Úprava péče o dítě po rozvodu

ajla88
26. pro 2020

Zdravím maminky. Měla bych dotaz na ty, které jste již rozvedené a máte dítě ve své péči. Od manžela jsem odešla již před rokem a půl a od letošního září jsme rozvedení. Dcera v mě péči (dceři budou v únoru 4 roky) , ani se o péči bývalý nezajímal, ani nemáme soudně určeno, kdy přesně má otec dceru mít, máme vše dohodou, včetně alimentů. Teď o vánocích jsem žádala otce, aby po Štědrém dnu, přivezl dceru do 2 hodin, maximálně půl 3, protože máme domluvenou návštěvu u mé sestry, kde na dceru čeká další kolo vánoční. Otec se s svou novou přítelkyní a jejími dětmi byl na Štědrý den byl u jeho sestry a po mě žádosti o vrácení dcery v ten a ten čas, mi odepsal že přijede toho 25.12.jeho matka s otcem a chtějí malou také vidět. Tak jsem mu řekla, ať jim napíše, ať přijedou dříve aby stihla holka vánoce i u své tety, mé sestry, neboť oni pak odjíždějí na svátky pryč. Načež se začal dohadovat, že já mu nebudu organizovat jeho rodiče a že až jin přiveze, tak ji přiveze. Přivezl ji tedy po dohadech asi o hodinu později, než jsem žádala a se slovy, že od ledna žádá o střídavou péči se otočil a šel. A teď můj dotaz. Vzhledem k tomu, že já s dcerou a přítelem žijeme v Ústí nad Labem a ex s jeho novou přítelkyní a jejími třemi dětmi žijí v České Lípě, si absolutně nepřeji střídavou péči. Dcera má zde školku, bývalý přišel už před lety o řidičák, zákaz řízení, XX pokut za řízení bez papírů atd. tak v této neblahé době vláčí dceru sem a tam vlakem skoro každý druhý víkend (ono totiž vždy jen jak se mu to zrovna hodí) a neumím si představit, že by ji tak tahal každý tyden. Dcera k otci jezdí velice nerada, každé předávání je pro ni psychicky teror, kdy se mě drží a hystericky pláče, že tam nechce. Nedávno jsme s dcerou projížděly okolo našeho bývalého bydliště, kde jsme žili ještě jako rodina s jejím otcem a dcera na to upozornila, že jeee, tady jsme byli, ty a já a táta mámy telefon bác a táta na mámu zlej. On je agresivní člověk, který mne psychicky a fyzicky napadal, rozflakal mi několik telefonů, vysadil mi dveře od ložnice abych se před ním nemohla schovat, už v těhotenství mě několikrát napadl, zaklekl mě a škrtil. Což jsem uvedla vše i v rozvodový h papírech a v žádosti o svěření l do péče. Několikrát jsem u něj našla i drogy a po mém odchodu od něj mi psal denně zfetovany šílené zprávy, uplne stihy o nějakém pronásledování atd. Stále mě podvadel a dokonce měsíce po mě porodila i jeho bývalá, za kterou dochazel když byl se mnou už. Jak mám tedy postupovat? Mám ho nechat podat tu žádost o střídavou péči a u soudu vše takto vylíčit. Nebo mě napadá, že bych ještě před ním, než stihne vůbec sepsat nějakou žádost, sepsala žádost o úpravu péče já, kde bych žádala upravit nynější péči)(kdy se údajně na předávání dcery dohodneme) tak, že bych chtěla soudně mít dáno, že si ji smí vzít jen každý druhý víkend a přesny čas od do maximálně. Protože on nikdy ani nedodržuje přesný čas na kterém se dohodneme a vozí dceru hala bala jak se mu zrovna hodí. Omlouvám se za dlouhý text, mě to ale moc trápí a nemůžu spát a nevím jaké jsou moje šance. Já jsem právě těhotná s přítelem ( v červenci jsem potratila) a teď po tom mám akorát zase strach že ze stresu zase potratim. Předem děkuji za jakékoli rady jak postupovat. Děkuji.

Jen dodám, že dceru proti otci z nás nikdo nepoštvává, naopak se jí i ptám, jestli chce zavolat tátovi, a říkám že ji táta miluje a že mu moc chybí. Posílám mu každý týden i fotky a videa. Ale ona s ním nechce už vůbec volat a donutila jsem ji teď okolo vánoc jen tak, že jsem pohrozila, že by se mohl Ježíšek zlobit a nepřinesl dárky. Bylo mi ho totiž líto, že ho odmítá. Teď bych byla nejradši, kdyby se jí radši vzdal úplně. Ale to se nestane

luhana
26. pro 2020

@ajla88 To asi nebude zadny svetec, kdyz byl schopny te napadnou dokonce i v tehotenstvi! Tezko radit, ale asi bych se poradila s pravnikem a mozna by bylo lepsi mit soudem vymezene navstevy. A navic pokud k nemu mala vylozene nechce, tak kasly na jeho city a nenut ji. Navic pochybuju, ze by mu soud sveril dite do stridave pece, kdyz je to takovy vylupek. Ale ty kdybys to mela soudem presne vymezene, bys mela cim argumentovat, nemohl ti ji vozit ķdy chtel atd. Nemam s tim zkusenosti, jedine co ti poradim je, zajit za pravnikem. Preji ti hodne stesti a klidne tehotenstvi.

ajla88
autor
26. pro 2020

@luhana moc děkuji, určitě právníka kontaktuji. Přesně tak, žádný světec to rozhodně není. Je to hrozný manipulant a vždy vše dokázal otočit proti mě, že jsem pak sama věřila, že si za vše můžu sama. K těm drogám jsem ho samozřejmě jistě též dohnala já. No, čas už nevrátím bohužel ale díky této zkušenosti jsem velice poučena do budoucna, hlavně tedy co ee dluhů a půjček týče. Sama jsem si ještě před svatbou vzala zamilovaná půjčky abych zaplatila jeho dluhy, jemu koupila auto, které rozsekal (vybodovany ujizdel před policií a naboural do dalšího auta, a řidičce musel platit odškodnění a újmu na zdraví a nevím co vše) a mě zbyly jen dluhy, pač mi na nic nepřispívá, ale aspoň že platí na dceru).