Zvýšení výživného 3 roky zpětně, máte zkušenost?

lucinkaxxx
1. dub 2016

Ahoj, chci se zeptat. Mám 10 letého syna,s jehož otcem nežijeme od těhotenství. Jelikož v té době co se určovala péče (je svěřen do mé) byl ex student, takže výživné se mu nestanovilo a na základě dohody mezi mnou a jeho rodiči platili výživné jeho rodiče.1500,- na účet a 500,-mu spoří. Mimoto babička synovi občas koupí oblečení, 3krát ho vzali na dovolenou k moři. Otec ho nikdy nikam nevzal mimo 3 dní loňský rok,kdy jsem mu ho pomalu vnutila na prázdniny. Syn se s otcem vidí v průměru jednou za 6 týdnů až dva měsíce, když přijedou i s přítelkyní k jeho rodičům. Vezme ho většinou na výlet, na lyže. Protože máme podporu od babičky a dedy, dlouho jsem zvýšení výživného odkladala, bylo mi to.vůči nim blbé. Jenže náklady na syna už jsou teď obrovské, ošacení, kroužky, tábory, škola a mimoskolni aktivity a tak jsem se rozhodla o zvýšení výživného,respektive o určení výživného otci. Když jsem sepisovala návrh s paní na OSPOD, padla otázka jestli chci zažádat zvýšení i zpětné,ze to lze 3 roky. Tam jsem di návrhu uvedla ze ne,ale po zvážení všech skutečnosti a hlavně po tom co ex předvádí jsem změnila názor. A můj dotaz zní. Je.možné u soudu ještě uvést ze chci zadat zpětné i.když v návrhu to nemám uvedene? A zažila jste některá v práci ze by to otci fakt vyměrili? Na jednu stranu mi to totiž přijde i jako podpasovka vůči tomu otci, kde má najednou vzít tolik peněz. Díky za názory a zkušenosti.

kulatakosticka
1. dub 2016

Můj bývalý přítel měl dceru s exženou a dostal na ni zpětně vyměřeno rok zpět - sám nebyl iniciativní. Tímto se naštval a odvolal, tak mu ho napařili tři roky zpětně a musel si na to půjčit...

nutricnihodnota
2. dub 2016

@lucinkaxxx Jaká podpásovka? On má dítě a užívá si s novou přítelkyní, aniž by se jakkoliv finančně angažoval ve svých závazcích! Nechává za sebe platit rodiče, to je ale drzost. Snad už měl dost času, aby si našetřil, ne.

lucinkaxxx
autor
2. dub 2016

No to jako jo,pracuje jako IT programátor v Praze, takže předpokládám,ze bude mít pěkný příjem. Jeho přítelkyně dělá v bance. Každý rok jezdí k moři,na vodu, do Alp a na cyklo výlet a malého nikdy nevzali. Taky jsem mu řekla jestli mu není trapné aby to za něj ve 30 letech platili rodiče ale prý mi po tom nic není.

lucinkaxxx
autor
2. dub 2016

Spíš by mě zajimalo, jestli se to reálné stává, ze to otci takto soud nařídí.

nutricnihodnota
2. dub 2016

@lucinkaxxx No tak to je mazec 🙄 Kamarádky exmanžel taky musel platit zpětně, takže reálné to určitě je. A jestli si frajírek takhle žije a o děcko se prakticky nestará, tak bych mu to pěkně nakouřila. Dítě si zaslouží stejnou životní úroveň, jako zploditel 😠

tulikiss
2. dub 2016

@lucinkaxxx otec mi kdysi musel platit par mesicu taky zpetne protoze sem o to zadala plus ty mesice od podani zadost, tehdy se zadost nekde zasekla a trvalo rok nez bylo stani a tak to pak bylo docela dost asi 35 000 a soudce mu to dal na 3 splatky. uprimne ve vasem pripade bych nekoukala kde na to vezme, na syna kasle, jestli dela v IT tak bude mit hodne solidni plat a necha rodice aby platili za jeho dite, pardon ale je to bezcharanterni parchant tak at pekne plati kdyz uz nic jineho z neho syn nema. 1500 je fakt vysmech zvlast pokud dela v takovem oboru, to se vam alimenty nekolikanasobne zvetsi.

lenda77
2. dub 2016

Manžel platil na syna z prvního manželství také zpětně a to si syna bere pravidelně. Takže bych se toho vůbec nebála, lze to splácet i v měsíčních splátkách, ale to už asi záleží na soudu jestli mu to povolí. A pokud s přítelkyní žije ve společné domácnosti, tak se do příjmů zahrne i ona.

