Jak by to bylo s platbou hypotéky bez finančního příjmu?

marlen02
5. únor 2014

Zdravím.
Nevím kam položit otázku tak to zkusím zde. Já jsem na mateřské a manžel pracuje, platíme hypotéku. Jak by to bylo kdyby manžel přišel o práci a neměli bychom na placení hypotéky? Doplatila by nám sociálka na bydlení,nebo by nám řekli ať dům, který je vlastně banky, prodáme? Zase si říkám, že je jedno jestli nám přispějí na hypotéku nebo na nájem ne? Děkuji za rady 🙂

copa
5. únor 2014

@marlen02 sociálka má asi nějaké dávky hmotné nouze, ale že by to stačilo na pokrytí hypotéky, to pochybuju, ale nikdy jsem po tom nepátrala, třeba je náš stát štědřejší, než si myslím

marlen02
autor
5. únor 2014

@copa nj jenže v mém okrese je výše hypotéky shodná s výši nájmu, no uvidíme co bude dál 🙂

pavlinaoo
5. únor 2014

@marlen02 haha, dobrá otázka. Pokud nejsem tedy mimo..tak vám stát na hypotéku fakt přispívat nebude! 😉 Když nebudete moct splácet, dá se s bankou vyjednávat třeba o stopnutí hypo na 3 mšsíce...ale jinak je to průser.. Stát vám může přispívat na energie, pokud jsou vaše přimy opravdu nízké, ale na hypo nikoli. 😨

marlen02
autor
5. únor 2014

@pavlinaoo co je na tom směšného?? mě to vtipné nepřipadá že skončíme pod mostem!

chris_n
5. únor 2014

@marlen02 na hypotéku vám stát přispívat nebude. To vás donutí jedině prodat byt a jít do nájmu.

andelka
5. únor 2014

@marlen02 bohužel, to je risk..opravdu jediná možnost je vyjednat s bankou změnu podmínek splácení, nebo možná máte pojištění proti neschopnosti splácet..zjistěte si to. Sociálka platí příspěvek na bydlení, musí se doložit nájem a platba energií a doplácejí zpětně za 3měsíce. Jinak další sociální dávky závisí na příjmech, ale to že máte hypotéku nikoho nezajímá, to byla vaše zodpovědnost.

lamarika
5. únor 2014

@marlen02 a neplatíte si společně s hypotékou i pojistku kdybyste nemohli dlouhodobě splácet? To by vám jedině pomohlo. Jinak stát nepřispěje. Jediná šance je se domluvit s bankou na pozastavení splátek na krátkou dobu

pavlinaoo
5. únor 2014

@marlen02 Ne já se omlouvám, nemyslela jsem to zle. Ale bohužel takhle to nefunguje. Banky dávají hypotéku lidem, kde by měla být "záruka", že mohou platit. Vím, že dnešní doma je zlá a není to všechno tak jednoduché. Ale hypotéku vám prostě nikdo platit nebude. Vaše možnost je to zkusit refinancovat na nižší splátky. Bohužel mi přijde a neříkám, že je to váš případ! , že spousta páru za vidinou krásného bydlení přecení své možnosti... Přeju vám ať to vyřešíte a zvládáte platit...

kristyn.g
5. únor 2014

Pokud máte hypotéku + mateřskou a nemáte pojištění jste hazardéři, na dávky bych nespoléhala možná vám pak něco dají ale na hypotéku vám doplácet nebudou. toto jsem našla na internetu:

Hlavní roli ve výpočtu dávky hrají tzv. odůvodněné náklady na bydlení. Co vše se do nich započítává? Běžné náklady na bydlení – nájemné, služby v bytě, zálohy na plyn a elektřinu, úhrada svozu odpadů, u rodinných domů také úhrada za vodné a stočné, či daň z nemovitostí.

Ovšem například hypotéka na bydlení se nezohledňuje vůbec, třebaže ji žadatel řádně platí.

marlen02
autor
5. únor 2014

já v životě nikdy nebyla na dávkách, ani přídavky na děti jsem neměla, nevím jak to chodí a doufám že to ani nebudu potřebovat a manžel o práci nepříjde ☹ pojistku na hypotéku máme, odklad by se dal snad také domluvit, kdyžtak půjdu do práce dříve já a snad to dobře dopadne, děkuji za odpovědi, jen jsem se chtěla informovat co by kdyby....

kristyn.g
5. únor 2014

@marlen02 no jestli máte pojištění tak si ověřte že to máte i na ztrátu toho zaměstnání. Aspoň to. Taky nás to jednou čeká hypo + mateřská ... :-/

chris_n
5. únor 2014

@kristyn.g tahle pojistka, dá se to sjednat třeba fakt i jen na dobu mateřské? Na jednu stranu je to asi dobré, na druhou stranu otázka, kolik to měsíčně ubere z rodinného rozpočtu?

