Za jak dlouho se vaše dítě naučilo plavat?

modrahracka
9. dub 2017

Ahoj, chci se zeptat, za jak dlouho se dite nauci plavat?
Jak dlouho trva zakladni plavecky vycvik?

hermelinah
9. dub 2017

Záleží na věku, šikovnosti dítěte a šikovnosti trenéra - tak nějak se proplácat na druhou stranu zahradního bazénu zvládlo moje starší dítě ve třech letech. Obvykle se první děti učí znak, poté kraul a nakonec až prsa, a aby to nějak vypadalo, tak u školního dítěte bych řekla minimálně tři měsíce? Za předpokladu, že to bude individuální výuka a dítě nemá problém s namočením obličeje do vody 🙂

kamila297
10. dub 2017

Náš syn chodil na plavání už od 9 měsíců, aby se nebál vody, ale skutečné plavání, aby se neutopil, nezpanikařil, když náhodou spadne do vody, neplácal se ve vodě jak ryba na suchu, neplaval spíš pod vodou než nad vodou a dokázal alespoň přeplavat bez zastávky bazén, se naučil cca za 3 plavecké turnusy. Skáče do vody i šipku z bloku. Chodil na plavání s instruktorem (zásada č. 1, aby se dítě něco naučilo, rodič bohužel nenaučí nic). Tohle tedy uměl již před rokem. Dnes přeplave klidně 10x bazén o délce 25m. Je mu 8 let. PS: nevím, jak ho bude bavit kurz plavání ve škole, který ho čeká příští rok, když děti tam budou teprve plavat s destičkami 😉

kamila297
10. dub 2017

@hermelinah V tom našem kurzu se teda učil kraul, až když děti uměly pořádně prsa (prsové ruce a kraulové nohy, dýchání do vody). Ale to už nebyla naše priorita, tak jsme přestali chodit. Znak se neučily, ale jestli myslíte plavat na zádech s destičkou v natažených rukách nebo pod hlavou, pak ano 😉

hermelinah
10. dub 2017

@kamila297 nene myslím znak se vším všudy 😉 znakové ruce + znakové nohy, správné provedení prsou je náročnější než kraul, i mě osobně to tak přijde, ale neříkám, že to tak musí být všude a, že je to tak jediná správná metodika 🙂

modrahracka
autor
10. dub 2017

Dcera (4r.) miluje vodu od malicka. Je jak kachna - i kdyby to byla jen kapicka vody. Ale vzhledem k tomu ze ma po me nabeh na ekzematickou kuzi, tak jsem to plavani nechtela hrotit. Zacala minulou sobotu prvni kurz plavani. Moc se ji tam libilo, ale mam z toho smisene pocity. Vzhledem k tomu, ze to je bazen, kde deti zacinaji uz fakt jako miminka a pak pokracuji, tak se mi nechce verit, ze je dcera coby zcatecnik ve stejne skupine jako oni. Jsou i stejny rocnik. Samozrejme, ze jsou napred v tom co oni umi ohledne plavani, ale na to jak chodi dlouho ( tatinek od jednoho ditka mi rikal ze s obema jejich detma chodi od jednoho roku kazdy tyden), tak se mi zda, ze zas toho tak moc deti v tom plavani neumi. Proto si delam ted pruzkum. Tam kam ted chodime, tak nemaji zadny kurz jen pro zacatecniky, protoze jak jsem jiz psala deti pokracuji vetsinou od miminikovskeho veku. A to jsem i instruktorce nekolikrat rikala pred tim, ze dcera nikdy nikam nechodila. RIkala, ze potrebuje jen cas a ze se chyti. Nevim, jestli nejsem moc ambiciozni, aby se naucila plavat za tri - sest mesicu. Rozhodne nechci do toho kurzu s ni chodit rok a dele 🙂

kamila297
11. dub 2017

@modrahracka Každé dítě je originál a každé dítě se různé dovednosti naučí jinak. Nemá cenu porovnávat své dítě s ostatními, to je cesta do pekel. Myslím, že když ve 4-5 letech dítě neumí plavat nebo se to teprve začíná učit, tak je pořád času dost a není to žádná ostuda. Až na ZŠ chodí děti na kurzy plavání místo tělocviku a mnoho z nich se to teprve začíná učit a to jim je 9 let... Nebuďte zbytečně ambiciózní, plavání je životně důležitá věc, a až dozraje čas, vaše holčička se to naučí taky a za takovou dobu, jaká bude vyhovovat jí.