Učitelka se žáků ptá, koho volili rodiče

minka1kh
15. led 2018

Je normální, aby učitelka na prvním stupni v hodině, dětem říkala koho volila a pak se ptala žáků, koho volili rodiče? Podle mě jí do toho nic není.

zuzineckah
16. led 2018

@kexina mám stejnou zkušenost s tím přehledem příjmů. Taky jsem to nevyplňovala, jen jsem napsala, že to není informace, kterou mám zájem se školou sdílet.
@shine2015 a k čemu pak taková statistika, když bude jen "jako"? 🙂 To mohli přeci vyřešit modelovým zadáním pro všechny a bylo by. Mám pocit, že někdy škola zachází až příliš daleko a jen čeká, kdo se k tomu jak postaví. Moc to nechápu. I s těmi volbami - k čemu je dobré pitvat to s tak malými dětmi? Učitelka je snad od toho, aby dokázala věci ukočírovat a debatu případně směrovat k zajímavějším a věkově vhodnějším tématům. Že jí žere MZ by nemělo ovlivňovat její práci...

lida9
16. led 2018

ja bych rekla ze postaveni ucitelu v dnesni dobe je uplne nekde jinde nez pred treba 50ti lety, kdy k nim mel kazdy uctu... dnes bych ucitelku nedelala ani za zlaty prase, vpodstate za vsechno vzdycky muze a kdyz obcas udelala nejaky krucek vedle, tak ji malem rodice ukamenuji. Ptat by se na to kdo koho volil nemela, ale zas na druhou stranu, to se jako rodice stydite rict verejne koho volite (nebo teda prostrednictvim spunta, ktery ani nemusi presne vedet koho rodice volili jen neco placnul ) ?

zuzineckah
16. led 2018

@lida9 nestydím, ale k čemu takové debaty s dětmi ve 2. třídě?
A já si teda nemyslím, že postavení učitelů je tak dramatické jak se předkládá. Osobně jsem vždy podržela třídní dcery, když udělala rozhodnutí, které se mladé třeba nelíbilo a držkovala. Já si šikovného a progresivního učitele vážím. Stejně tak jsem se ale zajímala o její rozhodnutí, která se mi nelíbila. Komunikaci se ani v nejmenším nebráním a myslím, že funguje dobře. Ale "výzvědná služba" je něco jiného...

hanih
16. led 2018

@lida9 Rozhodně souhlasím, že učitelé to mají v současnosti velmi náročné. Taky bych to nechtěla dělat. Na druhou stranu tohle třeba je věc, kterou by opravdu neměla dělat. Jako dělat z toho vědu a hnát to přes vedení školy asi není úplně nejlepší řešení a asi bych to taky nechala být (pokud by to byl jediný případ podobného chování té učitelky).
Co se týká toho, zda se rodiče stydí říct, koho volili - je to jejich soukromé věc. Mají právo to sami říct či neříct komu chtějí, podle vlastního uvážení. Já třeba nemám problém přátelům nebo kolegům v práci říct, koho a proč jsem volila, ale jde o to, že se mě na to zeptá dotyčný sám a já se sama rozhodnu mu to říct, ne že to někdo tahá za mými zády z mých dětí. A třeba s cizím člověkem bych se o tom asi nebavila. Ne proto, že bych se styděla, ale prostě proto, že mu do toho nic není. Navíc tady jde třeba i o to, že jsou učitelky, které by si taky na to dítě mohly zasednout jen proto, že rodič volil jinak, než by se jim líbilo. Nevím, co za učitelku je tahle, ale znám takové, u kterých by mě to nepřekvapilo... bohužel.

baris
16. led 2018

@minka1kh a nebyla ta otázka náhodou, kdo zná pana Horáčka??? Obě dcery chodí na 1. stupeň a myslím, že ta starší ve 3. třídě již brala to, že máme prezidenta, parlament, senát, vlaku, hymnu .... Možná, že se opravdu jen bavili o volbách, koho z kandidátu znají, zda se o tom doma s nimi bavili ... Protože občas mi to přijde jako "tichá pošta" - půlku zapomene, druhou si vymyslí 🙂

