Peníze na neschopence. Jak hodně je to znát?

9. bře 2023

Četla jsem že prvních 14 dní neschopenky platí zaměstnavatel. Nevíte jak hodně je to znát na penězích? Manžel byl teď týden marod s rukou, ještě ji nemá úplně dobrou (v práci potřebuje ruce), ale chce se nechat uschopnit kvůli penězům. Já mu říkám že ten týden navíc nás snad nezruinuje...

malinkata
9. bře 2023

Syn týden nemoc a méně o 1800,-
Chlap marodil týden a o 3000 méně

konidana
9. bře 2023

u mě je to jedno, skrz různé slevy na dani týden na neschopence na penězích skoro nepoznám.

nikoulinka
9. bře 2023

Zrovna jsem po PN. Byla jsem teda ale déle. Začala jsem 1.11. a za ten první měsíc (14 dní zaměstnavatel + sociálka) jsem byla ztratna o cca 5 tisíc.

dura175
9. bře 2023

Zadej si to do některé z internetových kalkulaček, třeba na penize.cz nebo mesec.cz. Každý to má jinak, je to určité procento z výše mzdy.

xcassiopea
9. bře 2023

https://www.mesec.cz/kalkulacky/nemocenske-nahr...
průměrný hodinový výdělek najde na výplatní pásce ať máte představu

janule0123
9. bře 2023

Každý přijde o jiný peníze …je to procentama… plus některý firmy mají bonusy když nemarodis, nechodis k lékaři … takže muže přijít i o to… jinak na netu jsou nějaký ty kalkulačky a cca budeš vědět

ninive211
9. bře 2023

@janule0123 Tohleto já nesnáším a neuznávám...jako jak můžeš ovlivnit to, jestli náhodou nedostaneš chřipku anebo nebudeš mít zánět slepáku a nebudeš si muset tu neschopenku prostě vzít? Pak to lidi přecházejí, chodí do práce i s horečjana a tuberkuloznim kašlem...protože samozřejmě ten bonus chce každej, protože s ním jaksi "počítá"

janule0123
9. bře 2023

@ninive211 my to nemáme s manzelem ani jeden … ale moji rodiče to měli ve firme oba …

blondynka400
9. bře 2023

@ninive211 máš pravdu, jsou věci, co neovlivníš, ale pak jsou věci, které ovlivnit zaměstnanec může. Třeba x návštěv doktora ve směnném provozu (a jak náhodou je zrovna vždy objednaný tehdy, když má být v práci 😀 ), všechny ty rádoby rýmičky a bolesti zad a všechny další důvody, proč si lidi nechavájí napsat PN. Po Covid je to ještě horší, než to bylo, velká část doktorů napíše PN klidně po telefonu, vycházky hned od začátku. Takže ano, někdo je na tom bitý a fakt za to nemůže, ale tento systém prostě fakt pomáhá, hlavně ve výrobě, logistice a pod, prostě na těch nižších pozicích se bez tohoto prostě existovat skoro nedá. A určitě to není o tom, že lidi přechází nemoci.

ninive211
10. bře 2023

@blondynka400 Tak určitě jsou i takoví, co toho zneužívají, chodí k doktorivi 3x do měsíce, na druhou stranu někdy ani neovlivní to, kdy tě doktor objedná, zejména nějaký odborný, kam se objednáváš X měsíců dopředu. A většina doktorů má jaksi ordinaci ve stylu 8-12 a odpolední hodiny tak jednou týdně a na to odpoledne samozřejmě pak chce každej, že jo...tak pak není moc možností než jít k doktorovi v pracovní dobu, pokud nechcete termín až za půl roku. No a co se PN týče, tam je to o svědomí doktora, jestli napíše PN někomu, komu nic není. Gynekologické a těhotné, to je teda kapitola sama pro sebe, ale zase těhotenství je opravdu "jiný stav", první trimestru není žádný med a prostě kolikrát se objektivně fakt nedá fungovat na 100 % v práci, když se ti nonstop motá hlava a xkrát denně máš hlavu v záchodové míse.Pak je PN na místě

j.a.n.i
10. bře 2023

@ninive211 Tak zrovna ty, co pracuji na smeny mohou klidně rano a povetsinou sve smeny znaji na rok dopredu (vsechny pravidelné provozy), tak nejak nevidim duvod, proc by se jim mel doktor kryt.

podestatka
10. bře 2023

@j.a.n.i ne vždycky, bohužel....Pracují v nemocnici a rozhodně neznám služby na celý rok,existuje roční plán....Ale to by nesměly být dovolené,neschopenky, požadavky 😁 Dneska je například 10 a služby na duben budu mít do 15 a to už se opravdu k lékaři na květen těžko dostanu 😁 Pak se to musí řešit právě požadavky a ty opět naruší roční plán...Takže nic není černobílé

j.a.n.i
10. bře 2023

@podestatka Ale to, ze se zamestnavatel nedrzi rocniho planu, neni problem zamestnance, tedy pokud doktor nwkoliduje s rocnim plánem, zamestnanec udelal, co mohl a holt pujde k doktorovi na propistku.

