• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Zlomená ruka u dítěte, máte zkušenosti?

28. ledna 2016 
Syn (v říjnu mu bude pět let) si v pondělí zlomil u babičky ruku. Má zlomené obě kosti předloktí, museli mu to narovnávat, má sádru až za loket, včera jsme byli na kontrolním rtg a za týden jdeme opět a sádru mu asi dotočí nebo prostě dodělají. Já ani manžel jsme nikdy nic zlomeného neměli, tak v podstatě nic nevím, budu ráda za Vaše jakékoliv zkušenosti se zlomeninou. Syn ještě druhý den pofňukával, že ho to bolí, pak přestal, ale v noci se budí a brečí. Ale když se ho zeptám, jestli ho to bolí, tak neodpovídá, spíš si myslím, že ho budí to, jak má tu sádru. Přes den mu dávám ruku do šátku, ale na noc ho sundavám...nevím...má být opatrný, co nejméně s ní hýbat..On je zrovna velmi živé dítě, ale zatím se to docela daří. Sádru prý bude mít nejméně 3 týdny. A ruka je to pravá! :frowning2: Dejte, prosím, k dobru Vaše zkušenosti. Děkuji.
30. srp 2012 v 10:08  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
určitě kontrolovat teplotu ruky podle té druhé, nesmí být moc horká, ani ledová, ani moc nateklá....
pokud to lze, tak třeba při obědě podložit ruku, aby chvíli byla výše .....
A občas at zahýbá prstíky, at svalíky lehce pracují....
30. srp 2012 v 10:10  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik Zvážila bych, pokud to půjde, připlatit si za odlehčenou sádru, která je i umyvatelná. Před časem tu psala nějaká maminka, že s ní byli i u moře. Rozhodně je pak kratší rehabilitace, ona je ta sádra na dítě dost těžká.
31. srp 2012 v 06:28  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@veruska007 no nikdo mi nic takového zatím teda nenabízel...nevíš, jestli jsou tam i nějaké nevýhody? příští týden bychom měli jít na dotočení stávající sádry, to by mu tuhle museli sundat....no zkusím se na to zeptat
31. srp 2012 v 09:04  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik
@veruska007
Syn měl zlomenou ruku minulý rok a na odlehčenou sádru jsme se ptali. A nedoporučili nám ji, ale už si nemůžu vzpomenout na konkrétní důvod...
31. srp 2012 v 09:11  • Odpověz  • To se mi líbí
Tady je o tom nějaká diskuse: http://www.emimino.cz/diskuse/cena-odlehcene-sadry-74285/. Já měla odlehčenou sádru několikrát, ale neměla jsem přímo zlomeninu. A za mne rozhodně samé výhody: rehabilitace žádná, udělala jsem s ní skoro všechno, nebyla těžká - z normální sádry mě po pár dnech strašně bolela záda.
31. srp 2012 ve 12:09  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik Měla jsem jako dítě ruku zlomenou úplně stejně - obě kosti, museli narovnávat, pravá ruka. Počítám, že teď má spíš takovou dlahu, ne? Taky mi pak sádru dotáčeli. Ale myslím, že vyměnit za odlehčenou to asi už úplně nepůjde, protože kdyby tuhle sádru sundali, tak je riziko, že se ty kosti zase pohnou. Měla jsem odlehčenou sádru na noze, ale hlavně proto, že jsem ji měla přes měsíc.
Jinak u té ruky jsem ji co nejvíc měla v šátku - aby byla ruka podepřená. Zároveň jsem ale s tou rukou dělala různé věci, které posilovaly jemnou motoriku (kreslení apod. i když to šlo blbě). A pak jsem ani nemusela na žádnou rehabilitaci. Jak psaly holky - kdyby měl ruku výrazně studenější, než tu druhou, tak zajet na kontrolu. Bude chvilku trvat, než se se sádrou naučí spát, ale zvykne si.
31. srp 2012 ve 12:17  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@werumka děkuji za informace. On to má čerstvé, tak nám naopak říkali, že tou rukou má co nejméně hýbat....prstíky zkouším i tu teplotu a šátek má furt, akorát v noci mu ho sundávám, dělá se to tak ne? V noci bych se bála, že se na něm může uškrtit. Jinak už je to 4. noc a furt se v noci budí a křičí néééé néééé a když se ho ptám co se děje, tak to neřekne....ráno si nic nepamatuje...tak nevím, možná se mu vrací nějaký sen...když se ptám, jestli ho bolí ruka, tak jednou řekne jo a pak zas že ne....no hrůza ty noci...
