Podpořte petici pro návrat dětí do škol.

teru_k
11. dub 2020

Ahoj všem, můj syn mě poprosil, abych začala řešit, že nechce být pořád doma. Tak jsem se rozhodla založit svoji první petici a trochu ho podpořit. Petici najdete zde:

https://www.petice.com/petice_zoufalych_rodi_za...

Děti chtějí do školy, stýská se jim po kamarádech a mají nárok na kvalitní vzdělávání. Zavření škol do září nevyřeší problém, děti budou muset fungovat nějak i v létě.

Pojďme je podpořit a bojujme proti strachu a šíření paniky!
Děkuji za každou podporu či sdílení!

Tereza

P.S. Podepsat můžete, ikdyž nejste zrovna rodiče dětí školního věku.

eithelwing
12. dub 2020

Jako učitelka a manželka učitele jsem v tomto ohledu nejistá. Budou děti v rouškách? Budou nuceny dodržovat odstupy? Nereálné. Ani mytí rukou příliš nevěřím - školkové děti tam naženete a dohlédnete na ně, středoškoláci mají většinou rozum, ale druhý stupeň... Chápu ekonomický význam i vzdělávací význam, ani manželovi není distanční výuka příjemná. Jistě, děti nemají nijak silné příznaky, většinou jsou bezpříznakové, jenže většina z nich je v kontaktu se svými prarodiči a ty budou tímto způsobem ohrožovat. Nevěřím tomu, že by při otevření škol dodržovali stejný postup jako momentální pracující "jdi do školy, šup domů a tam zůstaň". Vždyť i nyní se rodiny navštěvují a nedbají na doporučení neohrožovat starší.
Další věcí je, že spousta učitelů se řadí do rizikové kategorie, ať už věkem, zdravotním stavem (častý stres, vysoký tlak, cukrovka). Vím i o některých, kteří by v podobném případě raději dali výpověď, což samozřejmě zkomplikuje situaci.

Takže... Nepodepsala jsem ani jednu petici. Štve mě, že podobná rozhodnutí vlády nejsou brána z ohledu epidemie, ale že tam prostě hraje prim politika. A sama si vůbec nejsem jistá, jak by bylo nejlepší postupovat. A že bych tedy dceru už taky ráda vyšoupla do jesliček, protože se doma brzy sežereme.

marcicek84
12. dub 2020

@eithelwing roušky do škol jsou hloupost, ať se chrání rizikové skupiny, třeba rizikoví učitelé ať nosí respirátory, pak tohle nemusíme řešit, oslabené děti, ať jedou v jiném režimu, ať se povolí individuální forma výuky pro zájemce (sníží se počet dětí ve třídách)...

eithelwing
12. dub 2020

@marcicek84 No,nevím, kde by učitel odpovídající počet respirátorů sehnal. To je tak jeden na každý den, co vím. 😕
Taky by se mi líbilo, kdyby se třeba výuka rozdělila do dnů pro jednotlivé třídy, tedy nějaké dny např. 6-7 ročníky, jiné dny 8-9. Ale nejsem si jistá proveditelností na měsíc a půl školního roku.
Já jsem upřímně nepočítala s tím, že budou zachovány letní prázdniny. 🙂

marcicek84
12. dub 2020

@alcar moji prarodiče jsou izolovaní, protože chtějí, mají strach, já je respektuji, nakupujeme jim, sem tam jdou na zahrádku nebo na procházku, máme videohovory při případném kontaktu udržujeme odstup (každý máme svou domácnost), ani jeden nemá chronický problém...
představ si, že mi nabízeli, že můžu dát dceru k nim na hlídání v létě po 14 ti karanténě pokud všichni budeme a že u nich může bydlet 6 týdnů, ale toto jsem vzhledem k jejich věku odmítla a jsem schopna vyřešit jinak, s mužem si na léto šetříme dovolenou, budeme brát na střídačku po 14 ti dnech, takže řešení jsou, stačí je jen hledat...

alcar
12. dub 2020

@marcicek84 ano, ja v tom prave nevidim problem.pokud ma nekdo strach, prosim. Vzdycky jde ta izolace, pokud mam o rodice obavy, vyresit. Ale kvuli tomu nemusi trpet ti, kteri to maji proste jinak.

drep
12. dub 2020

@eithelwing teda bez urážky, ale víš jaký je věkový průměr zdravotníků? A u nás do práce chodí všichni. Zdravotní sestry s obezitou 3. Stupně, zdravotní sestry v důchodovém věku, zdravotní sestry s chronickými nemocemi. Naši kolegové doktoři 70+, již důchodci, píšou, že jen čekají na pokyn k návratu (Pracuju na aro, kde covid +leží). Takže argumentovat věkem učitelů je trošku kníkavé.

mamio
12. dub 2020

@marcicek84 můžes mě vysvětlit jak je konkrétně izolovat prosím ? Jak budou chodit k doktorovi a kdo jim bude chodit dělat jídlo nebo nakupovat?

marcicek84
12. dub 2020

@eithelwing a co takhle zkusit filtry do roušek? https://www.rouskylidem.cz/ 650 Kč role 50 m úroveň ochrany respirátoru a cenově dostupné pro každého, takže učitelé se dokáží vzhledem k ceně zařídit dost dobře i sami 😉

mamio
12. dub 2020

@alcar vysvětlete prosím jak si tu izolaci představujete?!! S jídlem a atd...

