Podpořte petici pro návrat dětí do škol.

teru_k
11. dub 2020

Ahoj všem, můj syn mě poprosil, abych začala řešit, že nechce být pořád doma. Tak jsem se rozhodla založit svoji první petici a trochu ho podpořit. Petici najdete zde:

https://www.petice.com/petice_zoufalych_rodi_za...

Děti chtějí do školy, stýská se jim po kamarádech a mají nárok na kvalitní vzdělávání. Zavření škol do září nevyřeší problém, děti budou muset fungovat nějak i v létě.

Pojďme je podpořit a bojujme proti strachu a šíření paniky!
Děkuji za každou podporu či sdílení!

Tereza

P.S. Podepsat můžete, ikdyž nejste zrovna rodiče dětí školního věku.

marcicek84
12. dub 2020

@ilonne ty 50 ti a více leté prodavačky asi na to OČR mít nebudou nárok, to je rada nad zlato 😂

mimi1004
12. dub 2020

Sice bych ráda, aby se školy a školky otevřely v půlce května, ale tuhle petici nepodepíšu už z principu. Vznikla z dost směšného důvodu. Jako protipetice k petici, která žádá uzavření škol do konce školního roku. Kde to jsme? Na dětském hřišti? Kačenka chce hrát na honěnou, tak já just budu chtít hrát na schovku? Kdyby Kačenka seděla dál s maminkou na lavičce, tak já si budu dál plácat bábovičky a bude klid? 🤦 Vláda nějak rozhodne a teď už je díky tobě jasné, že jedna petice bude "vyslyšena" a druhá ne. Takže jaký to má smysl?

mimi1004
12. dub 2020

@ilonne A na koho, pokud nemají věkově příslušné dítě? Jedině nemocenskou...

marcicek84
12. dub 2020

@ilonne taky se mi líbí, jak vlastně učitelé od té petice dávají ruce pryč, ale na druhou stranu jim vlastně náramně vyhovuje, to je takové nemůžu najít to správné slovo...

ilonne
12. dub 2020

@marcicek84 Já jsem ti jen shrnula, o čem přemýšlím, když už mě vláda nechala doma v době,, kdy bylo minimum nakažených. Přijde mi dost zbytečne rozebírat, co má dělat ten či onen a vlastně se ani zpovídat nemusím. Já jsem zvyklá pracovat, dokonce ani na jedné RD jsem nebyla tři roky a teď se tedy také nenudím. Ale to neznamená, že musím vše slepe odkyvat a nemůžu si říct svůj nazor.

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne doktor pracuje za jiné peníze než učitel? 😀 To pracuje, ale přesně naopak, než jsi to myslela.... Vem si skutečnou hodinovou mzdu učitele a doktora v nemocnici. Je jasné, kdo bere více a kdo méně.... A to neberu to, že se absolutně nedá porovnávat náročnost těchto dvou profesí.

ilonne
12. dub 2020

@blondynka400 Když vezmu hole tabulky, tak doktor se stejnou plastovou třídou a stejným počtem let (beru sebe) má cca o 10tis více.

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne tabulky.... A kde je počet skutečně odpracovaných hodin? V tom je ten zásadní rozdíl..... Navíc jako sorry, ale práce doktora v nemocnici je značně náročnější, než učitele. To se přeci nedá vůbec srovnávat... Jako kdyby jsi řekla, že účetní bere méně než IT, ač jsou oba stejně zkušení a mají odpracováno stejně let. (a to neberu fakt, že tabulky a vyšší plat s věkem je totální blbost, kterou nikdy nepochopím). Nemůžeš srovnávat jablka a hrušky a tvrdit, že se mají mít stejně.

ilonne
12. dub 2020

@blondynka400 Já jsem nikdy nikde neřekla, že mají mít stejne. Btw co vím, tak prescasove hodiny se platily všem, vyjma prescasovych hodin policistů, což bylo zrušeno teprve v loňském roce. Ale to je na jinou debatu. A já se fakt nechci hádat. Jen si nemyslím, že musím všechno odkyvat a nemůžu si dovolit mít vlastní názor.

