Jak to děláte s dětmi přes letní prázdniny?

vendulka
8. dub 2015

Chtěla jsem se zeptat pracujících rodičů, jak to děláte s dětmi přes velké letní prázdniny,když oba rodiče pracují a prarodiče nejsou hlídací.Kdo hlídá děti, jak jsou zabezpečeni atd?Vůbec si to neumím představit.Teď sice ještě budu v létě doma díky prodloužené rodičovské dovolené,ale jak to budeme řešit příští rok fakt nevím.Tak by mě zajímalo,jak to chodí u Vás 🙂

lpamela
8. dub 2015

Tak my letos máme děti ještě ve školce, takže co půjde hlídat školkou, tak do školky. Pak bude hlídat babička a něco si vezmeme dovolenou a pak jeden týden pojede dcerka na tábor. Synek je ještě malý. Ale nevím, jak by to měl člověk zvládat bez babiček. Tolik dovolené za celý rok opravdu nemám, když se spočtou veškeré prázdiny. No není to jednoduché... ☹

vendulka
autor
8. dub 2015

@lpamela no právě, já budu mít jednu ve školce (dejme tomu, že bych to pokryla přes léto školkou,ač nerada),ale pořád je tu otázka co se starším školákem...tábor je u nás sprosté slovo, prostě to neuznávám a je to drahé a stejnak většina jsou podvodníci a to s tou dovolenou přes léto je taky na pytel,škoda dovolené...navíc je mi jasné, že skoro pořád budu doma na OČR i když děti nějak nemocné nebývají, pak přes školní rok je cca 20 dní prázdnin a to je už jedna vyčerpaná dovolená a kde je léto, že?
Vážně by mě zajímalo, jak to kdo řeší, když nemá hlídací babku nebo dědka...

kackaaaa
8. dub 2015

Tak to mě taky zajímá - naše školka je na 6 týdnů zavřená. S manželem pořešíme měsíc, ale co zbývající 2 týdny... uvidíme.

vendulka
autor
8. dub 2015

@kackaaaa takže taky řešíte přes léto dovolený na střídačku s manželem,jo?

mandala
8. dub 2015

A co příměstský tábor ? Bez nějaké takové organizace se asi těžko obejdete, pokud se nehodíš marod. Naše holky jezdí na tábor s místními dětmi i vedoucími a vždy přijely nadšené a těší se za rok znova, nevidím na tom nic špatného. 😕

vendulka
autor
8. dub 2015

@mandala no asi můj blok z dětství a navíc pak jak člověk pak v létě čte a poslouchá v TV jak ten a ten tábor se nestará o děcka a je tam takovej a makovej průser, to fakt ne...jako i ty příměstské vyjdou minimálně na 2500kč na týden a to fakt ne, na to nemáme a ani nechci podporovat,nemám v to důvěru...

kackaaaa
8. dub 2015

no, střídačka - já 3 týdny, on 1 ☹. Týden mi slíbili tchánovci, a týden je dám asi na příměstský tábor. Bude to fuška, ale řešení to má. Horší bude, až starší bude školačka - jak v tvém případě - to bude zajímavé... ale ještě je to daleko, za 2 roky...

usounek25
8. dub 2015

a školka u vás nebo v okolí nemá alespoň nějaký letní provoz. V té naší co chodí děti letní provoz není, ale chci je zkusit přihlásit do města, kousek od mé práce je školka a prý tam letní provoz mít budou. Sice si nedělám velké naděje, že by je vzali, když nejsou místní, ale určitě to zkusím. Jinak se taky nějak prostřídáme s manželem + moje rodiče, kteří teda taky pracují, ale slíbili si vzít dovolenou, takže snad to nějak zvládneme. A co třeba nějaké dětské centrum-ve spoustě jich nabízí celodenní hlídání dětí nebo příměstský tábor-za vše se sice platí a ne zrovna malé peníze, ale když to jinak nejde, tak aspoň nějak takto.

vendulka
autor
8. dub 2015

@kackaaaa no moje děti mají 3 a 6 let, takže od září školačka, a mladší na tři roky školka,takže u té ani přím. tábory nehrozí a cenově pro dvě už vůbec ne,fakt to je psycho a sci-fi zároveň

mandala
8. dub 2015

Když jedou se známými vedoucími, např. ze školy, tak nevím, co by se tam šustlo. Když nechceš platit, tábory neuznáváš, babičky nemáte, tak žádné jiné řešení nevidím, leda by jsi se střídala s manželem na směně, pokud teda směnujete oba, ale i tak to většinou vychází blbě. Jedině si sehnat kamarádku na hlídání.