teru_k
autor
12. dub 2020

@ilonne Já žádný PR nedělám, jsem normální zaměstnanec a je mě možné normálně dohledat, že nikam nepatřím. Já mám osmiletýho syna druháka, ještě před rokem jsem na něj byla úplně sama. Vidím tu situaci a okolo mě jsou opravdu dost smutný rodiny a maminky, co to teď nemají lehký. Já prostě mám obavy, že kvůli strachu a nějaké petici za zrušení školy až do září, tady vláda zareaguje, aby ukázala, že před volbami vyslyšela přání rodičů. Nebýt té druhé petice, tak tohle vůbec nedělám a dál si žiju svůj obyčejný život. Na modrým koníkovi jsem profil předtím neměla, přišlo mi to ale jako relevantní místo, kde maminky oslovit.

alcar
12. dub 2020

@mamio tak jako doted. Ted v tom nespatrujes problem, ne?

marcicek84
12. dub 2020

@mamio jak, tak my nakupujeme prarodičům úplně normálně od počátku pandemie, u lékaře se snad pro tyto skupiny dá sjednat nějaký konkrétní termín, teď to tak taky funguje proč ze všeho děláš takový problém??? Nechápu.

makronka222
12. dub 2020

Tak jit ostatni nakazit je fine napad. Ze neumite jit ven a travit chvili cas doma, je vas problem. Kdyby za okny byla válka, jeste radi drepite v obyvaku... se podivej jak to vypada za hranicema nadhero

puhelin
12. dub 2020

@marcicek84 Jak se budou chranit rizikove deti?

klea81
12. dub 2020

@mamio moje rodina je fit, takže já nemám důvod k panice 😉Slyšela jste o případech z Japonska a Holandska, kde se uzdravili lidé 103+?

shaun40
12. dub 2020

@klea81 Zatím jsme fit většina. Ale do kdy?

20190418
12. dub 2020

@puhelin rizikovým dětem bude i nadále umožněna distanční výuka, vyučování se může např. streamovat. Děti s oslabenou imunitou přeci toto řešily i před covidem.

klea81
12. dub 2020

@shaun40 každý dle svých schopností. Kdo je rizikový, ať se izoluje. Proč máme být v izolaci pořád všichni?

puhelin
12. dub 2020

@20190418 A kdo vyda doklad, ze takove dite ve skole pritomne byt nemusi?

20190418
12. dub 2020

@puhelin praktický lékař? Jako než najít způsob, jak chránit ohrožené a ostatní nechat fungovar, tak raději plošně zavřeme všechny na další měsíce? To je teda logika.

alcar
12. dub 2020

@puhelin myslim, ze tyto veci budou jiste predmetem vladniho vyjednavani ve veci otevreni skol. A jinak by s tim nemel mit problem ani lekar.

marcicek84
12. dub 2020

@puhelin odpověď viz 20190418

marcicek84
12. dub 2020

@puhelin já prostě nechápu proč se pořád hledají důvody,že něco nejde, ale jde, jenom se musí chtít, rizikové skupiny se musí chránit, mají mít úlevy, nikdo není proti, ale ostatním se musí dát prostor začít se dávat stát dokupy ekonomicky, aby pro ty rizikové mohl dobře fungovat, protože ti by poznali nejvíc, kdyby nefungoval.

ilonne
12. dub 2020

@drep Ale učitel neslozil Hippokratovu přísahu a take slouží za jiné peníze, že? A rada z doktorů ordinace uzavřela. A chápu, že mají své důvody a kritizovat je nebudu. Jen nechápu, proč by nutné učitel, který má obavy o své zdraví, musel být "knikavy"?
Btw moc dobře vím, jaké je to být v první linii, 20 let jsem byla policistka a za tu dobu jsem v té prvni linii byla několikrát. Byla to moje práce a k tomu jsem se zavázala v prisaze, když jsem nastupovala. Stejně jako doktor.
Nicméně jako učitel jsem žádnou takovou přísahu neskladala.

ilonne
12. dub 2020

@teru_k Děkuji za odpověď.

petramana
12. dub 2020

podepsano

marcicek84
12. dub 2020

@ilonne ale taky ne každý učitel je v té rizikové skupině, ale každý učitel je svéprávný, aby si zvládl koupit a ustrihnout do roušky ten filtr pokud má pocit, že se musí chránit, takže jak? Co těm učitelům je? To jako jediná skupina nebudou chodit do práce, ale rohlíky a chleba jíst chtějí a nezajímají se, jestli se pekařům chce do práce v rouškách péct chleba, ne, ti asi můžou byť nepodepsali hippokratovu přísahu, totéž prodavačky chodí do práce a nepodepsali hippokratovu přísahu. V čem je tedy ten učitel oproti těm prodavačkám ohroženější?

kuttu
12. dub 2020

@ilonne Me se líbí jak se porad resi vek ucitelkeho sboru...a co zdrav.sestry,lékaři,prodavacky...maj na výběr?Kdyz je jim 50 +??

ilonne
12. dub 2020

@kuttu Viz moje předchozí odpověď, znovu to už psát nebudu.

ilonne
12. dub 2020

@marcicek84 podívej tu petici hlavně sepsali rodiče, nikoli učitele. Jen se pak prostě začalo více přemýšlet o tom, co by to také mohlo znamenat. Já chci zpět do školy, chybi mi moji 5taci, chybí mi kolegyně a věř mi, že učit vlastní 8mi letou dceru, která je můj odraz, není žádný med. Když mi tady kolem běhaji 5ti a 2lety syn. Nicméně i já bych ráda, aby se někdo postaral o moje zdraví.
Věř mi, že za těch předchozích 20 let u policie jsem do spousty věcí "šla po hlavě" a nenapadlo mě nikdy nic rozporovat, ale je mi téměř 42, mám 3 děti, tak už prostě přemýšlím. Mám zodpovědnost i za ně.
Btw pokud vím tak, prodavačky do práce chodit nemusí, můžou si vzít OCR.