Na ÚP, DPP, je třeba podávat daňové přiznání?

mamemimomu
16. únor 2016

Ahoj, našel by se tu prosím někdo, kdo by mi dovedl poradit s touto situací?
- mamka je vedená na úřadu práce (byla celý rok 2015 a je tam do teď), než najde nějakou práci chodí si přivydělávat na Dohodu o provedení práce
- Na tuto DPP má příjem cca 1500 měsíčně a z toho je odváděna srážková daň cca 270 Kč, takže čistý příjem je cca 1270 Kč
- má/nebo nemá podávat daňové přiznání? (zaměstnavatel nic takového nedělá)
- vraceli by jí něco na daních?

Děkuju moc za jakékoliv info.

banitram
16. únor 2016

Protože měla srážkovu daň, tak nemůže požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Pokud si maminka podá daňové přiznání na FÚ do 31.3.2016, tak se jí vrátí všechna odvedená daň za rok 2015 (tj. cca 270 Kč x 12 = 3240 Kč).

mamemimomu
autor
16. únor 2016

Děkuji mockrát🙂

jaja731
17. únor 2016

Ahoj, poradite prosím někdo?
Byla jsem zamestnan od 4.12.2014 do 31.6.2015. Od 1.7.2015 jsem byla vedena na Up(bez nejakeho prispevku od up) A v rijnu jsem byla na brigade (podepisovala jsem ruzovy papir). Taky me v rijnu vyhodili z UP.30.10.2015jsem porodila. A od te doby jsem osoba pecujici o dite. Na MD ani RD nemam narok. Od dubna budu pobirat RP. A dceru si odvede pritel. Mam neco podavat na FU??

Moc děkuji

banitram
17. únor 2016

Pokud jste odvedla ze zaměstnání nebo z brigády nějakou daň, určitě bych podala daňové přiznání - zaplacená daň nebo alespoň její část by se vám mohla vrátit. Požádajte v bývalé práci a také tam, kde jste měla brigádu, o potvrzení o zdanitelných příjmech a tam uvidíte, kolik jste na dani odvedla.

charmed
17. únor 2016

@banitram Taky bych měla dotaz 🙂

1) V prosinci 2014 jsem odešla na MD, v práci mi řekli, že za rok 2015 mi daň. přiznání nevyplní, protože jsem neměla žádný příjem (ale vybírala jsem si dovolenou mezi MD a RD, tak to příjem je, ne?). Mám si dojít na finančák vyplnit si ho i tak sama nebo ho opravdu podávat nemusím (prý to není má povinnost, takže nemusím nic podávat - to mi řekla účetní)

2) může si mne manžel odečíst a činní to těch 24.840,-? (2015 jsem byla celý rok na MD nebo RD)

3) může si odečíst v daň. přiznání i dítě, i když se mu odečítá každý měsíc ve výplatě?

4) manžel si bude dělt přiznání sám, nemáš odkaz na aktuální platný formulář, ať nemusím na finančák dvakrát? (pro formulář a pak to tam odnést)

To je zatím vše, co mne napadá 🙂 Díky za odpovědi.

ev.ka
17. únor 2016

@charmed
ad 1) doporučuji dát, vrátí Ti daně odvedené z té "dovolené" mezi MD a RD
ad 2) může pokud Tvůj příjem za tu mezidovolenou nebyl vyšší než 68tis
"Slevu můžeme uplatnit na manželku nebo manžela, která/ý s námi žije ve společné domácnosti ("osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby") a její/jeho příjem za rok nepřesáhl 68 000 Kč."... z jakpodnikat.cz

ostatní nevím, jistě, tak nechám na jiných

banitram
17. únor 2016

1) pokud jste si tedy nepožádala do 15.2.2016 o provedení ročního zúčtování u zaměstnavatele, můžete si podat do konce března daňové přiznání. Ale nejdřív si od zaměstnavatele vyžádajte potvrzení o zdanitelných příjmech. Podívejte se do řádku 12 - záloha na daň. Jestli jste něco odvedla, může se vám daň vrátit zpět. Pokud tam máte nulu, tak je zbytečné podávat daňové přiznání.
2) manžel si vás může odečíst z daní, pokud vaše příjmy za rok 2015 nepřesáhly 68000 Kč. Z toho, co uvádíte, se u vás do příjmu se počítá veškerý hrubý příjem ze zaměstnání a také mateřská dovolená (následná rodičovská dovolená se do příjmu nepočítá) .. předpokládám, že jiné příjmy jste v roce 2015 neměla
3) Jestli čerpal slevu na dítě každý měsíc, tak se mu už nic dalšího nevrátí. Prostě buď uplatní měsíčně 1117 Kč nebo ročně 13404 Kč, to je jedno. Ale v daňové přiznání samozřejmě dítě uvede, i když daňové zvýhodnění čerpal měsíčně.
4) http://finance.idnes.cz/danove-priznani-a-formu...

xpila
17. únor 2016

@mamemimomu Proč si tam nepodepíše "růžové prohlášení"? Pak by ji ani žádnou daň nestrhávali.

@jaja731 Jen dotaz - proč budeš RP pobírat až od dubna???

