Kdy chodí Barborka? Kdy dát punčochu na okno na noc?

Ahoj, prosím o radu, kdy správně dát punčochu za okno na noc? Dnes 3.12. nebo 4.12.? Děkuji.
andelka
3. pro 2018
To je na Mikuláše ne? Na Barborku se trhají větvičky.
daniellah
3. pro 2018
dnes v noci, zítra ráno by měla být plná 🙂
babka
3. pro 2018
dnes 🙂
ela90
3. pro 2018
Jé to neznam. A co nadeluje? Co je to za tradici?
babanci
3. pro 2018
Tak my to známe jinak. Na Barboru se trhají větvičky třešně a když do Štědrého dne rozkvetou, říká se, že se dívka na vdávání následující rok vdá. Ale že by se dávalo něco do punčochy, to slyším prvně.
priefi
3. pro 2018
U nas taky vetvicky, tresen kdyz zakvete, divka se vda, zlaty dest= pristi rok bude bohaty. Ale o puncosce jsem teda nikdy nic neslysela
preiba
3. pro 2018
@babanci to taky není český zvyk. Je to přenesené z ciziny. My také trhame jen větvičky..
pazdelu
4. pro 2018
Dava se pry vecer 3.12., osobne jsem to taky neznala a co jsem se vdala a prestehovala za manzelem a jsme v Podkrkonoší tak tady je to známé co sleduju...jinak ja znal taky trháni třeš..větviček a pak normálně 5.12. Mikuláš...
zikinka
4. pro 2018
Holky, pocházím z Podkrkonoší a ten zvyk se opravdu traduje už ode davna ( moje maminka,babička,prababicka atd) jej dodržovaly. Deti si nachystali puncochu (3.12.) a ráno na druhy den měli malou nadílku. Součástí nadílky byla malá metlička ( svázané větvičky, které se mohli nechAt vykvest, jinak hlavně ovoce, brambora- pro ty trosku zlobivé deti, někdy i uhlí, a popřípadě nějaké sladkosti). Já jsem se přestěhovala do středních Čech a tam v tradici pro své deti pokracuji.
babanci
4. pro 2018
@zikinka Aha. Tak to jsem neznala. A co pak nosí Mikuláš?
zikinka
4. pro 2018
@babanci Mikuláš u nás nosí sušené ovoce,citrusové ovoce, sladkosti-perníčky, coko, drobnosti jako omalovánky, nosiva ikdyz je to trochu pozde adventní kalendář.
biedronka10
4. pro 2018
Ja mam ten zvyk prebrany od babicky a ta zije na Nachodsku. Ja jsem jako dite dostavala na barborku jen malickost, nebo ovoce. Vetvicky trham take. Uhli a brambory k dobrotam pak na Mikulase podle toho jak clovek zlobil za ten rok.
romaz
5. pro 2018
Zajímavé, vůbec neznám
tezkar
6. pro 2018
Jsem ze severni Moravy a tradici s puncochou neznam. U nas 3.12. obchazi deti dum od domu sv.Barborka (odena v bilych satech,zahalena zavojem) ve skupince s certem a andelem a stejne jako na Mikulase pozaduje basnicku,za kterou pote preda malou drobnost popr.predpripraveny balicek od rodicu 😉

Začni psát odpověď...

Odešli