3měsíční málo pije, málo přibírá, co s tím?

pisisvori
3. říj 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost nebo poradí. Dcera se narodila s váhou 3950g...kojení začalo krásně už 3 den přibrala a přibírala 250-300-400g týdně do 2 měsíců. Z porodnice šla 3800g v 9 týdnech měla 6250g(průměr 270g týdně), ale od té doby se přírustek snižuje až na 110g / týden...průměr za poslední 3 týdny je 145g. Ale hlavně, když jí kdykoli zkusmo zvážím kolik vypije tak max 110(130)...většinou 80-90ml, což pila už ve 3-4 týdnech a je to podle mne hodně málo na její váhu a věk. Pije po 3 hodinách ve dne v noci a častěji nechce většinou ...u prsa buď blbne = kouká kolem, směje se na mě....nebo se vzteká a vůbec kněmu nechce. Zkoušel jsem i flašku se Sunarem, ale vzala si ji jednou a vypila taky jen 80 a pak už vždy odmítala i když to třeba bylo 3,5 hodiny po jídle, takže hlad by mít měla. Vůbec nevím co s tím.

kvakuska
3. říj 2014

@pisisvori
... tvůj příspěvek 12:04: "....ale dívat se že hubne a neprospívá a nic nedělat to nemíním." ... vždyť nehubne, prospívá, jen ne podle tabulek
... ve tvém příspěvku ve 12:11 sis sama odpověděla: "a tak vím, že tím to není a že prostě víc sama asi nechce a nepotřebuje." ... ano, přesně tak to bude, je spokojená, tak proč hledáš problém tam kde není 🙄

pisisvori
autor
3. říj 2014

@kvakuska asi jsem to na zacatku nenapsaka,alf ona pres den pije proste divne ty posledni tydny. Pije tak 5 min,saje poradne 3, pak zacne koukat okolo a tak. v noci taha i 10-15 min. tak me napadl ten bojkot kojeni, nebo,ze ji to nechutna kvuli MS, problem po ockovani atd. Proste, jestli mekdo zazil,ze takhle zacne spatne pit a jestli to preslo nebo se to zhorsilo, co pomohlo a tak

mysonek
3. říj 2014

Ale vždyť ona prospívá podle tabulek, tak nevím co řešíš? 110 je dle tabulek v normě. A když už jsme u těch tabulek, tak na začátku Ti přibývala zase moc, ne? 🙂 A už se třeba víc hýbe, je na bříšku, pase koníky, tak ten přírůstek není takový, to je naprosto normální. A že přes den pije krátce, no asi jí to stačí. Malá taky měla období, kdy byla za 5 minut napitá a pak koukala, kde co lítá a začala blbnout. Bylo to tak od 5 měsíce.🙂 Já nikdy nevážila, takže ani nevím kolik toho tenkrát vypila, možná taky málo, ale prospívala, byla spokojená a spala celou noc, tak jsem usoudila, že vypije dost.

tamarila
3. říj 2014

@saminomimino Píšete @pisisvori že je lehce šílená, a přitom vyblinkáte několik hysterických příspěvků plných nahromaděných vykřičníků a otazníků za sebou 😀 Promiňte, ale na mě působí trochu šíleně někdo jiný 😝 Tabulky jsou od toho, aby člověk orientačně věděl kolik má dítě přibírat a včas se odhalil nějaký problém, není potřeba se jimi vždy přesně řídít, ale jejich odmítání je také hloupé. A hysterie kolem toho že se zkusí Sunar? No, pokud nestačí vlastní mléko a dítě neprospívá, tak je logické že se sáhne k produktu který je vytvořený za tímto účelem, ne? A netřeba to nazývat že se dítě nacpává jako husa. Pokud si myslíte že MM je tak samospásné že i padesátka v pohodě zasytí dítě, je to vaše věc. Výsledek 11 kg ve třech letech by tomuto názoru tak nějak odpovídal. Vaše dcera může být v pohodě, třeba je drobná, ale standartní váha to tedy rozhodně není, takže nazývat maminky které to vidí jinak šílenými mi přijde dost mimo.