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne klidně měj vlastní názor, nikdo ti ho nebere. Toto je diskuze..... Já jen nechápu toto porovnávání. A tady nejde úplně o přesčasy, ale spíš skutečný čas, co člověk prací stráví. Dodnes zbožňuji řeči učitelů, o přípravě a o tom, kolik tím stráví času 😀 Doktor ale žádnou rádoby přípravu nemá, on si vše musí odpracovat, navíc dost často má i spoustu přesčasů, které nikdo nezaplatí....
Ok, na druhé straně je spousta praktiků, zubařů a dalších soukromých lékařů, kteří se nepředřou, mají se více než dobře a vesele si ordinace zavřeli.
Ale je přeci každého volba, čím se kdo budeme živit a na co máme a nemáme.....

ilonne
12. dub 2020

@blondynka400 Ale ono to dá vážně práci si tu výuku připravit a opravit práce děti. Samozřejmě pokud nejsi lempl a chceš to dělat pořádně a přistupujes k tomu tak, že sis to vybrala a baví tě to. Pár pěkných hodin u toho prostě stravis. A o tom to snad má být, ne? Nechápu, že si někdo přípravy nedělá, respektive si s tím nedá práci. Já to prostě jen tak neumím.

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne mám pár kamarádek, co učitelky jsou. Všechny hlavně z toho důvodu, že je to ideální práce pro ženu s malými dětmi. A všechny do jedné tvrdí, že skutečně odpracovaný čas není ani zdaleka takový, jako mají zaplacený. A to si myslím, že jsou všechny dobré učitelky, baví je to a ani jedna to nešidí a fakt se snaží.
Mám i jednoho známého, tělocvikář, též je spokojený, protože k tomu zvládá další dvě práce a stále má dost volného času.
Já nemám nic proti učitelům, právě naopak. Mělo by to být tak jak píšeš. Jen mne mrzí to, že velká část jich to tak nemá a pořád si bude stěžovat a srovnávat, že nemají platy jako v DE. To já ale třeba též nemám. Moje kolegyně, co zastává stejnou pozici jako jako, ale pro západní Evropu (já mám východní 😀 ) bere měsíční plat 20 000 EUR. Máme stejně práce, stejnou zodpovědnost, ale plat ani náhodou stejný nemáme....

