• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Předporodní kurzy. Společný termín september/září 2009

Toto téma zakládám, abychom si my čekatelky miminek v termínu září / september 2009 mohly nerušeně předávat poznatky, které se dozvíme v rámci předporodních kurzů a neztrácely se nám v denním tlachání, které provozujeme ve "společném termínu".
Do porodu "nám" zbývá cca plus mínus autobus 7-11 týdnů a věřím, že časem si tady poradíme i fígle z vlastních porodů. :sunglasses:

Prosím všechny přispivatelky, aby se držely pár následujících "pravidel", berte je s rezevou, určitě ještě dopilujeme :wink: :
ad1 zapisujte sem jen to co jste se dozvěděly v rámci kurzů nebo po konzultaci s PA, nebo dulou, atd. a připište prosím i v které porodnici nebo kurzu vám to řekly
ad2 vlastní zkušenost z předcházejícího porodu je taky přínosná
ad3 nezaplňujte to tu vašimi komentáři typu: "já si myslím, že ..." Pokud vám vaše PA nebo ve vašem kurzu řekli něco jinýho, než co píše jiná těhulka, tak sem s tím, ale prosím pouze to co vám řekl "odborný pesonál" o ostatním (vaše názory) se můžeme pobavit v spol.termínu.
ad4 pokud vás zaujme příspěvek některé těhulky, dotazy pokládejte prosím přes IP, ať si to tu neznečišťujeme, dotázaná přispivatelka ať prosím zhodnotí přinosnost dotazu pro kolektiv a bude-li to považovat za zajímavé i pro ostatní a prostě to jen zapoměla zmínit, svůj příspěvek ať o to doplní.
ad5 napadne-li vás nějaké "pravidlo", které přispěje k přehlednosti tohoto tématu, sem s ním :wink: napiště ho samostatně a do příspěvku s pravidlem nepište jiný obsah, uveď te ho následovně:
PRAVIDLO: .....

Téma je pro všechy kdo budou respektovat "naše" pravidla. Berte prosím na vědomí, že téma je založeno, abysme měly přehledně na jednou místě "skutečná fakta". Posouzení jejich použitelnosti prosím probírejme jinde. Je jasný, že co PA a co porodnicš, to může být jiný názor a už teď všechny víme, že na spoustu věcí máme různý názory, tak si z rad z kurzů "berte" to svoje co vás zajímá a nepomlouvejme vzájemně naše zkušenosti nebo názory našich PA.
Téma nám má pomoct dotáhnout to s našima bříškama do finále a cestu našich miminek na svět si užít v co největší pohodě, mít z ní krásný zážitek, nebát se až dojde na den D (to je asi spíš přání :grinning: ).
Věřím, že ADMINs budou naše téma respektovat a nezamknou nás a nebudou nás nikam stěhovat, tímto jim děkuji za respekt naší předporodní diskuse.
15. črc 2009 v 09:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Tak já začnu. Určitě na něco zapomenu a tak budu mít těch příspěvků určitě víc i když jsem byla zatím jen na jedné lekci. :grinning:
Moje plánovaná porodnice je v Brně na Obilním trhu, tzv. "Obilňák".
Zde jsme s nastávajícím tatínkem absolvovali i první lekci předporodního kurzu ze které budou následující informace.
Oficiální program I. informativní schůzky:
- kdy do porodnice
- co s sebou do porodnice
- možnost přítomnosti doprovázející osoby u porodu ano/ne
- co se s Vámi bude dít po příchodu na porodní sál
- co Vám můžeme během porodu nabídnout
- první ošetření novorozence
- informace o případném operativním ukončení porodu
- období po porodu / rooming in, nadstandardní pokoje
- na závěr prohlídka porodního sálu

Teď se pokusím podle úvodu popsat co si pamatuju, snad to nepopletu:
Někteří gynekologové přeposílají na monitory ozev miminka do porodnice, tzv. těhulku předávají porodnici, někteří je dělají sami a těhulka jde do porodky až rodit. Pokud jsem druhý případ, tak nejpozději v 38tt bych se měla spojit s porodnicí a "zaevidovat se tam". Je to proto, aby mi založili kartu a usnadnilo to admnistrativu u příjmu k samotnému porodu.