kvakuska
3. říj 2014

@pisisvori napije se na žízeň, zažene největší hlad a potom už je silnější zvědavost než hlad a tak už víc nebaští ... ale zase buď ráda, že pěkně pije v noci, já jsem pořád jen slyšela, že musím malou budit a musí v noci pít, protože noční kojení je nevýživnější ... takže tvoje malá to asi v noci v pohodě dohání ...
... na tvém místě bych si v klidu počkala, co řekne doktror, nic mu neříkej a počkej si jak on sám zhodnotí váhový přírůstek ... třeba ti řekne, že je vše naprosto v pořádku ... bude totiž hodnotit delší období než je týden, takže se na to bude dívat úplně jinak než ty 😉

mysonek
3. říj 2014

@tamarila pokud by dítě neprospívalo, tak je sunar na místě, nicméně u prospívajícího dítěte mi to teda také přijde zbytečné. A zakladatelce dítě prospívá krásně, sice na dolní hranici tabulky, ale prospívá. Moje malá měla v 9 týdnech 4,5kg a nikomu to divné nepřišlo. Je jí rok a má 10kg. 🙂

tamarila
3. říj 2014

@mysonek Ale jasně, já mám taky doma nejedlíka a hubeňouru a moc to neřeším ( i když se tedy přiznám že zezačátku mě to taky znervózňovalo). Mě spíš nadzvedl ten ironicky - útočný tón od saminomimino. Přece každá máme starost aby bylo všechno v pořádku, a nazývat maminku šílenou protože se bojí že jí tříměsíční mimčo málo přibývá... Moje malá měla v roce 9 kg, a v poho, vašich 10 je krásná váha. Ale 11 ve třech mi přijde nestandartní. Nemusí to být v nepořádku, někdo to tak má, ale běžné to přece není.
Ale mohla jsem to asi spolknout, obvykle nereaguji 🙂 Musíte mě omluvit - přenáším, a jsem z toho už pěkně otrávená. Válím se na pohovce, projíždím koníka a zabíjím čas, než už konečně snad 😀

pisisvori
autor
3. říj 2014

@tamarila jé to jsem ráda, že někdo pochopil, myslím si to samé🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

@kvakuska no přesně tak jak popisuješ to asi bude, ale podle mne to není zrovna nejlíp🙂, tak jsem chtěla vědět, jestli to jde nějak trochu """ napravit""" nebo se to zlepší samo🙂. A ona bohužel ještě do minulého týdne to nepití přes den doháněla v noci, kdy pila po 1,2-2 hodinách, což při tom, že mám starší dítě není zrovna úplně nejlepší. Ale jasně, že to beru tak jak to je...vím, že se to u těhle prťat může měnit každý den a nedělám z toho vědu ...a také vím, že většinou se musí jen vydržet🙂, ale chtěla jsem prostě vědět zkušenosti jiných🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

@mysonek ano prospívá krásně, ale každý týden méně a méně a za týden už z toho může být neprospívání...to, že se narodila 4 kilová a přibrala první týdny hodně na tom nic nemění.....A tak jsem píšu už po několikáté chtěla vědět, jestli to taky někdo takhle měl...jestli to opravdu bylo OK? prostě takhle přibírali pak až třeba do 9-10 měsíců ne moc ale pravidelně ....? Nebo se to ještě zhoršovalo a pak už neprospívaly....nebo něco dalšího...?
Je mi jasné, že pokud pije málo sama a není to nedostatkem mléka...ani tím, že je líná pít nebo neumí sát, tak ani UM nepomůže a budeme mít možná nejedlíka...a hubeňoura🙂

arrowka
3. říj 2014

@pisisvori U nás to bylo takto - porodní váha 3660 g, váha v 9 týdnech 5190, tvou uvedenou váhu měla až v 19 týdnech. Kilo měsíčně přibrala pouze jednou, od té doby přibírá v průměru půl kila měsíčně. Váha v půl roce 7530, v roce 8900. Doktorka to řešila pouze jednou, kdy za 2 měsíce přibrala jen 100 g, poradila mi, jak zlepšit kojení, tak se přírůstek zase trochu zvedl. Nicméně vždycky jen řekla, že mě kvůli tabulkám komandovat nebude, že vždy posuzuje každé dítě komplexně a když vidí, že je holčička zdravá, aktivní, vypadá zdravě a především nehubne, tak to řešit nebude.
A ohledně jídla, ano, mám doma nejedlíka a velkého. Byla nejedlík už od porodnice, případy, kdy by plakala kvůli jídlu, dokážu spočítat na rukou. O kojení si téměř nikdy neříkala, aspoň tříhodinové intervaly jsem ve dvou, třech měsících věku musela hlídat sama, a pak se stejně kojila pět minut a dělala blbosti. S jiným jídlem je to střídavě oblačno, momentálně jsem ráda, když sní k obědu 80 g, jindy nesní vůbec nic a to jsem pak ráda, že je stále kojená. Momentálně přibírá, ale velmi pomalu. Je absolutně zdravá a veselá, takže se z toho věšet nebudu a díkybohu mám rozumnou doktorku.

