Je to šikana?

rori1986
19. říj 2016

Ahojky holčiny a maminy...
Jsem už zoufalá a tak si jdu k Vám pro radu.Moc by mě zajímal Váš názor na šikanu ve škole,tedy spíš na to,jestli je to šikana.
Dceři je 10 let,problém do zapojení do kolektivu má již od první třídy,Nejde o to že by se přímo nedokázala zapojit,spíš má odlišnou povahu od ostatních dětí.Není taková divoká,je spíš klidná,nezlobí,každému pomůže,nikomu se neposmívá,nikoho neuráží,nelže a ani nepodvádí....Ostatní lítají po třídě,berou si věci,rozbíjí telefony...To vše asi k takovému věku patří,ale moje dcera to nedělá....Když mají přinést nějaký referát a někdo ho zapomene,nebo se na to vyprdne a prostě ho neudělá,ona se s ním podělí o svůj a předloží to jako společnou práci...atd.
Poslední dobou na ni ale ve třídě žáci křičí,přinese omluvenku na Tv a jejich ,,VELITELKA" třídy jí osočí,že simuluje a nic jí není,dcera nechce nosit peníze do školy,protože pak za ní ostatní chodí aby jim je půjčila,jinak s ní nebudou kamarádit,ve škole ani nesvačí nevím proč,pokud se ve třídě rozdělují žáci na skupiny,tak jí vždy od sebe vyženou že s nimi ve skupině nebude a přesto že se brání že jí nemají co takhle vyhánět,tak ostatní holky včetně její kamarádky se přidají k velitelce třídy a vyženou jí ze skupiny.Když jde s kámoškou domů ze školy a přidá se k nim ta jejich velitelka,tak ta holčina se s mou dcerou ani nebaví,to ani tolik neřeším,ale spíš jde o to,že když se jí zeptám proč tedy jde s nima a neodpojí se od nich a nejde sama domů,tak mi řekne že nemůže,protože by ji pak pronásledovali a nechtěli by ji pustit domů,že by se okolo ní postavili a začali by jí nadávat jaká je to kráva atd...Ptala jsem se jí jestli se jí to už někdy stalo,řekla že ne,ale že už to prý někdy někomu takhle udělali.Dcera už párkrát přišla domů později,jednou dokonce ubrečená,tak nevím co si o tom myslet.Dnes ráno vstala s údajnou bolestí břicha,když jsme se pak bavili o škole a já jen tak nadhodila,že jsem uvažovala nad přestupem na jinou školu,tak jí bylo najednou dobře....Tak nevím co si o tom všem myslet a nebo jak to řešit.Za učitelkou nechce abych šla,prý by to bylo ještě horší,jednou už jsem tam byla a vážně se to nezlepšilo,pí uč, mi dala najevo,že si za špatné chování spolužáků může sama a vlastně mi ani nic moc z toho co jsem jí řekla nevěřila...Předem moc děkuji za rady či zkušenosti a omlouvám se za chyby ale jsem tak rozhozená že to snad pochopíte... 🙂

nelam
10. dub 2017

Obecne k tematu - neptejte se laiku na otazku "Je to sikana?". Uz jsem to tu videla mockrat a vetsinou dostanete odpoved ROZHODNE ANO,pricemz vetsina definici sikany nezna a o sikanu se casto vubec nejedna. Velmi dulezitym faktorem je zmanipulavani vetsiny kolektivu k nevsimavosti,ktera preroste z povestneho mlcim do kopnu si taky.
Vas problem bohuzel timto zavani a obavam se,ze k naplneni podstaty sikany opravdu dojde co nevidet. Reseni ucitelky bylo z meho pohledu neprofesionalni,takto se v pripade podezreni na sikanu nepostupuje. Vase moznosti jsou dve. Bud zatlacite na vedeni a pujdete bojovat,nebo dceru stahnete. Za sebe jako ucitelku smutne dodavam,ze pokud bych nemela podporu ze strany tridni,sve dite bych dala pryc. Protoze i kdyz dosahnete prosetreni,tezko ziskate postoj ucitelky na svou stranu a to je zasadni. (Omlouvam se,pokud nekdo takovy profesni prerod prodelal,bohuzel jsem to za leta praxe nevidela).

budouci_maminka
10. dub 2017

@elvira v dnešní době inkluze, spádovosti a přeplněnych tříd se nevylučují ze Zš ani děti, které mají záchvaty a při nich pokousaji učitelky nebo prohodí spolužáky vitrinou. Pokud nesouhlasí rodiče agresora, tak přesun na jinou skolu je prakticky nemožný..

karlajasmine
10. dub 2017

@kamila297
@elvira
Já píšu tenhle názor proto, že k nám na základce prestoupil kluk z jiné školy. Celá třída ho vzala víceméně v pohodě, nasel si u nás pár kamarádů a až po dvou letech jsme náhodou zjistili, že přestoupil proto, že byl v jiné skole šikanovaný. U nás ve třídě ho nikdo nesikanoval,takže to byla pro něj myslím super volba. V dospělosti to v práci taky funguje tak, že pokud nevycházíme se spolupracovníky nebo šéfem tak měníme práci my, nikoli oni. Proste to tak je.. Neříkám že je to správně ale jakmile někdo má tu smůlu že někam nezapadne tak je pro něj nejlepší najít to místo kde zapadne. Samozřejmě v kombinaci s tím, aby byli agresori vyučujícími potrestáni.

verinikki
10. dub 2017

Jako bývalá třídní učitelka jsme měli podobnou holčičku "velitelku" ve vedlejší třídě a řešila se podobná situace - je třeba pracovat s celým kolektivem, měli jsme programy, atd. Nakonec ale stejně holčička, co s ní měla problém přešla do mé třídy a byla spokojená.
Pokud není kolektiv dost odolný, zralý a nejsou v něm i jiné vůdčí typy, tak se tato situace ani z pozice dospělých a učitelů vyřešit nedá. Měla jsem bohužel možnost poznat danou "velitelku" za rok, kdy přecházela naopak ona, s tím že je "šikanovaná" a bohužel se jednalo už v jedenácti letech o prvotřídní manipulátorku, lhářku a profesionální oběť, z čehož jsem byla naprosto paf - naše psycholožka mi toto potvrdila s tím, že jde o povahový rys - její rodiče nic nechtěli slyšet, takže jsem pouze mohla podporovat ostatní děcka a šířit osvětu typu: jak se nechová kamarád, důvěra v kamarádství, atd. Aby i děcka pochopily, co je špatné chování. V devítce už byli natolik dospělí, že to dockázali vidět a sami ji pak korigovali, ale šestka a sedmička to bylo prostě ještě nehotové stádečko, které šlo kam pískla. Z pozice učitele je na to strašný pohled, můžete dělat programy s psychology do aleluja, ale stejně to přejde až s vyzrálostí těch dětí.
Bohužel dnes neodcházejí ze třídy agresoři a shnilá jablíčka, ale právě ty oběti, což je neskutečně smutné.
To, jak popisujete tu situaci, největší zradou je, že se k ní obrací zády i kamarádka, nevím, jestli je ve Vaší možnosti, ale opravdu než se trápit, zkusila bych první školní psycholožku a pak i jinou třídu.

elvira
10. dub 2017

@karlajasmine - ale mě připadá nemožné porovnat to, že si s někým nerozumím/nesednu coby dospělá a někdo mě šikanuje - rozuměj skutečně utiskuje, ubližuje a ponižuje coby dítě. Já v tom vidím velký rozdíl.
A taky si myslím, že ony oběti jsou typy, které si agresoři s oblibou vyhledávají - jsou zakomplexovaní, mají nadváhu, brýle, nejsou nadaní atd.
Takže přestup - neříkám, že není u nikoho možností...ale...

karlajasmine
10. dub 2017

@elvira me ta 'sikana' v dospelosti zas tak jina neprijde, akorat neni tak okata a tak na prvni pohled agresivni. Ale spociva treba ve vyuzivani dotycneho v praci ''Dej tu praci Pavlovi, on neumi rict ne a udela to....'', ''Nerikej Pavlovi, ze jdeme vsichni spolu na obed...'' a podobne.

A ono je dost mozne, ze prestup na jinou skolu nic nevyresi, ale taky je dost mozne, ze ano, zatimco tim, ze obet zustane v te same tride, je vic nez jasne, ze at se budou ucitele snazit sebevic, zmeni se to jen velmi malo. Jako rodic bych necekala na to, az se mi dite ve 14ti letech zabije, jak clovek obcas cte ve zpravach.

drzticka81
10. dub 2017

@elvira Tak to by ses divila -u nas v zamestnani sikana ze strany vedeni byla - a docela velka-dotycna vydrzela, ale odnesla to dle me zdravim, ted mame jine vedeni a je spokojena...a nesikanovala jen jednu tuto osobu, ale i dalsi neoblibene......mazec -ja jsem nastesti odesla na MD, ale co mi kolegyne vykladaly-mazec....

kajulinek
10. dub 2017

Uplne jsem si tady vybavila nas kolektiv na gymplu, kde byl taky takovyto velitel - sobecky, rozmazleny kluk. U nas nikdy nebyly problemy se sikanou, ale byly jsme spatny kolektiv, nekolik skupinek, co se spolu nebavily. Pak tento velitel rok pred koncem gymplu odesel, aby si ulehcil maturitu, a najednou se kazdy zacal bavit s kazdym, fajn atmosfera, vsichni v pohode. Nevim, cim to ten jeden delal, ze tak kazil atmosferu, ale jsem rada, ze uz v mem zivote neni.

makka
10. dub 2017

@rori1986 co do toho zapojit rodiče velitelky?

svetlanka111
5. lis 2020

@rori1986 ahoj,stara tema ale zaujima ma ako ste to poriesili?