A mamka dělá ve školce a i když nechce, zná rodinné poměry v každé rodině 😝

gorda
16. led 2018

S temi volbami, tam to mohlo vypadat vselijak, jak uz bylo napsano. Ja bych to tak tragicky nevidela a rozhodne bych se nestydela za to, ze moje dite je schopno nahlas rict, koho jeho rodice volili, protoze se za to stejne jako jeho rodice nestydi. Neprijde mi to jako tak moc nepatricne na tohle se ptat, je to soucast zivota a kdyz vidim, kolik mladych lidi kolem me nechodi k volbam, protoze "se stejne nic nezmeni'", urcite takove nenasilne debaty maji ve skole sve misto.
A jak tu bylo psano o tom rodinnem rozpoctu. Pravda mohla byt samozrejme jina a ja bych se ucitelky nejdriv zeptala, jak s temito udaji chce pracovat dal, nicmene si i dovedu predstavit, ze ucitelka chtela vice porozumet rodinne situaci svych zaku, aby potom mohla lepe reagovat. Aby treba pochopila, proc dite nosi ty odrbany hadry a kdyz jdou do divadla, tak mu nenadavala, ze ho doma svatecne neoblekli, aby vedela, proc dite nejede na skolni vylet, aby se treba mohla ditete vhodnym zpusobem zastat, kdyz pujde do tuheho. Kuprikladu nas se jednou ucitel ptal, co delaji nasi rodice, kde pracuji. Ja mela do te dobry problem rict tohle nahlas, nestydela jsem se za rodice, ale mela jsem strach z reakci ostatnich, abych v jejich ocich neklesla. A tehdy jeden kluk stoupl a povida "otec je zednik". V tu chvili tridou projela vlna usklebku a uchechtnuti. Ucitel najednou meril tri metry a z oci mu slehaly plameny spravedlnosti, kdyz povidal "a cemu se smejete? ze jeho otec dela rukama? ze denne dre, aby zabezpecil rodinu?"... Od te doby jsem nemela problem rict nahlas, ze otec je mistr odborneho vycviku a matka vydava naftu v zeleznicnim depu a obcas tam i uklizi. Ucitele bych dneska taky nedelala. Myslite to treba dobre, ale tezko detem vysvetlovat, ze maji mit svuj nazor, jit si za tim, co je bavi, co chteji, nevsimat si posmesku a toho, jestli je to ci ono v mode, kdyz uz rodice maji problem vyjit pred dum a s uprimnym usmevem pozdravit sousedy. ;)

mili_ilim_ilmi
16. led 2018

@kexina Ten rozpočet si myslím, že není zase tak špatná myšlenka. Spousta rodin neumí hospodařit a nenaučí to ani své děti. Jenže to je pak často pěkný průšvih. Tak je fajn, že se to učí ve škole. Líbí se mi propojení skoly a praktickeho života. Líbí se mi také, že se do ukolu musí zapojit i rodiče. Pro děti se mi zdá takto úkol atraktivnější než nějaký hypoteticky případ. Myslím, že je i lepší, když si to děti vyzkouší na příjmech svých rodičů, je to pro ně reálnější, to, co dají do rozpočtu bude odrážet realitu, jakou znají. Ale na druhou stranu chápu, že dost lidí může mít problém se sdělením svých příjmů. Já bych se asi bála v případě vysokých příjmů zavisti a příjem bych neuvedla pravdivý. Kdybych na tom byla jako teď, tak bych s tím žádný problém neměla.

kexina
16. led 2018

@mili_ilim_ilmi Nejen to. Vem si, že v té třídě jsou děti bohatých i chudých rodičů. Myslím, že není nutné na to upozorňovat. Navíc, třeba já mám přímo ve smlouvě, že nesmím sdělovat výši svého platu /a znám takových ve svém okolí hodně/. A věř mi, že žádný vysoký příjem nemám,

mili_ilim_ilmi
16. led 2018

@kexina Já myslím, že děti to vnímají, i kdyz neznají příjem svých rodičů. Vidí, kdo jak jak bydlí, jaké nosí oblečení, jaké má auto, jaký má mobil, jaké má hračky, kam chodí během volno, jakou nosí svacinu, jaké má kapesné. Tohle si myslím, že má pro děti větší vypovídací hodnotu než samotný údaj o příjmech. Je pak na učitelce a na rodičích, zda ty rozdíly dokážou vhodné pojmout. To s tím, že se někdo mzdu nesmí sdělovat, to je dobrý postřeh.

