Tchyně chce založit vnoučeti stavební spoření

brokovich
27. črc 2015

Zdravím. Vlastně ani nejde o "rodinný problém", ale nenašla jsem kam jinam by se to hodilo. Jde o to, že se nám narodí první mimčo. Tchýně vymyslela, že mu založí stavební spoření. Muž mi to říkal, ale mně se to nějak nepozdává, protože tchýně sama má dluhy (splácejí hypotéku) a můj muž má ještě dva bratry, kteří také někdy budou mít děti, tak si říkám, že aby byla spravedlivá, tak by šetřila i jim, ale zas tolik peněz si určitě ukrojit nemůže (co když bude mít 6 vnoučat, to už jsou 3 tisíce a z "dělnického" platu a při splácení dluhu.... Já vím, že je to od ní hezké, ale my s mužem oba máme (měla jsem) slušné platy a aby si tchýně utrhovala od úst pětistovku mi přijde za její finanční situace takové divné. Navíc já tedy žádné spoření pro dítě neplánuji, a protože je spoření vázáno na účel (stavba, rekonstrukce), tak k čemu bude 18letému dítěti cca 100 tis. vázaných na koupi domu. Možná, kdyby mu spořila na studia nebo tak něco, to by ještě dávalo smysl. Ale stejně. Prosím, jaký na to máte názor? Díky všem.

anetka1701
27. črc 2015

Já bych si o tom s tchýní v klidu promluvila. Možná by jste mohli založit spoření a ona by mu tam mohla sem-tam nějakou kačku posílat? Udělala jsem to tak s oběma dcerkama, protože často dostáváme od různých příbuzných nějakou korunu (svátky, narozeniny...) pro děti a já už nevím co za to kupovat - tak jsem založila účet a frkám to tam :o) A pak jim za to třeba koupím oběa notebooky ke studiu, nebo něco na ten způsob...

banitram
27. črc 2015

určitě bych neodmítala finanční pomoc, ale při současných problémech při čerpání peněz z dětského stavebního spoření, bych asi doporučila tchýni levnější variantu spoření. My jsme měli pro děti od narození pojistku se spořením u Kooperativy, ale určitě něco takového mají i v jiných pojišťovnách. Byla uzavřena do jejich 18-ti let, přičemž jsme platili cca 200 měsíčně na dítě.... teď po 18-ti letech tam má dcera tuším 25000-30000 Kč a synovi bude končit příští rok. Dvě stovky nikoho nezruinují, tchýně naspoří pár korun pro vnuka a hlavně bude i pojištěný.

eldrag
27. črc 2015

my to máme tak , že kluk má svuj dětský účet. Pokud nám někdo pro něj dá peníze nebo je tam pošle tak podekujeme, peníze uložíme a když je bude na něco (řidičák, škola, kolo, doktor,...) potřebovat tak je dostane.

ilonne
27. črc 2015

@brokovich Hlavně ne stavební spoření, kdyby jste nedej bože peníze někdy náhodou potřebovali vybrat, musíte absolvovat ponižující proceduru před soudem. Do 18ti let se k nim prostě nedostane. Daleko lepší je běžný dětský účet jak píše @eldrag

victress
27. črc 2015

@anetka1701 ty nevíš, za co utrácet peníze pro děti? jééé tak to já zas nevím, kde ty peníze pořád brát, děti pořád něco potřebujou (když pominu UM a plenky, tak školka, oblečení, boty, kolo, helma na kolo, větší autosedačka, brusle), ale jak píšeš je lepší střádat a pak koupit něco pořádného než to utratit za hračky a sladkosti...

anetka1701
27. črc 2015

@victress tak jasně že vím, ale právě - hraček je mraky, oblečení kupuju levnější... ty peníze od babiček se časem budou hodit :o)

victress
27. črc 2015

@anetka1701 já tě obdivuju, protože já se snažím každý měsíc nějakou kačku ušetřit a odložit, ale prostě to nejde, děti teda nedostávají žádné peníze od babiček, ony jim ty hračky a oblečení už rovnou koupí dle svého výběru, mockrát jsem říkala tchýni, ať jim dá radši peníze, že dětem koupím co zrovna potřebujou,ale ona to ví líp.... 😠 😠 😠 😠
ale z RP neušetřím, každý měsíc je nějaký mimořádný výdaj - doplatek za vodu, pojistka na barák, na auto, něčí narozeniny, vánoce a tak pořád dokola...

