Stavební spoření pro děti

marketa_s
11. dub 2018

Maminky, chtěla bych se zeptat, zakládáte svým dětem stavebko? A u které spořitelny? Nevím které vybrat aby to bylo nějak výhodné. Děkuji

jana_toula
11. dub 2018

Ono je vesměs skoro jedno u které. Já osobně mám tedy ráda RSTS, ale co se příspěvků od státu týče, nemá to na to vliv. Každopádně je dobré mít t i stavebko, protože garantovaných 10% plus nějaké malé zhodnocení od stav. Sporitelny je fajn. Plus pak třeba penzijko pro děti je také fajn. Určitě ale pojištění na úrazy a nemoci , protože když by se nedej bože stalo něco vážnějšího, tak jeden z rodičů zůstane s dítětem doma a nemá tím pádem příjem z práce... Hlavně pojištění na vážné úrazy a na vážné choroby.

swetlusska
12. dub 2018

Já bych se nad tím nejdřív pořádně zamyslela, jestli je rozumné uzavírat smlouvu na jméno dítěte. To bych nedělala. S dřívějším výběrem je pak problém. Když už spořit, tak na své jméno a než stavebko, to je výhodnější důchodové připojištění. Nemám zatím ani jedno z toho, podle mě to není tak výhodné zhodnocení, abych někde 6 let a více nechala ležet své peníze a nemohla k nim.

asojakova
12. dub 2018

No stavebko dnes uz rozhodne tak vyhodne neni. Tak treba 1. Rok: date tam 20000 za rok ( to tam da ale malokdo), statni podpora 2000, pokud je zhodnoceni 1%, tak k tomu 200 Kc. Ale 300 za vedeni uctu. (Takze na zhodnoceni bez SP 100 Kc v minusu) 2. Rok: date opet 20000, statni podpora 2000, zhodnoceni 400, za vedeni uctu 300, takze vynos bez SP 100 Kc. Celkem za prvni 2 roky vynos tedy 0. Teprv od 3.roku to zacne malinko po korunach vynaset... a to jsem zapomnela, ze ten vynos se jeste zdani....
Pro matematiky: ty castky samozrejme budou jine, ja jsem to pro lepsi predstavu nechala zaokrouhleno na cele stovky..

misanovakova
31. kvě 2018

slyšela jsem, že se to stavebko neoplatí zas tak jak dřív, taky jsem zvažovala ale asi to vidím na návštěvu finančního poradce

barchen
31. kvě 2018

@marketa_s Souhlasím s @jana_toula , že to je jedno, kde to stavebko je, pořád je to asi to nejvýhodnější a nejméně rizikové, co pro dítě může udělat rodič (pokud nehodláte pořídit pozemky, půdu nebo les). S čím nesouhlasím, je to penzijko pro děti. Do toho bych nešla, nejedná se o spoření, nýbrž o připojištění, tím pádem úplně jiné podmínky. A jelikož penzijní reforma přešla za posledních 10 let takovými změnami, že se komplet měnili zákony i pro stávající smlouvy, tak odkládat peníze na 60 let někam, kam na ně nebude moct nikdo sáhnout, je "černá díra".

sarkoc
31. kvě 2018

My máme stavebko všichni tři u Modré pyramidy a jsme spokojeni...a že se na to nemůže sahat, to nám naopak vyhovuje...kdyby ty peníze byly k dispozici, myslím, že bychom tolik neušetřili....takhle se za pár let se vybere najednou pěkná suma a bude z toho něco pořádného 🙂 Na dovolené atd šetříme jen na spořícím účtu 🙂