31. srp 2012 ve 13:31  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik Až mu to dají do té konečné sádry, tak ať s ní už klidně pomalu cvičí - třeba skládání puzzle apod. Taky jsem měla v noci šátek sundaný - nemá smysl ho mít. Ale pamatuju si, že několikrát jsem měla tu ruku položenou na břiše a budila jsem se, protože mi nebylo dobře od žaludku. Ale bolest jako takovou už cítit nebude - jakmile kosti narovnají a zafixují do sádry, tak to maximálně do druhého dne bolest úplně přestane.
31. srp 2012 v 17:13  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@werumka moc děkuji, jsi hodná...on už by nejradši s tou rukou dělal něco i teď....ale zvládá to dobře i levou:slight_smile: , normálně se tou levou i nají, líp bych to já nezvládla...spíš jak on je dost živý, musím dávat pozor, aby nespadl, aby nelítal, aby neskákal, to jsou teď nejdůležitější a nejtěžší věci:slight_smile:
31. srp 2012 v 17:17  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik Ahoj, náš malej si zlomil ruku letos v červnu, zlomil si obě kosti hned nad loktem, takže sádra dost vysoko. Jsou mu 2 roky, uhlídat ho se sádrou nebylo možné. Už druhý den po úraze lezl po stole apod., já z něj na "prášky". Za 3 dny dostal sádru,tu klasickou, děti prý nesmí mít tu odlehčenou(žádali jsme o ni). Dnes po skoro 2 měsících jsem moc ráda za klasiku, malej běžel a x krát upadl, pokaždé jsem se děsila RTG jestli si s tím nehnul, vše bylo v pořádku. Spal jak mu to vyhovovalo, samozřejmě u maminky (x krát jsem dostala do obličeje), neměl moc rád cizí společnost, byl dost ufňukanej ale děsně živej. Po 4 týdnech nám ji sundali, rehabilitaci nedostal, cvičit máme sami, kontrola nás čeká 3 měsíce po sundání. Sotva jsme vylezli z nemocnice už skákal z obrubníků, po 2 dnech už nevěděl o ničem a dneska řádí zas jak čert se svými kamarády. Takže se ničeho neboj, děti to snáší mnohem lépe než my dospělí.
6. zář 2012 ve 14:59  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@petla Ahoj moc děkuji za informace. Už jsem taky pochopila, že děti se s tou sádrou zžijí rychle. Asi tak dva dny to bylo blbý, pak ještě asi dva dny křičel v noci ze spaní, ale pak jako když utne. Už je to jako by jí neměl. Levou rukou to zvládá asi lépe, než bych to zvládala já. Máš pravdu, že velice těžké je to živé dítě udržet v klidu, aby nelítal, neskákal, nepadal. Takhle doma nebo když jsme sami, to ještě jde, ale jakmile potká kamarády - řádí jak černá ruka :slight_smile: A to už je velký, vysvětlovala jsem mu, co by se stalo, kdyby si s tím hnul, že by musel do nemocnice atd atd. V tu chvíli to vnímá, ale protože už ho nic nebolí, tak na to zapomíná a nemyslí. No asi je to dobře, než kdyby se tím furt trápil. Byli jsme teď po deseti dnech na kontrole....tentokrát mu rtg nedělali, jen zkontrolovali pohmatem a dokonce mu tu sádru ani nedodělali, prý takhle stačí, měl by to pak moc těžké, tak tomu budu věřit, že to stačí. Jdeme na další kontrolu a rtg po 3 týdnech od úrazu a když prý bude rtg ok, tak už mu to sundají. To jsem zas překvapená, že to jde tak rychle....ale tak píšeš to asi dost podobně... Musel si pak malý dávat nějaký zvláštní pozor na tu ruku po sundání sádry? Jako jestli dr. doporučili ještě nějaké omezení?Díky.
