Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Manželův syn chce po osmnáctinách natrvalo k otci

bimbulinda
13. zář 2013

Potřebovali bychom poradit - manželův syn bude mít za pár měsíců osmnáct let a chce se přestěhovat k nám. Už chtěl mnohem dříve, ale matka mu to nedovolila, celkově je s ní strašně špatná domluva úplně ve všem, samé naschvály atd., nechápeme, proč to dělá, nikdo od nás jí absolutně nic špatného nedělá, přitom o rozvod zažádala ona, našla si jiného muže...Kluk se s ní často hádá, vůbec si nerozuměj, je u nich pořád dusno, na tajňačku k nám chodí i mimo manželovy určené dny a pak musí mámě lhát, že byl s kamarády atd., protože by se jinak asi zbláznila. Už se nemůže dočkat narozenin a hned potom se chce trvale odstěhovat k nám. Chtěli jsme se zeptat, co máme pro změnu výchovného prostředí podniknout - styk s otcem je určen soudně - tak jestli stačí zajít na sociálku nebo rovnou napsat žádost na soud. Také by nás zajímalo, jak to bude s Výživným. Manžel platí na kluky 3.500,- na mladšího a 5.500,- na staršího. Matka staršímu řekla, ať nepočítá s tím, že až se odstěhuje, že by se měla Výživného vzdát nebo dokonce na něj ještě platit, ale zdá se nám absurdní, aby manžel platil stále stejné Výživné, když by kluk žil u nás, chce si i změnit trvalý pobyt atd...Můžete poradit? Děkujeme!

lindafr
13. zář 2013

Jelikož mu bude už 18, bude dospělej a tedy se bude moct rozhodovat sám. Co se týče výživnýho, tak pokud bude i nadálet studovat denní formu studia a bude bydlet u vás (to se musí v případě alimentů ale určit soudně), musí na něj matka platit výživné. Žádný takový, že by bydlel u vás a manžel ještě platit, ať se koza vzpamatuje.

berenika39
13. zář 2013

Do spělý syn může bydlet kde chce, soud určil styk s nezletilým. A alimenty patří výhradně synovi, jdou k jeho rukám, na jeho účet, včas to pořešte, aby po jeho narozeninách nešly na matčin účet. Jsou určeny na jeho potřeby.

j.a.n.i
13. zář 2013

@bimbulinda Matka si může v synových 18 trhnout nohou... výživné je jejího syna, nikoliv její...

tulikiss
13. zář 2013

Az mu bude 18 tak ona uz nic nemuze. Vyzivne bude patrit jemu a je jenom na nem, jak se s vama dohodne. Ona by ani nemohla dat k soudu, ze ji alimenty nechodi ,protoze uz na to nema pravo. Pokud bude chtit alimenty po ni ,tak ji musi dat k soudu.

bimbulinda
autor
13. zář 2013

Moc Vám děkuji za rady...právě jsme nevěděli, jestli to musíme dávat k soudu...jak jsem psala výše, není s ní vůbec žádná rozumná domluva. Takže když bude Marek bydlet u nás, měla by tedy i ona přispívat nám na svého staršího syna, když stále denně studuje? To se pak po osmnáctinách ta částka 5.500,-Kč půlí rovným dílem mezi matku a otce nebo by nám ona měla platit celou částku, kterou doteď manžel na Marka posílal? To asi ne, protože ona nemá takové příjmy jako manžel, to by asi musel rozhodnout soud... Nejlepší by bylo, že když ona má v péči mladšího a my budeme mít staršího, že by se domluvili, že nikdo nic platit nebude a bylo by to, i když bychom na tom byli tratní, ale to už by bylo fuk...jenže s ní to vůbec jednoduché nebude...myslím si, ona je hrozně na prachy, že když ucítí, že přijde o peníze na staršího, bude si chtít soudně zvýšit alimenty na mladšího, aby jí ty peníze prostě zůstaly...achjo, zlatě-svatě, když jsou lidi rozumní a prostě se v klidu dohodnou...

jedendomov
13. zář 2013

@bimbulinda Rozsudek po péči zanikne po dosažení plnoletosti. Pak se může syn sebrat a přestěhovat se rovnou k vám. Až se přestěhuje, musí on podat na soud návrh na ukončení vyživovací povinnosti pro otce, nebo otec a syn se připojí. Syn bude muset podat i návrh na stanovení výživného pro matku, kde popíše, jak a kde bydlí a proč žádá po matce výživné a kolik. Poměry u nezletilého se nemění.
Dokud nebude vyživovací povinnost zrušena otci, tak stále platí. Protože ale by výživné už chodilo přímo synovi, snad je možné to vyřešit mezi sebou do té doby. Matka už do toho nemá co mluvit, kdyby se chtěla soudit, soud návrh zamítne, protože otec a syn tam budou vypovídat, jak se změnily poměry.

aneta0707
13. zář 2013

dite si muze rozhodnout kde chce bydlet od 12-ti let a matka mu to nemuze zakazat. pokud by se zbalil a odesel ted, staci zajit na socialku - obor pro ochranu deti - a dat navrh na peci s predbeznym opatrenim. soud je potom do tydne. navrh pomuzou sepsat a staci ho odnest na soud.
od 18 si zada vyzivne sam a bude se muset soudit s matkou

jedendomov
13. zář 2013

@aneta0707 Není to tak, dítě až do 18 let o ničem ani o bydlení rozhodovat nemůže, jen by k jeho názoru mělo být přihlíženo, ale i to už dřív.
Soud považuji za zbytečný, lépe je to vydržet, pár měsíců kluka nezabije a pak už si bude dělat, co bude chtít.

aneta0707
13. zář 2013

@jedendomov no tak nam na socialne-pravni ochrane deti asi lzou. byli sme tam pred mesicem a tohle nam rekli
a moje sestra se ve 14-ti sebrala a odesla k tatovi a nikdo ji nedostal nazpatek. ani pres to, ze tam byla soc a netece tam voda, nema topeni ani pracku...

ange_de_la_morte
13. zář 2013

Až mu bude 18 tak wše co bylo do té doby dáno soudem padne - tedy klidne se může sebra a jít bydlet k wám , nebo i na druhý konec swěta když bude chtít. Pokud bude studentem denního studia ( střední, nebo i wyšší, wysoká) pak má do 26 let nárok na wýžiwné od obou rodičů. On si musí zažádat o soudn řízení pro určiní alimentů a ty pak bude dostáwat ON nikoliw wy , to jak se pak domluwíte už bude na wás, ale peníze jsou pro něj. Částka může být ( a nejspíš i bude) naprosto odlišná od částky která je určená doteď. Řešila bych to co nejdříwe ( jestli to teda jde před odwršením 18.narozenin) , protože nejspíš bude nějakou dobu trwat než soud stanowí wýši alimentů ale ty by měly být nejspíše doplaceny zpětně ( ale jistá si tím nejsem)

@aneta0707 : skutečně není prawda že od 12-ti let si dítě může rozmyslet u koho bude, od 12-ti let pouze je brán w potaz jeho názor we smyslu že už je dítě natolik zralé aby jasně wědělo co chce a co nechce, ale toto samo o sobě ještě nic neznamená, konečné slowo má soud. uwádím příklad kamaráda, který má welmi špatný wztah se swým otcem, w jeho 14 se rodiče rozwedli od i brácha zůstali od matky ale otec měl každých 14 kluky na wíkend ( soudním rozhodnutím) - na tom si trwal a názor kluků nikoho nezajímal ( že k otci nechtějí), když bylo mému kamarádowi 17 postawil si hlawu a odmítl k otci na wíkend jít - ten pak zažalowal matku za to že ho k tomu nedonutila a řešilo se to dlouho, takže ani w 17 si nemůže dítě samo zwolit co chce pokud ho soud neposlouchá

omlouwám se za ,w,

Sem začni psát odpověď...

Odešli