Otcovství po rozvodu, podávaly jste prohlášení?

kaalla
21. led 2015

Zdravím, chtěla bych požádat o radu ty, které třeba něco podobného řešili. Jsem rozvedená, se současným přítelem čekám miminko. Problém je, že jsem se rozvedla teprve loni v listopadu a dítě se narodí v květnu, tzn. narodí se v té ochranné lhůtě do 300 dnů od rozvodu, kdy je jako otec automaticky brán bývalý manžel. Hledala jsem jak tuto situaci řešit a dočetla jsem se, že je nejjednodušší k soudu podat nějaké souhlasné prohlášení, kde se exmanžel otcovství zřekne, přítel se k němu přihlásí a já podepíšu, že s tím souhlasím. Nepodávala jste někdy některá podobné prohlášení? Jak má vypadat? Musí se potom k soudu nebo jen přijde vyrozumění? Díky za rady.

sonka.77
21. led 2015

Ještě je další možnost - do května stihnout svatbu s nynějším přítelem, pak bude dítě automaticky jeho.

tarra27
21. led 2015

@sonka.77 to bych spíš zorganizovala svatbu co nejdřív, abych měla už občanku, trvá t chvíli, než se vyřídí vše i po svatbe....aby šla do porodnice se statusem vdaná a manžel ten a ten...stejne příjmení atd.....
nám to trvalo, než nám dali všechny doklady....radeji bych počítala tři týdny.....tudíž svatbu ještě v unoru, a je klid .) pokud se tedy manžel nezačně soudne bránit

kaalla
autor
21. led 2015

Svatbu teď řešit nechceme. Pokud by šlo jen o mě, vyřídila bych to za chvilku jen se svědky na úřadě, ale pro mého partnera je to první svatba a chtěl by jí se vším všudy. A to poslední, co bych chtěla teď řešit jsou šaty, kytky a pohoštění na oslavu atd.... Chceme se v klidu chystat na miminko a né narychlo dělat svatbu. Jinak s bývalým manželem jsme spolu před rozvodem nějaký čas nežili, ví že mám jiného partnera a rozhodně si nepřeje být otcem cizího dítěte, i když jen "papírově".

tarra27
21. led 2015

@kaalla tak to je vyřešeno...

j.a.n.i
21. led 2015

@kaalla No, papírově jím stejně bude, protože matika ho do RL prostě napíše... a až proběhne to prohlášení před soudem (co tak vím, tak se tam všichni musí dostavit), tak se RL změní.

kaalla
autor
21. led 2015

@j.a.n.i Já vím, že jím papírově nějaký čas bude, myslela jsem spíš, že rozhodně jím nechce být natrvalo. V současnosti už nejsme v kontaktu a moje dítě ho absolutně nezajímá. Mě hlavně zajímalo, jak ta změna otcovství probíhá, co se musí konkrétně napsat do toho prohlášení apod. Nějak nemůžu nikde nic najít, tak než dám peníze za právníka, chci se zeptat, jestli by mi to někdo neosvětlil tady...

tarra27
21. led 2015

@kaalla heled ale zeptej se přímo na matrice....třeba to pujde nejak zařídit dopředu.....

kaalla
autor
21. led 2015

@tarra27 to už jsem zjišťovala, je třeba to řešit až po narození dítěte, je k tomu nutné jeho jméno a rodné číslo.

kaalla
autor
21. led 2015

@tarra27 A upřímně u nás na matrice nebyla paní zrovna ochotná, jediné co pořád omílala dokola bylo, že do tři sta dní od rozvodu je otcem manžel a přes to nejede vlak 😖.

tarra27
21. led 2015

@kaalla tak to me mrzí....