Inflace peněz na běžném účtu. Co to znamená?

susususs
17. kvě 2021

Ahooj holky, sem asi úplně blba. Vsude ted vyskakuji články, že prijde těžka inflace a přijdeme o peníze i ty co mame v bance uložené.
Máme s manželem finanční rezervu na běžném účtu.
Chceme ji mit k dispozici kdykoliv potřebujeme, proto jsme nevolili stavebko atd.
Znamená to, že za par měsíců mi z castky co tam mame seberou peníze (priklad z 50000 mi vemou penize a budu tam mit treba jenom 40000)? Nebo co to vlastně znamená? Děkuji za odpověď.

kamino
17. kvě 2021

To znamená, že za těch 50 000 si příští rok zakoupíš méně než letos. Nominální hodnota ti zůstane, bude to pořád 50 000, věci budou dražší, mohou se i zvyšovat příjmy, tím pádem peníze ztratí na ceně.

kakamila12
17. kvě 2021

O peníze, které máte na účtu, nepřijdete, pořád tam budete mít 50 000,-- Kč. Ale míň si za ně koupíte, věci budou dražší,

emamaira
17. kvě 2021

Souhlas s výše uvedeným, jen bych dodala že inflace je běžná, jen vzhledem k situaci bude zřejmě vyšší. Bude prostě dráž.

susususs
autor
17. kvě 2021

@kakamila12 díky moc všem 🙏myslela jsem že budem muset vybrat peníze a nechat je pod "polštářem" 🤣

amazonkajanik
17. kvě 2021

@susususs proto si spousta lidí dává peníze na účty, které jsou aspoň trochu zhodnocene, aby inflace nebyla tak výrazná. Doma pod polštářem by to bylo stejné a ještě by hrozilo, že vás někdo vykrade ...

berenika39
17. kvě 2021

@susususs Ahoj. Inflace se vyjadřuje v procentech, to znamená, o kolik peněz přijdeš, když je inflace xxx %.
https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
Tady je to vidět.
Když je inflace 3%, prostě ztratíš 3% ze svých úspor, normálně bys za 100,-kč měla něco, ted na to potřebuješ 103,- kč.

Na úspory je fajn bud investice - do nemovitostí, do zlata - nebo třeba i stavebko, kde se míra inflace umoří příspěvkem od státu.
Doma nic nenechávej, je to riziko.

susususs
autor
19. kvě 2021

@berenika39 děkuji 👍

susususs
autor
19. kvě 2021

@amazonkajanik děkuji 😊