ninive211
10. bře 2023

@j.a.n.i Rok dopředu? To asi těžko 🙂 Samozřejmě neříkám, že nejsou zaměstnanci, kteří toho nezneužívají, na druhou stranu pak jsou i právě zaměstnanci, takoví ti "dobrotiví blbcI", co i když je jim fakt blbě, do práce chodí, aby nechyběli, aby nebyl problém, aby je nepomluvili (jó, v prvních letech po škole jsem byla taky taková...)...nemůžou k doktorovi protože práce (blbej šéf, blbej kolektiv, co ti právě vyčítá, že sis dovolil odskočit k lékaři v pracovní době...)...a v dlouhodobém hledisku to pak třeba může mít důsledky (zdravotní -přecházení nemocí, bagatelizování...).
Takže zneužívání, pokud někdo chodí 3x měsíčně k lékaři v době 9-12 a je tam tři hodiny, tak to zneužívání je, na druhou stranu se mi nelíbí persekuování a někdy až šikana zaměstnance, který opravdu k tomu lékaři v pracovní době jít musí. A měl by kvůli tomu přijít o peníze ve formě odměn? Pokud svoji práci stejně musí udělat?

podestatka
10. bře 2023

@j.a.n.i ale ono se úplně nedá držet ročního plánu,u nás určitě ne....Byl by to měsíc,kdy by neměl nikdo dovolenou,nikdo pozadavek,nikdo nemocné dítě 😁 Roční plán se píše koncem prosince,dovolená plánuje do konce února....A třeba u nás si nejde odskočit k lékaři na propustku😁 Že bych tam nechala kolegyni samotnou nebo by přišel někdo za mě na dvě hodinky do práce?😁 Jinak samozřejmě tam kde je možné jet podle ročního plánu měl by se například lékař vyřizovat ve volnu,to je jasné

j.a.n.i
10. bře 2023

@podestatka Pak je ale starosti zamestnavatele, aby ti na termin doktora nezmenil smenu, pokud v planu nwbyla a uz jsi objednana.

j.a.n.i
10. bře 2023

@ninive211 Proc tezko? Vsichni, co delaji kratky dlouhy, vedi smeny na rok dopredu, stejně tak velke vyrovni podniky maji plan smen na cely rok.

kupi
10. bře 2023

@j.a.n.i v dnešní době, když chceš objednat k lékaři, tak si můžeš termín a čas málo kde vybírat, pokud ti teda nevadí objednání za půl roku a déle

podestatka
10. bře 2023

@j.a.n.i ideálním světě asi jo😁 Ale občas to prostě možné není

j.a.n.i
10. bře 2023

@podestatka A to jako, protože to občas není možné, tak zrušíš lékaře, kterého máš objednaného 3 měsíce?

j.a.n.i
10. bře 2023

@kupi Ale no tak, nějak nevěřím tomu, že má lékař 1 termín a druhý za půl roku, to si zas tak trochu vymýšlíš, že.

kupi
10. bře 2023

@j.a.n.i ne, to si nevymyslim(to možná děláš ty..), tento tyden jsem objednavala syna na několik důležitých vyšetření a ani u jednoho nehrozilo, že bych si mohla vybrat čas, pokud jsem nechtěla čekat do srpna, tak nebylo na výběr

podestatka
10. bře 2023

@j.a.n.i ne,mám fajn kolegyně a nejčastěji směnu vyměním 😁 Ale už jsem lékaře i rušila

xmele004
10. bře 2023

Tak záleží přece na průměru. Já kdyz se správně trefim a marodím kolem 13.platu nebo bonusu, tak to moc nepoznám, protože mi tyhle mimoradny platby krásné zvednou průměrny plat 😁

blondynka400
10. bře 2023

@ninive211 nevím, v které části ČR žiješ, ale rozhodně už dávno není standart, že fungují 8-12 a odpo hodiny jednou za týden. A to, že to neovlivníš, asi fakt žiju v jiném světě, krom toho, když je to fakt akut a hledá se místo na poslední chvíli jsem si zatím vždy čas a den mohla vybrat, max se to posunout o měsíc (zubař a spol). Takže ano, občas se to může stát, ale když člověk chce, je to fakt minimálně. A lidem ve směnném provozu (teď myslím fakt výrobu, logistiku, ne třeba sestru v nemocnici, jak tu psala, tam je to fakt jiné) by se toto stávat nemělo vůbec. Nebo vždy jde směnu prohodit za jinou, prostě když ti lidi chtějí, tak se to dá.
Těhotné teď neřešíme, ale u ostatních PN si troufám tvrdit, že je cca 50% nahraných. A kolikrát ti lidé jsou tak blbí, že ještě po hádce s nadřízeným sami řeknou, ať si trhne, že jsou klidně na neschopenku a co pak další den najde mzdovka v datovce 😀 😀

blondynka400
10. bře 2023

@ninive211 a ještě k tomu "šikanování" Nikdo nikoho nešikanuje, není to součást variabilní složky mzdy, která je odvislá od výkonu. Docházkový bonus je čistě bonus nad základní a pohyblivou složku mzdy, který má jasně daná pravidla a pro všechny je stejný. Je tedy pouze na každém zaměstnanci, jak se k tomu postaví.

janule0123
10. bře 2023

@blondynka400 😂jsem si vzpomnela jak personální vyprávěla zážitky z hledání dělníků… přijde jich dost .. ale není nic neobvyklého když borec rekne ze chce jen razítko na pracak a jestli ho zaměstname obratem nastupuje na neschopenku 💪😂😂

blondynka400
10. bře 2023

@janule0123 jojo, toto je naprosto běžná praxe 😀 Jednou jsme měli pár, vydrželi skoro 6 měsíců střídat OČR a PN, jestli oba dohromady odpracovali týden tak je to moc 😀