Přísné známkování

mandala
6. únor 2015

Musím si trochu postěžovat, protože mě je hrozně líto dcerky, která je ted ve 4. třídě. V prvním pololetí měla tři dvojky na vysvědčení, na což nebyla zvyklá, protože ted mají dost přísného učitele, ale tak jsme si řekly, že zabojujem, aby se zlepšila. No a dnes přišla skoro s brečením, že z písemky z přírodovědy dostala zase za 2. Tak ze sedmi otázek měla jednu otázku zodpovězenou tak na půl, takže ji srazil dva body a už má za 2. Kdyby jí dal alespon 1/2. Měla jsem chut tam za ním zajít, nebo s ním komunikovat přes email, ale pak jsem si říkala, že se tím stejně asi nic nevyřeší, on o sobě sám tvrdí, že je přísný, takže tady je asi každá snaha marná. Děkuji, že jsem se mohla vypovídat. 😕

shine2015
6. únor 2015

@kacca11 každý rodič má právo vedet, co vše se po detech chce....dítě má učebnice, proč tedy?? Na co? to by jim mohli dat seznam co se mají naučit a jen zkoušet.....

já vím, jak to myslíš, ale nesouhlasím s tím, že si má dítě všude možně hledat informace, ktere by mohly být v písemce.....a pokud ano, na začátku roku by mělo dostat seznam bud dítě nebo rodič s tím, co vše se má učit a kde všude má čerpat, mělo by byt jasně rdičům sděleno, že učebnice je pouze orientační a že bude učitel vyžadovat víc znalostí než je obsaženo v učebnici, popřípade doporučit učebnici jinou (kterou si rodiče mužou pořídit) která obsahuje vše.
učitel by rozhodně měl informovat do jak velké hloubky bude vyžadovat znalosti.....jak velkou uroven po detech chce.

shine2015
6. únor 2015

a další vec je, že pokud by si dítě mělo domýšlet co vše by se učitel mohl ptát, co by mohl ještě dát do písemky, tak upřímně nedělá nic jineho než přijde ze školy a připravuje se honem aby vše znal a věděl, protože těch informací je spousta...a na každý předmet to se prostě nedá.....když by na každý předmět mělo předvídat co vše ještě by učitel mohl chtít....

mandala
autor
6. únor 2015

@berenika39 Já nemám žádný problém, my si učivo vždy doplníme, jenom jsem přesvědčená, že všechny informace ze školy by měly být dostupné rodičům. Ty bys asi taky chtěla pomoct svému dítěti, kdyby bylo prospěchově slabší / ted píšu všeobecně/. Snad nechci tak moc.
@elu
@tarra27
@shine2015 Holky díky, konečně rozumný názor. My jsme měli rodičák hned ze začátku školního roku a to jsme se ještě tak rozkoukávali a ted toho právě lituju, že ted už není možnost si s ním o tom promluvit. Abych zase šla extra kvůli tomu do školy se mě moc nechce, nechci ji zas nějak moc protěžovat, budem muset vydržet do dalšího rodičáku.
@latkovkybrno Jsem zvědavá, až budeš mít děti školu povinné, jestli ti tento názor vydrží. Nemáš ponětí, co všechno po nich chce, ale přála bych ti, abys taky poznala.

luckap91
6. únor 2015

Moc se mi líbí, když se tu píše že "se chce po TEPRVE čtvrťácích" hrozně moc věcí... najednou to jsou malé dětičky, který potřebují nadiktovat každé slovo? .. v dnešní době, kdy má každé dítě mobil, notebook a internet kdy si vzpomene? ... když umí na facebooku dementovat, jak právě zastřelil někoho v nějaký superstřílečce, proč by si nemohl někde něco navíc dohledat? .. a přesně souhlasím s výroky, že jednička je prostě na výbornou. A s tím řádem ve škole - obaly sešitů apod... klidně bych nějaká pravidla, která stanoví učitel, nechala. Ono je dobrý se učit nějakýmu řádu a disciplíně, který by měli dodržovat všichni bez výjimek. A co komu udělá, když bude mít obalený sešit? Finančně náročné, nebo chce být prostě jiný a vyvolávat zbytečný konflikty, kdy rodič letí do školy obhajovat své dítě? .... nedávno jsem koukala na Obecnou školu. Takový grázlíci v lavicích a Hnízdo je srovnal tak, že jinýho učitele nechtěli. Jak hezký...

zulitvi
6. únor 2015

Ono je to známkování zase na druhou stranu dobře. Nutí jí to se učit. Já to nikdy zapotřebí neměla a na střední mi to dost chybělo. 🙂

shine2015
6. únor 2015

@mandala nejde o protěžování....tady ty mu nepujdeš vynadat....ale až bude rodičák. slušně ho popros a pokud opravdu nebyla informace v písemce možná dohedat v knížce, zeptala bych se slušně, kde mám čerpat, popřípadě podle jaké učebnice "jde" on nebo jakou učebnici by mi dopručil....a klidne řekni, že se snaží, že ji chceš pomoct doma se co nejlip připravit.

Já Ti rozumím, čr školství není dávačka a je náročné, na deti toho valí hodně. Dcera že má dvojky ve 4.třídě je šikovná a určitě ocenuji její přístup, že ji to není jedno, snaží se a učí.....bud ale v klidu, loni měla známá problem s dcerou, která dostala jednu dvojku (do te doby mela samé) a učitelka ji to zduvodnila tím, že nemužou mít všichni jedničky a je to silná třída....což mě přijde strašně nefer.....a to známá je psychologický poradce a učitelka 2.supně...myslela, že snad španě slyší.....v předmětu měla 8 jedniček a jednu dvojku.....z pololetky 1-.....

a škola je i o snažení.....držím vám palce. neboj, určitě dceří říkej dál, že dvojka je krásná známka...a že je šikovná....ale klidne se s ní dál uč, připravuj...bran ji.....a podporuj. 😉

mandala
autor
6. únor 2015

@luckap91no dovol, naše dcery nemaj ani notebook, ani tablet a už vůbec ne facebook, první mobil dostali letos k vánocům a to z čistě účelových důvodů, hry na něm nemají. Zase jedna chytrá mamina, která neví, co plácá, rozhodně nemůžeš srovnávat, jak jsi to měla ty a jak je to ted, nehledě na to, že každý učitel je jiný a každý chce něco jiného.

shine2015
6. únor 2015

@luckap91 každé dítě ve 4.třídě rozhodně nemá FC a přístup k internetu v mobilu a kolikrát ani doma.....takže s tím bych byla opatrná...a pleteš si respekt a právo rodičů na informace, co se po jejich detí bude chtít. Není možne jim dát učebnice a neříci, že v učebnici rozhodne není vše....a že po nich budu chtít to a to na takové urovni....navíc učebnice pro žáky 4.třídy??? Proč tedy 4.třídy, když neobsahují všechno???

shine2015
6. únor 2015

@mandala přesně.

luckap91
6. únor 2015

@mandala Ale já mluvím obecně a vůbec neobviňuju Tvoji dceru, že hraje střílečky... 😉

mandala
autor
6. únor 2015

@shine2015 Děkuju moc, to jsem potřebovala slyšet. 🙂

mandala
autor
6. únor 2015

@luckap91 No, ale mě to tak vyznělo, jo někteří děti jsou grázlíci, a že děti potřebují disciplínu, s tím souhlasím, ale to ale nemění nic na věci, že podle mě to mají ve škole dost náročné, tady disciplína nic nezmůže.

luckap91
6. únor 2015

@shine2015 Každý dítě určitě ne.. já vůbec nemluvím o každým dítěti... Jen píšu podle toho, co znám z našeho okolí.... bohužel ve školce v našem maloměstě se objevil případ obtěžování, kdy dítě doma k počítači mělo volný přístup a rodiče opravdu nejspíš nezajímalo, co na něm dělá... našlo si videa s péčkem a pak po spolužákovi ve školce chtěl, aby se svlíkal ... kamarádka pracuje ve škole a různý věci, co se tam děje a co se ke mně dostane... no fakt hrůza.

shine2015
6. únor 2015

@mandala nemáš zač. 😉 rádo se stalo.

Já bych toto pro svoje deti udelala také. Nechci ulevy, nechci protekce, to vůbec ne, ale chci vedet co vše po dítěti budou chtít, abych mu mohla v případe potřeby poradit a pmoci se učit, pokud za mnou přijde, že chce pomoct. Nehlede na to, nejde o to, kdo je nejlepší - nejrychlejší, jde o to, aby dítě mělo znalosti z oblasti, ktere má mít a znát....a uroven u tebe 4.třídy.....a pokud bude vedet všechno - bude vedet, kde se doma muže naučit, kam se podívat, vždyt tvoji dceři není jedno co má známky, přece ji nebudeš zase na druhou stranu chlácholit, když se sama chce učit, že dvojka je krásná, když sama chce jedničku...a chce se učit. Kde se má domnívat, že učitel chce ještě toto nebo toto??? navíc pokud jich je 30 ve tříde.....

na rodičáku se slušně zeptej.. 😉 není na tom nic špatneho.

a vždy říkám, jediný kdo díteti pomáhá, brání ho i chrání, podporuje atd...je rodič - máma a tata.....tak je uplne jasné, že to řešíš 😉 kdo jiný by to mel pro díte udelat. a je super, že má zastaní u vás.....tak to má být.

luckap91
6. únor 2015

@mandala Ne, tak to jsem zase nechtěla... ;) ..

shine2015
6. únor 2015

@mandala dítě má mít respekt a autoritu k učiteli...ale tu si nezíská učitel tím, že jim bude dávat chytáky a otázky ktere nemají v učebnici a ani neuvede jiný zdroj atd co jsem již psala....
to není autorita, ale traparna......a nevypovídá to o tom, že by učitel byl dobrý....učitel je dobrý, když jede podle učebnice, popřípade řekne, co vše bude chtít po decku....a pak z toho zkouší.....a ne že si tam neco připíše jako chyták nebo mimo rámec učebnice....aniž by to řekl....

latkovkybrno
6. únor 2015

@mandala Myslím, že vydrží. Po zkušenostech, kdy jsem už mnohokrát slyšela reakci na mé názory ve stylu "Počkej až.." a jednoho dne po tomto "až" se nic nezměnilo a já stále konala jak jsem chtěla a měla v plánu, už svým postojům trochu věřím. Ale vím, jak si to myslela a doufám, že jen v dobrém.

shine2015
6. únor 2015

@luckap91 nektere možná, ale spousta taky ne..... 😉 e vezmi si i deti ze slabších rodin, vždyt by to bylo nefer.... 😉

my internet máme, zatím neřešíme přístup detí, je ještě brzy....ale neumím si představit, že by přišli ze školy a hledali na netu co asi by pan učitel ještě mohl chtít....navíc na vesnicích deti dojíždejí autobusem domu atd...takže knihovna apod....já si pořád myslím, že co je v učebnici ( a není toho málo) je platné.....pokud neco navíc, učitel s tím má rodiče seznámit....

luckap91
6. únor 2015

Navíc to, že třídní učitel řekne svýmu žákovi v pátý třídě, aby mu přinesl žákovskou a dítě dělá, že ho neslyší a odmítá mu žákovskou dát... nebo dělat bordel na záchodech takový, že to je nechutný uklízečce uklízet... Nebo uprostřed vyučovaná vstane z lavice a zařve na učitelku jaký má kozy... jen jsem argumentovala na to, že čtvrťáci a páťáci jsou " vlastně ještě malé děti" ...

mandala
autor
6. únor 2015

@latkovkybrno No víš, já zas mám zkušenost, že hodně mamin změní názor po tom, až si to samy zkusí a tím myslím cokoliv. A naštve mě, když někdo soudí, ale sám si to ještě neprožil, vem si, až jednou přijdeš z práce, děti ze školy, ted se na tebe vrhnou, že potřebují pomoct s úkoly, nějaké zvládnou samy, některé ne, musíš jim pomoct. Pak vytáhne papír s 10 otázkami, kde zaručuně 2 budou úplně mísu, musíš sednout a hledat na netu třeba hodinu, než se něčeho dopídíš. Pak se učíte- s každým zvlášt. Do toho máš svoji domácnost, zahrádku, děti kroužky, uvařit večeři. No a druhý den ti přijde dítě s tím, že se mu nepovedla písemka, protože v testu byla nějaká neznámá otázka. Jsem fakt ráda, že jsem na MD, jinak fakt nevím, jak bych to všechno zvládala. A pak mě ještě někdo naštve v diskusi. 😉

luckap91
6. únor 2015

@shine2015 Jen abych to ještě uvedla na pravou míru, já osobně nejsem vůbec zastánce internetu a dnešních vymožeností... píšu to všechno proto, že už to mám tak nějak zafixovaný, že dnešní málokteré dnešní děti zajímá něco jinýho kromě těch všelijakých věcí... jsem v tomhle velký skeptik a když tu na blogu píšou maminky, že dcerce je 5 roků a že ji chce koupit tablet (jen proto, aby rodičům nebrala telefon), jestli má někdo zkušenost s cenou a typem tabletu.. říkám si, že to mě jen utvrzuje v tom, že dřív jak dítě nebude umět samo číst, psát, počítat.. a bude chodit na základku v místě bydlište, telefon neuvidí... /doma máme knihovnu plnou encyklopedií, slovníků a atlasů a i teď si jimi ráda prolistuju, když se o něco zajímám... takže to bude i naše volba pro naše děti/

luckap91
6. únor 2015

@mandala A promiň teda, jestli jsem to já, co Tě naštvala... to jsem fakt nechtěla. ;)

polaks
6. únor 2015

Tiež som sa dlho zmierovala so známkovaním,u nás má učiteľka od prvej triedy nastavené hranice dosť vysoko,za jednu chybu je hneď dvojka,za dve trojka,atď.. a je jedno aký je to predmet,koľko bolo otázok,pre príklad písali test z matematiky v prvej triede,koncoročné opakovanie ,príkladov bolo 25,dcéra mala 1 chybu (omylom napísala výsledok o jedno číslo,viac-či menej už neviem) a dostala dvojku...to samé z diktátu,chýbala jej jedna čiarka a dostala dvojku.na prvú triedu mi to prišlo fakt kruté,lebo stalo sa,že priniesla aj 5,bohužiaľ 4 chyby v diktáte a koniec,myslím si,že v prvej triede by sa 5 dávať nemali,že je to dosť demotivujúce,no čo prežili sme.....proste mi neostalo nič iné,než sa s tým zmieriť...a dcére tiež....
Už sme v druhom ročníku,dcéra prechádza na dvojkách,lebo človek nieje neomylný a som rada,že aspoň tak,veľa deti malo v ich triede aj trojky na koncoročnom vysvedčeni v prvej triede..,a bohužiaľ teraz na polroka neváhala pani učiteľka dať dvom deťom na vysvedčenie aj štvorku...
@mandala

kacca11
6. únor 2015

@mandala Upřímně by mě zajímalo, co děti ze základní školy nosí za otázky, že je potřeba je hledat hodinu na internetu. Nerýpu, fakt mě to zcela upřímně zajímá. Kolik je dětem?

mandala
autor
6. únor 2015

@luckap91 Ne ne, to jsem psala všeobecně, jsi vysvětlila, jak jsi to myslela, s tvým posledním příspěvkem naplno souhlasím, ale to, že některé děti se chovají tak, jak jsi popsala, neznamená, že musí zvládat učivo, co my jsme brali na druhém stupni - teda něco. 😉

kacca11
6. únor 2015

@luckap91 Mě tohle taky zaráží. Že zkušenosti - slečně je 11 a chodí se nás ptát na otázky, které může najít během minuty na google. Fascinuje mě, že děti mají internet fakt od malička, ale dostat se na něm k hledané informaci je nepřekonatelný problém...

luckap91
6. únor 2015

@mandala No, já to právě asi blbě napsala a teď když to čtu zpětně, chápu, že jsem ta chytrá mamina, co jen plácá.. ;) ...reagovala jsem na příspěvky v diskuzi a vlastně k tomu známkování vůbec... tak sorry.

latkovkybrno
6. únor 2015

@mandala ale já jsem tě nechtěla štvát.. napsala jsem jen poklonu Jarmilce, která psala komentář. Znám ji osobně.. vím, jaká je a je opravdu prima a podle mě opravdu více takových učitelů.
Ad téma že někdo mění názory poté, co si zažije zkušenost - jak jsem psala, to mi bylo řečeno mnohokrát už a zatím se to nestalo. Zatím své vize a přání pokud jde o děti stále držím a plním. Co jsem si předsevzala, to se děje. Nemá cenu strašit, já se nebojím. Kdysi bych se bála, dnes už ne 😉

luckap91
6. únor 2015

@kacca11 To je právě to, že internet od malička, ale neumí ho správně použít pro svoje účely... umí se v online hře postarat o pejska a miminko, ale vlastně to vůbec neumí využít jinak než pro zábavu.

mandala
autor
6. únor 2015

@kacca11 8 a 10. Ta mladší je v pohodě, maj dobrou učitelku. Tak ted jsem jen jukla do přírodovědy - např. jedna ještě z těch lehčích. Co musí udělat motor letadla, aby letadlo nespadlo na Zem. Ted mě určitě zasypete, že je to jednoduché a logické, no, my jsme to taky po chvíli přemýšlení dali dohromady, ale jsou tam i těžší, nechce se mě hledat, ale upřímně, tohle jsou otázky pro rodiče, ne pro děti. Ještě upřesním, že je to v rámci učiva gravitace.