6. zář 2012 v 17:19  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@dagmik Mudr. řekla ať na ní nepadá, hlavně aby se cvičilo. Jen první den po sundání jí bude hodně šetřit a bude ho bolet i když se o ni opře, bude přece jen ještě slabší. Ale za pár dní ji začal používat normálně, hodně jsem řešila, že ji nenarovná a dneska fakt po necelých 2 měsícíh po sundání ji nenatáhne sice úplně, ale myslím si, že časem to dá, chybí mu jen tak 10 stupňů do narovnání. Opravdu jsou to "Gumídci". Dneska ví jen, že ruka byla nemocná a víc ani ťuk. Přeji rychlé uzdravení a neboj vše zvládne na 1*.
6. zář 2012 ve 20:46  • Odpověz  • To se mi líbí
My měli v červnu zlomenou klíční kost. Malý má 4r. Spadl ze židle. 3 týdny měl takové kšíry měl mít klidový režim ale to fakt bnašlo. Naštěstí se vše dobře zhojilo a už o ničem neví. Teda on o tom nevěděl už druhý den, kšíry mu vůbec nebránily v pohybu. Ty děti jsou jako z gumy a dobře se jim to hojí:slight_smile:
6. zář 2012 ve 20:51  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj, znovu otevřu tohle téma - tříletá dcera si před měsícem zlomila obě kosti předloktí. První dvě kontroly (vždy po týdnu) byly OK, dnes byla na kontrole po dalších 14 dnech, sádra se měla sundat. Bohužel se na RTG zjistilo, že se kosti pohnuly. Sádru (respektive jen 2 omotané dlahy) měla až po rameno, tu doktorka sundala a zmenšila to jen po loket s tím, že máme přijít na kontrolu za 3 týdny. Děsí mne ale to, že ten posun neřešila a manžel, který tam s dcerou byl, řekl, že je na ruce vidět (a prý docela dost), že tam byla zlomenina - ruka není rovná. Doktorka na to řekla, že je to proto, že je ruka za ten měsíc vyhublá, že až se zase osvalí, nebude nic vidět. Přesto se mi ale nezdá, že je to tak v pořádku. Máte některá zkušenosti s tím, že by po sundání dlah nebo sádry byla ruka v místě zlomu křivá? :frowning2:
23. říj 2012 ve 13:30  • Odpověz  • To se mi líbí
Příspěvek byl pozměněn adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Porušoval pravidlo "Neodbočuj od původního tématu".
26. říj 2012 ve 20:38 • ebels
@petardice Ahoj, čtu teprve dnes tvůj příspěvek, syn má tu ruku taky křivou, řešila jsem to i s naší dětskou doktorkou (máme štěstí, že je moc ochotná) a hned volala paní přimářce z dětského RTG, bohužel se nedovolala. Ale dětem se prý kosti sami růstem spojí. Já stejně děsný strach, ale hned druhý den mi od doktorky přišla zpráva, že dle RTG je zlomenina naprosto zhojená, vada tam není. Máme přikázáno chodit na kontroli jen v úterý-jinak jsou tam lékaři z dospělého a mámě od dítěte které brečí řeknou prd. Takže za nás-ruku plně využívá, ale vzhledově to vypadá jakoby je měl vedle. Tak doufám, že růstem se to opravdu vyrovná.
28. pro 2012 ve 21:28  • Odpověz  • To se mi líbí
@petardice @petla Ahoj, náš malej měl zlomenou ruku v předloktí. V srpnu. Sádru měl až k rameni, celý měsíc. Když mu ji sundali, ruka byla křivá. Teda, nijak výrazně, přesto mě to docela vyplašilo. Podle rentgenu bylo ale vše v pořádku, přítel ho sám viděl. Vše bylo krásné srostlé.
Řekla bych, že se mu to časem skutečně zlepšilo. Už mi to nepřijde tak viditelné.
