Neplacené volno v době školních prázdnin. Případně jak to řešíte - kam s dětmi?

4. srp 2023

Zdravím všechny rodiče, chtěla bych se zeptat, jak řešíte následující situaci. Mám dvě malé školkové děti a jedno školní (8r). Moje dovolená bude pomalu vyčerpaná, na víc jak jeden příměstský tábor nejsou finance ( jedno dítě 3500,- + sourozenec 3000,- na týden) ale to většina asi ví...
Hlídání žádné není. Samy doma být nemohou. Lze si v tomhle případě zažádat v práci na 14 dní o neplacené volno z důvodu péče o děti? Školka je zavřená téměř celé prázdniny, takže potřebuji nějak vyřešit ten zbytek co mi prostě chybí...

vikinkav
5. srp 2023

Pro me je skolka hlidaci zarizeni a pro deti vzdelavaci 😄 A nevidim na tom nic spatneho. Jdu do prace a 2 lete dite nemuze byt doma samo, jde tedy na hlidani do skolky. To same pres prazdniny, potrebuju hlidani? Jdou do skolky. Je to financne nejdostupnejsi moznost.

ilone
5. srp 2023

@martinka_33 jenže kdy si mají vzít druzinarky dovolenou? A kdy máš ve skole vymalovat a udělat další nutnou údržbu?

somalicats
5. srp 2023

@flyhigh Moje nejstarší dcera je už dospělá a v době, kdy byla školková, nebyly školky přes prázdniny otevřené vůbec, a v té době neexistovaly ani soukromé dětské skupiny, ani příměšťáky 😀. Jako školka, škola, to jsou vzdělávací instituce a fakt by mě nenapadlo na ně koukat jako na hlídací. Když hledáš hlídání, zaplať si chůvu, pokud nemáš hlídací babičky.

somalicats
5. srp 2023

Autorka: četla jsem, že otec dětí pracuje v zahraničí a je pořád pryč. Když se nemůže podílet časově, proč se teda nepodílí finančně? Tak mu oznam, že dá prachy na příměšťáky/hlídací paní a hotovo. Pokud tak moc pracuje v zahraničí, bude mít adekvátní výdělek.

petrasipkova1
5. srp 2023

@somalicats přesně to jsem šla psát. Tak přece když pracuji v zahranici, tak mám peníze na to, zaplatit ty 3 příměšťáky.

prejeta_zaba
5. srp 2023

Hledala bych už v zimě levné příměšťáky, často je dělaji neziskové organizace typu skaut, farnost, ochranáři přírody. To pak je rozdíl, jestli dáš za týden 1200 nebo 3,5 tis. Za prázdniny dáš dětem třeba 1 dražší a dva levnější. A obvolat okolní školky, vysvětlit situaci. Jako já tohle nejsem schopna pochopit - mám několik kamarádka učitelek v MŠ a každý rok nadávají, jak musí mít otevřeno o prázdninách kvůli třem děckám. Jako proč by nemohli vypomoci dalším rodičům? 🤷‍♀️ Na nějaké spřátelené školky bych v tomhle nehrála, prostě otevřeno mají, provoz pokrýt musí a ty se z toho přece nezblazníš...A zatlacila bych na manžela, přece nějaké volno mít musí, ne? Děti jste si udělali oba, no tak taky tě v tom nemůže nechat vykoupat.

prejeta_zaba
5. srp 2023

@somalicats No ale v té době chodily babičky do duchodu v 50 a taky bylo běžné nechat dítě lítat po venku a nějak se postará. Nikdo neřešil, že máš nebezpečné dítě bez programu. To teď neexistuje. Nebo jak jsi to řešila tehdy s dcerou?

vanilkacka
5. srp 2023

Ono taky zalezi, kde pracujes a jak velky tym kolegu mas kolem sebe. My jsme treba maly tym a nebyla bych nadsena, kdybych musela drepet v praci a nemohla si vzit dovolenou a jina kolegyne mela mesic volna byt neplaceneho.

somalicats
5. srp 2023

@prejeta_zaba Mojí nejstarší dceři je 20, v té době se v 50 do důchodu už dávno nechodilo. Moje mamka definitivně sekla s prací v 70 letech (je lékařka), tj před 6 lety. Jak jsme to řešili - no lepili jsme dovolené, jak se dalo - naštěstí moje mamka i tchyně (která v té době taky ještě pracovala) byly ochotné si je brát v rámci jejich dovolené. Takže nějakou dovolenou já, něco tehdejší manžel, něco babičky. Když byla školní, přibyly k tomu i tábory, naštěstí ji bavily a jezdila na ně ráda.

j.a.n.i
5. srp 2023

@martinka_33 No, protože spousta lidi chce, aby jim to hlidani nekdo zaridil, nejlepe zadarmo a aby oni nemuseli nic, prece nebudou plytvat dovolenou na hlidani cizich deti...

j.a.n.i
5. srp 2023

@somalicats Tak my treba babicky uz v duchodu meli, ale i tak jsme uz od 1. tridy jezdili na 1-2 třítýdenní tábory a pak 14 dnu s rodici a je po prázdninách.

somalicats
5. srp 2023

@j.a.n.i Píšeš o sobě, nebo o svých dětech? Já jezdila taky na tábory, ač moje babi v důchodu už byla (druhá babi zemřela v mých 3 letech). Moje nejstarší už ve školkovém věku zažívala babi pracující a moje mladší děti sice už důchodovou, ale taky v podstatně vyšším věku. Aktuálně mám jen jednu hlídací babi - moji mamku, která si na tu smečku ve svých 76 letech ještě troufne, tchýně (86) je těžce nemocná, takže tam nepřipadá hlídání v úvahu, ač by hlídala ráda.

j.a.n.i
5. srp 2023

@somalicats O sobě, deti mam lenochy, ti daji jen jeden třítýdenní, pak tyden more a jinak jim vyhovuje hnipat doma a vyrazit tak max na 1-3 denni vylety. Ale ja nemam problém s volnem, mam dost dovolené a moznost HO, hlidaci babicku nemame taky ani jednu, jedna ( ta by hlidala) uz nezije a druha je ve svych vic jak 70 ještě pracujici.

somalicats
5. srp 2023

@j.a.n.i Jinak třeba letos se nám to povedlo nakombinovat i bez babičky (ta hlídala na konci června, když jsem odletěla na kongres) - starší holky každá 2 tábory, část prázdnin s tatínkem, od příštího týdne mám dovolenou já, takže to vyšlo skvěle, doma byly vždy tak max přes víkend nebo 1 den v týdnu, než zas někam odjely. Naštěstí ony jsou hyperakční 🙂

kakba
5. srp 2023

Holky, vratila bych se k tazatelce. Takze vime, ze skolka je cele prazdniny zavrena, otec deti pracuje v zahranici a zrejme se nezajima, co se tu deje. Co z toho jedine vyplyva? Setrit hnedka od zari na dalsi leto a jako hlavni bych rekla otci at se podili. To je snad prvni co mas udelat.

j.a.n.i
5. srp 2023

@kakba No, rict to může, ale je otazka, zda to bude vyslyseno.

kometkak
5. srp 2023

@flyhigh Většina školek přes léto v červenci v omezeném provozu funguje. Pokud ne, tak probíhají třeba rekonstrukce a podobně. Mizivé procento má zavřeno celou dobu a pokud bezdůvodně ano - žádost k zřizovateli. Ale nevidím rozdíl když má dítě 5 let v mš nebo 6 v zš, která má v léto zavřené celé.. To by musely jet třeba měsíc i družiny pro první stupěň, aby to mělo nějaký efekt. Jde asi o to, že rodiče vnímají školky jako hlídací službu zdarma v době své práce a stát ji vnímá jako vzdělávací službu, stejně jako základku. Hlídání si rodiče musí zařídit sami.

martinka_33
5. srp 2023

@ilone družinářky mají 8 týdnů dovolené? 🤔 Většinou slýchám nářky ze jsou doma zadarmo a hledají brigády, ale ve školství nepracuji, tak nářky jsou vzdálené... Když omezíš provoz (málokzeré díte bude v druzine trávit celé dva měsíce) a udeláš ze dvou družin jednu, muzou si i družinářky vybrat 4 týdny divolené... Údržba je silnejsi argument, ale asi tak ne neřešitelná, skola mých detí je v rekonstrukci a první stupenň tam žije na staveništi, je to opruz, ale zase běžná údržba neni hned bourání zdí jako tohle.

flyhigh
5. srp 2023

@somalicats proč by si měl někdo platit chůvu, když už platíme provoz školek z našich daní. Přece kvůli toho školky vznikly,aby se i matky mohly zapojit do pracovního procesu a přispívat do státní kasy 😀. Tak ať se stát snaží vyjít rodičům vstříc a ne jim házet klacky pod nohy,jako tady zakladatelce.
Já žádný problém s naší MŠ nemám.

somalicats
5. srp 2023

@flyhigh Protože od hlídání je chůva. Školky jsou vzdělávací instituce, ne hlídací.

flyhigh
5. srp 2023

@kometkak Zdarma? Tak provoz školek a školek rozhodně není hlídání zdarma,platíme ho všichni z daní. 😀.
Dítě na konci třídy má minimálně sedm let. Ale ano, souhlasím,že i družiny by klidně mohly fungovat přes léto.

martinka_33
5. srp 2023

@j.a.n.i nojo, pak ať nebrečí, že dovolené je nedostatek a příměstské tábory plné a drahé... Pro me dobrá matematika, pohlídám týden cizí děti = ušetřim týden dovolené, protože dalsi týden ty moje pohlídá máma tech cizích. Takhle kazdou chvili nekdo breci, ale kdyby se dve rodiny spojily, muzou mit po problemu

ilone
5. srp 2023

@martinka_33 mají dovolenou podle zákona, nas to druzinarkam velké prazdniny pokryje. O menších mívají školení nebo samostudium.
Oddělení sice spojit můžeš, ale nesmíš překročit počet dětí na vychovatelku. Navíc škola prostě není hlídací instituce, ale vzdělávací. O prázdniny můžeš využít příměstské tábory. O školce by se ještě dalo polemizovat, ale škola od hlídání dětí opravdu neni😉

ilone
5. srp 2023

@flyhigh už to tu bylo napsáno - škola není od hlídání....

flyhigh
5. srp 2023

@somalicats tak to je tvůj pohled. Pro mě je školka v prvé řadě zařízení,kde mi pohlidaji dítě,abych mohla do práce. Kdybych byla milionář, zaplatím si na hlídání chůvy,a bez vzdělávací funkce MŠ se v pohodě obejdu.

ilone
5. srp 2023

@martinka_33 navíc, když vidí kolik rodičů si je schopno brát děti na dovolenou během školního roku.....
A ještě není to 8 týdnu dovolené - první týden uklizis, dodělávás administrativu (alespoň nějaké dny), poslední týden je přípravný. A nějaký den jdeš i o prázdniny, protože v ten přípravný vše nestihnes.

martinka_33
5. srp 2023

@flyhigh z nejakého důvodu podpora pracujících rodičů naní taková, jak by být mohla 🤔 Asi je to sorta lidí, kteři mají daně odvádět a neremcat 😃 Nebo spíš.. rozhodují o tom Ti, jejichž peněženky nějaký příměstský tábor nezrujnuje anebo v nejhoršim v dnesni dobe vezmouhome office, pokud to vubec jsou lidi kteří sve deti nemaj dávno vychované...
Je mi opravdu líto rodičů, kteří tohle musí řešit. Já bych na 3 týdny táborů pro 3 deti taky neměla a tech pár levných, to je tlačenka, ty si drží zuby nehty, coz se nedivim...

martinka_33
5. srp 2023

@ilone pises jako ucitelka nebo jako družinářka? Ad administrativa... zdravotnictví, školství = hromada papírů. Otázka zní, proč nemuze doktor léčit a učitel učit 🤔 Ale videla jsem letos nekolik inzerátů, které začínaly "jsem vychovatelka ve školní družině a nabízím hlídání detí pres prázdniny..." proč to? Když to volno mají jako dovolenou a potrebují odpočívat 🤔 mozná jen cerné ovce kazici dojem vetsine a nebo, ty ktere jsou doma zadarmo....

ilone
5. srp 2023

@martinka_33 já jsem učitelka, ale druzinarky nemají o moc administrativy méně. Mají také třídní knihu a různé výkazy.
Tak jedna naše druzinarka také v létě vede příměstské tábory - prostě odpočinek nepotřebuje. Také třeba potřebuji peníze apod...
Jako moc peněz nemají. Ale dovolenou normálně ano.

martinka_33
5. srp 2023

@ilone dovolené v červnu se rozmohly.. Kolik takhle dětí vycestuje z jedné třídy, 5? To je teda pětina? Nemyslim si (mozna naivne), ze to jsou ti, kteří nemají na prázdniny zařízené hlídání, nemyslim si, že to jsou adepti na využití družiny behem prázdnin... a i kdyby, dalo by se je pak z pobytu v letní družine vyřadit 😃 uz z principu..