camille87
3. dub 2016

Bohužel to reálné je. U nás soud vyměřil statisícové částky i zpětně. Že k dítěti reálně ani desetina nedoputovala, to už je na jinou diskuzi. Nicméně soudy tohle nezajímá a nikdy nebude, jen vezmou tabulky a honem, jdeme potrestat toho "parchanta", který si dovolil být pracovně úspěšný. A že exžena už 14 let sama nehne ani brvou a dítěti nekoupí ani vánoční stromek nebo nové boty, to je přeci v pořádku. Báječné to soudnictví máme. Kéž by se opravdu řešila reálná péče o to dítě.

mirja85
3. dub 2016

@camille87 musím jen souhlasit... Ti 'prašivý zmetci' musí přece platit platit platit! A že matky jsou jaké jsou a jen kalkuluji a dítě vidí jako zdroj příjmů, to je u nás v pořádku... Ach jo..

eliska10
3. dub 2016

@camille87 .... a v čem to dítě chodí, že mu máma nakoupí ani nové boty?

evaviki
3. dub 2016

@camille87 no ale kdyz tohle otec vidi, proc se o dite vic nezajima, proc nenahlasi na socialce, ze se ex nestara poradne? Pros kdyz kupuje veci on, si neschovava doklady, aby je pak mohl pouzit u soudu? V dnesni dobe moznosti ma, taky se da sverit dite do pece otce, kdyz matka nefunguje poradne.. Ja treba dostavat alimenty na syna 2000, tak mi to nepokryje ani polovinu jeho nakladu a to do toho nepocitam bydleni, volny cas, tabor, lyzak, atd.... Jen skolu a krouzky a zakladni obleceni

camille87
3. dub 2016

@evaviki Bohužel ženština ze sociálky shledala vše v pořádku. Madam si totiž den před její návštěvou objednala uklízečku a objednala domů dortíčky (toto sama ještě prezentovala na soc. síti).. Děkuji za tipy na obhajobu, zkusili jsme už leccos, ale ve výsledku máme dojem, že stejně jen všichni závidí, že takové příjmy zdaleka nemají a to je v tomhle státě přeci hned důvod člověka pořádně oškubat. Ona s ním není schopná jít ani k dr když marodí... Ale je dobrá manipulantka, to se musí nechat a divadlo hraje před okolím perfektní. Prostě jak je ženská s dítětem sama, je přeci chudinka, nehledě na to ale, že ona klukovo výživné už leta pojímá za své kapesné, nepracuje (není ovšem nijak postižená, má i VŠ) a on chudák nemá třeba ani peníze na svačinu. Upřímně, už nevěřím, že by nějaký soud rozhodl opravdu férově. A po těch letech co jsme se museli soudit jsme rádi za pár měsíců bez obálek s pruhem.. než zase milostivá usoudí, že nemá na novou kabelku. Je to smutný případ, ale zdaleka ne ojedinělý. Já sama jsem v dětství zažila opak, otec platil pár stovek a žádný soud také nepomohl. Vím, jak je těžké sama s dětmi vyjít, a že většinou alimenty nepokryjí ani zlomek, ale tohle je druhý extrém, tady pani inkasuje měsíčně desetitisíce a její péče vypadá jak jsem popsala. Přitom kluk by si mohl žít jak v bavlnce.. A dokud mu nebude 18, stejně se ty peníze musí posílat jí, takže s tím neuděláme vůbec nic. Můžeme jen čekat a modlit se, že on pak dostane rozum a peníze využije na něco smysluplnějšího. Moc bych mu to přála.

evaviki
3. dub 2016

@camille87 a syn neni schopen rict, co mu chybi? Prijde mi to jako pritazene za vlasy.. Pokud uz kluk chodi do skoly, soud muze prihlednout i k jeho vypovedi, takze pokud by se mel opravdu takhle blbe, ze nema ani na svacinu, tak to snad u soudu rekne, ne?

camille87
3. dub 2016

@mirja85 přesně tak, mohla bych za ty roky vydat sbírku o tom, jak to tu v takovém případě chodí. Nejvíc mě ale štve, že NIKDO neřeší, jak to doopravdy pak s těmi penězi a dítětem je.. I kdybychom se uplatili ke smrti, kluk stejnak dostane jen to nezbytné minimum. Ale špatní jsme podle soudů a názoru většiny běžných lidí přece my... A není důležité, jestli třeba také chceme žít lépe, jediné podstatné je platit a platit a platit.. A to jsem si dříve bláhově myslela, že za své dítě odpovídá i jeho vlastní matka. Soud mě vyvedl z omylu, ona pracovat ani s ním smysluplně trávit čas nebo ho nedej bože brát na dovolenou nemusí.