A doktor tehdy říkal, že jak ruka (kost) poroste, tak se pomalu vyrovná. Tak nebojte :slight_smile:
28. pro 2012 ve 22:07  • Odpověz  • To se mi líbí
@jaru30 no malej si ji zlomil v červnu a ještě to právě trochu vedle má, ale když slyším názor dašlí mamči tak jsme ráda a budu víc věřit, díky :slight_smile:
28. pro 2012 ve 22:11  • Odpověz  • To se mi líbí
@petla
@jaru30 tak u nás to nakonec dopadlo nad očekávání - po těch dalších 3 týdnech, kdy měla malá sádru jen po loket, byla ruka prakticky úplně rovná, spíš to vypadalo, že neměla ručičku nataženou do roviny a vylezl jí tam zápěstní kloub, který normálně vidět není, což v tom okamžiku působilo dojmem křivé ručky. Na kontrolu už jsme měli jít jen jednou, tuším po týdnu nebo 14 dnech (už si nepamatuju přesně), za tu dobu ruku perfektně rozhýbala, takže hybnost 100%ní a opticky na ruce není poznat, že byla zlomená. ale jinak jsem to zjišťovala a bylo mi řečeno holčinou, která pracovala jako rentgenoložka, že to není nic neobvyklého, že je ruka lehce pokřivená, ale že se prostě děti hojí snadno a ač to zní neuvěřitelně, ruka se zpravidla narovná :wink:
30. pro 2012 v 08:09  • Odpověz  • To se mi líbí
dcerka si zlomila ruku v lokti, dostala dlahy a dnes dotočili sádru. v pondělí zase na kontrolu, kdyby se to am nějak pohlo tak by musela na operaci a já mám ke všemu za pár dní termín porodu. nemáte někdo zkušenosti se zlomeninou lokte- nicolce je 6let.
díky
5. čer 2014 ve 13:49  • Odpověz  • To se mi líbí
@ejandova Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak to dopadlo s tou zlomenou ručkou, vím, že je to už delší doba, ale nám se to taky stalo a hledám info. Syn si zlomil zápěstí, sádru má až po rameno a docela to zatím zvládá, ale přijde mi to dost blbí, když má zápěstí a má sádru až po rameno. Díky
14. srp 2015 v 06:40  • Odpověz  • To se mi líbí
@jihajiha Dcerka měla zlomenu ruku loni , akorát na začátku 1. třídy. Naštěstí levou. Měla tedy jen naštíplou kost a sádru jen pod loket. Odlehčenou nám nabízeli několikrát, ale je to podle mne drahé a hlavně se po ní špatně kreslí:D. Holka je také jak z divokých vajec, ještě se zlomenou rukou ručkovala a tvrdila mi že to nic není (než jsme jeli na rentgen a než měla sádru). Se sádrou dělala všechno normálně. Já měla největší strach po sundání, aby na ní zase třeba nespadla, ale nakonec všechno v pořádku. Ona v pohodě, já na prášky - to je zlomená ruka u dítěte:D
14. srp 2015 v 07:06  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj,syn si zlomil obě kosti předloktí,když mu bylo 13m/teď bude mít v lednu 5),reponovali v celkové anestezii,sádra nad loket.Ale zvládal perfektně,už na pooperáku běhal,ani nefňukl.Kosti se trošku hnuly,ale bylo to v normě.Sádra na 4 týdny.
26. říj 2015 v 10:41  • Odpověz  • To se mi líbí
Dobrý den chtěla bych se zeptat,dcerce je necelé 4 roky,v pátek 22.1 si zlomila ruku mezi loktem a zápěstím,dostali jsme sádru jen skoro po ten loket,dnes jsme byli an kontrole a dr. tvrdila ze se kostičky trochu hnuli a že by to chtělo operaci pod anestezii,když jsem se ptala co to je to rovnání kostiček,uvedla mě do šoku se slovy,že se ji ručička rozřízne a vložejí se jí ke kostičce náké železné implantáty.Nevím co si o tom mám myslet a co čekat,ale přijde mi divné že ruku mám zlomenu skoro u lokte a dostali jsme krátkou sádru až dnes ji to udělali až k rameni.Děkuji předem za názory
27. led v 18:41  • Odpověz  • To se mi líbí
@redmax8 Ahoj, zašla bych k jinému dr, to se mi zdá divné. Syn měl taky hnuté kosti - ale dr říkal, že u dítěte je to do nějaké míry v pohodě, že tím, jak děti rostou se to srovná. Dostal sádru na 1 týden - dlaha po loket než mu splaskne otok, pak dostal na 7 dní sádru až po rameno a pak zase na týden jen sádru po loket.
27. led v 19:44  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Mockrát děkuju :slight_smile:
28. led v 09:31  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek