradce. No,hodně štěstí..

ai30
5. led 2024

@alubif No roste, potrebuje obleceni, ktere se da koupit nebo dostat za par korun. Ja jsem za to, ze krouzky pro mimina jsou jen pro potechu mamy, nejsou zadnou zarukou zarne budoucnosti. Na obycejnou horecku ti staci Nurofen za 150Kc a vydrzi ti na par mesicu, zbylych 850Kc, kteryma bojujes proti ryme, si muzes schovat do kapsy. Nelecena ryma trva tyden, lecena 7 dni. Podle me kdyz clovek omezi zbytecnosti, tak to mimino se da fakt zaopatrit za malo. Stoji to vic namahy, clovek treba pere latkovky misto nakupovani pampersu za petikila a ma vic motivace kojit, ale jde to. Pisu to ale vys no, v idealnim pripade clovek ten rok nejak doklepe, ale zalezi na krizovych scenarich a pripadne podpore rodiny v hlidani, aby vyhodnotili, jestli je to realne nebo ne.

ai30
5. led 2024

@ivankapetanek Ono vazne jeste zalezi na veku. Jestli je vam 25, zatnula bych zuby, nasla vikendove brigady, privydelky, rekvalifikace, abyste byli schopni splacet rychleji. Pokud je vam 35, resila bych slouceni pujcek, postup viz vyse dokud to bude mozne a pak resit podminky pro vcasny navrat do prace. Kazdopadne jestli si s tim neporadite sami, zkuste vyhledat nejakou poradenskou sluzbu (neziskovku, ktera radi v techto situacich, zadneho financniho poradce z Partners, ktery vas jeste naveze do dalsich financnich zavazku!!) a zkuste situaci s nimi analyzovat. Jestli chcete dite, bez driny na splaceni pujcek to nepujde, s tim pocitejte. Zadne reseni bez prace neni, pujcky nezmizi mavnutim proutku. Oddluzeni zni hezky, jiny nazev, ktery na tu situaci vic sedi, je osobni bankrot a neni to vubec nic prijemneho.

alubif
5. led 2024

@ai30 představuje si to jak Hurvinek válku. Svět není tak dokonalý jak píšeš. Ne všechny matky kojí, prostě se nerozkoji. Pak máš i mimořádně výdaje - třeba syn měl slehlou hlavu a prostě mu tu helmu zařídis, i když ho to vlastně zdravotně neohrožuje, ale znamená to každý měsíc jezdit 100km do Plagio centra- benzín není zadarmo a vstupní prohlídka něco stojí. Rovnátka.... Zvlášť finančně negramotní lidé přesně ten systém, co píšeš většinou nechápou a navíc jsou obětí takzvané naleštěné bídy - značkové hadry, musí mít vše na co nemají, auto, počítače , nejnovější telefony, jídlo z polotovarů...
Jinak nurofen kombinuje většinou s paralenem a hups už jseš pomalu na 400-500, kapky do nosu, na kašel....

krisstina93
5. led 2024

@ai30 zrovna ta lékárna se fakt nevyridi za 150. Většinou je třeba kombinovat dva leky na horečku, každý stojí kolem 2 stovek, kapky do nosu (mořská voda je snad ještě dražší), kapky na kašel, kojence asi nebudeš doma léčit medem a cibuli. A nedej bože chytnout někde něco slozitejsiho, stačí blbej covid, u nej sme nechali v lékárně za jedno dítě tak tisícovku. Muze mít dítě kožní problémy, syn má od miminka ekzem a lítají taky stovky za krémy atd. Mimina zas mívají koliky, bolí je růst zubu, taky je asi nenechas trpet zejo? Jestli si vystačíš na několik měsíců s nurofenem za 150, tak jsi šťastný člověk, já v okolí nikoho takového neznám.

pampeliska1313
5. led 2024

My dluhy nemáme. Na sporicim jsme měli s dítětem kolem 80 000. Ze je to v pohodě. Nekupovali jsme blbosti, jasne, koupil se z toho kočárek za patnáct, postylka za pět, fusak taky za pět.. ale kdyby tam manžel za ty dva roky nedohazoval furt, tak máme klidně padesát pryč. Má relativně hezky peníze, jsme sice v pronajmu, tskze ten se zaplatit musí, ba tři lidi máme desítku na jídlo a stejně je to často jen tak tak. A to vařím prakticky denně jedno teplý jídlo. Kdybych kupovala hotovky třeba a nezpracovavala co máme, je to ještě víc. Prvně bych fakt poresila dluhy. Je mi jasný, ze to není asi to, co chcete slyšet, chápeme asi všichni jak muže byt touha po miminku urputná. Ale já sama jsem byla přesvědčena, jak to s penezma budeme v pohodě zvládat. Není to tak růžový. A to je manžel skrblik (sám to o sobě říká🙂 )

pampeliska1313
5. led 2024

Ještě bych dodala - nečekaně oční vada, co pomalu půl rok tak nový brýle, umělý mliko, neslo mi kojit, ekzem, takže věci i na to, kosmetiku má speciální i teď skoro ve třech letech. Nebyly to věci co bych předpokládala.🙂)

linusha
5. led 2024

Na rovinu přivést dítě do cca 40 tis povinnosti (z toho 24 tis dluhy) je dost nezodpovědné. Dítko něco stojí a ne málo. Navíc mateřská je na půl roku a pak je rodičovská a ta je docela dost nízká i na slušný plat. Osobně bych o dítěti vůbec neuvažovala kdybych neměla něco našetřeno.
Ve vašem případě nejdřív umořit co z nejvíce dluhů. Pak aspoň trošku něco ušetřit a pak mít dítě.