Je to šikana?

rori1986
19. říj 2016

Ahojky holčiny a maminy...
Jsem už zoufalá a tak si jdu k Vám pro radu.Moc by mě zajímal Váš názor na šikanu ve škole,tedy spíš na to,jestli je to šikana.
Dceři je 10 let,problém do zapojení do kolektivu má již od první třídy,Nejde o to že by se přímo nedokázala zapojit,spíš má odlišnou povahu od ostatních dětí.Není taková divoká,je spíš klidná,nezlobí,každému pomůže,nikomu se neposmívá,nikoho neuráží,nelže a ani nepodvádí....Ostatní lítají po třídě,berou si věci,rozbíjí telefony...To vše asi k takovému věku patří,ale moje dcera to nedělá....Když mají přinést nějaký referát a někdo ho zapomene,nebo se na to vyprdne a prostě ho neudělá,ona se s ním podělí o svůj a předloží to jako společnou práci...atd.
Poslední dobou na ni ale ve třídě žáci křičí,přinese omluvenku na Tv a jejich ,,VELITELKA" třídy jí osočí,že simuluje a nic jí není,dcera nechce nosit peníze do školy,protože pak za ní ostatní chodí aby jim je půjčila,jinak s ní nebudou kamarádit,ve škole ani nesvačí nevím proč,pokud se ve třídě rozdělují žáci na skupiny,tak jí vždy od sebe vyženou že s nimi ve skupině nebude a přesto že se brání že jí nemají co takhle vyhánět,tak ostatní holky včetně její kamarádky se přidají k velitelce třídy a vyženou jí ze skupiny.Když jde s kámoškou domů ze školy a přidá se k nim ta jejich velitelka,tak ta holčina se s mou dcerou ani nebaví,to ani tolik neřeším,ale spíš jde o to,že když se jí zeptám proč tedy jde s nima a neodpojí se od nich a nejde sama domů,tak mi řekne že nemůže,protože by ji pak pronásledovali a nechtěli by ji pustit domů,že by se okolo ní postavili a začali by jí nadávat jaká je to kráva atd...Ptala jsem se jí jestli se jí to už někdy stalo,řekla že ne,ale že už to prý někdy někomu takhle udělali.Dcera už párkrát přišla domů později,jednou dokonce ubrečená,tak nevím co si o tom myslet.Dnes ráno vstala s údajnou bolestí břicha,když jsme se pak bavili o škole a já jen tak nadhodila,že jsem uvažovala nad přestupem na jinou školu,tak jí bylo najednou dobře....Tak nevím co si o tom všem myslet a nebo jak to řešit.Za učitelkou nechce abych šla,prý by to bylo ještě horší,jednou už jsem tam byla a vážně se to nezlepšilo,pí uč, mi dala najevo,že si za špatné chování spolužáků může sama a vlastně mi ani nic moc z toho co jsem jí řekla nevěřila...Předem moc děkuji za rady či zkušenosti a omlouvám se za chyby ale jsem tak rozhozená že to snad pochopíte... 🙂

kamila297
20. říj 2016

@rori1986 Tak to je přece výborný nápad z agresora udělat velitele. Ufff! To jen svědčí o úrovni vaší učitelky ☹

hz
20. říj 2016

@rori1986 velitel je zrcite ok pozice, jen si ho deti maji zvolit sami pro jeho vlastnosti, ne aby se do toho pletl dospely.. kolik je te tridni let?