amelienne
27. črc 2015

Naši tcháni nám po narození nabídli, že malé založí "knížku", na kterou budou ukládat peníze k narozeninám, vánocům... Bavili jsme se o tom s manželem několikrát a jsme oba téhož názoru... Nebere to v potaz inflaci peněz, takže za těch pár tisíc si pak ve dvaceti koupí akorát tak mobil nebo mikrovlku. 😀 Myslím, že jsou rozumnější drobné dárky, které dítko potěší, než dostávat peníze na knížku, na kterou stejně nejde šáhnout. 😖 Manžel už to rodičům říkal, ale mají asi svou hlavu... Malá od našich dostala zlato na památku k narození a ke křtinám. To na hodnotě moc klesat nebude.

shine2015
27. črc 2015

My máme peníze doma v obálce.....od babiček atd....i na velikonoce dostanou sladkosti, darecek a třeba tři stovky....tak sup do obálky....zatím máme skoro všechny a je to už docela dost. Žádné plenky,sladkosti a verky - hračky, oblečení atd ....mám v plánu protože možné babí které je přes 85 jim dala už dost,že koupim řetízek s priveskem a náušnice nebo tak podobně....aby měly holky památku. A zbytek na to důležité co bude potřeba pouze pro ne a co jim vydrží.

Alechapu že někdo je v takové finanční situaci že každá stovka na plenky či hračku dobrá.....

Já jsem ale poslední dobou proti sporeni a i uctum jako takovým pro děti.....můj muž měl pojištění hypotéky a tu hrůzu co zažil, platil deset let a když měli vyplatit do termínu část hypotéky, tak měsíc zpoždění....a ještě teď mu dluží 50tis a má kolem toho lítání...platil vždy včas a velké peníze.....jinak společnost dříve amcico teď metlife. Bába vypnuty telefon ale potkali jsme jive městě v autě, služebním pochopitelně, cigarko. A těch peněz kolem - telefonáty bance, metlife a benzín projety,čas, penále......a to je upozorňoval manžel dopředu - jak banku tak i pojišťovnu opakovaně kdy je termín....a že pojišťovna dělá problémy....a to pojišťovna měla smlouvu s bankou a banka s pojišťovnou skrz mého muze.

Takže za mě trezor a vše nechat doma 🙂

blahova_andrea
27. črc 2015

v klidu bych si s ní promluvila, řekla jí své myšlenky a pokud by opravdu vnoučeti chtěla spořit, ať zvolí raději vkladní knížku, kam prostě může dávat dle možností, nebude ničím vázaná a ani ten výběr potom

prcekverunka
27. črc 2015

@brokovich Jedna podstatná věc - nevím, jestli záleží na konkrétním stavebku, ale moje stavební spoření, měla jsem ho od Modré Pyramidy, nebylo vázané tím, že musíš koupit/rekonstruovat nemovitost. Prostě jsem si ho vybrala a nikoho nezajímalo na co.
Jinak je to věc názoru, jak se říká - hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Pokud se babi sama nabízí, asi si to dovolit může...

veronika182
27. črc 2015

Co se týče stavebního spoření pro děti, není pravda, že lze použít jenom na bydlení. V možnostech je také studium, pokud mu ještě nebylo 18 let. Až mu bude 18, těžko říct, jaké budou podmínky, ale nyní, pokud je dítě plnoleté, může si peníze vybrat na cokoliv. S dětskými účty si nepomůžeš, už také spadají pod opatrovnický soud, nebo alespoň u nás v KB, pokud chceš vybrat více jak 30 tis. korun. Nabídku tchýně bych asi přijala a stavební spoření nechala klidně založit. Nejnižší částka spoření je 250,- měsíčně (odvíjí se od cílové částky).

