Je stavební spoření pro děti nejlepší možností dlouhodobého spoření?

11. říj 2018
Dobrý den,

před deseti lety jsme našemu 1. synovi založili stavební spoření a každým rokem mu tam vkládáme nějakou částku. Rádi bychom začali spořit i našemu 2. dítěti (3r), ale nejsme si jisti, zda je stavební spoření stále jako nejlepší možná varianta v případě spoření na delší dobu. Není na trhu nějaká lepší možnost? Pokud ano, tak jaká?

Měsíčně můžeme dát na obě spoření max. 1000Kč a jednou za rok pak vyšší částky.

Děkuji.
Dobrý den,
spoření dětem do budoucna je dobrým krokem. Budoucí výdaje na vzdělání a start do života jsou mnohdy velkou finanční zátěží pro rodinný rozpočet. Také platí, že čím dříve člověk se spořením začne, tím lepších výsledků může dosáhnout. V dnešní době existuje řada možností, kam odkládat dětem peníze. Z těch nejčastějších možností jsou to spořicí účty, stavební spoření a pravidelné investice.

Spořicí účet je ve většině bank poskytován zdarma, ale výnosy na těchto účtech jsou minimální, v současné chvíli se můžeme bavit o cca 1 % za rok.

Další variantou je stavební spoření. Mezi jeho jasné plusy patří státní podpora ve výši 10 procent z vložené částky za rok, ovšem maximálně 2.000 korun ročně. Stavební spořitelny mají poměrně dlouhou tradici a vklady jsou pojištěny fondem pojištění vkladů, který garantuje odškodnění klientů v případě krachu stavební spořitelny až do výše zhruba 2,5 milionu korun. Mínusy jsou nestabilita podmínek ze strany Ministerstva financí, co se týká výše státní podpory (historicky se již 2x změnila - snížila), nařízení účelovosti využití naspořených peněz (zatím tomu tak není, ale je možné, že v budoucnu stát určí na co smíte nebo nesmíte peníze využít), poplatky za vedení spořícího účtu a zdanění výnosů (daň je 15 % z výnosu). Je zde také období 6 let, tzv. vázací doba, kdy k úsporám můžete jen za cenu vrácení státních příspěvků. I při řádném ukončení smlouvy se dostanete k penězům přibližně za 3 měsíce od ukončení smlouvy. Ze strany stavebních spořitelen je uváděna také celá řada polopravd, hlavně v oblasti zhodnocení (úroky na papíře vypadají dobře, ale nejsou zpravidla započítány poplatky, daně a do výnosu je počítána státní podpora, což výsledek oproti realitě značně zkresluje).

Poslední zmíněnou variantou, která je stále populárnější, je možnost pravidelně investovat. Zde je možno pravidelně odkládat určitý obnos peněz, minimálně 500 korun měsíčně do širokého spektra podílových fondů. Na začátku je nutné sestavit Váš investiční profil, od kterého se následně odvíjí Vaše investiční strategie. Od zvolené investiční strategie se samozřejmě odvíjí i očekávaný výnos, který může být podstatně zajímavější než výše uvedené možnosti.
Vybírat se dá z různých druhů podílových fondů, např. akciových, dluhopisových, smíšených, nemovitostních atd. Peníze nejsou vázané, máte k nim tedy v průběhu spoření přístup. Přestanete-li do fondu peníze posílat, nehrozí vám žádné penále a po třech letech investování Vám navíc končí povinnost odvádět daň z výnosu, která je 15 %.

V případě dalších dotazů reagujte do Poradny, případně pište na mail nebo volejte.

Hezký zbytek dne

S pozdravem
Aneta Kašparová
aneta.kasparova@partners.cz
724 336 702
Polož otázku v poradně

Sem začni psát odpověď...

Odešli