eldrag
16. led 2018

osobně si myslím, že učiteli je houby do toho kolik kdo bere, nebo koho volil.

shine2015
16. led 2018

@kexina rak to bych ji odepsala do deníčku, ze úkol dítě nesplní, ze to nepovažuji za vhodne. Jet infarkt neuvěřitelný toto chtít.... kdyby zadala úkol vymyslete si plat plus náklady.... tam ještě pochopim ze se orientačně uci hospodařit atp

minka1kh
autor
16. led 2018

Určitě souhlasím s tím, že to dnes mají učitelé těžké. Na druhou stranu jejich roli vidím spíš v tom, že děti v krizových situací stmelí a budou podporovat kolektiv. Tato paní učitelka nemá problém komentovat při tělocviku, že kluk s břichem přes Vánoce zase přibral, z výtvarky dává běžně za 5 a při třídních schůzkách dělí děti na chytré a ty ostatní( podotýkám, že se to netýká mého dítěte). Nebudu si na ní nikde stěžovat, ale standartní mi to nepřipadá.
Výši příjmu bych také nevyplňovala, myslím, že finanční gramotnost se dá naučit i na fiktivním případu a kdo na tom jak je stejně pozná. To by ale nemělo mít vliv na její vztah ke konkrétnímu dítěti.

zuzineckah
16. led 2018

@mili_ilim_ilmi skola by ty financni rozdily mela prave stirat a ne je vypichovat. K financni gramotnosti opravdu neni potreba znat konkretni pomery jednotlivych rodin, to by potrebovali znat i dluhy, jinak je takovy udaj naprosto k nicemu. Vest deti k financni gramotnosti, naucit je jeji zasady, to je jedna z mala veci, ktera se v osnovach objevila a ma co delat s realitou. Propojenost s realnim zivotem zustava i nadale zalostna, porad se jim husti do hlavy spousta nepotrebnych veci. To jiste neni problem ucitelky, ale systemu, nicmene jsou to prave ucitele,kdo by mel poukazovat na nutnost zmeny, protoze oni stoji v te prvni linii...
A jeste k tem pomerum, kdyz si to chce ujasnit, ma na to tridni schuzky, resp.konzultace. Do otevreneho fora to podle me nepatri. Neni to o tom,ze se nekdo stydi za svuj prijem ci profesi, ale za to,ze ma spousty nesmyslnych zavazku, na ktere proste nestaci a proto na skolu v prirode,ci lyzak neni. Tohle se da probrat mezi 4 ocima. Ve tride nasi dcery to melo ten efekt,ze jsme se jednomu ditku vsichni na lyzak slozili. Z pochopitelnych duvodu nikdo nevedel o koho se jedna, padla jednoducha otazka ze strany tridni, a vsichni rodice do jednoho dali kladnou odoved. A to hlavne na zaklade odovedi nasich deti. Hrozilo, ze jedine dite ze tridy nepojede. Tridni to s nimi probirala a pro ne to bylo nepredstavitelne. Kdyz s tim dcera prisla domu, nejdriv jsem se zarazila, ale pak jsem musela uznat predevsim um ucitelky, jak brilantne to vyresila. Tohle je pro me prace ucitele, kterou opravdu ocenuji. Ne to, ze se budou stourat kdo kolik vydela, nebo kdo koho volil 🙂

keicy
16. led 2018

Mně se vybavilo, jak naše třídní v 5.třídě, dělala propagandu straně jejíž byla členem. Dostali jsme blbosti s jejich logem a doporučení pro rodiče, že jsou top...

