Může si babička zažádat o soudní určení styku s vnukem?

tomici
3. čer 2015

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s tímto problémem. S moji matkou se nestýkám už asi 2,5 roku - kdy jsem od ní odešla po poslední hádce a nemám zájem s ní mluvit ani se s ní jakkoliv stýkat - vymazala jsem ji jako matku ze života, už mi ublížila dost... Ona mi sice asi 2x napsala, když jsem byla těhotná - ale arogantním stylem, jak to jako je s tím mým těhotenstvím a po porodu, abych dost pila ( 😀 😀 😀 ) a pak napsala 1x, co měl malý 8,5 měsíce arogantně ve stylu kdy jim jako hodlám představit svého syna... (jí a jejímu novému ,,chlapovi" kterého ani neznám a ani o to nestojím). Ve zkratce, nemám zájem si tuto ženskou už nikdy vpustit do života- důvody k tomu mám dost vážné a vzhledem k její povaze a chování si nepřeju, aby se moje děti stýkaly s někým takovým a nedej bože bez mého dohledu...
K mé otázce... Myslíte, že kdyby jí ,,ruplo v bedně" - nevím, jak jinak to u ní nazvat... Myslíte, že kdyby si zažádala o soudní určení styku s mým synem, že by jí soud vyhověl i přesto, že já se s ní nestýkám už cca 3 roky a ani nemám zájem? Vím, že je to rádoby babička, ale i tak... Ta představa mě děsí a i kdyby mi to soud přikázal, tak prostě přes mou mrtvolu... Pro mě je to psychicky narušená osoba, která je manipulátor a hlavně je dosti paranoidní na můj vkus a z jejího chování je zralá fakt na léčebnu - jinak si její chování fakt neumím vysvětlit... S druhou babičkou a dědou se normálně stýkáme a s mým taťkou taky... Máte s tím některá zkušenosti?
Díky 🙂

daasenka85
3. čer 2015

Ač jsem studovala práva, tak moje rada bude hodně laická, ale nenapadá mě žádný důvod, který by měl vést k nucenému styku, je to podle mě naštěstí nesmysl a nic takového nehrozí. Aspoň jsem o tom nikdy nic neslyšela.

rozalia11
3. čer 2015

@tomici no je mi to velmi luto ako tu pisete no ja nemam problemi so sdcerou a ani som nemala nigdy no aj ja mam vnukov dovoch jeden ma 3 roky a druhy ma 8 mesiacov... nie sud by jej neuznal tvoje dieta to nieeee....dobre sa vyznam tomu ....tvoja matka ako pises ze pije ..prepac ze tak pisem ale ti radim ....nigdy takej zene nepatri dieta a ktomu tvoje.... ak mas prostriedky ze kde mate byvat tak nema narok na tvoje dieta to presne viem ale je mi luto ze takto prezivas zivot ....lebo ja by som nigdy neublizila mojim detom a ani mojim vnukom ved ja cooooo.....moja dcera sa vydala v yahranici a zobrala si svoje dieta ...ku sebe ...a ja co mam robyt ved ja som jej vychovala a sama jej dieta ...a zobrala si so sebou aj ked by som chcela bojovat o jej dieta nemam narok veci ako jej matka a tak isto aj tvoja matka nema narok na tvoje dieta nemusis sa obavat tebe ostane dieta nie tvojej matke a drzim ti palce aby ti vsetko dobre vychadzalo stojim na tvojej strane a ked potrebujes ako sa vybavuje ten sud ja ti zradostou pomozem aj vtom som exspert.... no ja som naozaj vzorna stara mama ale by som nezobrala mojej dcere dieta aj ked ho tak lubim a neviem kvoli jem spavat ako odisli 5 mesiacov nespim vobec len pre mojho vnuka ...ja nepijem .....neboj sa to je tvoje dieta a alkoholicka co pije neni schopna sa starat o dieta ....drzim ti palce

andelka
3. čer 2015

Já jsem to teda pochopila tak, že nejde o to, že by babička chtěla vzít matce dítě a starat se o něj, ale zda by si mohla zažádat o určení styku s vnoučetem. a to ano, mohla, podle NOZ rozhodně, ten na prarodiče a osoby blízké pamatuje. Ovšem je tady podmínka, že je to v zájmu dítěte, žít v rozšířené rodině, stýkat se s prarodiči, je to jeho právo, zvlášť pokud o to prarodič velmi stojí.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka nemoze ti si sprav to ze aj ked je dieta u teba musi si zverit dieta do vychovi sudom a potom ti nigdy nezobere nikto dieta aj ked je u teba je to nutne sudom si zverit dieta aj ja tak mam sudom zverene deti a tak som si vybavila sudom ze ked chces nemozu sa priblizit k tvojmu dietatu aj take veci sa daju vybavit sudom no ja tak mam vybavene ...no neviem ako u vas lebo ja zijem na slovensku u nas su ine zakony ...no neviem ake su u vas zakony ale da sa vsetko vybavit sudom ti si poziadaj o sud zverejnit do tvojej starostlivosti to urobis dobre 🙂

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 ale svěření do péče se týká jen rodičů, do jaké formy péče bude svěřené dítě. Ne prarodičů. to je úplně jiná žádost a jiný soud, s tímto nesouvisející. Pokud není soudem zakázán styk určitého člověka s dítětem, tak nic nebrání tomu, aby si rodinný příslušník podal žádost na vídání s dítětem. A může být svěřené do jakékoliv formy péče (výhradní matky, otce, společná, střídavá)
U nás se právě dost věcí změnilo, vyšel Nový občanský zákoník, který toto už upravuje, mohou si požádat o určení styku s vnoučetem jak prarodiče, tak např. bývalý partner matky, pokud do té doby byl součástí života dítěte a mají spolu blízký vztah.

andelka
3. čer 2015

Nechci nikoho strašit, ale ano, ta možnost tu je, náš soudní řád ji umožňuje. Babička si může požádat.
ALE určitě se dá i na vyjádření druhé strany, a pokud přinese důkazy, např. bude trvat na psychologickém posudnku, tak jí to nemusí být umožněno. Jde o zájem dítěte, matky až tolik ne (NOZ posiluje minimálně v teoretické rovině práva a zájmy dítěte, které mnohokrát mohou a mají být upřednostněny nad zájmy a přáními rodiče/ů), ale musí se prokázat že péče babičky bude v jeho zájmu, že to bude pozitivní.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka prepac u nas sa neda tak ako u vas ved vsade su ine zakoni no neviem ako su u vas u nas sa da urcit ..ziadost o dieta aby nemalo zadne stiki s ostatnima no u nas sa to da vybavovat ja tak mam vybavene za na moj suhlas sa neda pozret dieta ja tak mam vybavene na sovensku je inak

rozalia11
3. čer 2015

@rozalia11 ale ked si jej dcera nechce a nepraje tak babicka nemoze len tak jit ku jej synovi ja tak mam vybavene na sude aj ja viem o pravach... vela ludom pisem ziadosti a u nas sa to da

rozalia11
3. čer 2015

@andelka no to mas pravdu v tom ze dieta si vybera to na nom zaleti ano to davam za to ze dieta si vybera ale ja ked som sa narodili deti moje hned som si pisala ziadost o zverejnenje do mojej vychovi ... ja som to hned udelala vis.... tak jmela to delat ako ja ..neviem kolko ma rokov jej dieta to nepisala

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 u nás taky, není to úplně snadné, ale jde to. Podrobnosti neznám,ale dotaz zněl jinak. Nejlepší by bylo,pokud je obava z toho,že by babička mohla o styk s vnukem žádat, zjistit u právníka co lze proti tomu podniknout. Zákaz styku lze,ale musí o tom rozhodnout soud.
Svěření dítěte do péče se u nás řeší kvůli rozchodu rodičů, ne proto,aby jeden mohl rozhodovat s kým se dítě může stýkat a s kým ne. Samotné svěření do péče nevylučuje styk s prarodiči,ani to,že o něj mohou požádat soudně. Svěření do péče řeší jen záležitosti mezi dítětem a rodiči. A rodičovská odpovědnost obou se tím nemění.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka vem to ze to je ine zverejnenie do vychovi ale aj to potrebuje aby mohla podsudzit sudu ze jej dieta je do jeji vychovi a tak potom inac sud rozhoduje no u nas je to tak...na slovensku ...viem ze mi asi neveris ja sa zaoberam stimito veciami a u nas je tak ze vsetke doklady musi mat matka aby mohla otvorit inym sposobom sud.... no keby bola u nas na slovensku ja by som jej vedela pomoct ....ja sa zaoberam takychto veciach

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 pokud žije s otcem dítěte, tak svěření do péče není potřeba. Nehraje v případném sporu o zákaz styku roli. Ani pokud bude babička rychlejsi a požádá o stanovení styku.
Jinak ano,souhlas,je lepší si zjistit co a jak,nejlépe u právníka,který poradí zda je možné čekat, nebo aktivně něco udělat.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka ale jej dcera si ju neziada jej matku ved ked uz nebola s matkou pri tehotenstve tak preco jej neda pokoj jej matka .... vies ja som vychovala moje vnuca do 3 rokov bez matky a ajtak nechcem zle mojej dcere ja by som nevedela robit zle mojej dcere keby si zelala moja dcera aby som nechodila ku vnucatu tak by som nechodila aj ked som ja vychovala jej dieta ...anooooo boli ma srdce pre mojho vnuka vsak som ho ja vychovala ale ja by som nerobila zle mojej dcere to vziadnom pripade ..... keby si ma citila alebo vydela ze ako mi je bez vnuka zle a po nociach nespavam kvoli nemu ze som ho len tak stratila .... to nikto nepreziva co ja... ale ajtak napriek tomu nezoberem mojej dcere dieta ved ona je matka nie ja aj ona sa musi naucit byt matkou ako aj mi sme sa stali... ci.nie?

rozalia11
3. čer 2015

@andelka no u nas je inak ...ja mam muza ale mam ajtak zverene deti do mojej opatere no ja som si aj tak to vybavila dalo sa mi vybavit skorej ces sud ..musela som cakat ..3 mesiace ..potom mi prisiel papier ze mam si este ziadost pisat na exzekuciu no neviem preco som musela mat v tom exzekuciu a..no mesiac som cakala .a potom mi prisiel papir predvolanie sudu a tam mi navrh spravili za su deti do mojej zverene ... potom som este musela cakat 15 dni ..abi mi to vedeli zverejnit a potom ked som to mala zverejnene tak vsetko mi klapalo ano mam muza ale som sa radcej skorej pripravila na to aby mi nemohol zobrat keby sme sa rozviedli u nas sa da do predu vybavovaz ale len do roka sa da vybavovat u nas neviem ako u vas ...

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 ano,ale babička je pořád součást rodiny,identity dítěte,má mu hodně co dát, pomoci matce ( mně babička hodně pomáhá). Někdo se radši vnoučete vzdá, někdo bojuje o jeho právo na širší rodinu,a svoje. Ale záleží na vztazích. Já jsem jednu babičku viděla v životě dvakrát,nechtěla se vměšovat,zasahovat do života,radši stála v ústraní a je mi to líto,že tu odvahu neměla a nepoznala jsem ji.

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 no u nás se dá žádat o svěření do péče, i o alimenty i v době manželství, v době kdy spolu rodiče žijí,,ale to bývá většinou kvůli nějakým problémům mezi rodiči,a vždy jde jen o záležitost jejich a dětí. A obvykle následuje rozchod\ rozvod. Neznám případ,kdy by ve funkční rodině bylo potřeba řešit svěření do péče. Natož exekuce..na co? Tam jde o majetek,aspoň u nás. Netusim co to může mít společného s výchovou dětí.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka vis ale ta jej matka je alkoholicka ved tak sa neda ...nenavidim u zien ked piju....to je moja smrd ked vydim zeny opite a este to ked maju deti pri sebe ..dobre ze je dedicka svojho vnuka ale ked si to zoberes do uvahi ubizuje jej dcere ved ona ju porodila a vychovala nie?jej matka by mala pozerat jej dceru a nie vnuka nehnevaj sa ze ti takto pisem ale ja mam ten nazor ze nech neublizuje jej dcere tim padom jej ublizuje ze zbitocne bojuje o vnuka ...nepoviem to ze keby ja som bojovala tak nepoviem lebo ja so vychovala mojej dcere a prestav si som od vtedy chora neviem co mi je ze neviem bez neho spavata a napriek tomu ze ma poznaju na sudoch ze vela veci mam spolocne so sudami ajtak nechcem brat mojej dcere dieta aj to viem ze mne by dali moje vnuca ale ja nechcem robit zle pre moju dceru ...no vies ja som uz taka ....nerada kazim inim zivot aj ked ja uz nemam zivot kvoli mojmu vnukovi.... nech sa ja trapim ako moja dcere ze by mala ostat bez syna tak to nie ved jej mama by si mala uvedomit ze aj jej dcere chce byt matkou aj mi sme boli ...oni nemaju dobri vstach medzi nima ved vydis co pisala jej dcera ze ju nechce ani vydiet... tak co len chce jej matka rozbit jej rodinu?co ona len chce ....len zle svojej dcere a nehnevaj sa mna to boli ked niekto alebo vlastna matka ublizuje dcere aka to len moze byt zena co ubilzuje svojej dcere

rozalia11
3. čer 2015

@andelka to neviem ze preco som musela si vybavovat ten exzekuciu to ani ja nevie ale musela som to vybavit ...no ja z manzelom velmi pekne zijeme a dobre uz snim zijem 23 rokov a nemali sme zatial problemi medzi nami ale ajtak deti su pre mna vsetko a chcela som si ajtak vybavit do mojej vychovi ved clovek do predu nevydi ....

andelka
3. čer 2015

To ano, to je mezi nimi,a pokud dojde na soud,tak na něm, aby posoudil všechny okolnosti.
Vztah k dětem a k vnoucatum je jiný, a nechápu čím by byla matka ochuzený o dítě, když by bylobs babičkou,která ho má rada. Ať je vztah mezi dospělými jakýkoli.ale to musí být rozumní,v zájmu dítěte. A to málokdy jde.
Ženě která pije bych dítě taky nesverila.

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 tvůj případ je opravdu zvláštní,ojedinělý. Obvykle ani muž by nechápal proč by měly být děti v manzelstvi,fungujícím partnerství svěřeny do péče jednoho.to je opravdu divné. I ta exekuce. Přece musíš vědět proč?

rozalia11
3. čer 2015

@andelka jej matka by mala to urobit abi si zlepsila ten zivot aki ma ze pije a potom keby sa zlepsila ze by vedela ukazat svojej dcere ze aj ona je zana co by sa vedela aj postarat aj pomahat aj milovat proste vsetko by mala spravit pre jej dceru aby mohla mat vstik s vnucatom ved aj ja by som nedala vstik alkoholicke k dietatu to je samozrejma vec....nech sa polepsi a bude jej inaksi zivot ved ked tak stoji o vnuca preco neprestane pit?ked jej ide o vnuca tak nech sa zmeni a aj jej zivot sa zmeni len to zalezi na jej dcere nikomu inemu

rozalia11
3. čer 2015

@andelka ved uz pocop ze to je alkoholicka no alkoholici aj vedia ublizovat?na to nemislis?

rozalia11
3. čer 2015

@andelka dobre citaj co ti teras napisem ......moja dcera neni doma je v zahranici aj s mojim vnukom....nedavno si ho brala v decembri a moj vnuk nechce snou ostat mam s mojou dcerou dobri kontakt a kaydi den mam ci ces fb ci ces skipe ci ces telefon a stale sa pita domov k mne moj syn a hovori svojej matke ze ju nelubi ze chce ist ku mne spet lenze ja nie som taka aby som brala mojho vnuka spet moja dcera je ties nestastna kvoli tomu ze jej syn si este nezvikol na moju dceru a mne je este horsie ked ho stale pocujem plakat stara mama kedy uz budem pri tebe ...no vtedy mi ide aj prasknut moje srdce pre mojho vnuka ano boli ma to velmi len ze moja dcera je matka nech aj ona pociti byt matkou no mi to mame naopak moj vnuk je ties nestastny ze je pri mojej dcere ale co sa da robit nic ...ja chcem aby aj moja dcera bola matkou ked ho uz na sved dala.... no co povies na nas problem mi to mame opak

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 samozřejmě, však přímo k dotazu píšu, že teoreticky to možné je,požádat,ale v jejich případě by to nemělo mít úspěch.
Ostatní debata byla myšlena obecněji, ne přímo o babickach které pijí.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka pisem ti len pravdivo ja dobre zijem s mojim muzom ale som sa len pripravila kvoli detom aby som ich nestratila len kvoli tomu a muza velmi milujem a takeho muza tasko hladat no moj muz vedel co robim a povedal mi ze neboj sa ja ta nenaham ze ma lubi a ja som povedal mojmu muzovi ze aj ked ho lubim a budem ajtak tie moje deti si zverim u seba a ze ked je poriadni muz aj otec tak deti su nam ajtak spolocne alen som sa pripravila na moj zivot ....nastastie spolu dobre zijeme 23 rokov a deti su nam spolocne do dnes a moj muz sa nehneval ked som mu vysvetlovala ze preco to robim no vies mna moj muz vo vsetkom pochopi a ustupi vo vsetkom ...no...

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 to mi došlo. Musí to být hrozné. Asi bych se být na jejím místě nastěhovala tak daleko,nevyrvala bych dítě ze zázemí,od lidí, kteří ho milují a je na ně zvyklé. Znám podobný případ,matka si vzala dítě do zahraničí v jeho 7 letech. Ale návštěvy probíhaly,dítě u babičky na prázdniny a naopak. Dnes je to 25 let a vztahy fungují,i když zpočátku to bylo těžké pro všechny.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka no co ti pisat len to ze mi dve nevieme ako ziju medzi sebou ale ked to uz zverejnila pred vsetkym mamickam urcite ze ma problemi ta zena a nie jej matka ona nema ziadne problemi vies ja alkoholicky nechapem a ani nebudem ved ked zverejnis nieco surne tak to neni len tak vypisane vies ja verim tej zene co ma dieta ja sa viem vzit do jej kozi

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 je to zvláštní. Ono forma péče lze změnit kdykoliv. Prostě požádá druhá strana. Minimálně třeba na společnou péči, nebo střídavou. U nás se víc razi, že pokud oba se dokáží postarat a chtějí to,tak není důvod svěřit dítě do výhradní péče. Natož za fungování rodiny. Jste opravdu unikat. U nás by to málokterý muž pochopil a souhlasil.Připadal by si méněcenný a že žena jemu a vztahu nevěří.

andelka
3. čer 2015

@rozalia11 já ji taky chápu a věřím že se dá něco udělat pro její klid.
A ani si nemyslím, že by to ta babička hnala až k soudu.

rozalia11
3. čer 2015

@andelka ved to ze aj mi to mame taske moj vnuk povie do oci mojej dcere ze ju nechce ze ju nelubi ja neviem uz pochopit aj moju dceru ze preco len tak nici svoje dieta ale aj mna ved som jej vychovala dieta a predca sa vydala v zahranici ...vies to je take ze mi zobrala mojho vnuka a vydis musim sa stym zmierit aj ked som ja babicka tasko to prezivam no skoro kazdi den placem za nim tam kde ma nikto nevydi no co aj mi to nemame lahke ....stou mojou dceruo vies ja by som jej nigdy nevedela znicit zivot tak robym aby bolo po mojej dcere povoli na ja som taka radcej ja trpim ako by mala ona trpiet ved deti sa nenarodili na to aby sme ich nicili..