Podnikatelský účet, můžu ho využívat i jako osobní účet?

geilinka
6. říj 2016

ahoj, nevím kde jinde se zeptat snnad mi někdo poradíte.
Mám založen podnikatelský účet a potřebovala bych vědět jestli ho mužu využívat i jako osobní účet, jak se to třebba řeší v d.přiznání když si tam něco vložim apod. díky

astyna
7. říj 2016

Ahoj, podnikající neteř to tak má a nemá s tím problém. Ale je fakt, že žádné horentní sumy z podnikání nemá. Já to tak mám také.

geilinka
autor
7. říj 2016

díky já mám fakturaci měsíčně cca 20-30 tis.. občas třeba prodám něco po malym nebo tak a nechci mít kvuli tomu další účet zatim to řešim na blesk peněženku ale každý převod peněz mi strhne 25 kč...tak bych to nechala posílat tam. jde mi o to jestli se v tom účtu třeba nějak štouraj a chtěj nějak dokazovat za co ty částky byly měsíčně za věcičky nemám víc jak litr většinou spíš kolem 500...

astyna
7. říj 2016

@geilinka

Já jsem jim řekla, že mám vlastně jen rodičovský příspěvek + chodí mi tam z práce nějaké drobné za pomoc. Takže je to průhledné.

To jsou malé částky, tam bych to neřešila 🙂 Já to budu řešit od 100 tisíc výš...

geilinka
autor
7. říj 2016

děkuji mnohokrát nechce se mi mít ještě i osobní účet, ulevilo se mi děkuji

geilinka
autor
7. říj 2016

a žádnou evidenci těchle malých částek mít nemusim? třeba koncerzaci kde jsme se dohodli na té a té sumě nebo pro jistotu ano

astyna
7. říj 2016

@geilinka

Tak evidenci budeš mít přece v daňové evidenci příjmů a výdajů. Já si píšu deník, kde mám přehled příjmů a formu platby (a vazbu k tomu).

kekita
7. říj 2016

Holky rozdíl v osobním a podnikatelském účtu je v tom, že se vám na osobním účtu strhává daň automaticky (z kreditního úroku), na podnikatelském se nic nestrhává - musí se zdanit v daňovém přiznání. Určitě doporučuju si k podnikatelskému nechat udělat osobní - nebo naopak. Ve spoustě bank máte vedení kompletně zdarma (např. mbank) a nechtěla bych při případné kontrole 5 let zpět vysvětlovat, že tyhle peníze mám od zákazníka a tohle jsem si vložila sama své peníze... Fakt je to zbytečné když to stejně nic nestojí.

geilinka
autor
8. říj 2016

@astyna budu mít založené faktury výdaje budu mít paušálem jde mi jen o ty částky za věcičky nebo když mi třeba pošle peníze mamka nebo tak...

@kekita mám podnikatelák od český spořky a nějakej poplatek za vedení účtu tam je....

astyna
9. říj 2016

@kekita

Stejný dotaz jsem měla na finančňáku - tam mi na to řekli, že to do XX tisíc neřeší. Jelikož podnikám spíš jako "přivýdělkem" než naplno a je to jen vedlejší podnikatelská aktivita, tak mi řekli toto.

Až budu podnikat naplno - tak si podnikatelský účet pořídím - i pro přehlednost. I tak si výpisy schovávám, zatrhávám položky, které mi tam chodí "navíc" a co je rodičák.

geilinka
autor
9. říj 2016

@astyna děkuji, také to mám jako přivýdělek...

kekita
10. říj 2016

@geilinka Proto bych se podívala po účtech, které jsou bez poplatků. A spořka s KB je co se týče poplatků na tom asi nejhůř.

geilinka
autor
16. říj 2016

ahoj ještě jeden dotaz z účtu podnikatelského jsem zaplatila nájem a el, podle přítele e to průser co s tím? děkuji

magdalenax
16. říj 2016

Mám podnikatelák léta. iž pár let nepodnikám a účet stále vlastním. Žádné úroky jsem nedanila, ono ani v podstatě nebylo jaké. Hlavní rozdíl mezi podnikatelským účtem a osobním je, že na podnikatelský může finanční úřad. Co se týče odchodu peněz, jestli z něj budeš platit rohlíky v obchodě, nebo nájemné, to je čistě Tvoje věc. FÚ zajímá příjem a výdej z podnikáni, nic víc

geilinka
autor
17. říj 2016

@magdalenax děkuji... já chci výdaje paušálem tak sem si říkala,že by to neměl být vůbec problém co se týká příjmů tak mi tam chodí fakturace a mimo podnikání občas za oblečky po malym nebo si tam já vložim