marlen02
autor
5. únor 2014

tak jsem tam volala a máme jen pojistku pro případ úrazu nebo smrti, ne proti neschopnosti splácet, to prej nedělaj ☹

marlen02
autor
5. únor 2014
chris_n
5. únor 2014

@marlen02 větišnou to jde sjednat u jakékoliv banky, která dává hypotéku. Dost často to s tím i nabízejí. To ses ptala přímo na bance, kde máte hypo?

marlen02
autor
5. únor 2014

@chris_n jj volala jsem přímo tam, máme překlenovací úvěr u ČMSS, ještě jsem volala kámošce co dělá pojistky a taky to nedělá

chris_n
5. únor 2014

@marlen02 tak on překlenovák a hypo je asi trochu rozdíl no ☹ Ale ona se ta pojistka samostatně asi bez té hypo či úvěru (myslím tím u jiné banky, pojištovny) blbě sjednává.

marlen02
autor
5. únor 2014

@chris_n tak je to rozdíl, ale zas takový bych řekla ne....zástava je tam i tam a platit se musí taky u obojího, no je to v háji

lenka5731
5. únor 2014

@marlen02 tento dotaz je myšlen vážně? na hypotéku ti samozřejmě sociálka přispívat nebude. Prostuduj si podmínky pojištění hypotéky, pokud máte pojištění pro případ ztráty zaměstnání, abys pak nebyla překvapená, většinou tam bývá hodně vyjímek z plnění. Asi jsem ze staré školy, ale když si beru hypotéku, tak mi přijde normální mít rezervu, pokud na pár měsíců vypadne příjem živitele rodiny. A krok č.2 je informovat banku a domluvit se na dalším postupu, on ten propagovaný odklad splátek není taky žádné terno, někde sice nesplácíš jistinu, ale úroky ano a jinde ti sice třeba na půl roku pozastaví celou splátku, ale po půl roce musíš celý půlrok zaplatit najednou. A to se vyplatí. 🙂

marlen02
autor
5. únor 2014

@lenka5731 ano myslela jsem to vážně! samozřejmě taky mi to nedávalo logiku, ale za zeptání nic nedám ne....děkuji za vysvětlení.....v tomto okrese je jedno ejstli platíš nájem nebo hypotéku, výše je shodná, manžel samozřejmě neplánuje že bude bez práce, ale to asi "skoro" nikdo že 🙂

kristyn.g
5. únor 2014

@marlen02
@chris_n většinou toto pojištění je jako doplňkové k životnímu pojištění. Nabízí ho například KB - pojištění Moje Jistota, nejspíš ho bude mít i Allianz a pod.. Ale při sjednání jsou určité podmínky, že musí být doba neurčitá nebo doba určitá delší jak jeden rok, je tam čekací doba a až pak to to riziko kryje, takže nejde si jeden den uzavřít pojistku a druhý den přijít o práci... také se to vztahuje jen na výpověd ze strany zaměstnavatele například pro nadbytečnost atd.- ne na dohodou. To bych doporučila se zeptat přímo. Ale dá se to sjednat i mimo úvěr. Jo a určitě když vím že v budoucnu plánujeme rodinu tak se pojistíme ted, uběhne čekací doba a až budu na mateřské tak bude manžel pojištěný. Já bych si i tak nevzala hypotéku bez pojištění, s tím se musí počítat už od začátku, především když nejsou moc velké finanční rezervy ☹

každé pojištění je drahé pokud se nic nestane a levné pokud je potřeba... Já jsem teď například už 5 týdnů na neschopence a jak ted lituji že nejsem pojištěná na pracovní neschopnost ☹

kikimaruska
5. únor 2014

Přesně řešíme podobnou situaci, kdy kupujeme domeček a budeme brát hypotéku a já jsem ještě na RP...Začátek bude dost krušný, jelikož potřebujeme prodat byt a po tu dobu nám pojedou vlastně dva nájmy a navíc dvě hypotéky...celkově ale určitě necháme nějakou rezervu, co kdyby, protože opravdu stát platba hypotéky nezajímá, stejně jako toto nebere v potaz např.u soudu ohledně stanovení výžiného, zda rodič platí hypotéku nebo neplatí. Na jednu stranu Vás chápu, že jste nikdy nic nežádali od státu navíc, já sem taky neviděla ani korunu, ikdyž sem určitou dobu nebýt mých rodičů jedla kořínky a bydlela se synem pod mostem, ale tak to prostě je. Hodně problém je tam ta 3 měs.zpětné doložení příjmů atp, kdy vlastně pokud ještě máte-nedosáhnete, pokud už tedy nemáte, tak musíte ty 3 měs.čekat plus další myslím měsíc mají na schválení, takže tak jako tak 4 měsíce pokud nějakou dávku dostanete, tak na ní čekáte....ale to vše mám ze zkušenností kamarádek okolo, sama sem tenkrát nic nedostala. Takže držím palečky, at manžel o práci nepřijde, případně brzy najde novou...
@kristyn.g ono ted k tomu pojištění pracovní neschopnosti, já toto pojištění sjednané měla a když sem nastoupila na neschopenku pro rozikové těhotenství, tak mi řekli, že plnit nic nebudou, protože se neschopnost vztahuje pouze na úraz a nemoc, ale ne na rizikové těhotenství, které je u dosti pojištoven právě vyjmuto...takže nevím s čím marodíte, ale jestli pro rizikové těhu, tak ani nemusíte smutnět... 😒 😉 .