lenicka07
3. říj 2014

@pisisvori Podle mě je to naprosto v pohodě, na devět týdnů pěkná váha (holka jí měla až v půl roce 🙂 přírůstky taky v normě, já teda nevím ale když to tak počítám kdyby pořád tolik přibírala jako na začátku, to by byla teda pěkný cvalda 🙂 nabrala to rychle na začátku, teď už to bude pozvolnější...

pisisvori
autor
4. říj 2014

@mysonek
@kvakuska a další...skóre za posledních šest dní +30,+10,0,0,-20,-10 = za 6 dní přibrala 10☹☹☹...pila v půl6 a v 9 si 2x cucla a nepije☹☹
Mě to teda normální nepřipadá☹☹.

schnek
4. říj 2014

@pisisvori a řešíš taky, jestli roste? kolem 3m přichází spurt, při kterém miminka obvykle nepřiberou, ale poporostou do délky 😉 pokud je dítě spokojené a má dost počůraných plenek, vykašli se na vážení, koj podle potřeba, hlavně v noci (ideální je společné spaní) a neřeš to 😉

pisisvori
autor
4. říj 2014

@schnek já moc nechápu jak se pozná 6-8 počůraných plenek v pamperskách....za noc má 1 a není nijak extrémně počůraná, přes den někdy počůrá z a3 hodiny hodně...někdy poslední dny za 3 hodiny je skoro suchá = tak 1 čůrání. Dnes v noci pila asi 4x, před tím po 3 hodinách, ale chtěla najednou i z druhého prsa...před týdnem a víc vstávala delší dobu i po méně jak 2 hodinách v noci.

mysonek
4. říj 2014

@pisisvori jak se pozná 6 počůraných plenek v pamperskách? No tak neříkej, že máš na den méně jak 6 plen? Malá má rok a celou noc spí a stejně se pod 6 plen nedostanu ani náhodou. A to už zkoušíme nočník a občas je loužička na zemi 🙂

pisisvori
autor
4. říj 2014

@mysonek poslední asi2 týdny jich máme tak 8,ale to proto, že se 3x za sebou pokaká jinak bylo tak 5-6

schnek
4. říj 2014

@pisisvori no to se právě moc dobře nepozná. Doporučila bych zkrátit intervaly, často přikládat a nechat dlouho sát, sledovat plínky a netrápit se váhou. Ideálně si zalezte nahatý tělo na tělo do postele a buďte tam, dokud to půjde. Nakonec jestli má denně pokakanou plenku, řekla bych, že to značí, že má dost, pže všechno nespotřebuje 😉

pisisvori
autor
4. říj 2014

Schnek ale ona prave driv pit nechce, bud u prsa blbne nebo se vzteka uz kdyz ji k nemu chci dat casteji. Pres den i po 3hodinach pije nekdy jen5 min a taha poradne jeste min, jak tady zaznelo=zazene zizen a nejvetsi hlad a uz kouka okolo a smee se na me. Prvni dcera kakala 1x za tyden a pribirala 250-350, tahle kaka i 3-4x za den,takze ani kakani neni uplne dobry ukazatel😉

ladik1
4. říj 2014

Naše malá dlouho nepříbírala (fakt, že se narodila 4,3 kg...), kolem půl roka stála na váze, jen povyrostla do délky...přitom v porovnání se starším synem jedla hodně☹ hrozně jsem to řešila, dr. i brali krev, jestli není chudokrevná nebo nemá nesnášenlivost třeba na mlíko atd... vše bylo ok, pak z ničeho nic, začala růst i váhově (po dlouhých 5ti měsících!)... některý děti mají holt takový období... poradila bych se s dr., ať případně udělá krev, jestli něco nezjistí, když se ale mimi kojí, vezme si vždy to, co potřebuje, neboj 😉 a nebo pro klid dušičky - půjčit váhu a jak se to dělá na novorozenecký JIPce udělat tabulku na každý den - vážit mimi před a po kojení (+ v kolik hodin to bylo) a do vedlejšího sloupečku si vážit plíny a značit plíny s hovínkama... na to mají tabulky, tak když to uvidí dr., tak si udělá představu 😉