Dítě narozené v říjnu jde do 1. třídy v 6 letech?

6. února 2016 
Zdravím mamky, mám dítě narozené 28.října a zajímalo by mě, jak je to s nástupem do 1.třídy. Jdou tyhle děti do 1.třídy v 6.letech, kdy mají o měsíc později 7 let nebo už v září v 5 letech, kdy pak za měsíc oslaví 6.narozeniny?
3. zář 2012 v 18:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, kamarádka má chlapečka narozené někdy v půlce října, teď mu bude šest a do školy jde až za rok . Jen nevím, jestli proto, že nechtějí, nebo že ho nevezmou
3. zář 2012 v 18:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Děti narozené od září dál, tzn. včetně října, chodí o rok později. tzn. jak píšeš, o měsíc později bude mít 7
3. zář 2012 v 18:39  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@holcina83 Dítě nastupuje do 1. třídy ve školním roce, ve kterém ke dni 31. 8. dovrší věk 6 let. Pokud věk 6 let dosáhne později, má odklad, a jde do 1. třídy až další školní rok.
Takže tvoje dítě narozené v říjnu nastoupí do 1. třídy jako 6-leté a o měsíc později bude mít 7 let
3. zář 2012 v 19:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Lze nastoupit v pěti letech,pokud dostane doporučení ("schválení") v pedagogicko.psychologické poradně.
3. zář 2012 v 19:33  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@garzonka - to už není nějaký rok pravda
Standardně je to tak, že děti narozené po 31.8. mají odklad. Ale - je novela školského zákona, někdy dva roky stará, nevím přesně (2010? ) do školy může i dítě, narozené po 31.8., původně to bylo na zvážení rodičů, ale ted je potřeba i doporučení ppp.
Mmch, není problém najít dost přesných informací o tom na netu.
Přesné znění novely:

"(3)Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky podle věty druhé je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce."
3. zář 2012 ve 21:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
taky jsem v říjnu a šla jsem o rok později, ale nevím jak to je teď , jestli je to pořád automatický odklad a nebo jestli je nějaká možnost jít už v 5 letech , pokud je dítko zralé ( což snadno posoudí dětský psycholog) .... ale spíš bych to viděla , že stále platí odklad
3. zář 2012 ve 22:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@slundo ne, neplatí. není moc důležítý, co si kdo myslí, ale co říká zákon, v tomto případě. sice se mi to taky moc nezdá, ale co....
3. zář 2012 ve 22:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já i moje desetiletá dcera jsme říjnové a šly jsme o rok později, Syn je narozen 6. září a dali mi před 9 lety na výběr...nechala jsem ho ještě rok ve školce a jsem za to ráda
3. zář 2012 ve 23:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@berenika39 nějak tě nechápu V zákoně je jasně napsáno, že dítě narozené na podzim a dál jde do školy, až má 6 let, tedy další školní rok. Ale rodič může požádat o dřívější nástup, pokud si myslí, že na to dítě má (samozřejmě potřebuje posudky). Takže stále platí to stejné
4. zář 2012 v 10:57  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@verbalinka no já to myslela tak, že dřív děti musely do školy až když měly šest. ted od r. 2010 můžou už v pěti, jako že nmusí čekat na dovršení šestého roku. dřív to tak bylo, nebo se pletu? možné to je
4. zář 2012 v 10:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Je pravda to co píše @berenika39. Kamarádka má malého narozeného 12.10. takže mu bude 6let až za měsíc a od včera chodí do 1třídy. Musela teda mít potvrzení z pedago.psycholog.poradny a od obvodního i ze školky, nevím přesně ještě odkud (no strašné lítání a papírování) ale všude jí to povolili tak šel už do školy teď. Takže to určitě jde. Ale asi je lepší jít o rok později, aspoň si prodlouží dětství, ale záleží na rodičích jak to vydí oni.
4. zář 2012 v 11:17  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@berenika39 driv to taky slo, aby sel clovek v peti. Mam o mesic starsi kamaradku, ktera sla v peti. Ja jsem narozena v rijnu, takze me nasi nechali jit "o rok pozdeji".
4. zář 2012 v 11:19  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@zlatelevizeedna aha, tak to jsem nevěděla, já myslela, že je to možné až od té novely zákona 2010. dík, omluva.

A vtip nakonec - včera jsem se ptala, můj manžel je 5. září a šel do školy v pěti!!! takže vlastně máš pravdu, šlo to i dřív.
4. zář 2012 v 11:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@berenika39 takže obě píšeme o tom samém Může čekat, nebo jít dřív. Dřív to taky šlo, ale bylo to náročnější na vyřízení.
4. zář 2012 v 11:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@verbalinka no jo, jsem trdlo, včera mi to manža potvrdil.
4. zář 2012 v 11:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@stoupicka9 ahoj, mohla bych se zeptat, jak to syn tvé kamarádky zvladal/zvládá? Jestli je rada, že ho dala dřív nebo, jestli měla dát radši odklad?
5. únor 2016 v 19:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@dana3262 ahoj, malej to zvládnul úplně v poho, on je takovej raubíř do větru, kam přijde tak si udělá hned kamarády a s každým si rád povídá, tak mu to nijak nepřišlo. Teď už je tuším ve 4třidě a kámoška nijak nelituje, je ráda, že se tak rozhodli. U druhého to prý ale neudělá, ten je úplný opak, maminky mazlíček ten by to prej určo nedal. Ono spíš hlavně záleží na dítěti jaký je, ale to by ti určitě měli poradit v poradně pedagog.psychologické. Tam to znají a vidí líp. No snad ti to pomohlo.
5. únor 2016 ve 20:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@stoupicka9 díky za odpověď. Náš je narozen začátkem října a právě přemýšlím, co s ním. Společensky je v pohodě, spíš se bojím toho, že se pak ve třídě setká s nějakým 7-8 letým se dvema odklady, jak se to teď dělá a nebude mu pochopitelně intelektuálně stačit. Máme ještě rok na rozhodování. Teď jsme byli na zápisu se starším, ale tomu teď bude 6 a je 100% pripravenej. Ten mi přišlo, že byl už loni.. ale ten mladší..je to takovej drobeček..no, uvidíme. Díky za zkušenost
6. únor 2016 v 09:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@dana3262 Ale ty podzimní děti nemají odklad, ony i zápisu jdou o "rok pozdeji" než jarní. Dříve mohou pouze na základě doporučení z PPP. A to není jednoduchý proces.
6. únor 2016 v 09:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@dana3262 Jednoduše, příští rok s ním k zápisu stejné ještě nemůžeš.
6. únor 2016 v 09:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ilonne ahoj, jak ss máte?
K zápisu jít mužem, pokud bude zraly. Je k tomu třeba nějaké papirovani.
Spíš mi jde o to, že dnes je trend odkladu a některé děti nastupují do první třídy v téměř 8 letech a když se pak s takovými setká je jasné, že jim stačit nebude. Intelektualne ani fyzicky (pak v pubertě atd..)
6. únor 2016 ve 12:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek