Paragraf na porod pro otce, jak to s ním je?

heybi21
8. led 2016

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví jak je to s paragrafem na porod pro otce? Někde jsem slyšela o 9 dnech, ale vůbec nevím, co je na tom pravdy... Děkuji🙂

anina32
8. led 2016

@heybi21 pokud už máte jedno dítě, může s ním otec zůstat na paragrafu po dobu tvého pobytu v porodnici. Může s ním zůstat tak dlouho, jak bude potřeba, já třeba ležela v nemocnici už dva týdny před porodem a manžel byl na paragrafu. Proplaceno však může dostat pouze prvních devět dní, zbytek byl doma zadarmo. Pokud zatím dítě nemáte, má nárok pouze na uvolnění z práce v den porodu.

no_title
9. led 2016

Ahoj,
při samotném porodu je nárok paragrafu jen na převoz do porodnice, na samotný porod už ne, ale může tam být v rámci neplaceného volna. Po porodu je paragraf možný jakoby na dítě - tzn. když ty budeš např. po císařském řezu atp. a oficiálně nebudeš schopna péče, tak se dává paragraf, aby se o dítě staral otec. Samozřejmě pro tuto kličku musíte mít dobrého doktora...

gosa22
9. led 2016

@heybi21 to je paragraf - Ošetřování člena rodiny - ten lze použít na 9 dní...ale je určen spíš na případ porodu druhého dítěte, kdy si otec bere paragraf na ženu, která se nemůže z důvodu porodu postarat o starší dítě, píše to ženin OL a je to placené od 1.dne