Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

blanka.k
15. led 2011

@donika aha, tak ten můj má dost veliký, nesmí se s ním lítat ani ve městě, jen venku v neobydlené oblasti, a ty vrtule dokážou třeba useknout ruku t 😔 Ale taky začínal s nějakým vrtulníkem za 2000 z papírnictví 😀 😝 A blbnul s ním doma, pak si začal kupovat a skládat auta, a před rokem si koupil ten velký vrtulník 😅 Tak to už se o něj bojím 😔 Ale zase , kdo si hraje , nezlobí, pořád lepší než kdyby chodil za milenkou, že 😀 Zatím jsem mu ten aspoň hezky nafotila auta, když nějaké prodával, tak mu nějaký zájemce okomentoval fotku, že to má umělecky nafoceno či tak nějak (no hodila jsem to na kus bílé látky a bylo 😝 tak jak fotím věci sem do bazaru nebo do alb 😀

blanka.k
15. led 2011

A ještě k těm mým retuším, mě vlastně došlo, že já neupravené fotky nenechávám, já fotku, co upravím, tak ji tak uložím, takže mám jen vyretušované 😅 Ale kdyby někdo měl nějakou vhodnou, klidně to na ní zkusím 😉

gisminka
15. led 2011

@donika děkuju za pochvalu 🙂 Jo je to legrace, H. je celá já, A. celý manža a přitom ještě zvládly být si podobné navzájem 😀

Tak já zase fotím manžovi šutry, dobývá ze země a pak řeže a brousí acháty. Vlastně tak jsem se dostala k makru a má to tu výhodu, že mi výbavu částečně financuje 😉

blanka.k
15. led 2011

@gisminka tak to je dobré 😉 M. zase před modelama sbíral a maloval takové malé modely "pajďuláčků", tak taky bych je ráda zdokumentovala, jsou to tak 3-5cm vysoké miniaturky, ručně malované, vystínované, malované erby atd....A taky bych chtěla vyrazit ven jak nasněží, namrzne, nějakou zimní přírodu , snad od léta jsem venku nefotila 😅

donika
15. led 2011

Jak vidno, tak ti chlapi zůstanou těma malýma klukama fakt napořád!! 😀 Blanko a H. jsem ani neměla říkat, že známá znetu, co mi radí... 🙂 má doma taky takový blázna... 🤐 to hned byla zpověď... 😀 A ty mi to radši ani nepopisuj.. protože já myslela, že tímhle to končí.. protože je fakt šílenej s tím.. a jak tak koukám, tak to může být teprve začátek.. 😨 😀
Gismi- tak to je naprosto přesný!! tak jsem si to myslela- Hedvika = ty , Alička = manžel.. a opravdu jsou si ještě ke všemu podohný!! 😝 vystihla jsi to přesně!! 😀 Jo, mmch. všechno Nej Aličce!!! 😉

adris69
15. led 2011

😵 😵 😵 Hahaha-modeláři...máme taky,ale jen v rodině,ale ten se zas furt jen koupe a nasledně marodí,páč dělá do člunů,Eliáš je z toho tááák unešenej a ten má 2holky 😅 !

Snad měla Alička fajn sváteční den 😉 !?!

gisminka
16. led 2011

Děkujeme. Ála dostala na mejdanu kukuřičnou křupku, aby si to taky užila, my si cestou z procházky kopili dortíky, pozvali babičku s dědou, no první svátek jsme oslavili příjemně. 😵
@adris69 no můj táta má na půdě obrovské krásné kolejiště a má samé vnučky. 😎

donika
17. led 2011

Ahoj!! 🙂 tak muž mi formátoval noťas, takže jsem nebyla.. ☹ Teď homám chudáčka úplně holýho, než tam všechno zase dostanu.. A navíc potřebuju dovybrat fotky na vyvolání.. Mají akci v happyfotu.. 😉 Holky vy vyvoláváte kde? Třeba to někde vychází líp... a nevím o tom.. 🙂 Mám velkou spoustu fotek vždycky na vyvolání, tak to vyvolávám v akcích.... Přece jen... nejraději mám, když si na tu fotku můžu sáhnout... 😵 😀

blanka.k
17. led 2011

@donika Vyvolávala jsem v jedné prodejně Kodaku a pak v jiném "profi" foto, levné to nebylo, ale zase dávaly slevy za počet kusů, tak to vycházelo na 2,90,- za kus, teď vyvolávám zase jinde v jiné "profi", Fotolab a jiné "celorepublikové" prodejny mě zklamaly, takže neporadím, já už dávám přednost dražší ceně místního "fotoshopu" 😅

adris69
17. led 2011

🙂 Ahoj,my jsme ještě stále venku a vracíme se az díky ty canonskole a následně skolicce,nevzali nás do norm.,tak chodi Elias na jedno dopol do takový predskolky!

@donika a my zas tiskli vetsinou to málo jen doma a to není výhodný teda asi určitě,ale taky jsem premejslela,že konečně toho nechám taky vyvolat víc,počítala jsem spis furt s tou fotoknihou a nic nedotahla do konce!A na kolik vyjdou tam?Ja nemám ani páru kolik to tak muže stát!

@gisminka můj děda mel taky něco podobného pro vnuky,mel dcery a kdyz jsme se dostaly se segrou do veku,abychom si pohraly,tak to bratranec rozrezal novou pilkou a mašinky rozdal detem 🙄 !

Dnes tu bylo nadherne,slunce jak na jare 😎 !

jani11
18. led 2011

ahoj holky,

ze vam sem tak lezu 🙂 mela bych dotaz. od vanoc mam zrcadlovku - canon 500d, teprv se seznamuju, nahodou jsem narazila na tuhle diskuzi, poctive cetla od zacatku, bohuzel jsem se procetla az k tomu, ze se presouvate do soukroma, coz je skoda, protoze to byla radost se divat na vase fotky! pochytila jsem tady i par rad, za coz jsem vdecna 🙂
nicmene k memu dotazu... premyslim, ze si poridim Photoshop. ale ty ceny me desi... jakej je rozdil mezi Photoshop Elements a Photoshop Lightroom? na 'normalni' upravovani ten elements asi staci, ne? a ma to vubec cenu, nestaci programy zadarmo stazeny z netu? tak jestli mi muze nekdo poradit?? 😉

dekuju!

bajunka
19. led 2011

@jani11 určitě stačí, jen prostě photoshop je prostě profláklej 🙂
podobné věci jako photoshop umí gimp a ten je naprosto zdarma.

gisminka
19. led 2011

@jani11 určitě pro běžné úpravy stačí ty free verze programů. Vše je to na stejném principu.

Dokonce třeba zoner má funkci, kterou ve PS marně hledám, ačkoliv to tam určo jde, jen já nevím jak na to. Myslím úpravu preskpektivy u např fotek architektury. Aby se třeba vysoký dům náležitě směrem nahoru zúžil, při klasickém vyvolávání se to dělalo naklopením exponovaného papíru. Digitálně to neumím. Poradíte mi někdo jak na to v PS, prosím ? V zoneru je na to rovnou ikonka, ale nefotím baráky zase tak často, abych si ho instalovala. 😉

jani11
19. led 2011

@bajunka @gisminka dekuju za nazor. neco o tom proctu, kdyztak si stahnu PS na ten mesic nebo jak dlouho to je zadarmo a uvidim, ale na moje upravovani asi budou stacit ty programy volne dostupny 🙂 jo a ze se jeste zeptam 🙂 jsou nektery i v cestine? anglicky sice umim, ale v cj to bude asi snazsi. dekujuuu

jani11
19. led 2011

tak jsem projela net a nasla jsem to co hledala, priste si to pokusim nejdriv najit sama nez se hned blbe ptat😀

donika
19. led 2011

@adris69 NO, já taky chtěla fotoknihu, ale teď to jaksi časově nedávám.. ☹ Ale až se naučím s prográmkama, tak to bude stát za to! 😵 a ty fotky, většinou mají slevy těch 50% - na ty si vždycky počkám... a teď tam vychází 10x15 na 1,90- a řekla bych, že kvalita dobrá! 🙂 I jsem si nechala svatební a fakt dobrý! TeĎ mají právě navíc akci na kalendáře a fotoknihy... 😉
@gisminka moc ráda bych poradila... ale tohle opravdu... 😅 nevím... 😀 Každopádně jsem ráda, že vím, co vůbec všechno jde... 🙂