KDY DO PORODNICE
1. Podle plodové vody
PV může buď jednorázově odtéct viz. televizní seriály :wink: rup a kaluž :grinning: a nebo může začít postupně odtékat. Jestli nám odtéká plodová voda nebo se jednalo pouze o zátku zjistíme tak, že si vezmeme vložku, je-li mokrá, pak je to pravděpodobně opravdu voda.
Kolik mám času než vyrazím je potřeba určit podle její barvy.
- je li PV čirá, svétlá, narůžovělá, máme od jejího "odtoku" cca 4 hodiny na to, abych se dopravila do porodnice, dobalím si v pohodě tašku, věcičky co chci s sebou, klidně se ještě osprchnu a vyrazím v klídku do své vysněné porodnice
- je-li hnědá, zelená, zakalená, na nic nečekám je a jedu do porodnice ihned, něco je špatně!!!
Pokud jsem v porodnici kvůli odtoku vody, tak je většinou ještě čas, tak mě vyšetří a pokud to opravdu nevypadá, tak doprovod posílají domů čekat k telefonu. :wink:
2. Podle kontrakcí
Už 3 týdny před porodem se můžou začít objevovat tzv.poslíčci. tělo se chystá na porod a trénuje si svoje chování u porodu, může docházet k nepravidelným kontrakcím připomínajícím MS bolest, které však nemusí znamenat, že už jdeme na věc. :wink: Dobrým způsobem jak odlišit skutečné kontrakce od poslíčků je teplá sprcha, u poslíčků sprcha uleví a kontrakce ustoupí, u porodních kontrakcí je zpravidla ještě víc zintenzivní a zpravidelní. Do porodnice se vydáváme po dvou hodinách pravidelných kontrakcí. Přijedeme-li do porodnice moc brzo, tak se může stát, že nás "otočí na podpatku" a pošlou domů.
3.Krvácení
Dojde-li ke krvácení, pak rozlišujeme dvě:
- mírné špinění krví smíchané s hlenem - náznak odchodu zátky, nemusíme se znepokojovat je to běžné.
- masivní krvácení čirou krví a nestačí nám ani dvě vložky, něco je špatně, pravděpodobně se odlučuje placenta, beru těhu průkazku a okamžitě!!! vyrážím do NEJBLIŽŠÍ porodnice bez ohledu na to, jestli je to ta moje vybraná, je třeba rychle jednat miminko je v ohrožení a je potřeba ho co nejrychleji dostat ven.
4. Prudká změna chování miminka v bříšku
Moje klidné miminko je náhle silně aktivní a chová se "divně", moc kope nebo naopak moje často aktivní miminko o sobě nedává moc vědět, v tomto případě zkusím něco co ho vždycky přiměje k reakci, např.polohu, kterou nemá rád, schoulím se atd., abych zkusila jeo reakci, pokud reaguje jeto v pořádku. Při prudkých změnách chování miminka v bříšku je dobré vyhledat lékaře, protože miminko tím může dávat najevo, že se něco děje co mu není příjemné nebo mu přímo dělá zle.
V mojí porodnici na Obilňáku je potřeba před tím než vyrazím z domu zavolat a informovat se jestli nemají stop stav, pak bych musela do Bohunic, zároveň je tím informuji, že jedeme a oni mě čekají a nestane se mi, že by pro mě po příjezdu neměli místo a vyfoukla mi ho jiná, co přijela o 5 minut dřív, další volající rodičky, pokud už nejsou sály přeposílají do Bohunic, nikdy se nestane, aby obě tyto porodnice měly stop stav. Obě jsou totiž jedna nemocnice jen dvě pracoviště na dvou adresách.
Snad jsem z tohoto bodu na nic nezapoměla a nic nepopletla. Ostatní body přednášky dodám v zápětí, ad1 si jdu odpočinout, abych ostatní body nezkrátila únavou ad2 pro větší přehlednost další příspěvek.
15. črc 2009 v 10:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
UPOZORNĚNÍ: vzhledem k faktu, že téma předpokládá dlouhé příspěvky, upozorňuju ty, které měly to štěstí a ještě se jim to nestalo (já k nim nepatřím, mě už koník párkrát "vypekl"), že psaní delšího příspěvku někdy považuje koník za nečinnost a může se stát, že než jej odešlete, tak vás odhlásí, což zjistíte až při odesílání a váš příspěvek neuloží!!! Doporučuju předepsat si delší příspěvky třeba ve wordu nebo jak jste zvyklý a pak ho jen překopírovat. :wink:
15. črc 2009 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Obilní trh Brno
CO S SEBOU DO PORODNICE:
oficiální tištěný seznam z mojí porodky, za * jsou moje poznámky z přednášky
- těhotenská průkazka (s dokladem o krevní skupině z transfůzní stanice) *nestačí mít to dopsaný, musí být vytištěnej papír a přicvaknutej do průkazky
- kartička zdravotní pojišťovny
- občanský průkaz *asi raději i tatínka!!!
- oddací list - nejsou-li rodiče oddáni, vezmou s sebou rodné listy a doklad z matriky o přiznání otcovství (matrika Dominikánské nám.2, Brno) *pokud by to rodiče do porodu nestihli a chtěli jméno po tatínkovi, tak bude prcek cca 2dny mít příjmení po mamce a dá se to dodatečně zařídit