@banitram Jen tedy detail, že se nezapočítává mateřská dovolená, ale peněžitá pomoc v mateřství. 😉

charmed
17. únor 2016

@ev.ka @banitram Díky 😉
1) potvrzení mám
2) v roce 2015 jsem měla jen PPM větší než 68000 a mezidovolená byla ale menší - takže si mne odečíst nemůže ☹
3) čerpá měsíčně
4) díky za odkaz

xpila
17. únor 2016

@charmed Ne, odečíst si tě nemůže, počítá se oboje. Jinak doporučuje formulář přímo od Ministerstva financí https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep.... Pokud máte elektronický podpis, tak se dá i rovnou odeslat.

jaja731
17. únor 2016

@xpila mam dcerku v nemocnici. Takze penizky ne ze nepotrebuji, ale staci co mame. Chci na 3roky, Tak se mi i zvysi trosku ta mesicni castka.

xpila
17. únor 2016

@jaja731 Pokud je tam dlouhodobě, tak by RP ani neuznali ☹

jaja731
17. únor 2016

@xpila urednice prave říkala, ze po trech mesicich mi to stoupnou a pak si musim zažádat znovu. Tak jsem říkala ze si to vyridim az bude doma.

xpila
17. únor 2016

@jaja731 Přesně tak ☹

charmed
9. bře 2016

Ještě dotaz - dosud jsem si úroky z hypotéky uplatňovala já, ale teď se to vpylatí, když si to uplatní manžel. Co kromě Potvrzení o zapl. úrocích je třeba - smlouva? Oba jsme tam vedení jako spolužadatelé a oba jsme majitelem nemovitosti ve SJM. Díky za odpověď.

xpila
9. bře 2016

@charmed Při prvním uplatnění chtěli výpis z katastru a úvěrovou smlouvu.

charmed
12. bře 2016

@xpila díky. Ještě jedna věc - chtějí originály nebo kopie? Např. o těch zaplacených úrocích, atd.

xpila
12. bře 2016

@charmed Originál.

charmed
12. bře 2016

@xpila Díky.

lenka2000
22. bře 2016

Dobrý večer, můžete mi prosím poradit, zda-li je správně, že ř.3 z potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucí na základě dohod o provedení práce se do daňového přiznání dává na ř. 84? Děkuji.

mataharyy
25. bře 2016

@banitram @xpila Ahoj dámy, zdá se že jste zběhlé v DP, tak jdu s prosbou o radu. Vypisuji DP, kvůli odpočtu úroků z hypotéky a narazila jsem na problém. Do DP vypisuji jednu smlouvu o prac. činnosti a čtyři dohody o prov. práce, u DPČ je to jasné, co kde píšu, ale teď si marně lámu hlavu, kam napsat sražené daně z těch DPP (tedy součet řádků 3 z potvrzení o příjmech), jestli na řádek 87a, nebo 84, případně úplně jinam? A další věc je, že mi to pak píše že vrátí daně z DPP, ale ty úroky z hypotéky ne, což je mi záhadou 😀

Díky moc za radu, jsem z těch řádků už šílená 😅

banitram
25. bře 2016

@mataharyy veškerou zálohovou daň uvedete do řádku 84 a pokud chcete do DP zahrnout i srážkovou daň, tak tu vepíšete do řádku 87a. Záleží na tom, kolik jste měla odvedené daně za rok a výši položek, které odečítáte (např. tu hypotéku). Pokud jste na daních za celý rok odvedla málo, tak to na daňové odečty nemusí stačit - vrací se jen do výše odvedené daně (pouze u zvýhodnění na děti to jde do mínusu tzv. daňovým bonusem)

mataharyy
25. bře 2016

@banitram Výborně, takže ty dpp - srážkovou daň do 87a, děkuji moc, už jsem tady nad tím strávila týden v mdlobách, vždy jsem to opisovala podle těch zákonů a to mi tam teď nějak překopali 😀

Tu hypotéku jsem tam zkoušela zadávat horem dolem, ale bude to nízkými daněmi, takže mi to sníží základ, ale na výplatu to nestačí, což ale nevadí protože budou vracet tu srážkovou daň, což v konečném důsledku potěší víc, nemůžeme zase moc mlsat, že 😀

Jináč moc děkuji za radu, myslím že je to záchrana mého duševního zdraví 😎

banitram
25. bře 2016

Pokud vám i bez odpočtů za hypotéku vrátí veškerou odvedenou zálohovou i srážkovou daň, tak už na další odpočty nic nezůstane. Ale mohl by to dát do DP váš partner nebo třeba rodič, pokud je třeba spoluvlastníkem (spolunájemcem) nemovitosti a spoludlužníkem na úvěrové smlouvě ... přeji hezké Velikonoce 🙂

tehulka1167
25. bře 2016

@banitram A jak je to když je někdo vedený na UP a pracuje na dohodu o provedení práce? Může si podat danové přiznání? Mám ve své pěči své dcery, jsem rozvedená.

banitram
25. bře 2016

@tehulka1167 pro vás to má význam, pokud jste odvedla nějakou daň. To najdete na potvrzení o zdanitených příjmech nebo na potvrzení o srážkové dani. Pokud váš příjem za loňský rok přesáhl 55200 Kč, tak byste měla nárok i na daňový bonus na dítě

tehulka1167
25. bře 2016

@banitram No je to tak,že UP za mě platí zdravotní a jinak nic. Tak nevím.

banitram
25. bře 2016

Zaměstnavatel by měl vystavit potvrzení o příjmech na daně a podle toho bych postupovala.

tehulka1167
25. bře 2016

@banitram on nic určite neplatí 😒

mataharyy
25. bře 2016

@banitram Tam už není na koho to odepsat, ale to nevadí, i ta vrácená daň potěší 🙂 Moc děkuji a i Vám přeji pěkné a klidné velikonoce.