2leté dítě nechce dělat aktivity v kroužku. Co dělat?

petiulka2
4. lis 2022

Ahoj, chtěla bych se zeptat. V září jsme s dcerou (2 roky) začaly chodit do Sokola. Dcera je obecně mezi lidmi nesmělá, má pouze pár "vyvolených", ale s ostatními ji trvá, než se sblíží (i když je zná, např. mé kamarádky, širší rodina atd). V Sokole je vždy společná rozcvička, kde se cvičí a říkají říkánky (to dcera sedí a ani se nehne, nikoho nevyrušuje a jen pozoruje, ale necvičí). Pak je většinou nějaká společná aktivita (taneček, písnička) a to úplně odmítá. Následuje opičí dráha, kde naopak vše dělá, ale jen proto, že se stanoviště dělají individuálně. Ale má problém se stanovištěm, kde je lektorka, to vždy obchází obloukem. Pak je další hromadná aktivita, kterou také naprosto odmítá. A nakonec rozloučení, které probíhá podobně jako rozcvička na začátku. Na konci děti dostávají křupky a razítka do kartiček a na ručičku. Křupku si vezme, ale pro razítko si jde jen někdy (jako jediná občas odchází bez, protože nechce k lektorce). Dcera v drtivé většině nebrečí, nevzteká se, nic nenarušuje, jen odmítá zmíněné aktivity dělat a často se stane, že prostě sedíme bokem na lavičce a díváme se, jak ostatní děti cvičí. Pozoruje, třeba se u toho i usmívá, ale dělat to nechce. Myslím si, že ona je s tím naprosto v pohodě, ale já jsem z toho nešťastná, protože žádné další dítě to tak nemá. Navíc vím, že všechny aktivity by ji moc bavily, jen kdyby tam nebyli ostatní. Ani po dvou měsících se to nezměnilo, naopak mi přijde, že se to trochu horší. Kurz máme zaplacený do pololetí, takže to určitě nevzdám, ale spíš se chci zeptat, jestli má někdo podobnou zkušenost a případně rady, co by jí mohlo pomoci, aby se víc zapojovala? Samozřejmě ji nutit nechci, ale platit za sezení v koutě se mi taky moc nechce. Děkuji

fouskovi
5. lis 2022

@petiulka2 určitě nenutit synovy je3,5 a taky se tenhle kontakt nemusí hlavně nenutit já mu to nabídnu jestli chce jít a pokud vidím že by rád tak navrhni že tam budu s ním ale dcera je malá takže bych jí nechala

ilonne
5. lis 2022

@petiulka2 vždyť je na řízené aktivity malinká. Spontánní pohybová aktivita ji dá daleko víc. Vůbec bych tam s ní nechodila.

amenophus
6. lis 2022

Jako bys mluvila o nasi ctyrlete. Radu nemam, jen ze se to stava a ja uz jsem z toho teda dost na nervy, protoze takhle prece nemuze do skoly...

kafr
6. lis 2022

Tak toto jsem přetrpěla já jedno pololetí 🤯 fakt nesnáším tělocvičny a lektorka mi taky nesedla.
Ale k věci:
Pokud jak píšeš jste aktivní, tebe to baví, chceš dceru tímto směrem vést a ona je s tím v pohodě (žádná hysterická scéna, křečovité držení maminky) tak tam v klidu dál choďte. Možná jen do jiného oddílu, kde je vstřícná lektorka.
Já jsem od malička chodila s dcerou na Yamahu (hudebka s aktivitami) a lektorka vždy říkala: když se nechtějí zapojovat, nechte je a pracujte s námi jen vy. Ty děti všechno vnímají a do hlavičky se jim to ukládá.
I to, že jen pozoruje je pro ni přínosem.

veruuu_kubesovic
6. lis 2022

@petiulka2 a k čemu je tato řízená aktivita dobrá u takového prcka? Jen z toho co popisuješ mám osypky já coby dospělá, nesnáším tyto aktivity...

leninka800
6. lis 2022

Ahoj. Nas syn taky bojkotoval krouzky atd...ja jsem ho nutila on se rozciloval v krouzku a delal si co chce. Pak jeste vzteky nekoho majznul po hlave hrackou atd...
Tak jsme proste prestali chodit a zrusili krouzky. Chodili jsme jen spolu. Do parku, na bazen atd...Ted ma pres tri roky a uz je uplne v pohode. Krouzky miluje, deti taky...proste jen k tomu potreboval dozrat. Kazde dite je jine tak ji nenut.

martinka0209
6. lis 2022

Takhle to máme v plavání dcera 2 roky,jsou dny kdy odmítá některé aktivity a jsou dny ,kdy spolupracuje a nejsme jediný kdo to tak má ,lektorka do ničeho nenutí,já taky ne,jednou se mne držela jako klíště po dlouhé nemoci,si odvykla,já bych chodila s ní dál a nechala bych na ni kdy se chce zapojovat,jenom bych řekla pojď to zkusit a kdyby nechtěla nenutila jí