- léky, které v těhotenství trvale využíváte
- balík vložek (obyčejné bez folie) *prodávají v místní lékárně, je dobrý mít tak 1-2 balení
- hygienické potřeby
- ručníky + ručník na obličej *samostatnej ručníček na "spodek" :sweat_smile: , k samotnýmu porodu prý tak 2-3 ručníky
- velkou froté osušku, budete-li využívat porodní vanu
- pantofle - omyvatelné *asi si vezmu dvoje jedny "žabky" do sprch a jedny na courání po chodbě a tak
- toaletní papír *ten i do tašky k porodu, budu-li mít rozdělený věci na 6ti nedělí a porod
- elastické punčochy, pokud máte varixy a punčochy během těhotenství používáte
- mobilní telefon, videokamera, fotoaparát - dle vlastního uvážení *mobil neruší žádný přístroje, tak si prý můžem SMSkovat i u porodu. :grinning:
- kazety nebo cédéčka s hudbou, aromaoleje, vonné svíčky, masážní oleje - dle vlastního uvážení
- tekutiny - čaje, neslazené minerálky, ovoce, čokoláda, kyselé sladkosti, piškoty, atd. dle chuti a dle vlastního uvážení *ne, že příjdeme na porodní sál a začneme přemýšlet na co máme chuť a začneme hodovat, je to pro doplnění energie. :grinning: V noci je kantýna zavřená a porod může být hodně dlouhý, tak pokud s námi půjde doprovod, tak nabalit svačinu pro něj!!!! Hodně pití a pít musíme oba!!!
- převlečení pro partnera - světlé triko, tenké kalhoty, přezůvky *podle PA mi připadlo, že je to nouzovka pokud by taťkovi vadilo být v zeleným nemocničním, který mu pujčí. Každopádně nemůže být v tom v čem přišel!!!
- jednorázové prubanové kalhotky (2 kusy) nebo volnější bavlněné *něco co bude dobře držet vložku, pruban je taková ta bavlněná síťka jak na pomeranče :grinning:
- mateřská podprsenka *koupit i vložky do podprdy, když mám na jednom prsu sajícího prcka, tak z druhýho reflexivně to mlíko někdy taky teče.
- pro miminko 1 balení jednorázových plenkových kalhotek *na jeden den prý dostaneme a na den budeme potřebovat cca 7 plín, domů jdeme po 72hodinách, pokud je všechno o.k.
- kosmetika por miminko - dle vlastního uvážení. Základní kosmetiku poskytujeme. *mají Johnsons, ne všem dětem vyhovuje. Měla bych mít něco na koupání, něco na promaštění a něco na prdelku, dostaneme malý vzorek Bepanthenu (na bradavky, mimčo může ožužlat, neškodí mu), bylo by dobrý si to pak koupit a ještě pro prcka Infadolan.
- noční košili a župan poskytujeme. Pokud si chcete vzít vlastní, tak košili s hlubokým rozepínáním. *podle PA mi připadlo, že pujčovat si košile je samozřejmost a vlastní si berou spíš maminky co se chcou cítit víc jako doma, navíc kvůli očistkám je lepší mít jejich, jedna moje by mi asi nestačila :sweat_smile:
15. črc 2009 ve 12:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
Seznam pro změnu v Časlavi:
1. občanský průkaz
2. kartičku zdravotní pojištovny
3. oddací list (svobodná matka - rodný list a pokud se ma ditě jmenovat po otci zápis o určení otcovství)
4. tehotenskou prukazku
5. prohlaseni o jmenu ditete
6. nejnutnejsi hygienicke potreby (mydlo, kartacek a pastu, hreben, toaletni papir, 2 ručniky)
7. vhodné pantofle
8. 2 ks materska podprsenka
9. vložky do podprsenky 1 krabička
10. sitované jednorazové kalhotky
11. jednoučelové plenkové kalhotky (1 malé balení - pozn. díte dostane 4 ks na den od porodnice)
12. hygienické vložky (bez ochranné folie)
13. noční košili (2ks)
14. župan
15. črc 2009 ve 13:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Absolvovali jsme tříhodinový předporodní kurz s PA v Olomouci zaměřený na přípravu k porodu, porod, pobyt v porodnici.
Příprava k porodu:
- maminka by měla být aktivní co nejdéle, posilovat svaly pánevního dna, doporučována poloha na čtyřech "kočička" umožňuje rotaci miminka zády dopředu (alespoň 1x denně), popř. cvičit kočičí hřbety, podsazovat pánev, kroužit pánví.
- jídelníček by měla těhulka obohatit od 32tt o maliníkový čaj (3 šálky denně), lněné semínko (1 velká polévková lžíce denně - koupit mleté semínko) a pupalkový olej (3 čajové lžičky za den)
- může se rozhodnout pro masáž hráze, je důležitá pravidelnost, 1x denně po teplé koupeli 5-6 minut., olejem s vitamínem E a obilných klíčků (nejlépe Weleda, stačí 20 ml), ze začátku staší masírovat minuty 2 poté prodlužovat (PA velmi apelovala na partnery, aby se tohoto ujali)

Porod:
do porodnice když:
- odteče plodová voda (průhledná, nažloutlá do 2 hodin) (zelená - jet ihned)
- začnou stahy (budou pravidelné a budou nabívat na intenzitě, trvají 30 sek - 1 minutu)
- když se mi nebudou zdát pohyby
- krvácení, jasnou červenou krví, 2 a více vložek - jet ihned

Sebou má mít rodička tašku, která má být nachystána 6-8tt pře plánovaným TP.
Maminka: Občanský růkaz, těhtenskou průkazku, oddací list (neprovdaná rodný list) - stačí kopie, u svobodných prohlášení o jméně dítěte, průkazku pojištěnce, jméno vybraného dětského lékaře popř. kontakt
Tatínek: přezůvky (dají velké bílé nazouváky, jsou těžké a nepohodlné, je vždy převlečen do zeleného oblečení z porodnice), pití a jídlo, Fotoaparát (strašně moc se zapomíná)

Dále pro maminku: 2 ručníky, přezůvky, bavlněné ponožky, 2x mateřskou podprsenku (koupit 4-6tt před porodem, aby seděla a vlezli se do košíčků 4 vložky) vložky do podprsenky (stačí 1 balení), rozepínací noční košili, župan (není povinné, zapůjčí jakékoli množství erárních), mýdlo a zubní potřeby, balzám na rty, hřeben, sponu do vlasů, hygienické potřeby (toaletní papír !!, papírové kapesníky), porodnické vložky (prodyšné, nejlépe zakoupit v zdravotnických potřebách), dámské kalhotky (síťované nebo jednorázové, koupit o číslo větší než mám normálně dosud), krém na ošetření bradavek (Bepanthen nebo Purelan), telefon, nabíječku, knihu, časopis, CD (oblíbená a relaxační hudba) čaj pro kojící matky (1 balení, uvaří kdykoli)
Pití - může se pít kdykoli (nejlépe neperlivá voda, čaj) v porodnici navařen čaj (neslazený)
Jídlo - nedoporučuje se, ale nevadí (sušenky, piškoty, čokoláda)

Pro miminko: jednorázové papírové pleny (1 balení po cca 50 ks, porodnice poskytuje max. 5 ks), vlhčené ubrousky, mast na ošetření zadečku (stejná jako na bradavky maminky), na cestu domů: dupačky, košilku, čepičku, kabátek, zavinovačku (dle ročního období) deku a autosedačku

V porodnici:
vždy zvonit, nečekat až nědo vyjde (sestra opravdu nevychází v pravidelných interalech).
První vyšetření dají 2 sondy a vyšetří mě lékař. Poté se rodička rozhodne zda podstoupí holení a klystýr.
(holení - holí se jen hráz, klystýr - do konečníku se stříkne 3/4 litru teplé vody, jde se okamžitě.
Nebo může rodička provést ještě doma vyprazdění pomocí roztoku Yal - účinek cca za 20 minut a je na předpis, stačí 1, v balení jsou 2 ks za cca 160 kč)

