Mám na expřítele podat i trestní oznámení?

vaioletka
22. čer 2016

Dobrý den,
příteli jsem půjčila nemalou sumu peněz, sepsali jsme i dlužní úpis.....podmínky nebyli dodrženy a proto jsem podala návrh na platební rozkaz, expřítel podal odpor.......vím, že se to bude táhnout ještě dlouho.
Mám podat i trestní oznámení? Část peněz ji v rámci daňového přiznání převedl na svůj účet, bez mého vědomí jednalo se o 23.000,-........zbylých 50.000 jsem mu zaslala na účet .....veškeré doklady mám. Jde mi o to co je rychlejší nemohu čekat 3 roky než se někdo rozhoupe.¨
Mockrát děkuji

banitram
22. čer 2016

Trestní oznámení na jaký přestupek nebo trestný čin ? Jedná se typický občansko-právní spor ... vy jste mu půjčila oproti písemné smlouvě a on smlouvu porušil - stejně to nevyřešíte jinak než soudní cestou.

catf
22. čer 2016

@vaioletka nevím, co přesně máš na mysli, že si část peněz převedl na účet bez tvého vědomí, to bys musela prokázat, že ti ty peníze nějakým způsobem "ukradl", respektive, že se neoprávněně dostal ke tvým penězům (na tvůj účet apod.), jinak trestní oznámení nepřichází v úvahu, jak už bylo napsáno výše. Připrav se na to, že to trvat bude (soud a pak exekuce) a to ještě není jisté, jestli exekutor z něj nějaké peníze dostane, pokud je nebude mít na účtě, pokud mu někam nebude chodit výplata, pokud nevlastní nemovitost apod. Výhra u soudu totiž ještě neznamená, že ty peníze někdy uvidíš, a exekutor taky stojí nemalé peníze.. Rychlejší by mohlo být, že se domluvíte, že ti vrátí jenom část peněz, to by pro něj mohlo být motivující..

mialagia
22. čer 2016

@vaioletka tak tady u těch nižších částek by to řízení nemuselo trvat tak dlouho, je to vpodst.jednoduchý spor..pokud on to teda nebude cíleně protahovat..trestní oznámení by šlo teda jen ohledně té části 23tis.i když nechápu přesně jak to myslíš, že si část peněz převedl odkud?teoreticky zpronevěra,podvod, krádež..ale pokud by šlo prokázat..a stejně nemáš jistotu, že tě s náhradou škody vrámci trest.ř. neodkážou na civilní řízení..😯

magdalenax
22. čer 2016

Pokud ses již obrátila na soud, tak trestní oznámení nemá smysl

barulina
22. čer 2016

Obcansko pravni spor. Toto policie neresi.

magdalenax
22. čer 2016

@barulina Řeší, pokud je naplněna skutková podstata trestného činu. Jelikož se již však obrátila na soud, tak to policie řešit nebude a nemůže

mialagia
22. čer 2016

@magdalenax tak mohla by v tý části vzít civilní žalobu zpět teoreticky a podat to trestní oznámení ne?ale stejně viz.shora...to vidím jako blbost😒

barulina
23. čer 2016

@magdalenax obcanskopravni spory policie odlozi ad acta. Vim moc fobte co je skutkova podstata TČ, pracuji jako policista jiz 10 let

blahova_andrea
23. čer 2016

@catf exekutor sice něco stojí, ale nevím, že by to platil oprávněný. bývá to účtování povinnému - dlužníkovi. pak jde tedy o tu vymahatelnost, no 😅

catf
23. čer 2016

@blahova_andrea pokud si najmeš exekutora, aby vůbec zjistil, jestli má dlužník někde účet, peníze, nemovitost apod., tak za to bude chtít předem odměnu.

blahova_andrea
23. čer 2016

@catf exekutora si nemůžeš najmout. ty máš asi na mysli vymahačskou firmu, ne? soudní exekutor je soudním usnesením pověřen k výkonu a na základě toho zjišťuje a blokuje majetek povinného. bez soudního usnesení se s nikým nikdo bavit nebude. takový člověk nemá právo žádat po institucích informace o dlužníkovi

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea Napíšu to tak, aby to dávalo logiku. Vyhraješ soudní spor na základě podané žaloby. Žalovaný svůj závazek nesplní, takže podáš k soudu oznámení pro neplnění povinnosti. Soud Tě vyzve k tomu, aby ses rozhodla, zda má být Tvé právo uplatněno z účtu žalovaného (pokud znáš jeho číslo), exekucí .., bohužel exekutora platíš předem (opět musíš vědět, kam může exekutor "jít"). Pokud nebude mít exekutor - na co sáhnout, máš smůlu, zaplatíš to Ty, bohužel

magdalenax
23. čer 2016

@barulina To, že někdo někomu dluží kupř. 150 tisíc, tak to již nabývá skutkové podstaty trestného činu, pokud se neprokáže, že tento dluh nebyl způsoben záměrně, - někoho okrást.

blahova_andrea
23. čer 2016

@magdalenax já to znám jinak 😉

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea já to vím ze svého života naprosto, - v praxi

blahova_andrea
23. čer 2016

@magdalenax on je taky rozdíl v tom zda jde tedy o to, co jsi psala ty...a co jsem psala já. já teda o té tvé variantě jen slyšela, že existuje, ale podrobnosti o tom nevím. já znám tu se soudními exekutory, kteří vykonávají na základně usnesení soudu, který jim výkon nařizuje. to, že mu někdo nahlásí, že ví, že povinný má účet tam, chodí do práce onam a vlastní dům je super, ale exekutor sám si musí vše prověřit a prokazatelně dohledat a pak teprve blokovat. mnoho lidí netuší, co kde jeho dlužník má a neznamená to, že se vymáhat nic nebude. prostě si to exekutor dohledá sám. od toho má to usnesení a žádá organizace o součinnost.

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea Ano, souhlasím s tím, cos napsala. Jen soud vyzývá žalobce, aby si vybral postup. A to je právě ten háček, když zaškrtneš exekuci, nemusíš se starat, ale zaplatíš ji. Když se rozhodneš o srážku z účtu, - který už nemusí ani existovat, je to riziko, ale na druhou stranu to žalobce nic nestojí

blahova_andrea
23. čer 2016

@magdalenax pokud by náklady exekuce platil už před zahájením oprávněný, proč by to potom bylo ještě znovu účtováno povinnému? nehledě na to, že náklady exekuce se mohou časem navýšit o výjezdy, narůstají úroky apod. to za tebou potom jako dojdou, že máš ještě doplácet? 😅

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea Náklady předem platí vždy navrhovatel. V případě prohry má navrhovatel od odpůrce, žalobce od žalovaného právo na úhradu nákladů

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea Navrhovatel zaplatí předem náklady a odpůrce je povinnen tyto náklady zaplatit navrhovateli

blahova_andrea
23. čer 2016

@magdalenax ty ale mluvíš čistě o soudních sporech, o trestních právu....navrhovatel, odpůrce, žalovaný, zalobce.... tam ano...poplatky se platí předem a pak se zpětně vymáhají. já trošku o něčem jiném....exekuční soudy, exekuční řád... ano...pokud nakonec nelze nic vymoci, tak náklady musí zaplatit oprávněný, ale nikdy jsem neslyšela, že by to bylo předem!

V případě neúspěšné exekuce (zastavení exekuce) hradí náklady exekuce a náklady ostatních účastníků ten, který zastavení zavinil. V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný (pro tento případ lze předem smluvně sjednat výši účelně vynaložených výdajů).

z tohoto chápu, že pokud je možné vymáhat, tak se vymáhá vše po povinném. pokud se nakonec vymáhat nebude, tak se placení bude teprve řešit. paušální výdaje jsou totiž v základu stejné, ale mohou stoupnout na těch vynaložených

magdalenax
23. čer 2016

@blahova_andrea Andreo, máš to nějak pomatené, promiň

vaioletka
autor
23. čer 2016

Tech 23000 si zaslal v ramci preplatku na dani na svuj ucet bez meho vedomi....pry chyba ucetni ale vim ze to bylo ucelove....podepsala jsem papis s vyplnenym mim cislem uctu a on pak prepsal cele danove priznani a podepsal ho za me to jsem se dozvedela zpetne. Vim ze nemovitost ma a to znacnou. Momentalne se bude zenit a obavam se ze vse prepise na nastavajici tak abych z neho neco do budpucna dostala.

blahova_andrea
23. čer 2016

@magdalenax to je možné, už jsem doma moc dlouho...

mialagia
23. čer 2016

@vaioletka aha takže ta částka 23tis. vůbec s tou půjčkou nesouvisí ne? Takže tedy pokud jde o to, tak by se jednalo o podvod a šlo podat trestní oznámení, i když to bude těžký prokázat zřejmě..nevim co máš v ruce..pokud on něco za tebe podepsal, policajti můžou nechat udělat písmoznalecký posudek na pravost podpisu..a v rámci trest.řízení jako poškozený můžeš uplatnit náhradu škody..

Jinak ženy výše..to pojmosloví hrůza..nejdřív je nalézací řízení z nějž výsledek je rozsudek/plat.rozkaz a když žalovaný nesplní dobrovolně, následuje návrh na exekuci, pokud z povinného se nevymůže nic, pak náklady hradí oprávněný, a to i náklady nalézacího řízení tím pádem.. Pokud by měl nemovitost a odkláněl na manželku, tak lze napadnout..a navíc může jít o5 o trestný čin..😉

catf
24. čer 2016

@vaioletka pokud má nemovitost, tak bys měla se svým právníkem probrat,jestli by v rámci probíhajícího soudního řízení bylo možné nemovitost obstavit, aby s ní nemohl manipulovat, dokud spor neskončí.

mialagia
24. čer 2016

@catf tak jedině kdyby už činil kroky k např.k prodeji nebo darování apod.nemovitosti, jinak soud předběžné opatření nenařídí..navíc je tam i nepoměr -dlužná částka vs. cena nemovitosti..😒
@vaioletka

catf
24. čer 2016

@mialagia mně je jasné, že je to problematické, ale nemovitost je dneska skoro jediná garance, jak dostat zpět svoje peníze, takže to bude muset vaioletka maximálně sledovat.

mialagia
24. čer 2016

@catf přesně..Jedině pravidelně sledovat katastr nemovitostí za předpokladu, že má informace o té nemovitosti (identifikace)..😕

Nejlepší nikomu nic nepůjčovat!

magdalenax
24. čer 2016

@mialagia To máš pravdu, nikomu nepůjčovat. Já jsem občas půjčila kamarádce, nikdy jsem s ní neměla problém, že by peníze nevrátila. No, a nakonec se stalo, a jak jinak, - jednalo se o podstatně vyšší částku, než kdy před tím. Dalo to sakra práci ty peníze z ní dostat, trvalo to několik měsíců. Ustály jsme to tedy jen tak tak, kamarádíme se dále, ale ví velice dobře, že jí už nikdy nepůjčím