Hypotéka, kolik peněz se vrací na daních zpět?

laja64
6. říj 2015

Zdravím vás, ráda bych se zeptala, zda někdo neví kolik peněz se vrací na daních zpět ( vždy kolem dubna každý rok ). Hypotéku máme na 1 400 000Kč , splátka 5 890Kč. Kamarádka mi říkala, že jim vrací každý rok kolem 30.000Kč což se mi zdá přehnané. Díky za odpovědi 🙂

veri0007
6. říj 2015

@laja64 Přesnou částkou si teď nejsem jistá, ale mám pocit, že nám vraceli nějak tak, že to vycháyelo na jednu splátku, bylo to okolo devíti tisíc😉

xpila
6. říj 2015

@laja64 Tak to ti nikdo neřekne. Nezáleží na tom, jakou máte splátku, ale jaké máte zaplacené úroky. Každým rokem se totiž výše úroků mění, protože se mění i dlužná částka. 30 tisíc mi přijde opravdu přehnané, mně povětšinou vrací kolem 15 tisíc a to mám hypotéku o dost větší.

zmrz_lina
6. říj 2015

Je to tuším cca 15 % ze zaplacených úroků... u nás to vychází okolo 10 tisíc... To by ale byla hodně velká blbost u tvé kamarádky, museli by mít roční úrok okolo 200 tis, aby jim vraceli 30 tis. A pro odpočet je dán max. limit 80 tis. Kč (úroky nad tuto částku už se do "vratky" nezapočítávají). Můžou jim klidně vracet 30 tisíc, ale nebude to jen hypotékou, ale např. daňové odpočty na nezaopatřenou manželku, děti apod.

laja64
autor
6. říj 2015

Všem Vám děkuji za odpovědi 🙂

zelva
6. říj 2015

Ahoj, já bych se chtěla zeptat, zda někdo nevíte jestli je vrácení úroků závislé na tom, zda je stavba zkolaudována. My již bydlíme a platíme hypo, jenže máme tu problém s napojením na komunikaci a kolaudaci nám prozatím zamítli...Můžeme i tak žádat o vrácení úroků? Díky moc za odpověď!

zmrz_lina
6. říj 2015

@zelva při prvním vrácení se dokládá se úvěrová smlouva a výpis z katastru, že jste vlastníci nemovitosti, každoročně pak vyčíslení úroku, které přijde z banky.

xpila
6. říj 2015

@zmrz_lina Ten odečet je do 300 tisíc.

zmrz_lina
6. říj 2015

@xpila aha, oni to nesnížili? V každém případě - roční úroky okolo 200 tis., to by musela být hypo na zámek...

xpila
6. říj 2015

@zmrz_lina Ještě ne, minimálně pro rok 2015 ne. No jako ani ne, já měla kdysi roční úroky kolem 120 tisíc - měla jsem ještě úvěr ze stavebka, kde ty úroky tehdy byly šílené.

zmrz_lina
6. říj 2015

@xpila tak beru za současné úrokové situace. My máme hypo necelých 5 let a brali jsme tehdy 100% hypo (1,6mil.), což byla sazba 4,5 % (běžně do 5 %), u ne100% to bylo kolem 3,5 %. Máme k tomu ještě úvěr ze stavebka s úročením 6 % (400tis.) a stejně jsme s úroky okolo 80 tis. Kč/rok (v součtu za oboje). A od doby před 5 lety (což je nejběžnější doba fixace) šly úroky výrazně dolů. Proto se mi zdá úrok 200 tis. ročně jako úplně mega.

PS: Ale je to jen můj myšlenkový pochod, samozřejmě.

zelva
7. říj 2015

@zmrz_lina Díky za odpověď.