pratensis
12. dub 2020

Nečetla jsem zdaleka celou diskuzi, ale... Holky, vy co jste pro otevření škol a říkáte třeba, že děti nejsou ohroženou skupinou - napadlo vás podívat se na to i tak, že dětí je ve třídě obvykle 25-30, jsou v kontaktu celé vyučování a opravdu nebudou dodržovat nějaké doporučené zásady? Teď kolik je školních a školkových dětí celkem, s kolika se pak setkají rodinnými příslušníky (i kdyby jen rodiče, tak krát dva), kteří to pak přenesou do zaměstnání. Když se omezil pohyb, byly prokázaných nakažených stovky, a omezil se, aby se zpomalilo šíření. Teď je prokázaných nemocných asi 6000. Tak jaký se dá očekávat vývoj, když se povolí takhle těsný a v podstatě celodenní kontakt tak velké skupině lidí, kteří nejsou rizikoví z hlediska projevů nemoci, ale z hlediska přenosu velmi? Mně to přijde jako čistá a docela jednoduchá matematika. Nedělám si iluze o tom, že rozhodnutí politiků jsou politická, ale zrovna zavření škol vidím tedy jako velice dobře odůvodněné...
Hodně lidí argumentuje tím, že virus do září nezmizí. No to ani omylem, ale dá se očekávat pokles agresivity viru s pokračující proinfikovaností populace (obecná vlastnost virů při epidemiích). Podařilo se postup nemoci znatelně zbrzdit, teď už je potřeba ji nechat šířit víc, ale postupně, ne skokem. A to, že počet nakažených bude dál stoupat i bez otevření škol, je jisté, jen ne tak prudce. Děti se budou o prázdninách setkávat, i dospělí, jen ty kolektivy nebudou tak velké.
Za mě je otevření škol v květnu bláznovství, zatímco nevidím problém v postupném uvolňování čehokoli jiného. To i při otevřených restauracích, podnicích, obchodech, shlukování na ulicích, setkávání rodin... jsou rizika hromadného šíření covidu proti školám malá. Ti lidi tam nejsou spolu takovou dobu, nebude jich nikdy v kontaktu tolik naráz (nebo v někt. podnicích možná ano, ale viz za závorkou) a určitě budou obezřetnější než děti. I z hlediska ekonomiky, kterou se taky často argumentuje, mi přijde nejdůležitější rozběhnout podniky (Škodovka a dodavatelé jako jedny z nejdůležitějších), obchod a spol., školy až v posledním kroku. Argument, co mají dělat samoživitelky a že je to pro ně likvidační, beru, ale budou na tom lépe v případě druhého outbreaku choroby, kdy by hrozily zase podobné restrikce? Možná by bylo řešením dát nějakou podporu speciálně jim a pak případně OČR příspěvky jen nizkopříjmovým rodinám (jedná se o květen, červen). Přece se nedá očekávat, že tím proplujeme všichni beze ztrát. Jako přijatelné/ější řešení vidím i třeba otevření škol už od srpna, nebo i od července, když bude epidemiologická situace příznivá. Zmírnil by se nárůst šíření v těch nejbližších dvou měsících...
Omlouvám se za sloh, ale budu ráda za vyjádření. Už o tom přemýšlím pár dní a vidím to jednoznačně. Možná jsem zabedněná a otevřete mi oči. Dokonce jsem docela nadlouho uvízla v diskuzi u jedné kz s podobným tématem tady na mk. Zastánkyně opačného názoru mě svými argumenty nepřesvědčily, ale dlužno říct, že zjevně ani já je... Ráda bych slyšela opravdu věcný důvod, proč pustit takhle obrovskou bandu bez ochranných pomůcek a chování hned v květnu dohromady, když teď jsme snížili přenos covidu na minimum možného. A proč jsme se tedy snažili získat ten čas, omezili ekonomiku - k čemu to bylo? Nebylo by rozumnější nejdřív uvolnit vše ostatní?

ilonne
12. dub 2020

@blondynka400 Tyto "exempláře" bohužel najdeš všude 😁. Také mi mi kdysi jeden bývalý kolega oznámil, že tu rozbitou výlohou prostě už hlídat nebude, protože mu v 7.00 konci služba a on chce jít spát, apod.... Pak, když si manžel zlomil palec u nohy, tak na pohotovosti v UVN mu sestra přinesla telefon, manžel doktorovi do telefonu popsal svůj stav. Pak putoval rovnou na sadrovnu a doktora jsme ani neviděli. Za mě by každý měl dělat svou práci "srdcem", jenže se to prostě z nejrůznějších důvodů neděje.
Btw taky bych chtěla plat jako třeba v Německu, ale nějak jsem smirena s tím, že toho se nedoziju 😁😁😁. A teď mi i zakázali tam jezdit nakupovat 😁 a mně už vážně dochází zásoby 😁.
A že naši zákonodárci nemají problém si ty platy zvýšit téměř ihned, ale jít s nima dolů, to se jim nechce ani na přechodnou dobu.

marcicek84
12. dub 2020

@pratensis rozjíždět školy na podzim, když před sebou nemáš léto, sucho (viru nedělá dobře) a zase prázdninovou přestávku ve výuce (možnost zatažení ruční brzdy) je čiré bláznovství...není jiná možnost než otevřít v pulce května a jde o strategické rozhodnutí, které se odložit nedá...
a strach mají všichni i ti, co to otevření v květnu podporují, stejný strach ale bude v září nebo kdykoli později...

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne najdeš, souhlas. Jen u učitelů mi přijde těch "ukřivděných" nějak víc a nebo umí být více ukníkaní a jsou více slyšet 😀
I spousta doktorů jsou na dvě věci, bohužel.....
No jo, do DE se nesmí, stejně jako musí být zavřené školy. Musíš si nakoupit v ČR 😀

ilonne
12. dub 2020

@blondynka400 Spíš to jde ve vlnách, ještě nedávno "jeceli" doktoři jací jsou chudáci a že v zahraničí si jich váží víc atd... Také to byla jednu dobu armáda, pak učitele, policisté. To máš jedno, prostě vždycky se nějaká skupina najde, která si "vypichne" a je slyšet a vidět.

marulu
12. dub 2020

@pratensis vidím to stejně. Nejsem pro dlouhodobé omezení všeho, ale školy bych taky pustila až naposledy. Žiju ve velkým městě a znám ten rozdíl mezi prázdninami, kdy je tu takovej pomalejší poklidnej život a pak přijde 1.zari a vše se dá do pohybu - plne tramvaje, autobusy, primestske vlaky..... Všude plno lidí, středoškoláci na intrech, k tomu se po měsíci přidají ještě vysokoškoláci. Normálně nám tohle tepajici město ráda, ale teď by mi to trochu děsilo. Zároveň bych zrušila prázdniny, protože pokud by se šlo až od září a na konci června zkoncily všem OCR, tak kam dětmi?Pošleme je hromadne na tábory či příměstske tábory? A pak k babička? Taky bych radši ještě měsíc dva počkala a do školy je poslala klidně v červenci. A taky si myslím, že by školy měly v nabihat postupně dle stupňů a napřed třeba jen na dopoledne.

blondynka400
12. dub 2020

@ilonne no ono bohužel většinou ječí státní zaměstnanci.... Vždy mají volbu jít do soukromého sektoru, kde brzy pochopí, co znamená pracovat a jak se ve státním měli dobře 😀 Jinak souhlasím, že se ozývají všichni, ale učitelé bohužel nejvíc a nejčastěji. S tím nic neuděláš....

pratensis
12. dub 2020

@marcicek84 Já si počkám na výsledky toho screeningu ohledně promořenosti (jestli si dobře pamatuji, probíhá mj. u vás). Ten řekne hodně o tom, kolik lidí už tím prošlo. A na tom se právě budou moci postavit nějaké strategické plány a vypočítat scénáře. Myslíš, že prázdniny by byl

ilonne
12. dub 2020

@marulu Nemůžeš zrušit prázdniny, když teď výuka probíhá, sice jiným způsobem, ale probíhá. To by jsi musela ukončit školní rok, učitelé by si vybrali dovolenou a pak můžes rušit prazdniny. To je holý fakt.

marcicek84
12. dub 2020

@pratensis po těch výsledcích by to asi bylo fajn dělat závěry s tím souhlasím, ano prázdniny jsou další manipulační prostor pro vládu, kdyby se to mělo vymknout, min. by neřešili OčRka a školy, na podzim, ten prostor nemáš

pratensis
12. dub 2020

@marcicek84 myslíš, že prázdniny budou ruční brzda, když v té době už dávno nebudou nakažené jen děti? A dospělí po té přestávce budou mít tendenci pracovat a vydělávat. Případně bavit se, už teď je hromadě lidí zatěžko se omezovat, vidím to i v našem městě. Grilovačky, celorodinná setkání. Já jim to přeju, ale tu chvíli by to ještě vydržet mohli.
Nejde o strach, v září (nebo tedy obecně později v čase) je reálná šance na nižší virulenci viru a to, že bude o kus dál vývoj léčebných metod. Nemyslím přímo očkování, ale hlavně medikaci zmírňující účinky choroby, příp. krevní plazmu vyléčených apod. Při zpomaleném opětovném nárůstu nemoci bude mít víc nemocnych šanci, že tuto pomoc stihnou.

