Jak vám děti pomáhají v domácnosti?

blumchenkin
22. kvě 2018

Ahoj holky, můžu se zeptat jak to máte doma vy? Jak vám děti pomáhají v domácnosti? Nějak nemůžeme začet nějaký řád, někdy mi to vadí a někdy mi je to úplně jedno. Asi podle toho jak mám já chut uklízet a tlačit holky do nějakých povinností. Mám doma 2 holčičky 6 a 8let. Když řeknu, koš vynese, ustele si, uklidí si, utřou prach - ale samozřejmě to není jen tak. Je to taky podle jejich nálad. Když nechtěj, přemlouvám nebo pohrozím a udělají to. Ale říkám si, že bych měla nastavit nějaký řád, aby každá pravidelně něco dělala. Bohužel z 90% je ještě ráno oblíkám ( aspon tu mladší) a to bych chtěla, aby si ještě ráno ustlaly:D
Zkusila jsem to tak před časem, ale absolutně to nefungovalo, protože 1dcera má víc kroužků, přijde domů unavená a na nic nemá náladu. Zapojila jsem i manžela, aby věděly, že každej má své povinnosti, ale to taky nevyšlo, protože taky přijde z práce unavenej a taky nee vždy má čas a náladu plnit něco co si vymyslím....
Jak to máte vy??

blahova_andrea
24. kvě 2018

@konidana nedovedu si představit mít tak pozdě děti vzhůru. u nás se v devět už obvykle spí a i tak tatínek kolikrát vypne dřív jak děti 😀

sviva
24. kvě 2018

@terezapetrova je dobré věci přizpůsobit vlastním dětem a vlastní rodině, byla to inspirace, ne dogma ...co je pro jednoho mimo, je pro jiného jeho realita a další je ještě o tři kroky napřed a je to normální, přirozené a správné.
Dceři jsou dva roky a dva měsíce a pro nás dvě celkem často nosí příbory k obědu, snídani...zkontroluju, poradím a funguje to, došla si k tomu sama jako milovnice jídla, co nedokáže počkat než jí příbor s jídlem přinese máma. U nás zrovna pro tohle jsou ideální podmínky. Zato v otírání podlahových lišt mám dost mezery i já 😂 Stejně tak ve dvanácti letech je skutečně pár dětí, většinou holčiček, které snadný oběd zvládnou a ještě mi při hodinách vaření daly dobré tipy do kuchyně. Ale opět se to odvíjí od mnoha podmínek a okolností. Jiné děti zase zvládají něco docela jiného a některé nic.

konidana
24. kvě 2018

@blahova_andrea když tatínek jezdí domů nejdrive kolem 19.h je nerealne aby v 20h uz spaly. Bohuzel jsou tatinek i syn sovy

konidana
24. kvě 2018

@blahova_andrea a u dcerky ptáčátka jsem víc dávala usínání kolem 21.h než vstávání ve 4 nebo v 5 ráno 😉

eviicka
24. kvě 2018

@sviva za mojich mladších let mě učil dělat žemlovku 13ti letý synovec 😀, ale uznávám on byl mezi vrstevníky spíše výjimka 🙂.

ojo
24. kvě 2018

Mám syny 7 a čerstvých 9 let a povinnosti mají už cca 2 roky vyklízet myčku, tu už nikdy nevyklízím, nepouštím ji každý den, takže po umytí zavelím uklidit myčku a jdou. A od začátku šk.roku mají nastavené povinnosti, jeden třídí odpad do pytlů (pak je vyvážíme do kontejnerů), mladší vybírá vejce, pak mají rozdělené zalévání záhonů,...tohle dělají každý den (záhony když prší tak ne), no a nárazově jsou ty úklidy, že vyluxujou, utřou prach, starší je ještě zásobovač, takže když mám velký nákup, tak ho uklízí do špajzky, to ho baví, pak také už sekají trávu, protože je to baví a v zimě vozí do uhelny a skládají dříví. Nasbírají mě i pampelišky na sirup nebo i bez, kopřivy...jsou šikovný, řeči, že nechcou taky mají, takže domlouváme kompromis, ale vedeme je k práci už od mala, takže před 1-2 lety se jim nic dělat už nechtělo, museli jsme být fakt důslední a trvat na tom, teď už se to překlenulo....ale třeba stlaní postele hned ráno se mě doteď nepodařilo zavést 😀

zelenaesmolda
25. kvě 2018

@ojo z toho stlani postele si nic nedelej,ja nestelu do dneska,navic je to zdravejsi kdyz postel vetra 🙂

blahova_andrea
25. kvě 2018

@konidana to znám. to tak bylo u toho prvního, když byl malej. tatínka jsme skoro neviděli a tak měla jeho přítomnost přednost před režimem

brunetka11
25. kvě 2018

Holky 6 a 9 let. Od cca 2-3 let vyklízení myčky / utírání nádobí - braly to jako zábavu. Příbory uklízely hned, postupně podle umístění skříněk i to ostatní. Dělají to každé ráno před snídaní.
Stejně tak bylo věšení prádla zábavou.
Uklízí ze stolu a připravují stůl a nádobí k jídlu, od cca 3-4 let. Od začátku si uklízí hračky.
Od cca 5 vyklízí sušičku a skládají prádlo. Umývají si nárazově boty.
Vysávají odmala tyčovým a ručním vysavačem (na velký úklid máme paní).
Od cca 4 let si stelou, občas i nám. Pomáhají mi při vaření a pečení, škrábou brambory a mrkev.
Oblékat jsem je přestala kolem cca 3 let, starší možná i mladší.
Když jsou ráno pomalé, hecujeme se, kdo z nás to dokáže první. A když se zaseknu v koupelně, zabral skvěle recept od kamarádky “a že to nedokážeš, než napočítám do ...”.
Starší vynáší koš do popelnice, mladší vyklízí ten menší z koupelny. Třídí špinavé prádlo na praní.
Šetřím je se zahradou, ale i tam se už drobně zapojují - shrabat listí, něco vyplést, sbírat rybíz nebo rajčata.
Chystají si věci na gymnastiku, batůžek a aktovku samy.

O ty aktivity si říkám, občas držkují, ale na chodu domácnosti se podílíme prostě všichni. Když některá protestuje, připomenuji, jestli já rozlišuji, zda vařím nebo peru či vydělávám penízky jen pro sebe nebo pro nás všechny. To berou.

Jo a momentálně tento víkend stávkuji s vařením - už mám dost držkování, co jí a nejí. Budou si muset ulovit a připravit jídlo všichni tři sami.

zelenaesmolda
25. kvě 2018

@brunetka11 tak teda 2-3 lete dite bych mycku vyklizet nenechala

elwe
25. kvě 2018

@zelenaesmolda proč ne?

blahova_andrea
25. kvě 2018

@zelenaesmolda u nás to děti v tomto věku taky bavilo, baví, ale fakt více méně jen ty příbory. sklo máme vysoko, hrnce jsou těžké. teď teda v nové kuchyni máme talíře dole, tak by mohli příbory a talíře. plastové a různé věci necháváme doschnout nebo utírám, což by pořádně taky neudělali. ráda nechám děti pomáhat a učit se, ale zas aby to bylo i k něčemu a ne jen, aby mi to přidělávalo práci 😅

zelenaesmolda
25. kvě 2018

@elwe bala bych se ze neco rozbijou nebo ze si ublizi

marii90
25. kvě 2018

Nabalovalo se to postupne samozrejme, ale jako dite jsem musela stlat postel, utirat / myt nadobi, sbirat bobky po psech, obstarat kocku - jidlo, wc, utirat prach v pokojicku (pozdeji i v obyvaku), luxovat v pokojicku (opet pozdeji obyvak), nakrmit kraliky a slepice, zalivat travnik, zahradku, posbirat jahody, uvarit treba brambory k obedu, pripravit salat, prostrit stul, myti koupelny a wc, tatka ma akvarijni ryby ve velkem, tak i tam neco malo pomoct nakrmit, podrzet, povesit pradlo, slozit fusekle a kalhotky, prilozit do kotle, umyt si boty, kdyz jsem si je nekde zahnojila... tim ze jsme z vesnice, tak takovy ty sezoni a narazovy akce - pomoc se drevem na zimu, obracet a uklizet seno, vybirat brambory, vytrhavat plevel na zahradce, pomahat treba tatkovi, kdyz neco delal - podavat naradi, neco pridrzet... ne vse se delalo samozrejme denne ☺ Je opravdu hrozne moc veci, ktere mohou deti udelat. Je to parada, kdyz jsou zapojeny i deti do chodu domacnosti. Za prve se toho mnoho nauci a v zivote se jim to neztrati - i jen tim, ze obcas neco poda dite okouka "jak na to", za druhe vi, ze to neni samozrejmost mit to doma hezke, uklizene... U malyho taky budeme podporovat to, aby se zapojil do domacich praci.... nejdriv uklid hracek a pokojicku a postupne se bude ucit dalsi veci ☺

marii90
Autor odpověď smazal
Zobraz
marii90
25. kvě 2018

Holky, jsem moc rada, ze i v dnesni dobe je vas tolik, co deti vedete k praci a pomoci doma!!!! Uz jsem si zacinala myslet, ze budu matka sikan 😂
Cim driv se deti zapoji, tim driv to prijmou jako soucast sveho programu a i se nauci zorganizovat si dle toho svuj cas - mas krouzek? Tak udelas jen nadobi a postaras se o kocku/psa, nemas krouzek, tak utres doma prach a vyluxujes..... atd. Je to fakt jedine ku prospechu deti. Znam hodne rodin, kde maji 12-14 lety deti a jsou na svestku, ze deti neumi ani vyndat blby nadobi z mycky a ze je k tomu nemuzou dotlacit... no az pujdou do prace a budou mit svoje bydleni, budou se sakra divit

ojo
25. kvě 2018

@zelenaesmolda u nás s vyklízením myčky pomáhá i 2letý syn, stojí u myčky, vyndá a podává starším, kteří to lifrují do skříněk...starší hned na začátku vezmou nože a zbytek necháváme 🙂

ojo
25. kvě 2018

@brunetka11 u nás jsou kluci taky děsně vybíraví, co jí a nejí, přestala jsem to řešit, mužovi je jedno, co uvařím, takže vařím na co mám chuť já a když to klukům nevoní, ať si udělají véču sami...takže si pak dávají chleba nebo rohlíky...ale jsou i děsně líný, tuhle jsem dělala chleba miminům, nakrájela jsem na kostičky a ten 7letý říká, že to chce taky, jeslti mu udělám stejný chleba, tak říkam, že jo a že to chce i nakrájený, tak to jsem řekla, že ať si nakrájí sám a to už ne, to raději žádný chleba nechce 😀 😀 😀

brunetka11
25. kvě 2018

@zelenaesmolda A jak se mají naučit fungovat, když je k dané věci nepustíš?
Nože do myčky stejně nepatří.
Myčku máme dole, talíř by spadl z výšky cca 30 cm, takže se rozpadne na pár kousků, s minimem střepů.
A když byly maličké, byla jsem u nich, uklidila bych to sama.
Tím, že úklid braly vlastně jako hru, navíc je stále a často poctivě chválím, berou svůj díl na spolužití přirozeně odmalička.

zelenaesmolda
25. kvě 2018

@brunetka11 nauci se fungovat ale ne ve dvou letech

terezapetrova
25. kvě 2018

@sviva
Ja také nepsala nic o tom, ze to platí na vsechny deti. Psala jsem za me.. (Tedy za me deti) to ze je vše individuální si myslim, ze je jasne a platné u všech temat

ojo
25. kvě 2018

@zelenaesmolda myslím, že když se správně vedoum naučí se fungovat už od dvou let...mám vyzkoušeno už na 3 dětech, čeká to i čtvrtou a pátě, které ještě nosím 😀

verusky
26. kvě 2018

@ojo Ty jsi uzasna! gratuluju!!

zutinka
7. čer 2018

Každá to máme nastavené jinak