1.doba porodní
- trvá cca 8-12 hodin, jedná se o otevření dělohy z 0 cm až na 10 cm
řeší se pohybem, cvičením, sprchou, masážemi, studenými i teplými obklady, dýchání normální (do bříška) jako bych svoukávala pírko z dlaně. Zhruba u otevření na 7 cm je pro rodičku krizové období, kdy už by to chtěla mít za sebou, kontrakce ji nutí tlačit, ale ještě je moc brzy. V tuto chvíli velmi pomůže partner, odreagovat a hlavně držet se rad PA.
Při kontrakci a přechodu na 2 fázi porodní změním dýchání - dýchat jako pes když je mu horko

2.doba porodní
- silný stah, tlačení na konečník, tlak na hráz
- nutí to k tlačení, během stahu se silně nadechnu (jako bych skočila do vody) ! POZOR pusa musí zůstat při tlačení otevřená ! pak tlačím, tlačím dlouho a nakonec výdech ( v této fázi se provádí nástřih)
Až se porodí hlavička, pak už jen 2-3 zatlačit a porodí se ramínka a zbytek miminka.

Po porození se miminko přiloží na holé prsa, mimnko je stále připojeno pupeční šňůrou (a může se nechat odebrat pupečníková krev, v Olomouci jen pro své potřeby nelze darovat), pak se pupeční šňůra přestřihne (může i partner).
Poté se miminko odnese na první ošetření, celou dobu pozoruje a hlídá tatínek
- nejdříve se ošetří pupík, miminko se označí náramkem, zváží se (délka se neměří jen přidělí), vykapou se oči, do úst se kapne kapka vitamínu D pro lepší srážlivost krve, napíše se číslo na hrudník a na nožičku se napíše příjmení miminka, pak se změří teplota miminka a poté se zabalí do plínky.

Maminka mezitím rodí placentu za pomocí instrukcí PA, poté lékař (kterého vidím podruhé, většinou nebývá po celou dobu přítomen) vše zkontroluje a řekne zda je zapotřebí šití.

Až donese partner spolu s dětskou sestrou miminko zpět k mamince cíleně se přiloží k prsu, aby začalo sát a tím se nastartovalo kojení. Další 2 hodiny se leží na porodním sále.
Pak je přechod na šestinedělí (mimnko se vždy veze sestrou na vozíčku z důvodu bezpečnosti, poprvé se miminko koupe. Maminka přechází nebo je převezena na oddělení.
V porodnici jsme minimálně 72 hodin.

Byl nám PA vysvětlen porod bez komplikací a přirozenou cestou. Na císařský řez a při komplikacích nás vždy budou předem informovat o stavu rodičky i miminka, na možné následky. Je dobré držet se rad personálu v porodnici.
16. črc 2009 v 09:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
predporodny kurz Piestany - PRVA DOBA PORODNA, DYCHANIE

- dychanie je dolezite pre okyslicenie krvy babatka, je vhodne nacvicovat ho niekolkokrat doma pred porodom

- prve kontrakcie trvaju niekolko sekund, potom ich vystrieda dlhsi cas bez kontrakcie

- dychame zhlboka, najlepsie nadych nosom, vydych ustami, ak sa neda (kvoli tehotenskej nadche), dychame cely cas ustami, je dolezite si stale uvedomovat, ze dychame kvoli babatku, ktore potrebuje dostavat do telicka okyslicenu krv

- s dychanim to ale neprehaname, nemali by sme sa predychat, hrozi, ze odpadneme, preto je dobre skusat si dychanie uz pre porodom

- dychame prirodzene, tak ako to citime sami, nic nepocitame. Ked prichadza kontrakcia, dychanie je hlbsie a rychlejsie, stale mylime na to, ze kazda kontrakcia nas posuva blizsie a blizsie k narodeniu nasho babatka. Kazdou kontrakciou sa babatko o kusok posunie dolu, pomalicky, az kym sa krcok maternice uplne neotvori

- ked zaciname citit tlak na konecnik a PA povie, ze este nemame tlacit, treba takuto kontrakciu rozdychat velmi kratkymi, rychlymi nadychmi a vydychmi, v tomto case velmi pomaha fit lopta. Rodicka si sadne na fit loptu, zdocek posunie co najviac dozadu, skloni sa dole k zemi ako najviac to ide (brusko je vodorovne so zemou) a zlahka sa na lopte posuva dopredu a dozadu. Tlak by sa mal uvolnit, sposobuje ho vlastne hlavicka babatka, ktora uz je teste nad otovorom. Tym, ze sa preklonime sa hlavicka posunie smerom k brusnej stene a nie ku konecniku. Je dolezite aby ste sa drzali rebrin prip. aby vam pomahal pri tomto cviku partner, aby ste nespadli!!!!!!!!!!! V tejto faze (pri tlaku na konecnik) si nesadame na nic tvrde, tlacime tym babatko vlastne do hlavicky, preto je na sedenie vhodna fit lopta, ktora je makka a pruzna.

- snazime sa vnimat vsetku bolest co najviac pozitivne, myslime na to, ze uz coskoro uvidime nase babatko. Nervozita a zlost vytvara v nasom tele adrenalin a ten zabija endorfiny, ktore velmi ulavuju od bolesti. Snazime sa mysliet na to, ze dietatko preziva ovela narocnejsie chvile ako my, preto mu treba pomoct a ako najviac to ide.

- myslime v prvom rade na dieta az potom sami na seba!!!!

Toto som si zapamatala z poslednej poradne :slight_smile: Kazda z vas si to uz asi vypocula sama, ale mozno to niekomu pomoze. Vsetkym Vam drzim palce a prajem krasny, prirodzeny a uspesny porod :slight_smile:
16. črc 2009 v 11:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
MOŽNOST PŘÍTOMNOSTI DOPROVÁZEJÍCÍ OSOBY U PORODU ANO/NE
- na Obilňáku je možnost vzít si k porodu i dvě doprovázející osoby, jejich přítomnost je zpoplatněna částkou 500kč na osobu. Doprovázet těhulku může kdokoliv, koho si sama zvolí, ale vždycky by měla být doprovázející osoba u porodu "dobrovolně". Těhulka by neměla např. tatínka k přítomnosti u porodu nutit, protože by nakonec jeho přítomnost mohla být rušivá. Stejně tak, pokud si těhulka přeje být u porodu "sama" bez doprovodu, měl by to tatínek respektovat a dopřát těhulce soukromí. Naprosto nevhodnou kombinací doprovázejících osob je tatínek miminka a jeho tchýně (matka rodičky). Na tuto kombinaci PA upozorňovala, že je téměř neslučitelná s pohodovým porodem. Doprovázející osoba by měla být informovaná o tom co se bude dít a nejlépe kdyby absolvovala také předporodní kurz. Doprovázející osoba nemůže být během porodu v oblečení ve kterém přišla. Má možnost si zapůjčit nemocniční oděv, případně si přinést vlastní, pokud by nechtěla být v "doktorském zeleném". Pochopila jsem to, že berou automaticky, že pujčí spíš než že si musí doprovod nést svoje. Papuče by bylo asi lepší, kdyby měl svoje, pro vlastní pohodlí.
POZOR! Porodnice na Obilňáku, stejně jako Bohunice je součástí Fakultní nemocnice, probíhají zde tedy praxe mediků. Jejich přítomnost u porodu je čistě na rodičce a bez jejího písemného souhlasu není u porodu možná. Nebude-li s jejich přítomností souhlasit, nikdo se na ni nebude dívat jako na tu co odmítla, je to její rozhodnutí, které nemusí nikomu zdůvodňovat.

CO SE S VÁMI BUDE DÍT PO PŘÍCHODU NA PORODNÍ SÁL
v této části přednášky jsem si nedělala poznámky :sweat_smile:, tak doufám, že mě doplní některá jiná těhulka, která absolvovala kurz na Obilňáku. Pár střípků: na porod maminka MUSÍ mít erární košili, na 6ti nedělí už ne. Porodní sál, nebo spíš pokojíček je vždy pro jednu rodičku, jeho součástí je sprcha a wc. Během pobytu na porodním pokojíčku chodí pravidelně PA na kontrolu a není přítomná na pokojíčku po celou dobu, těhulka i tatínek mají soukromí. Pokud je potřeba PA akutně zavolat je tam k tomu zvonek, který rodičku (tatínka) spojí s jejich PA. Tatínek ani rodička neopouští pokojík a nevydávají se hledat "svou" PA nikde po chodbě!

CO VÁM MŮŽEME BĚHEM PORODU NABÍDNOUT
pro ulehčení porodu je možné využít sprchu v níž je gymnastický míč. Druhý míč, pro ulevení od bolesti je přímo na pokojíku, dále je možné využít různých masážních válečku. Na nadstandardním porodním pokoji je i vana.
Medikamenty: jejich aplikace jsou konzultovány s rodičkou a bez jejího souhlasu nejsou použity.
Co se týká epidurální analgézie na cca 300 porodů je použita v cca 60 případech z čehož velká část jsou porody KP (koncem pánevním) a porody dvojčat. V těchto případech je využití EPI rodičkám aktivně nabízeno.
Někdy EA není možná a to v případech, kdy je v místech vpichu např. tetování, vyrážka, příp.nějaká nemoc (napsala jsem si "hrb" ale prostě poranění páteře). Před aplikací je potřeba provézt odběr krve a zjistit srážlivost, test trvá cca 20 minut. Od určité fáze porodu je EA již neaplikovatelná - už je pozdě.
Epidurální analgézie je šetrnější než dříve používaná E.anestezie, protože se nepíchá až do míchy, rodička zůstává mobilní, může chodit a cítí tlaky, ale ne bolest. Existuje i spousta medikamentů, které lze aplikovat kromě EA, které výrazně uleví od porodních bolestí.

PRVNÍ OŠETŘENÍ NOVOROZENCE
nejranější ošetření probíhá na porodním pokojíčku. Tam si tatínek miminko popíše. Pultíček je hned u postele, takže maminka na miminko vidí. Přeměření a převážení miminka však probíhá jinde. Stejně tak jako prohlídka pediatrem. Té se může tatínek účastnit. V této fázi si nejsem jistá v jakém to probíhá pořadí, jestli je miminko měřeno a váženo v době kdy maminka rodí placentu atd., snad vypátrám a doplním. Každopádně je důležité miminko co nejdříve přiložit k prsu. Nejpozději do půl hodiny, v té době má mimčo největší sací reflex, který už nikdy nebude tak silný.
18. črc 2009 v 10:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jeste doplnim k Obilnaku:

S tim poporodnim osetrenim rikala PA, ze nam nechaji mimi na boxu tak hodku-dve, pak se odnese na prohlidku pediatrem a to muze trvat klidne i nekolik hodin... ovsem pokud s nim jako doprovod pujde tatka, tak mimco prohlednou jaksi prednostne a daji mu ho, aby si ho odnesl co nejdrive zase za tebou na pokoj. Urcite je tedy lepsi vyslat s miminkem tatinka, pokud si tedy od prcka nechcete odpocinout na delsi dobu :slight_smile: Oni jinak s tou prohlidkou nespechaji a "vrati" ho fakt treba az za 5 hodin...

Taky PA doporucovala porodni plan, alespon v bodech - prejeme-li si nastrih, klystyr, odnaseni miminka, podavani dudliku, umele vyzivy, nechci mediky, atd... PA rikala, ze to neni vubec zbytecne, ale ze se tim skutecne ridi a urcite je lepsi mit to predem cerne na bilem, nez primo "v akci" pracne vzpominat, ze tohle nebo tohle nechci nebo chci jinak...

Tady je jeden velice obsahlej plan:
http://www.emimino.cz/pages/story/4970
ale myslim, ze bohate staci par zakladnich bodu...
18. črc 2009 v 16:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Rozhodne praktictejsi nez vyse uvedena slohovka je tenhle formular, kde zaskrtnu jen ANO - NE a hotovo...
http://www.ds-soft.info/mimino/download.php
18. črc 2009 v 16:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
chtěla bych vám říct, že prohlášení o otcovství, dělá kterákoliv matrika kdekoliv. paní z Dominikánského nám. ssi na mě vylila nervy, že neví, proč všichni chodí k nim, že tam teď mají pořád plno. vyzvedávají se tam pouze rodné listy.
volala jsem tam, abych se dozvěděla co je poteba s sebou: rodné listy matky a otce, platné občanky obou a dohodnutá jména pro dceru i syna :slight_smile:
29. črc 2009 v 05:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
na doplnenie z kurzu v Martine:

- v 1. dobe porodnej, kym sme este doma ( do nemocnice nas odporucili az ked budu pravidelne kontrakcie kazdych 7 - 5 min - samozrejme ak je vsetko co ste tu vymenovali predomnou ok:slight_smile: je dobre prikladat si na hradzu teplu ( nie horucu!!!) bud plienku alebo uteracik - hradya sa prekrvi a uvolni

- taktiez v 1. dobe mozeme bud my alebo partner masirovat bruskokruzivymi pohybmi - vzdy v smere hodinovych ruciciek ( cifernik ja nasa tvar) - podporuje to stahy maternice
29. črc 2009 v 10:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
- pred prichodom na porodny sal, sa v MT dava klystir - bud klasicky rektalnou rurkou alebo samostatne zakupeny v lekarni s nadstavcom - prekrvi panvove dno (okrem samotneho vzprazdnenia) a ulahcuje otvaranie