camille87
3. dub 2016

@eliska10 Tak on totiž jeho otec úplně bezcharakterní pracháč, za kterého ho nejspíš sociálka má, neni, že. Takže když přijde v roztrhaných ponožkách a sešmajdaných botech, jedeme nakoupit my. Máma prý nemá čas (opakuji že nepracuje) mu nic koupit.

evaviki
3. dub 2016

@camille87 fotte si to, odkladejte ucty.. pak to muzete pouzit na soude.. Mam znameho, co si odkaldal i kazdou sms, co mu ex poslala.. Dite ma diky tomu v peci on..

camille87
3. dub 2016

Tímto se omlouvám zakladatelce diskuze za odbočku od tématu a držím palce na adekvátní výživné, které si zasloužíte! A jinak milé dámy, tu "naši ex" se nesnažte pochopit, to opravdu nelze, ona je jak ze špatného filmu. A pokud některá zažíváte něco podobného, moc vám držím palce ať děti rychle odrostou a můžete zase svobodně žít🙂

camille87
3. dub 2016

@evaviki Řekněme, že je na svou dokonalou matku až nezdravě psychicky fixovaný. Opravdu je to hodně složité. Znovu děkuji za tipy, zkusíme něco dalšího až zase padne další stání.

lucinkaxxx
autor
3. dub 2016

Jo,v pohodě, odbočka nevadí, věřím, ze jsou maminky které výživné berou jako svůj příjem 😉 mé nejde o to ho oskubat, spíš když si vezmu zpětně, kolik peněz mě syn za těch 10 let stál a kolik se na tom podílel jeho otec,tak fakt to.zpětně zvazuju. Oni.jezdí s přítelkyní do Alp, k.moři, na kola a na vodu každý rok a nikdy ho nevzali. Já se taky snažím aspoň občas na výlet a bohužel to.není tak často jak bych chtěla.

camille87
3. dub 2016

@lucinkaxxx To vůbec nebylo myšleno jako hodnocení tebe nebo maminek,které jsou na tom podobně. Spíš jen příklad jak to bohužel také může dopadnout, když soudy vyměřuji bez jakékoliv logiky věci. Ale u vás je to úplně jiná situace, ba naopak bych fandila tobě, abyste se mohli mít celkově lépe, kor když tvůj ex o malého nejeví pořádný zájem.

lucinkaxxx
autor
3. dub 2016

@camille87 uvidíme no jak to dopadne, snad dobře.

michalka147
17. dub 2016

Tak to není otec,ale šmejd,chápu,že když byl student,tak to platili rodiče,ale ve 30 nechat aby rodiče,živili jeho dítě,tak to je mazec,jen aby nepřestal pracovat,to by dostal min. Alimenty a ty bys nemusela vidět.Normálně bych u jednání řekla,jak se otec stará a že proto chci alimenty zpětně,což v pohodě jde.U soudu se tě budou ptát,jestli trvas na svém návrhu.

cattus
1. kvě 2022

@lucinkaxxx já teď zvazuji podání žaloby na zvýšení alimentů. V době, kdy nám na soudu byla potvrzena dohoda o alimentech 3k jsem měla čistý příjem o téměř 5k vyšší.
Za pár měsíců syn nastupuje do školy. Co jsem mu dokázala našetřit z peněz od prarodičů z toho platím "náhlé" položky - chodí se školkou plavat (750), jedou na výlet (400), focení (500) - to jsou okamžitě výdaje hned na začátku května , plus z toho kupuju dražší věci - boty, kolo atp. Jídlo ve školce je -+800 měsíčně. O tom, že minimálně 2x do měsíce jedeme někam na výlet raději nemluvím.
Otec syna viděl naposledy před cca 3 lety. Nezajímá se, nijak nás nekontaktuje. Žádný dárek k Vánocům ani narozeninám. Říkám si, zaplať bůh, že mám aktivní rodiče, kteří si ho občas třeba na půl dne vezmou, jedou s ním na vylet atp.
Vzhledem k tomu, že školní pomůcky nejsou zadarmo a ráda bych syna přihlásila na nějaký kroužek - je hodně pohybově i hudebně nadaný, ráda bych, aby se na tom tedy alespoň i finančně podílel jeho otec. Určitě to není o tom, že bych ho chtěla vysávat, abych se měla líp, já ani nevím, jestli je zaměstnaný a jake má příjmy. Vlastně ani nevím, jestli ještě bydlí tam, kde bydlel, protože opravdu máme nulový kontakt.
Jen chci, abych mohla synovi poskytnout to, co si myslím, že si zaslouží a měl by mít.