Holky, prosím Vás mám jednu technickou.... 😒 Mám problém s foťákem a nemůžu přijít na to, kde je chyba. Asi jsem něco šptaně navolila (teda snad)... KDyž vyfotím, mám úplně černej obraz. když fotím na maual, nebo nastavuju clonu a jenom čas. (blesk funguje, když fotím na automat- fotky taky normál světlý)... Já to nechápu.. a už nevím, kde to mám hledat jako špatně nastavené... 😢

donika
19. led 2011

tak už jsme na to přišli.. 😉 Byla šptaně nastavená korekce expozice a korekce záblesku expozice... 😕 Kdo toto udělal?? 😝 😀

bajunka
19. led 2011

@gisminka co si matně pamatuju, tak by to mělo být v úpravy- transformace a perspektiva,ale je ja fakt, že jsem to použila, jen když jsem si dělala videokurz, a nevím, jestli to není spíš na zpravení, když se ti ty baráky právě zuužují.

donika
20. led 2011

@kamishek Prosím, mohla by jsi mě navést, jak můžu hromadně zmenšit ty fotky v tommprográmku jak jsi psala? :- 🙂

kamishek
20. led 2011

@donika Jsem teď v práci, kde toho FastStona nemám, ale poprosila jsem muže a on poslal podrobný návod 😀 Tak tady ho máš:

Do nabídky se dostaneš přes Nástroje -> Dávkový převod vybraných souborů, nebo stisknutím F3
Pak se postupuje tak, že se vyberou soubory, které chceš upravovat. Je dobré, aby člověk byl ve správné složce než zmáčkneš to F3, nemusíš pak procházet stromovou strukturu v tom malém okně.
No pak si zvolíš pokročilé volby, kde si můžeš nastavit co potřebuješ dělat s těma fotkama. Pak dáš OK a než zmáčkneš tlačítko převod, musíš nastavit kam se mají uložit upravené fotky. Pokud odškrkneš výstupní složka, tak to bude ukládat do samé složky, ve které máš ty svoje fotky, ty se tím pádem přepíšou, což není moc dobré. Pokud chceš ještě nastavit kvalitu jpeg, tak to uděláš tlačítkem nastavit.
Označíš si všechny fotky, které chceš upravit a pak už můžeš upravovat.
Nastavení velikosti fotky funguje tak, že ty údaje, které tam zadáš jsou mezní velikosti stran, tzn. že fotka nikdy nepřesáhne zadanou velikost dané strany.

Vypadá to složitě, ale ono tam to nastavení zůstává. Takže já už to dlouho dělám tak, že mám složku, kam si vždycky nahraju fotky, které chci zmenšit. A pak mám taky adresář, kam se mi vždycky uloží ty zmenšené fotky. A nemusím pak už nastavovat nic krom velikosti 😎

kamishek
20. led 2011

@donika hm, koukám, že ty printscreeny to se hodilo fakt malé. Tak si je dám dočasně do alba, aby ses na ně mohla líp podívat 😉

donika
20. led 2011

@kamishek Tý, jo.... Děkuju moc! 🙂 Si připadám jak v*l, takhle otravovat.. 😅 Tomu říkám popis.. 😀 Že i panu manžílkovi moc děkuji! 🙂
Jak bude chvilička vyzkouším... a do albíčka mrknu! 😉 Děkuji ještě jednou, snad to zvládnu.. 😝 😀

gisminka
20. led 2011

@bajunka děkujuuuuu! To je přesně to, co jsem hledala. Jde to oběma směry. 😉

kamishek
20. led 2011

@donika Není za co děkovat, já když to viděla prvně, tak jsem na to tež hleděla a nevěděla pořádně co s tím 😀 Kdyby sis tam ještě s něčím nevěděla rady, klidně se ptej. Na FastStona nedám dopustit, snad se dobře osvědčí i tobě 😉

jenniffer001
20. led 2011

ahoj holky, tak jsem se rozhodla, že si pořídíme taky tu zrcadlovku, takhle to dál nejde 😀
@gisminka nádherná, nádherná, nádherná je ta tvoje makro forka 🙂 🙂 fakt 😵

závidim vám jak jste šikovný 😉

nainstalovala jsem si ňáký prográmky na úpravu fotek, ale vůbec s nima neumim, takže taky dobrý 😝 😀
@blanka.k tvoje fotky taky bezvadný, škoda, že už nemáš fotky v albu, ale chápu to 🙂 ta fotka s tou lavičkou v listí = super, a ta s tou lahvičkou ještě lepší a ještě jsem se pobavila 🙂
jo jo, mám se co učit 😅

jenniffer001
20. led 2011

@blanka.k jo a pokud bych mohla využít příležitosti na úpravu fotky tak ráda pošlu ňákou naší, ale je to z kopaktu a to ty asi nechceš, viď? 😕