pratensis
12. dub 2020

@marcicek84 Já se právě bojim toho, že to řešení vlády by zas byla další podobná karanténa, pokud ten nárůst nemocných zas bude vysoký. Čili zas lidí doma a byla by na tom bita spousta drobných firem, živnostníků... Ale třeba máš pravdu, co já vím, nejsem schopná domyslet.

pratensis
12. dub 2020

@marcicek84 a samoživitelky a lidí bez finančních rezerv samozřejmě taky...

pratensis
12. dub 2020

@ilonne A přesunout prázdniny třeba na nějaké dva měsíce nebo odpovídající dobu na podzim? Vím, že by lidí prskali, že přijdou o léto, já bych taky nadšená nebyla. Ale kdyby to optimalizovalo postup epidemie vs. ekonomické dopady a spol...

marulu
12. dub 2020

@ilonne chápu tvůj argument, ale považovala bych za lepší, aby se teď neucilo a pak šly do školy klidně v létě
a rodiče by mohli do práce. Stejně je takhle ta výuka celkem na nic. Ale je jasný, že se o tom teď nedá rozhodnout, když se neví, jaký bude vývoj situace.

marcicek84
12. dub 2020

@pratensis samoživitelky využijí dávky na které mají nárok, příspěvek na bydlení, příspěvek na živ. minimum, hmotná nouze, tohle problém není
No to by asi v létě zase začali omezovat a samozřejmě, že by všichni byli naštvaní, že je léto a sedí doma, jenže teď taky sedíme doma a mám 0,5 procenta potvrzených nakažených, ale jak jsem psala, je tam možnost této ruční brzdy, byť by byla extra nepříjemná, pořád lepší něco než nic (tím myslím, že velkým ztrátám na životech by se dalo zabránit), co na podzim, horší sychravé počasí, studená zima, chřipková sezona, omezme pak zase školy a pak to je už o regulérní úvaze anulace celého ročníku. Tak jako ano strach je strach, ale zase pokud od něj odhlédneme a máme se rozhodnout strategicky, tak ten podzim je fakt na pytel a riziko, pokud se po dělá je myslím o dost vyšší. Takže raději to pustit školy v půli května a chránit ohrožené skupiny osob přes léto a mít manipulační prostor. Strach je vždycky, byl a bude, bude i v září, stejně jako COVID.

marcicek84
12. dub 2020

@pratensis JEŠTĚ DOPLNĚNÍ, kdyby se stal průser v létě, máme mnohem víc možností k rychlejší reakci v izolaci lidí než na podzim, takže na podzim by případná chyba stála mnohem víc lidských životů. Vakcína letos nebude, ale do školy se bude chodit a jestli bude lék, možná nějaký se silnými nežádoucími účinky, kdy ti stejně může poškodit zdraví i doživotně. Takže opravdu budeš riskovat ten podzim?

marulu
12. dub 2020

@marcicek84 jenže on je problém v tom, že ruční brzda v létě moc nezafunguje, ten virus, jak se zacne šířit, tak šíří exponenciálne a to se blbě zastavuje. Ono uvidíme za 10dnu jak dopadnou Velikonoce,testovani, jak se rozjede chytrá karantena. V Rakousku prý už plošne testovali a zjistili protilátky u 1%populace, ale článek jsem nečetla, říkal mi to manžel, takže nejsem schopna ozdrojovat. Jinak v rouskach by se šlo, v těch budeme ještě dlouho, fungují na principu moje rouska chrání tebe, tvoje rouska chrání mě. Jenže ono to není jen o rouskach. Pak je tu ještě možná kontaminace z povrchů, což je v dětských kolektivech ještě větší problém. A většina dětí je v tom kolektivu opravdu celý den. Moje děti od sedmi do čtyř a to nemluvím o odpoledních kroužcích.