blahova_andrea
27. črc 2015

@prcekverunka to bývalo kdysi. nedávno se změnily podmínky a vše je jinak a je to fakt pakárna a lidi už dětem stavebka nezakládají 😉

elu
27. črc 2015

jak píšeš, moje tchýně má 10 vnoučat a jedenácté na cestě.....prvních pár dětí má naspořeno statitísece...jsou už větší a naše děti už nemají nic....mě to nějak nevadí, protože naštěstí zatím peníze řešit nemusíme, ale příjde mi to líto....naše dcera nedostala ani dárek k patým nározeninám

misimisi
27. črc 2015

Možná, že to myslí tak, že dá ten první vklad na spoření, a vy pak máte každý měsíc spořit, jestli má sama toho placení nad hlavu...

blahova_andrea
27. črc 2015

@misimisi no to snad neee 😀

victress
27. črc 2015

@misimisi no tak to by byl danajský dar.. 😝

victress
27. črc 2015

@elu a od kolika dětí má tolik vnoučat?

elu
27. črc 2015

@victress od tří...a čtvrté ještě se zatím nerozmnožuje :_)

prcekverunka
27. črc 2015

@blahova_andrea Aha, tak to je divný, já jsem to vybírala tak půl roku zpátky...

naturela88
27. črc 2015

Určitě bych s tchýní promluvila, aby mu nezakládala stavební spoření. Nikdy neví, jak na tom budou třeba za pár let, jestli vůbec budou moci nějaké peníze dávat a jestli budou ještě další vnoučata, tak aby jenom nespořili vašemu a na další se nedostala podle jejich finanční situace. U nás to bylo tak, že přijela tchýně na návštěvu nebo mé rodiče a dávali mi pro malého peníze (třeba dvě stovky), tak jsem to vyřešila tak, že jsem malému udělala účet (dětské nemají poplatky) a pokud mi tchýně dá peníze pro malého, tak mu je pošlu na účet, to samé můj táta, mu každý měsíc posílá buď 100 nebo 200 Kč. Přijde mi to jako nejlepší způsob, protože peníze jsou kdykoliv k dispozici, kdyby se náhodou něco stalo.

blahova_andrea
27. črc 2015

@prcekverunka já se v tom teda neorientuju, ale jsou v tom rozdíly. záleží kdy bylo stavebko založené a kdo a proč ho vybírá. ale dneska už lidé dětem stavebko fakt nezakládají, protože ty peníze pak jakoby neměli. dostat se k nim mohou jen přes soud a ten jim ještě diktuje na co smí nebo nesmí ty peníze použít, vyslýchají je jako kdyby chtěli provést kdo ví co, fakt potupné a nedůstojné. ano...jsou lidé, kteří stavebko možná chtěli zneužít nebo zneužili, ale myslím, že tímto opatřením se zase spíš šlape po většině, která je v tom nevinně a hodně klesl zájem. já dětem stavebka vůbec neplánuji. něco jednou ano až bude z čeho, ale toto za stávajících podmínek teda fakt ne 😅

misaskul
27. črc 2015

I u nás se řešilo, jakým způsobem mohou prarodiče našim dětem finančně přispívat. Protože se docela zajímám o investice (můj osobní zájem, ne profese), hned jsme s mužem zavrhli zřizování jakýchkoliv spoření či dětských účtů - jsou to omezené produkty a nijak slavně neúročené. Naším názorem je, že pokud máme nějakou hotovost, určitě nám neleží na běžném účtě, ale snažíme se ji nějak investovat a zhodnocovat (byť jde o stokoruny). Proto peníze, které rodiče chtějí přispět našim dětem, jdou na náš účet a my sami rozhodneme, co s nimi dál a kam je investujeme. Naše děti mají všechno, co potřebují, až se rozhodnou studovat, odcestovat, začít podnikat nebo stavět dům, budeme jim maximálně pomáhat tak, jako pomáhali naši rodiče nám. A naši rodičové vědí, že jsme rozumní a dáváme dětem maximum a nebudeme před nimi peníze tajit nebo je neutratíme za naše osobní potřeby...

julietta111
27. črc 2015

Máme tři děti a tchán každému po jejich narození založil účet a na narozeniny, svátky, Vánoce jim tam vždy něco babičky a dědové pošlou. Není to moc, ale za ty roky se to nastřádá. Jsem radši než aby dostávali spoutu hraček a blbin. Peníze nevybíráme a použijeme je jednou na studia nebo tak.

olusenka
27. črc 2015

pomoc bych asi neodmítala, to se ví, že bych si s ní pořádně o tom promluvila, to není jen tak.