pabka
16. led 2018

Mě by zajímalo, proč si myslíte, že učitelka chtěla vědět, koho kdo volil? A pak si to u 25 dětí znamenala do notýsku a večer si to studovala? Co by měla z toho, se to dozvědět? Víte jistě, že dítě ze druhé třídy dokáže přesně interpretovat, jak celá věc probíhala, co tím učitelka sledovala, jak to myslela? Mě přijde, že dneska se lidi z toho utajování osobních údajů úplně zbláznili.... a i ona učitelka by přeci musela vědět, že ne každé dítě ví, koho rodiče volili a nebo to splete, zkrátka naprosto nesmyslná věc a nevěřím, že učitelce šlo o to, vysledovat volební preference rodičů druháků... a jít si na ni stěžovat? Tak to už zírám úplně, že bychom ji příště vyčetli, že se dětí zeptala, jak se měly o víkendu? Co jí ostatně je do jejich volného času a nesledovala by tím nějaké postranní úmysly? Bože můj....

minka1kh
autor
16. led 2018

@pabka myslím, že tohle téma prostě není k řešení ve třídě. Nakonec to stejně dopadlo tak, že se děti o přestávce posmívali těm, kteří přiznali, že volili Zemana(jde my o princip, my jsme ho nevolili) ale štvát proti sobě děti?

pabka
16. led 2018

@minka1kh opravdu se sedmileté děti posmívaly voličům Zemana a přitom reálně věděly, co dělají? Pardon, nevěřím... možná slyšely, že to mají dělat nebo viděly, jak to někdo dělá, tak opakovaly, ale nevěřím, že se sedmileté dítě posmívalo spolužákovi, že rodiče volí Zemana i přes jeho přístup k Číně, uprchlíkům nebo podobně... to mi snad nechcete říct 🙂 to bych ráda s nimi hodila řeč pro objasnění jejich myšlenkových postupů při výběru kandidáta...
V tomto věku je to stejné jak jsem uvedla příklad s volným časem o víkendu - když půjdu takto do extrému, mohou sociálně slabší napadnout učitelku za to, že rozdmýchává dým mezi dětmi, jelikož Novákovi letěli na víkend do Londýna a jejich Pepíček byl jen u babičky v paneláku a to ukazuje na finanční nerovnosti...
Chci tím jen říct, že přeci nelze doslova brát témata, která učitelka otevře, notabene když vám situaci popisuje malé dítě. To by fakt ta učitelka už kromě látky z učebnice nesměla říct jediné jiné slovo, chuděra.... Bůh ví jak to celé bylo.

minka1kh
autor
16. led 2018

@pabka No tak děti hlavně papouškují, co slyší doma........

pabka
16. led 2018

@minka1kh přesně tak... to dělají i bez paní učitelky...

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
pabka
16. led 2018

@ttm no o tom si myslím své, samozřejmě nezpochybňuji inteligenci malých deti, avšak chování sestřenice v této situaci a v tomto věku je spis výjimkou než standardem. Nicméně to nic nemění a nijak se nevztahuje k dané otázce na správný postup učitelky od tazatelky, jak jsem psala, kdyby se zeptala na cokoliv jiného, najde se evidentně někdo, komu to bude vadit... a já si proste nemyslím, ze to učitelka děla se špatným úmyslem či s úmyslem vyspionit jak volili rodiče deti, upřímně myslím, ze ji to muže být úplně sumak a možná se ptala zkratka v rámci vyprávění k tématu voleb. A opakuju, stejně co se dozví si musí vydelit dvěmi a vynásobit třemi, zhruba takovou má vypovídající hodnotu sdělení malého dítěte k politickým tématům v tomto věku (mimo vaši sestřenici 😂😉👍)

