Uplatnění slevy na dítě po rodičovské. Poradíte, prosím?

welinka1
11. kvě 2023

Dobrý den, chci se prosím Vás zeptat. V září mi byla ukončena rodičovská dovolená, poté jsem pracovala brigádně a teď jsem zaměstnaná na hpp od 1.3. mohu si zapsat dceru do "růžového daňového" a uplatňovat na ní slevu na dítě? Otec slevu na dítě nepobírá a v péči jí mám já. Dočetla jsem se že podmínka je taková, že je potřeba v předchozím roce odpracovat alespoň 6 ti násobek minimální mzdy. Ale nevím, zda to není jinak, když byla matka na rodičovské. Nebo zda si tam budu moct dceru zahrnout až v příštím roce? Děkuji moc.

lencaa11
11. kvě 2023

@welinka1 můžete hned si napsat dceru co máte hpp práci do výplaty každý měsíc

welinka1
autor
11. kvě 2023

@lencaa11 Aha, takže tam ta podmínka neplatí ano? Já už svou první výplatu dostala, bez slevy, dceru jsem tam nenapsala. Dnes v práci mě nadřízená požádala ať jí do zítra pošlu rodný list dcery, důvod nevěděla a já se nedovolala, komunikace s vedením není nejsnažší😁 tak je možné že mi jí tam účetní chce zahrnout a v tomto případě je možné, že mi vyplatí tu slevu na dani i za minulý měsíc? Nevíte zda je to vůbec takto možné?

xcassiopea
11. kvě 2023

Podmínka platí, ale pokud v daném měsíci splníte polovinu minimální mzdy, slevu na daních si můžete uplatnit i měsíčně hned od nástupu. Při ročním zúčtování se přihlédne k ročnímu příjmu (za kalendářní rok), zda se doplatí zbytek nevyčerpané slevy na dítě či nikoli. Za dané měsíce, kdy je sleva už uplatněna u zaměstnavatele se sleva nevrací i kdyby celoroční příjem byl pod limitem na nárok, pokud již podmínka byla uplatněna v jednotlivých měsících. Zda Vám to mzdová účetní v následujícím měsíci doplatí i za předchozí měsíc je už na ní, ale ona bez Vašeho podepsaného prohlášení, kde je nutné uvézt slevu na děti, doložit rodný list dítěte a prohlášení druhého z poplatníků nebo doložit svěření do péče. Jinak tam slevu dát nemůže. Děti je možné i uplatňovat i ročně (tedy pro rok 2023 až při ročním zúčtování daní). Ale pokud si nejste jistá, že tam vydržíte, doložte raději vše na slevu na dítě hned.

welinka1
autor
11. kvě 2023

@xcassiopea Už tomu rozumím, super, mockrát Vám děkuji.