marlen02
autor
5. únor 2014

@kikimaruska děkuji já doufám že manžel o práci nepříjde a jen vyhrožují ☹ manželje z toho nešťastný, samozřejmě máme nějaké rezervy ale co pak jak dojdou a manžel nic nesežene.... musíme se s tím poprat 🙂 mějte se pěkně 🙂

marlen02
autor
5. únor 2014

@kristyn.g tak jsem se ptala u Allianz a Čsob a nedělaj to...máš lepší informace kde co a jak? děkuji 🙂

chris_n
5. únor 2014

@kristyn.g tak ja už jsem těhotná a na neschopence. Takže u nás to asi už ted nepřichází moc v úvahu. Máme pojistky životní a tak. A taky máme rezervy. Takže snad krátkodobý výpadek z práce pokryjeme jinak.

Každopádně k pojistce na neschopence jsem se ptala... a mam allianz a tam je třeba neschopenka z důvodu těhotenství snad vyjmutá, co říkala poradkyne. Takže fakt to chce číst i výjimky no. ☹

buldrik
5. únor 2014

vetsinou se pujde dohodnout s bankou, ale musite s nimi jednat okamzite jak situace nastane (dorazi vypoved). Pak zalezi, jak budou vstricni a jak daleko jste se splacenim (hodne bank pozastavi splatky jistiny, ale budou chtit po vas splacet uroky - coz na zacatku hypoteky je vetsina mesicni splatky)
Pro banku je mnohem vyhodnejsi vam vyjit vstric, jinak na tom dost trati i ona. Takze urcite i poradi co a jak
co jsem kdysi zjistovala, pojisteni ztraty zamestnani je dost drahy (mozna se zmenilo) a podminky byly dost prisny.

a pak samozrejme - budovat rezervy (jestli to z jednoho platu jde). Jestli je situace v praci spatna a jen se ceka, kdy se bude propoustet, neni duvod, aby se manzel nezacal poohlizet uz ted jinde kdyz ho to tolik netlaci a muze si "vybirat". Treba najde i neco lepsiho (jasny, je tam riziko vypovedni doby), nebo alespon bude uz o kus dal v momente, kdy vypoved dorazi.

kristyn.g
5. únor 2014

@kikimaruska marodím se zády, což je napříjklad v KP také ve výlukách 😀 ale rizikové těhotenství prpolácí u allianz, kamarádka si to sjednala kvuli tomu a ted je na rizikovom a funguje to 🙂 jsem ponaučená že to chce študovat pojistné podmínky...

@marlen02 v té KB, je to v rámci pojištění Moje Jistota to je určitě, ale přečti si pojistné podmínky předtím :-/ je tam ta čekací doba dlouhá myslím asi pul roku nebo tak nějak.

@chris_n nene u alianz jestli máš "pro život" pojistku nebo tak nějak se jmenuje tak je i na rizikáč, kamarádce to proplácí! tak at se neobereš o něco 😉

chris_n
5. únor 2014

@kristyn.g no mě už to ted nikdo nesjedná. Já tam mam životní pojistku pro ženy. A kdyz jsme to zjištovali s poradkyní, jestli mi něco dají a jestli se připojistit, tak se to nevyplatilo a taky by mi to vůbec nemuseli povolit.

marlen02
autor
5. únor 2014

@buldrik díky za odpověď, manžel si už dal nějaké žádosti jinde, ale bohužel jej´ho kvalifikace není všestranná..... pokud nastane daná situace tak zkusíme banku poprosit o domluvu, nechceme domek prodávat, navíc si myslím že pokud se stane to co slibují tak by stejně neměl tady v tomto okrese kdo koupit když tu bude až 40% nezaměstnanost

@chris_n
@kristyn.g děkují vám za ochotu poradit 🙂

buldrik
5. únor 2014

@marlen02
tak to je na dojizdeni za praci mimo okres nebo i jina (kreativnejsi, ale mene prijemna) reseni :(

moc moc drzim palce at vsechno dobre dopadne ! zase si myslim, ze k tomu pristupujete zodpovedne, takze se tim urcite prokousete