My dětem založili Conseq - Horizont Invest. Zhodnocení úžasné a není to vázané na nic.

78marcela
27. črc 2015

@blahova_andrea
@ilonne
Nejen stavebni sporeni, ale uz i detske sporici ucty spadaji pod opatrovnicky soud. Jak je to s detskymi beznymi ucty, to zjistene nemam, ale v podstate jakykoliv sporici produkt pro dite je komplikovany. Snad kdyz se vybere jen par korun, tak je to v pohode, ale pokud clovek chce diteti treba udelat pokojicek a potrebuje vyssi castku, tak musi pred soud. O tom, jaka castka je pro banku nizka nebo uz vysoka, si rozhoduji banky sami. KB ma tusim 30 tisic jako limit, u CS jsem cetla navrh na 20 tisic.
Vzhledem k tomu, ze v pripade potreby chci mit okamzity pristup ke svym penezum, udelala jsem to tak, ze jsem zalozila sporici ucet na sve jmeno u Airbank, zatim ho pouzivam i na setreni nasich penez, ale casem si asi udelame svuj jinde a tenhle zůstane jen pro malou, tam jsem si udelala obalky, neco budeme do jedne obalky male setrit my, neco dostane od našich, do druhe obalky atd..a v pripade potreby mame kam hned sahnout bez doprosovani se pred soudem.

evaamy
27. črc 2015

Neznám tvoji tchyni, ale bacha, aby za to nečekala nekonečný vděk..

berenika39
27. črc 2015

@veronika182 to je dnes už jinak - stavebko, sjednané na nezletilého klienta - dítě, můžeš vybrat jen se svolením opatrovnického soudu, a je to pěkná pakárna. Nikdo si v dnešní době stavebko na dítě už neuzavře....
třeba tady http://www.penize.cz/stavebni-sporeni/298084-ro...

Tcháni bych navrhla, at třeba založí jen nějaký spořící účet, nebo ho vy můžete zřídit u svého už vedeného účtu, to bývá bezplatné, a tam peníze může posílat. Úrok nic moc, ale alespon tam ty peníze neubývají☹. A jsou k dipozici.

78marcela
27. črc 2015

@brokovich a jinak, citila bych se asi v tve situaci stejne. Bylo by mi to blby a kdovi, co by bylo do budoucna. Neznam tvoji tchyni ani situaci v tve rodine, ale podle vseobecne zkusenosti, jak se jedna o penize, tak vetsinou je driv nebo pozdeji nejaky problem. Casem to muze vadit bratrum, proc vase deti dostaly a nase deti ne, nebo by to taky mohlo skoncit tim, ze vam casem oznami, ze to platit uz nezvlada a bude to na vas..navic opravdu, jakmile to bude na jmeno ditete, tak se k tomu jen tak nedostanete.. A jak naznacila @evaamy bala bych se, ze za to neco bude chtit, nebo jak v necem nevyhovis, tak muze zacit, my jsme vam tolik dali, nasetrili, a ty me ani nemuzes zavezt k doktorovi..to byl priklad..
Asi bych hledala jinou cestu, ktera by byla vyhodna pro vsechny a pokud mozno zabranila moznym budoucim konfliktum. Ale tak bych jednala ja, protoze u nas v rodine to idealni neni a urcite bych mela strach si od urcitych lidi neco vzit,i kdyby to bylo urcene pro malou..

78marcela
27. črc 2015

@berenika39 jak jsem psala, to same plati i na detske sporici ucty.