rori1986
autor
20. říj 2016

@shine2015 Musím se zeptat jestli by to takhle šlo,nemám s tím zkušenosti.Když děti z její třídy odcházeli na jinou školu tak vždy v pololetí nebo na konci roku.Hlavně s přechodem na jinou školu je tu problém kvůli matice,protože její zš se učí metodou podle profesora Hajného a to nemá s tou klasickou nic společného a ostatní školy co vím mají s tímto problém,protože děti ten přechod nezvládají,

rori1986
autor
20. říj 2016

@hz Tak ona to navrhla a děti souhlasili,,,,Je jí asi okolo 25,nevím přesně

hz
20. říj 2016

@rori1986 teda, to je pos kole, to bych od ni cekala trochu vice inovaci navic v 25 uz ma tridnictvi, no, asi ji vedennis koly hodne veri..
Prave tam byla ta chyba, ucitelka urcila dle sveho pocitu cloveka, ktereho si ona subjektivne bez nazoru ostatnich deti-ci sdeleni vhodnych vlastnosti ditete-zvolila ona, nikoliv kolektiv deti, kterych se to tyka a znaji velitelku z vice smeru..

betelgeuzz
20. říj 2016

@hz anebo nejsou lidi. ono se do toho školství lidi nehrnou 😒

hz
20. říj 2016

@betelgeuzz taky pravda. mladi to zkusi par let a stejne ze skolstvi utecou do soukromeho sektoru, nedivim se jim. Sama ve skolstvi pracuji 🙂

suzann13
20. říj 2016

@rori1986 dělala jsem DP na Šikanu na 1.stupni, je tam shrnuté jasně co a jak delat, pokud se tato situace nastane, pokud budete mít zájem, napište mi, poslala bych vám ji. Nejsem odborník, ale tohle je šikana jak vyšitá. A to co vám řekla učitelka, to je na pováženou. V těchto případech většinou odchází dítě na jinou školu (kde se bohužel může stejná situace opakovat), nebo jsou i případy, kdy musí odejít ze školy právě aktér šikany. Mám to všechno v DP, tak se kdyztak ozvěte. Držím pěsti.

hz
20. říj 2016

@suzann13 Takoveto ruzne metodiky a diplomky jsou fajn v pripade, umi li/chce s nimi ucitel pracovat. Pokud za nim prijde prave rodic s problemem, jaky ma autorka, a kantor to sklepe ze stolu, ze si za to dotycna muze sama navic to resi pred tridou, tak asi v tomto smeru neni nijak erudovany. Popravde, hodne ucitelu treba ma kurz na sikanu,ale malokdo to umi a chce pouzit, nehlede na to, ze si treba problem vubec nepriznaji a nemaji na to cas..

lumixii
20. říj 2016

@rori1986 My jsme přecházeli během 14dní. 😉 Na nic jsem už nečekala, došla do nové školy za ředitelem, zeptala se, zda je možné aby přešel ihned. Odpověď: do jaké třídy chodí? (kouknul zda mají volné místo) řekl ano je to možné. Dostala jsem do týdne vyrozumění o tom, že je přijat. A pak jsem teprve šla na původní školu s tím, že od 1. přestupuje na jinou. Nechtěla jsem jim to říkat dřív, aby mu ve škole nedělali ještě větší zle. 😉

shine2015
20. říj 2016

@rori1986 a na co cekate? Neber to ve zlem,ale zajit do jine skoly a zeptat se osobne muzete hned ;) ja bych necekala a prave proto ze nemam zkusenost ihned objela skoly a vysvetlila rediteli situaci...pozeptala se popripade omrkla ucitelky a hlavne poptala se kamosek kam chodi jejich deti do skoly zda nevi jak je na tom skola tahle a tahle a tamta....
A jde to urcite,lide se prece nestehuji podle pololeti...
Takze misto dalsiho klaboseni sup se poptat ;)
Drzte se a at se v nove skole libi....
A hlavne vazte ai toho ze dcera vam veri. Je dobre ze s tim neco delat ;)

suzann13
20. říj 2016

@hz Souhlasím, záleží na učiteli. Je to hodně tenká lávka a popravdě je plno učitelů, kteří z toho mají strach. Sama jsem jednu Šikanu řešila a nebylo to pro mne zrovna příjemné, a co potom pro ty rodiče. Holt jsou mezi námi učitelé, kteří před tímto problémem raději zavírají oči... jen jsem chtěla pomoct..

dancamich
20. říj 2016

@rori1986 je to šikana a pokud maličká neumí těm kravám rozbít tlamičky, tak bych se zamyslela nad změnou školy. Když jsem byla na ZŠ, tak jsme tam měli takového spolužáka a i když jsem se toho osobně neúčastnila, tak vím, že mu bylo párkrát ublíženo. Pomohlo až přemístění.

kika_21
20. říj 2016

@rori1986 Tak velitel by měla být učitelka-co kdyby potom žákyně zavelela, ať děti skáčou z okna. Ukáže čas, doufám, že se rodiče nad šikanující dívkou zamyslí a zjednají nápravu. 🤐

zborilova1989
20. říj 2016

No podle mě to rozhodně šikana je. já zažívala ve škole něco podobného. asi od 2. třídy. Taky jsem si nikdy nemohla najít kamarády, protože jsem podle nich byla "divná". až časem mi došlo, že od malička jsem byla taková "dospělejší" prostě ne jako klasické děti a to jim vadilo. A je ještě horší že to škola neřeší.myslím, že přestup by jí určitě prospěl. Já sama sobě nadávám, že jsem to nikdy nikomu neřekla. A ikdyž jsem chodívala domů taky ubrečená, nato si pamatuji, naši mě nikdy neřešili.

ruzenkas
20. říj 2016

@rori1986 Ahoj, po tom, co jsem si přečetla, mi to připomnělo moje dětství. Podle mě tohle šikana je. V páté třídě jsem zažila něco podobného. Povahově jsem byla něco jako tvoje dcera. U mě byla aktérem šikany sestřenka. Na TV jsem se převlékala na wc, protože se mi v šatně smály. Na wc mi pak schovávaly věci, ujížděl mi bus. Nikdo se se mnou ve třídě nebavil. Brečela jsem a bála jsem se chodit do školy. Bylo to pro mě hrozné. Pak jsem přešla na jinou školu, do jiného města a bylo to lepší. Jen rada - opravdu zvaž, zda jít za učitelkou, nebo ne. Protože moje mamka takhle šla, ač jsem nechtěla, učitelka slíbila, že to prošetří, ale nebude jmenovat a druhý den přišla do třídy a řekla: "byla tady paní xxx a říkala, že ubližujete Monice". No, tak pak jsem měla peklo. Učitelka byla podobná jako ta, o které píšeš. Zkus se dcery zeptat, zda by chtěla na jinou školu a případně řešit přestup. Je to fakt tlak na psychiku a žít v tom a chodit do školy je strašné. Přeji hodně síly jak tobě, tak dceři.

rori1986
autor
21. říj 2016

@ruzenkas Děkuji za zkušenost....Známí mi říkají ať jdu za učitelkou či ředitelkou a řeším to stížností, než přestupem.Ale pravda je,že ve třídě se to stejně dozvědí a než přestoupí,měla by peklo.
Domluvila jsem si schůzku na jiné škole, kam by dcera chtěla jít,tak ji nechám přestoupit.Ona s přestupem souhlasí,teda docela.....Máme sice trochu strach,škola je dál než ta naše,takže si bude muset přivstat,což tedy bude horor 🙂 Hledání nových,, přátel" s její neprůbojnou povahou taky nebude jednoduché,ale zvládli to ostatní,tak bude muset taky....

