Důchod. Vyplatí se spořit (penzijní spoření)?

16. kvě 2023

Hezký odpoledne,
uvažuji o penzijním spoření.Až pujdu do důchodu(jestli se dožiju).Vyplatí se spořit nebo ne?A jak se ta částka vyplácí,jestli jednorázově nebo po částkách?

A nebo raději Stavební spoření a nebo Spiřící účet?

Děkuji za nazor😊

lenkalubina
16. kvě 2023

Mi bylo řečeno,že se vyplácí po částech a když náhodou zemrete,tak to nejde do pozůstalosti,ale propadne to statu🤔🤷‍♀️zrušila jsem a mám jiné spoření

apple_tree
16. kvě 2023

V tuhle chvíli se penzijní spoření vyplatí jen v případě, že ti na něj bude přispívat i zaměstnavatel. Jinak bych určitě zvolila jiný typ spoření, respektive spíše než spořit bych šla cestou investování.

janule0123
16. kvě 2023

Heh neporadím … nemám aktuálně volný peníze, jsem někde mezi rodicakama.. na penzijko dávám tak abych dostala prispevek od zamestnavatele … Stavebko necháme dobehnout … a spořící účet je za me fajn na pohotovostní peníze, ze k tomu přibude aspoň něco … ale na dlouhodobý horizont to nevykryje inflaci zdaleka …

hezz17
16. kvě 2023

@lenkalubina my jsme po tatovi jeho penzijko (bezici) se sestrou zdedily. Byly jsme tam jako obmyslene osoby.

ahyt
16. kvě 2023

@lenkalubina to neni pravda,ze propadne statu

janule0123
16. kvě 2023

@ahyt byla jsem s mamkou v bance a paní říkala, ze pokud zvolí variantu vyplacení renty, a začne čerpat, třeba jen dva měsíce a něco se ji stane, propadá ve prospěch těch co přesáhnou věk 75 let a z toho se bude platit renta jim… pokud nezačne čerpat, tak pak jdou peníze osobě uvedené ve smlouvě …

ahyt
16. kvě 2023

@janule0123 fakt,to je mazec😪

adula000
16. kvě 2023

@lenkalubina nic státu nepropadá, buď to jde obmyšlené osobě, která je uvedená ve smlouvě, nebo do dědictví.

janule0123
16. kvě 2023

@ahyt zeptej se v bance přes kterou to chceš řešit/mas uděláno .. možná se to liší.. ale hledela jsem na to jak puk a nedivím se pak když tam někdo má větší částku a většina lidi chce vybrat v 60 cele

kloky1
17. kvě 2023

@lenkalubina to vám někdo neřekl vše, je tam vždy odmyšlená osoba té to půjde, pokud budou dědici jde to do dědictví, pokud nemáte jde státu jako vše

glimmer
17. kvě 2023

@lenkalubina blbost ... pokud přijde oprávněná osoba (určená tou sobou, která zemřela) tak má 2 možnosti. Buď si nechá vyplatit peníze jednorázově (a to dělá 99,9% lidí) nebo si to nechá vyplatit postupně, POUZE v případě, že by během tohoto postupného vyplácení zemřela ta oprávněná osoba, tak ta nevyplacená část propadne státu. Dělám s penzijkem dnes a denně, téměř 8 let, a ani jednou jsem nezaznamenala případ, že by si oprávněná osoba nechala vyplatit peníze postupně.
Pokud není na smlouvě určená osoba, tak jde penzijko klasicky do dědictví.

lenkalubina
18. kvě 2023

Děvčata omlouvám se, že jsem vás tady dost pobouřila🤣 já to měla napsat jinak...jsem osvč,takže pro mě penzijko o ničem. Mám fondy a investice. At se daří 😉