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
pabka
16. led 2018

@ttm jenže já vidím možná problém i prave v tom “jak je tu popsán”...
Napřed něco nějak řekla učitelka. Pak něco nějak řeklo dítě doma. A pak to nějak napsala paní sem... fiiiiha, možná se paní učitelka neptala původně ani na volby 😂😂😂 (samozřejmě trochu nadsázka)

hanih
16. led 2018

@pabka Tak ale diskuse je o tom, zda má učitelka právo zjišťovat, koho rodiče volili. To, zda a jak se mohla informace po cestě k tazatelce, případně k nám, překroutit, není předmětem diskuse a jsou to v podstatě jen dohady. To už si musí zakladatelka tématu posoudit sama, na základě znalosti svého dítěte, učitelky atd. Samozřejmě možné je, že to bylo podáno úplně jinak, než to doopravdy původně bylo, ale taky je možné, že se na to učitelka opravdu vážně ptala. Znám spoustu učitelek a vím, že se mezi nimi najdou jak skvělé, tak i pěkné potvory nebo i úplně divná individua (obzvláště třeba na základní škole třeba na menším městě, bohužel).

mili_ilim_ilmi
16. led 2018

@zuzineckah Proč by škola měla stirat sociální rozdíly? Ty rozdíly tu jsou, ať chceme nebo ne. Strkat před nimi hlavu do písku nic neřeší. Spíš považuji za důležité umět se s těmi rozdíly vyrovnat. Umět být šťastný, i když si nemůžu dovolit to samé, co můj soused v lavici. Nezavidet a místo toho druhým přát. Nevytahovat se a místo toho se umět rozdělit nebo se přizpůsobit. Myslím si, že pro děti je pronosnejsi, když si ten rozpočet zkusí na situaci rodiny. Je to propojenejsi s životní zkušenosti, může to vést k rozmluvě nad podrobnostmi v rodinném rozpočtu. Dítě se uvědomí, jak na tom jeho rodina finančně je. Finanční gramotnost není jen o tom umět naplánovat rozpočet tak, abych vyšla. Je to i o tom vzít ten rozpočet za své, umět se s ním sžít. Myslím, že je dobry, když si dítě toto vyzkouší na reálném příkladu a rodiče se do ukolu připojí. Ale rozumím tomu, že ta otázka na výši příjmu a výdajů může být nepříjemná a pro někoho příliš soukromá.

zuzineckah
16. led 2018

@mili_ilim_ilmi stirat ve smyslu umet s nimi rozumne zachazet a korigovat je. Mela jsem dojem,ze ten priklad,ktery jsem ve svem prispevku uvedla byl dost vymluvny. Patrne ne... nechci se opakovat, ale jeste jednou rikam, ze kdyby mely ty informace byt relevantni, tak by rodice museli uvadet kompletni rozvahu, jinak se nikdy zadneho konkretniho pripadu decka nedoberou. A to uz by bylo tezce pres caru. A nemyslim, ze by s tim meli problem ti movitejsi. Spis naopak. Protoze by nejspis vyslo najevo, ze neci rodice premysleji patou a ne hlavou... Nejak nevim, kdo by z toho ziskal co pozitivniho. Podle me nikdo nic.

minka1kh
autor
16. led 2018

Nemůžu si pomoci, ale z otázek typu" koho volili rodiče? kolik vydělávají rodiče? kolikrát týdně se myjete? atd, mám pocit, jako za kádrováků komunistického režimu.

mili_ilim_ilmi
16. led 2018

@zuzineckah To chápu, že by to chtělo kompletní rozvahu. Mě ty kompletní údaje přijdou stejne soukromé jako např. dluhy, takze mi to nepřijde těžce přes čáru. Je teda pravda, že jsem asi zvyklá se o těchto věcech běžné bavit a asi už mi to přestalo během času připadat tak soukromé jako většině ostatních. Jinak si myslím, že by to pozitivního přineslo dost.

elu
16. led 2018

u nas ve druhe tride si take deti o tom povidaly...ucitelka rekla koho volila a deti to take rikaly....a nase cacorka si do ukolnicku poznacila vsechny , kdo volili zemana a pak mi je " naprasila "... me to rozesmalo 😂🤣...rikala jsem si, je po me radikalni 🤣

zuzineckah
17. led 2018

@mili_ilim_ilmi myslím, že dnešní společnost má hodně daleko k tomu, aby se nad finanční data dokázala povznést a brát je čistě jen jako informaci, s kterou se má pracovat...