cheetah_
21. říj 2016

@rori1986 Držím palce, ať to dobře dopadne. Na schůzce v nové škole se ptej, jestli se snaží šikaně předcházet, případně co konkrétně pro to dělají, popros novou třídní, aby dceři trochu pomohla zapadnout. Možná bude chtít dcera pro nové spolužáky vymyslet příběh, proč přestupuje (např. lepší škola), nebo ještě lépe jí pomoz zformulovat pravdivý příběh tak, aby se necítila jako méněcenná, ale jako ta, která měla sílu se vzepřít a bojovat. A o problému by se měla nakonec dozvědět i ředitelka staré školy, zřizovatel a školní inspekce, nebo aspoň spádová pedagogicko-psychologická poradna - je třeba, aby padly tresty (nejen pro výchovný efekt u těch, co šikanovali, ale aby se to neopakovalo u jiných dětí). A také dceru nesmí pronásledovat pocit, že utekla, ale že se vzepřela padouchům a pomohla je odhalit a potrestat.

hul
21. říj 2016

@cheetah_ moc se mi líbí jak jsi to napsala 🙂

ruzenkas
21. říj 2016

@rori1986 Tak zvykání si je těžké a i najít nové kamarády. To znám... já jsem chodila hrát na klarinet, takže jsem si nosila kufřík s klarinetem do třídy, jelikož jsem dojížděla, a stejně se našli ti, kteří se mi smáli. Našla jsem si tam ale kamarádky a byla jsem ráda za změnu. Taky jsem místo dvou kilometrů začala dojíždět 8 km, kdy jsem musela odcházet v půl 7 na vlak, místo v půl 8 a taky nejsem ranní ptáče. Nikdy mi to ale nepřišlo... Tak hodně štěstí, hlavně ať se dceři uleví a vám doma taky. 🙂

faflina
7. dub 2017

Ahoj vsem. Zrejme i nam se sikana nevyhla. Syn ma 9 let je vytesnovan z kolektivu. Nikdo se s nim nebavi a kdyz ano, tak ti co se bavi tak s toho maji problem od tech nej borcu ve tride. Stale resim poztracene veci, schovanou bundu v satne. Ale vcera to bylo nacurane v bote. Okamzite jsem vec hlasila. Nakonec mi pani druzinarka rekla ze ta kaluz na zemi neni moc al stava ,ktera kapala z aktovky synovyho spoluzaka. S tim sem se nakonec omluvila a smradek z boty jsme si vysvetlili s tim. Ze mokra bota smrdi. Doma mi to nedalo a a polila jsem i druhou botu. A co myslite jo smrdi ale jinak a ta bota ze skoly je rozhodne pocurana. Obe boty mam uz zabalene ze s nimi jdu dnes zpet do skoly. Dalsi vec co me trklam az doma je ta. Ze obe boty byly v prihradce a tak piti z aktovky bylo jen na zemi. A dalsi vec pokud by to piti kapalo na botu a pak ji nekdo treba uklidil, tak ta bota byla proste totalne mokra jak cela spicka tak i pata. Kdyby kapala stava doprostred boty tak by nikdy nebyla mokra. Kazdopadne k bote chodim cuchat ck pjl hodiny..... Fakt je to moč. Tak a co ted. Jit do skoly a vec resit i kdyz jsem vcera vec resila s tim ze mokra bota smrdi a shodli jsm se ze je pouze polita. Nebo proste jit a donyst boty a resit dal? Moc diky

lamiaaa
7. dub 2017

Nečetla jsem všechny příspěvky, ale asi bych ještě před přestupem na jinou školu, odchytla tu velitelku a ostřejc s ní promluvila-a k tomuhle bych doporučovala, pokud máte tu možnost, aby to udělal tatínek, ne vy. Záleží samozřejmě na povaze lidí, ale chlapi mívaj většinou větší autoritu a pokud je třeba Váš muž trochu od rány, tím lépe.