blanka.k
20. led 2011

@jenniffer001 tak to je super, že jdeš do zrcadlovky. A fotku klidně nahoď, zkusím s tím něco provést 😀 A děkuji za pochvalu, teď je tak hnsuně na focení, takové špinavo všude.... 😒 Hodím ti do IP mail 😉

jenniffer001
20. led 2011

@blanka.k jo, já jí chtěla už strašně moc dlouho, ale teď jsem o tom mluvila tak často, že MM naznal, že teda fakt potřebuju 😀 musím ale počkat na výplatu a to bude až za měsíc 😝 se těším jak blázen, takže to asi nevydržím 😀
a teda bude muset být bazarová, páč na novou teda fakt mít nebudem, tak snad to nebude problém... 😕
a počasí, dneska fakt hrůza, jsem už čekala na jaro a když jsem se probudila, tak bylo nasněžíno 😖 což samozřejmě se samozřejmě přes den rozpustilo a rozčvachtalo 😠 , takže chápu, že neni ani chuť lézt někde po venku
podzim já moc ráda 🙂 a ty fotky se ti fakt povedly 😉
navíc nám teď roste zub a máme k tomu rýmu, takže jsem už druhý den zalezlá doma ☹
musím teda vybrat ňákou fotku a pošlu 🙂

blanka.k
20. led 2011

@jenniffer001 T. měl min.týden 6.nemoc, 40 horečky, a o víkendu mu vylezly zuby,a už je líp, takže u nás snad bude teď nějakou dobu klid na focení 😅 Ale včea a dnes v kočárku tak vyváděl, chce sedět, jenže nechce být připoutaný, takže děs, jsem ráda, že ho cestou neodložím do babyboxu 😅 , natož někde zastavovat na focení 😅 A jakou zrc.budete kupovat? Já budu tu svoji taky prodávat,ale časem, až koupím novou, ale to čekám, až zase bude v akci 😀 tak doufám, že to nebude moc dlouho trvat. Já jsemsi ji objednávala v akci 1.1., ale nešlo mi tam zadat osobní odběr, takže jsem to nechala do rána, že tam brnknu, kde je chyba a ráno byla za plnou cenu, přiznám se, že i slza ukápla, já už na ni byla taková natěšená 😔 Tak se pak hned pochlub s výběrem....
Já bych klidně z nětu nějakou fotku stáhla a upravila, ale není to úplně legální, že 😅 ideálně nějakou babu s ksichtem plným jebáků, kruhama pod očima, lesklou pletí, žlutýjma zubama,.... tak mě napadá, že já jsem prostě ideální kandidát na retuš ve velkém 😅

jenniffer001
20. led 2011

@blanka.k 😀 😀 😀 😀 jsi mě teď teda fakt rozesála, ale když to takhle popisuješ, i já sem ideální kandidátka, jenže já se moc nerada fotim a když už, tak abych byla aspoň namalovaná, protože jinak to musim stejnak nechat někde schovaný 😅
ale zase když se třeba naučim ňáký ty úpravy fotek, tak to taky bude vypadat hned líp 😉
jooo, na šestou nemoc se taky netěšim a závidím že ty zuby máte takhle rychle z krku, A. roste jeden a vyvádí u toho příšerně, ale třeba tam má ňáký další schovaný 😒 no je mi ho líto, ale ale taky mi to celodenní kňourání leze na nervy 😖 a to ještě dělá scény u jídla, takže z obvyklé destiminutovky je náhle hoďka a čtvrt 😠

teeeda 😔 s tou zrcadlovkou, jsi mi fakticky připoměla mě 😠 , to já mám takovouhle smůlu pokaždý.!!!
to mě mrzelo i za tebe, si to umím představit, jak jsi se už těšila, já se těším taky moooc, včera jsem měla taky jednu už vyhlídlou a dneska jsem koukala a už je pryč 😒 ale čekala jsem to, že tam do patnáctýho nevydrží (škoda no ☹ )
ideálně bych si přála canon 450d, ale ňáký z Nikonů D40,50,60 taky zvažuju
jasně, že se pochlubim 😵 , a budu se chlubit i těma děsama co z toho zezačátku vytvořim 😀 😀
doufám, že to že nemáme hezký fotky je ve foťáku, jestli koupim novej a bude to furt stejná bída, tak pak už nevim, jedině vyměnit fotografa 😅