Rozdělení dluhů a výživné na exmanželku. Je možné, aby soud vydal rozsudek o placení nějaké části dluhu exmanželkou?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

mám přítele, který je rozvedený a má dvě děti ve střídavé péči s bývalou manželkou. Spolu máme jedno. Za dobu manželství dlouhodobě nepracovala, poté rodičovská dovolená. Všude ji vyhodili. Přítel celou domácnost táhnul sám. Dostal se do situace, kdy platí kolem 11 000 Kč dluhy z manželství. Má dvě Hello karty, přičemž jedna je jeho matky, druhá jeho a jedna klasická půjčka. Měsíčně za to platí něco málo přes těch 11 000 Kč.

Chtěl by požádat o vypořádání po rozvodu. Nic po ní nechce, jen aby mu pomohla platit dluhy, které společně nasekali tím, že oba byli většinu manželství na Úřadu práce. Do žádosti o rozvod normálně uvedla, že je schopna splácet. V tu dobu už byla nezaměstnaná. Teď rok pracovala, ale vyhodili ji, protože často marodila. A nyní je už opět půl roku na Úřadu práce - prý kvůli karpálům nemůže do práce, což mi přijde jako hloupost, protože spousta lidí s těmito problémy do práce normálně chodí.

Ale k dotazu...

Je možné, aby soud vydal rozsudek s tím, aby mu platila aspoň nějakou část z toho, co platí a zároveň nemusel platit výživné na exmanželku?

Myslím, že zrovna tyto potíže nejsou vhodnou omluvou pro to, být dlouhodobě na Úřadu práce.

Děkuji a hezký den.

Dobrý den,

dle občanského zákoníku platí, že vypořádání dluhů má účinky jen mezi manžely a proto je žádný soud v rozsudku neřeší. Jediná cesta je tyto dluhy splatit a pak se je snažit od bývalé manželky vymoct jako bezdůvodné obohacení.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44