rousse
7. dub 2017

@faflina Bezte do skoly, ale rozhodne ne za druzinarkou, ale za vychovnym poradcem nebo za tridni ucitelkou s tim, ze mate podezreni na sikanu a at to prosetri. Nejde jen o tu botu (krom toho, že počuranou botu si snad s politou sladkou šťávou spléct nemůže nikdo), ale celkově povykládejte, co vidíte a pozorujete. Kazdy podnet na sikanu musi byt odborne prosetreny vychovnym poradcem ve spolupraci s vedenim skoly. Je to standardni postup už leta a nevychazim z udivu, kdyz se dozvidam, jakym zpusobem se na nekterych skolach jeste dnes resi sikana. Trvejte na tom, aby to bylo radne prosetreno a hlavne at nenabehne tridni ucitelka do tridy a nebude delat bubu na ty borce. To je ta nejvetsi blbost, sikanu to nevyresi, naopak decka pak jen pritrvrdi.

k.bett
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karlajasmine
8. dub 2017

@faflina hlavně bych syna dala na jinou školu, to se jinak než tímto nevyřeší. A mimo školu pracovat na jeho sebevědomí a aby věděl že to není jeho chyba. Řešit pocuranou botu je to nejmenší když ta šikana zašla tak daleko. Ani vteřinu bych neváhala a začala řešit jinou školu a sebevědomí syna.

kamila297
10. dub 2017

@karlajasmine Proč by měla oběť šikany měnit školu? Neměli by odejít agresoři? Takhle bych se to ve škole snažila řešit...

karlajasmine
10. dub 2017

@kamila297 Protoze kdyz uz je clovek v jakemkoli kolektivu v pozici sikanovaneho, tak se to proste ze dne na den nezmeni. Obzvlast ne u deti. Bohuzel. Tim absolutne nechci rict, ze se dana vec nema tvrde resit v dane skole, samozrejme ze ma, ale pro toho, kdo je obeti sikany, je nejlepsi z kolektivu odejit a zacit znova jinde. Zaroven se musi u toho ditete pracovat na zvyseni sebevedomi. Kdyz uz je to ve fazi, kdy deti druhemu diteti denodenne kradou veci a curaji mu do boty, tak se nezacnou k tomu diteti chovat lepe jen proto, ze dostaly nejaky trest nebo je nekdo serval. Naopak si akorat najdou manipulativni mene viditelne zpusoby. Proste ja jakozto milujici matka bych nedopustila, aby moje dite v takovem kolektivu setrvalo a umoznila bych mu najit si opravdove kamarady jinde a mit na detstvi pekne vzpominky.

karlajasmine
10. dub 2017

@kamila297 Ale jinak jo, vylouceni agresoru by bylo nejlepsi, to souhlasim.

kamila297
10. dub 2017

@karlajasmine Mně to jen přijde postavené na hlavu. Jako kdyby oběť šikany to už neměla tak složité, tak ještě musí změnit svůj život, aby unikla šikaně. Připadá mi nespravedlivé, že s agresory nikdo nezatočí, vždycky to odskáče ten uzurpovaný a automaticky se musí podřídit on. Měl by na to existovat nějaký zákon - jakmile se potvrdí, kdo je agresor a kdo oběť, agresor by měl okamžitě odejít do zařízení, které těmto lidem určeno a nehledat příčiny jako že má chudák nějakou poruchu a že za to vlastně nemůže, protože pochází z rodiny XY apod. Hotovo dvacet.

elvira
10. dub 2017

@karlajasmine - myšlenka není úplně zcestná, ale šikanovaný bývá osobou, která špatně navazuje kontakty, může si špatně zvykat na nové prostředí...
Sama jsem si tím prošla, dřív se šikana neřešila vůbec, pokrčili rameny: hm, děcka jen tak blbnou...
Neumím si představit, že bych já, jakožto ubližovaná měla měnit školu.
Z principu "proč"?
Ať se ve třídě zasedne, odborníci vysvětlí, oč jde, jak se chovat, co dělat, agresory potrestat, případně vyloučit.
Na mě nebyla celá třída hnusná - byla to velká banda děcek, pár jich bylo neutrál a s pár jsem kamarádila.
Ohledně zvyšování sebevědomí postiženého jen a pouze souhlasím. Škoda, že nebyly dřív takové možnosti jako teď.