vendulka
autor
8. dub 2015

@usounek25 u nás školky mají letní provoz,ale vesměs to pokryje max 4 týdny bo se pořád někde něco přes léto rekonstruuje...navíc nevím jak to bude za rok.A platit tady ty "kroužky" a tak se mi nechce,ani nevím ž čeho bych to platila (počítám, že plat nebude nic moc jelikož budu muset mít zkr.úvazek kvůli vodění do/ školky/školy, jelikož manžel má časově náročnou práci...jezdí na 6h a domů nejdříve v 18h)

vendulka
autor
8. dub 2015

@mandala no právě,přemýšlím, že pak sehnat někde nějakou důchodku,to by se třeba finančně dalo..ona by tchýně hlídala,ale ne celé dva měsíce a to bych ani nechtěla, je šílená (navíc by odmítala hlídat u nás),tak proto píšu, že nemáme hlídací prarodiče
ale jak říkám, za rok kdo ví co a jak bude,jen mě zajímá jak se to řeší jinde,ale koukám, že po většinou dovolenou a tábory, myslím, že začínám nenávidět léto 😀

usounek25
8. dub 2015

@vendulka tak to je špatný. S těma kroužkama to chápu, my by jsme na to taky neměli. A co nějaká dobrá kamarádka, která by byla třeba na rodičáku a byla by ochotná pohlídat třeba i za nějakou drobnou odměnu-neříkám celé prázdniny, ale třeba i týden by pomohl. Já si to vůbec nedovedu představit, že by jsme neměli možnost dát je přes ty letní prázdniny k babičce a dědovi-vůbec nevím jak by jsme to řešili.

vendulka
autor
8. dub 2015

@usounek25 nemám takovou kamarádku,vesměs jsou už pracující a nebo to nejsou až takové kamarádky,abych jim svěřila dítě (jako že je nechci otravovat), neříkám, že by třeba týden, 14 dní u tchýně nebyla možnost,ale měla je na hlídání 2x (cca na týden) a vždy katastrofa, nerespektování,dělání si co chce,takže tam není důvěra, navíc žije asi s 34 kočkama a bydlí cca 60km od nás,takže si nemyslím, že by denně dojížděla a k ní děti do zvěřince mezi 34 koček nedám

usounek25
8. dub 2015

@usounek25 bohužel veškeré ty školní prázdniny a volna a že jich mají hromadu se nedají prostě pokrýt. Dělat snad jedině taky ve školství a mít to volno společně s dětmi 😖 .

vendulka
autor
8. dub 2015

@usounek25 no to by byla značka ideál, ale tam já nedělám a ani dělat nebudu :-/

usounek25
8. dub 2015

@usounek25 joj tak to bych asi taky nedala.

karlajasmine
8. dub 2015

Ty jo tak nad timhle jsem nikdy nepremyslela, a mate pravdu.. ja vubec nevim, jak tohle budeme jednou resit. To bude mazec... sice mame obe babicky a urcite budou hlidat, ale rozhodne je nemuzu dat k babickam na 3 tydny... to jste mi teda nasadily brouka do hlavy 🙂

vendulka
autor
8. dub 2015

@karlajasmine no právě, přeci nemůžu na celý dva měsíce posílat děcka po babičkách, po dědečkách,po táborech atd. to se mi nezamlouvá,ale uvidím, jaká bude realita

elvira
8. dub 2015

U nás má školka 5 týdnů zavřeno, vozit ho od nás, z vesnice do městské školky, nemá význam - pracuju přímo u nás ve vsi, manžel jezdí brzo ráno, takže by nám to nepomohlo.
Vloni jsme to řešili tak, že jsem si vzala 3 týdny dovolené - naštěstí mi v práci vyšli vstříc, muž si vzal 14 dní, pak jsem měla dovolenou prakticky vybranou, takže jsem chodila i přes vánoce...
Letos tu udělali příměstský tábor, takže jeden týden máme z krku a jinak jako vloni - dovolenou oba, ještě mi nabídla ségra, že si mladýho vezme - klidně aj na týden, ale on nechce, tak uvidíme.
Pak jsem ještě nabídla mamince kamaráda, že si jejich kluka vezmu třeba na dva dny, a ona nám to pak oplatí - takže to látáme jak se dá...

vendulka
autor
8. dub 2015

@elvira no, pěkné vyhlídky...člověk aby to nějak skloubil je fakt sci-fi a jak jsem říkala,člověk na to vyplácá veškerou dovolenou a pak chodí non-stop celej rok

xdany
8. dub 2015

Holky, buďte rády, že to jsou jen 2 měsíce, v Estonsku to jsou dokonce tři 😅

elvira
8. dub 2015

No, to že máme být rády, nám moc nepomůže... 😀
Jak mladý přejde do školy, tak dva měsíce v kuse, do toho prázdniny furt... No, nějak to budeme muset zvládnout - pak to bude jistit nějaký tábor. 😉

gigi2
8. dub 2015

@vendulka sice už to řešit nemusím,neb je dítko dospělé,ale byli jsme přesně v takové situaci...žádné hlídací babičky nikdy nebyly...takže vlastně nebyla jiná možnost,než se s manželem prostřídávat,vybírat si tak veškerou dovolenou jen na prázdniny,či i vánoce,každý zvlášť...první společný týden jako rodina o letních prázdninách jsme měli v synových 10letech...že mi to mrzelo,to někdy ano,na druhou stranu,když není jiná možnost,tak to člověk neřeší,nenechám dítě doma samotné...jakmile už jsou větší,školou povinné,tak mají spoustu kroužků(hudební,sport,skaut,tanec),kde pak jsou i následná letní soustředění,tábory,kdy víš s kým a kam dítě posíláš...kluk takhle jezdil pár let na skautský tábor 1-4.třída...

bledulka
8. dub 2015

U nás vypomohou na dva týdny prarodiče. Jeden týden soustředění s oddílem Juda,kam oba chodí. Necelé tři týdny společná dovolená, zbytek budu mít neplacené volno s tím,že nějaký den do prace zajdu na tři čtyři hodiny s dětmi a udělám nejnutnější. ..
kdyby tu byl vhodný příměstský tábor,asi bych je poslala...možná bych se pak i zeptala zaměstnavatele na možnost fin.příspěvku na tábor.

Sousedka má celé prázdniny neplacené volno. ..

Je to problém, možná se zkusit poptat zaměstnavatele,zda on nenabídne něco, co by pomohlo...

vendulka
autor
8. dub 2015

@gigi2 díky za názor...pořádně řešit to začnu až za ten rok,až budu mít práci,tak to budeme muset operativně řešit...teď mě spíše zajímají možnosti 🙂

vendulka
autor
8. dub 2015

@bledulka jj, taky mě napadlo si přes prázdniny vzít neplacené volno,ale to se prý dává jen v případě, že je vyčerpaná dovolená,tak nevím,zda by to šlo

bledulka
8. dub 2015

@vendulka ano,nejdřív vyčerpáš dovolenou a pak neplacené volno. (není - li jiná domluva mezi oběma stranami)

vzhledem k množství prázdnin od začátku roku dovolenou člověk vybere raz dva a pak lze to neplac. volno...

ono se vše asi stejne bude tak trochu odvíjet od toho,jakého budeš mít zaměstnavatele. ..ono něco jiného je nárok a něco jiného je realita....

Já mám vstřícnou šéfku ,měla bych ji ruce líbat. .

pisisvori
8. dub 2015

jeden rok byla dcera v soukromé školce kam dříve chodila...další rok jsem měla milion přesčasů, takže jsem si je skoro všechny vybrala o prázdninách a byla 14 dní doma, pak týden práce a zase 14 dní doma....
JInak asi budeme muset taky to neplacené volno...

PS: trochu mimo:
Dost mě naštvala kamarádka, která mi hrozně důležitě říkala, že by dceru o prázdninách do školky nedala ...jako kdybych jí týrala. Ano ona vychovatelka v ústavu pro děti s poruchou zraku, která pracuje na 1/2 úvazu = což znamená 2 noční za týden...od té to teda sedlo...ostatní kamarádky zase mají 2 babičky....Člověk maká jak černý a takovéhle, "co neví", co je život 🙂 rejpou🙂

vendulka
autor
8. dub 2015

@bledulka no právě, proto zatím jen sonduji co je možné a jak to dělají jiné rodiny, pak to podřídíme současné situaci a možnostem, teď třeba něco zavrhuji,ale je možné, že nakonec to budu muset využít