Výhradní péče, co to vlastně znamená? Právní definice

sanyka81
14. črc 2014

Dobry den, nevite co presne znamena Výhradní péče matky? nejaka pravni definice pojmu?Co z toho vyplyva pro otce?? Dekuji za radu.

zamilovanadonej
14. črc 2014

Pro otce z toho vyplývá, že se smí podílet na výchově dítěte, ale stýkat je s dítětem oprávněn jen v soudem určeném čase. Mimo tuto dobu jen se svolením matky. Samozřejmě má právo se informovat o zdravotním stavu, prospěchu atd. , a spolurozhodovat s matkou v otázkách výchovy apod., kdy by mohlo dojít mezi rodiči ke sporu.

andelka
17. črc 2014

právně neexistuje pojem výhradní nebo výlučná, ale pouze svěření dítěte do péče rodiče.

Právní stav je takový, že rodičovská odpovědnost je zachována oběma rodičům, tj. v souhlase rozhodují o důležitých věcech. Rozdíl je v tom, že rezidentní rodič (co má dítě v péči) má povinnost péče, zatímco nerezidentní rodič má povinnost výživy (tu má ale pečující rovněž) a má právo styku, ale nikoliv povinnost, nemůže být k péči nucen.
Při svěření dítěte do péče jednoho rodiče bez úpravy styku není právem pečujícího rodiče styk jakkoliv omezovat, dítě má právo na styk rodiče v souladu s jeho zájmem. Tj. stav, kdy rodič pečující o dítě řekne, že druhý dítě neuvidí, protože není upraven styk, je protiprávní. Styk lze sjednat dohodou, pokud není dohoda možná, na návrh rodiče soud může styk upravit.
Zcela zásadní omyl vládne v tom, že pečující rodič má právo se s dítětem kamkoliv odstěhovat. Toto neplatí. Volba místa bydliště dítěte je explicitně v zákoně stanovena jako věc, která podléhá souhlasnému stanovisku obou rodičů bez ohledu na právní úpravu péče o dítě. Při nedohodě rozhoduje soud.