- po porode - nasledujuce 2 hod ostava maminka na porodnej sale, tlaci si na maternicu, aby sa skor "zvinula" - bolo nam povedane ze vela mamiciek pri tom zaspi:slight_smile:, potom idem na svoju izbu, alebo samostatny apartman, musi sa po pororde vycikat - zenska sestra musi totiz merat vzsku fundu maternice po porode pri prazdnom mocovom mechure, ak to mamicke nejde, kratkodobo ju zacievkuju - manzel moze ostat pri mamicke cele 2 hod. aj s babatkom, alebo odchadza domov a babo beru na novorodenecke

- k mamicke davaju novorodenca az na dalsi den po porode
29. črc 2009 v 11:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dýchanie v prvej fáze pôrodnej.

Opíšem vám ako nás učili dýchať v nemocnici na Kramároch. Dúfam, že to napíšem zrozumiteľne a že vám to pomôže.

Prvá fáza pôrodná trvá najdlhšie 8-12 hod, preto by sme si ju mali čo najviac spohodlniť. Na Kramároch si môžme zo sebou priniesť rôzne masážne pomôcky, rádio, mp3 a iné veci, tak si myslím, že ak si to vezmete zo sebou aj do vašej nemocnice nič tým nepokazíte.

Prvá doba pôrodná sa dá predýchať v rôznych polohách, napr.: Na posteli ležmo na chrbte, alebo na boku. Zásada je ma pri tom pokrčené kolena, ako keď vás bolí brucho a chcete sa zmotať do klbka. Potom napr. sed na fit lopte s trosku roztiahnutými nohami a tak isto malý predklon na uvoľnenie bolesti. Takto isto môžme sedieť aj na posteli, stoličke, alebo hocičom inom. Ďalej opretie sa o senu či rukami alebo chrbtom. Stále platí zásada malého predklonu. Tých polôh je oveľa viac a počas tejto doby ich vystriedame niekoľko. Samostatne dýchanie je potom vo všetkých polohách rovnaké.
Samotne dýchanie pozostáva z dvoch fáz, ktoré treba psychicky od seba oddeliť. Ak cítime že na nás prichádza kontrakcia zaujmeme určitú polohu a začíname s dýchaním. Najskôr dýchame jemnejšie ale hlboko do pľúc a s postupne sa s intenzívňujúcou kontrakciou sa aj dýchanie stupňuje. Nezačíname dýchať hneď veľmi intenzívne a to kôli tomu, aby sme si neprekysličili telo nezamotala sa nám hlava. Tak kontrakcia začína. Začíname dýchať pomaly a hlboko. Žiadne rýchle dýchanie, ale všetko pekne pomaličky. Ako sa kontrakcia zosilňuje aj naše dýchanie je silnejšie. Nie ani rýchlejšie ale hlbšie. Nadychujeme sa o čom najväčší nádych a výdych aký dokážeme. Snažíme sa kontrakciu takto predýchať. Ako náhle kontrakcia začína ustupovať, zjemňujeme aj dýchanie. Pri kontrakcii je dobré mat oči otvorené, aby sme sa tam na tu bolesť nesústredili ale rozptilovali sa okolím.
Teraz príde čas pokoja. Tu je najlepšie začať myslieť úplne na niečo iné ako je pôrod a všetko okolo neho. Nemyslíme na kontrakciu, ktorá pravé odišla, nemyslíme na nemocnicu, na bolesť.... Najlepšie je si ľahnúť na posteľ a predstavovať si, že sme niekde inde, snažiť sa oddýchnuť, navodiť si pocit pokoja a kľudu. Predstaviť si ako nám ruky a nohy oťažievajú, ako naša myseľ opúšťa naše telo, ktoré sa nevie pohnúť a je len schránkou a naša myseľ si lieta niekde priestorom.....Ak niekomu pomáha sa zbaviť reality čítaním knižky, tak nech si niečo vo fáze pokoja prečíta, aby unikol niekam inde. Treba si čo najviac oddýchnuť ako sa dá, lebo za chvíľku príde ďalšia kontrakcia, tak aby sme mali čo najviac síl.

Odkedy dokedy je práva, druhá a tretia doba pôrodná pekne rozpísala Akterkam 
7. srp 2009 v 09:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek