Může mi soud nařídit, abych se o dítě staral?

deellepe
7. dub 2010

Dobrý den,
úvodem přeji Všem krásný den !
Má ex-přítelkyně čeká dítě, já jsem otcem. Nechci mít s ex-přítelkyní mít nic společného, ani s dítětem. Jsem připraven a odhodlán řádně platit alimenty.
Ale již nyní mi ex-přítelkyně píše sms rázu toho, že se mám ke všemu postavit jako chlap (to má ovšem pravdu, mám své důvody, proč se k tomu takto stavím), a bude chtít, abych jsem se podílel na výchově dítětě.
Chci se tedy zeptat, zda má nějaké právní páky, na to, aby mi soud nařídil, že se mám o dítě starat. Pač jak jsem říkal, chci se od nich co nejdále distancovat.
Děkuji všem za vaše přízpěvky, budu vděčný za jakoukoliv připomínku.

S přáním pěkného dne.

Ondra Černý

akshara
7. dub 2010

Mě se jen líbí, na jakých základech ta "naše" organizace K213 stojí, nakolik pohrdají nejen ženami, předpokládají, že je utáhnou na vařený nudli, ale vůbec lidským úsudkem. To je opravdu originální. To se musí nechat! 😉 Proto je to vždy tak čitelné, s něčím podobným by sem vlezl maximálně ještě hurvínek! 😀

deellepe
autor
7. dub 2010

Mám ještě jeden dotaz... pokud se ex-přítelkyně vdá, budu i po té muset platit alimenty ?

filipal
7. dub 2010

su super manipulatori a psychologovia, presne vedia, na co my zeny skocime.....
neuveritelne, takto zneuzivat talent! 🙄

akshara
7. dub 2010

...ano, těch NEJ mají hodně! 😀 😀 😀 😉

filipal
7. dub 2010

uz musim ist, budes to musiet Aksharo zvladnut sam... 🙂

deellepe
autor
7. dub 2010

Od vás dvou se asi odpovědi nedočkám...

bara78
7. dub 2010

aj aj, to je smutný příběh. Jednak nevím, proč se nadpis jmenuje střídavá péče, pokud jde o někoho, kdo se dítěte vzdává. Jednak nevím, proč se deelepe neporadí s právníkem a hledá toto fórum, kde asi nenajde moc duší, které by ho podpořily (akshara, omlouvám se, ale duše jsou rodu ženského a krom toho jsou tu převážně ženy). Já tedy radit v tomto případě skutečně nebudu, ani pokud by ten příběh byl reálný, neb pro něco takového ze zřejmých důvodů nemám pochopení.

ria80
7. dub 2010

To je pravda,nevíme,jestli je ten příběh pravdivý.
Vím,že každý má jiný názor.
Ale já zas klidně poradím,protože si myslím,že stejně tak,jako má to právo každá matka,měl by i otec mít právo se svých práv a povinností vzdát.A že to u nás nejde,považuji za nespravedlivé k chlapům.

meandra
7. dub 2010

Já to za nespravedlivé nepovažuji, hlavně vůči dítěti. Takových "tatínků" by se našlo. A máma bude chodit do práce s miminem na zádech, aby ho uživila. 😝

jakoubka
7. dub 2010

po přečtení posledního příspěvku od dee,je mi dítěte líto.To za nic nemůže ☹
Opravdu mi to přijde sprosté 😔

deellepe
autor
7. dub 2010

Příběh je pravdivý, proč by jsem si měl něco vymýšlet ? Dítě se ještě nenarodilo, kalkuluju, spekuluju, ptám se, dozvěděl jsem se na tolika forech, tolik zajímavých věcí, že u právníka by jsem se asi nedoplatil.

Jakoubka - můj poslední přízpěvěk byl určet dvoum osobám, u nichž nevím co píšou.

Jinak mám své důvody, proč nechci mít s matkou a s dítětem nic společného. Tak to prostě je.
Jsem srozuměn s tím, že budu dítěty platit výživné, a matku vyživovat po dobru 2 let, pokud si o to zažádá, či se nedohodneme jinak.
Nebudu se podílet na výchově dítětě. Je to fakt. Někomu se to líbí, někomu ne. Neberu dítě jako rukojmí. Avšak někomu se to tak může zdát.

(možná, že nakonec emigruju, a to by mě tuplem zajímalo, jak by to bylo 🙂 )

andelka
7. dub 2010

deelepe: Trochu mi připomínáš mého otce, úplně jak kdyby to psal on - a většího zmetka jsem v životě neviděla. Pokud se chce člověk takhle vykrucovat a kalkulovat a vymýšlet jestli by se nevyplatilo změnit si trvalý pobyt, nepřebírat poštu, emigrovat - tak ať nemá sex.
Jasně, určitě máš své důvody, proč s ex a dítětem nechceš mít žádný kontakt (a budiž ti k dobru, že s placením alimentů počítáš - i když dotaz jak je co nejvíc snížit mě taky nadzvedl), ale já to bohužel vidím z pozice toho dítěte a jeho matky, protože to byl můj osus a řeknu ti, nic záviděníhodného to není 😒

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
pokud budeš uveden v RL, pak musíš platit výživné. výživné budeš platit do 18. roku věku dítěte a pokud bude studovat a soustavně se připravovat na budoucí povolání na VŠ, tak budeš platit do 26 let.

co se týká toho, zda budeš platit, když se expřítelkyně vdá, tak ano.
v RL budeš stále uveden jako otec a tvoje vyživovací povinnost bude stále trvat.

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
co se týká toho, kdyby sis poštu nevyzvedl nebo se na dané doručovací adrese nevyskytoval,
tak ani to by ti nepomohlo - protože zde platí fikce doručení. zásilka se považuje za dočučenou posledním dnem lhůty,
která byla dána k vyzvednutí zásilky na poště. takže radši zásilky vyzvedávej. aspoň budeš vědět co v nich je.

deellepe
autor
7. dub 2010

amorcilla - děkuji

Jen kdyby jste věděli a znali celý příběh, možná by jste od osočování opustili.

deellepe
autor
7. dub 2010

Určitě jsem i poznamenán svojí prací, má práce jest osobní bankéř, takže rád držím v ruce kalkulačku 😝

andelka
7. dub 2010

deelepe: Příběh může být zajímavý, ale to dítě to asi těžko pochopí, to mi věř.
S tím doručováním je to pravda, nedávno se to měnilo, takže nevyzvednutí ti oprravdu nepomůže, spíš se pak možná budeš divit, co se bez tvého vědomí seběhlo. Takže radši s tímto nekalkuluj, lepší je být v obraze.

deellepe
autor
7. dub 2010

jj... máte pravdu

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
jo a expřítelkyni vyživovat nebudeš muset, i kdyby jsi byl jako otec zapsaný v RL.
vyživovací povinnost existuje pouze vůči manželce (popř. bývalé manželce) a vůči dítěti.
ale vůči přítelkyni nic.

deellepe
autor
7. dub 2010

amorcilla - nevím jak ti oplatit za tvé postřehy a doplňující komentáře, opravdu ti děkuji.
Pokud budu opět kalkulovat, tak budu platit jen za dítě. OK ?

Jinak dítě si myslím, že na tom až tak špatně nebude. Otce pozná, nikoliv tedy toho biologického, láska tam určitě bude jak ze strany matky, tak i ze strany otce. Nechci se ovšem nijak obhajovat.

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
a poslední věc: výše alimentů se určuje tak, aby dítě mělo stejnou životní úroveň jako rodič. tzn. bere se v potaz jak vyš mzdy/platu, tak i majetek rodiče a jeho jiné závazky (dluhy, jiná vyživovací povinnost) atd.. určuje se to velmi složitě,
ale v současné době se pracuje na novelizaci zákona, který toto stanovuje a výše výživného by měla být sjednocena. uvedu příklad: pro děti 0-5 let věku by to bylo 9-13% platu rodiče. pro děti od 18-26 let věku by to bylo 20-24% platu rodiče. jak se říká - čím větší dítě, tím větší starosti, ale i víc peněz....

ria80
7. dub 2010

Tvoje ex si ale může zažádat o to,abys jí proplatil polovinu nákladů na těhotenství a na výbavičku.Takže ona může a nemusí žádat,to není tak jisté.

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
budeš opravdu platit jen na dítě. na 100%.

tady ti posílám jeden velmi užitečný odkaz jo?
http://portal.justice.cz/justice2/MS/ms.aspx?o=...

na oficiálním serveru českého soudnictví je popis změn, které se připravují o výživném a o určování jeho výše.

deellepe
autor
7. dub 2010

amorcilla - též jsem takovou podobnou tabulku viděl.
Jsem podnikatel, OSVČ, tam se dá zisk hodně vykalkulovat, když si člověk dá do nákladů každé "usrání"
Ale rodič když pobírá 1 00 000,- no nevím nevím, jak by se mu líbílo platit 20% ze mzdy dítěti.

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
já tě nesoudím, myslím si, že je lepší, když jsou rodiče od sebe než aby spolu zůstávali jen kvůli dítěti. to vede akorát k hádkám, napětí a dusnu... když budete žít odděleně, budete mít každý možnost být šťastný.. a když tě dítě nepozná a bude mít někoho, kdo mu bude otcem, tak litovat nebude.. jen jednou bude třeba zvědavé co se stalo atd a bude pátrat... ale to je za dlouho. z placení se nevykroutíš, protože holt za chyby se platí. ale jinak na tebe nikdo nemůže. starat se o dítě a vychovávat ho z donucení fakt nemusíš.

deellepe
autor
7. dub 2010

Samozřejmě, pokud bychom zde měli rozjet takovou diskusi, každý přizpěvkovatel vídí + a druhý zas - na tom či onom, je to o názoru, to je jasná věc.

deellepe
autor
7. dub 2010

amorcilla - tak to beru i já. Vím, že to matka bude mít těžké. Chce se mi napsat něco hodně ošklivého, ale nebudu čtenáře zde zahlcovat mýma spontálníma výbuchama.

amorcilla
7. dub 2010

deellepe:
hele ale ber to zase z toho pozitivního hlediska.. tahle novela je v něčem dobrá! protože stává se častokrát, že rodič platí na malé miminko desetitisíce nebo aspoň deset tisíc. ale takové nároky malé dítě nemá. takže z těch alimentů určených pro dítě žije i máma. tomu se aspoň částečně zamezí. peníze opravdu poputují k dítěti. a holt čím větší dítě, tím víc výdajů. je to oblečení, škola, zájmové kroužky, mohou to být zdravotní pobyty a pomůcky, vzdělávací pobyty atd... a to je vše až když je dítě větší.. z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi bylo přiznáno výživné šest tisíc měsíčně, ale při studiu na VŠ je to žalostně málo!!

andelka
7. dub 2010

Já si taky myslím, že je někdy lepší být od sebe, každý má právo na další šanci být šťastný s někým jiným.
Akorát mě nadzvedávají ty myšlenky, no. Já jsem svého otce viděla 2x v životě a stačilo mi to. Kvůli alimentům dělal strašné obstrukce (několik let jsme milostpána hledali po všech čertech) a styl jeho kontaktů (písemných) se mnou ani nebudu popisovat.
Když přijmeš zodpovědnost a nebudeš dělat naschvály a snažit se kdeco obejít, tak ti nebude moct nikdo nic vytknout. Ani to dítě později. Bude vědět, že sice s jeho matkou to nevyšlo, ale jinak jsi férový chlap. A s takovým pocitem se tomu dítěti bude žít docela dobře, i když už potom bude třeba dospělé.

andelka
7. dub 2010

Mně při studiu na VŠ přiznali 2.500. Na gymplu jsem měla 1.800. Nebylo to spravedlivé, ale bohužel, soud to nijak moc neřešil, otec v tom uměl chodit.