8 měsíců a 2 týdny🤔. Co s tím, když se začíná všude stavět?

15. dub 2022

Ahoj maminky...mam dneska silenou depku z toho ze vsechno s prckem delam vsechno spatne a bojim se ze mu ublizim do budoucna...i presto ze delam vsechno pouze to co on vyzaduje...Muj malicky si uz v 8 mesicich vsude stoupne..vsude kde ma jistotu a jde mu to se postavi...v postylce uz i ruckuje a preslapune..to je samozrejme hezke a ja sem rada...problem je v tom ze kdyz nas chytne za rucicky tak uz normalne chodi😞vyzaduje to a ja nemam to sedce na to nechat ho hystericky brecet a nechat ho byt...normalne k nam prileze(priplazi se) chytne se za ruce a jde...kdybyste videli ten jeho stastnej vyraz kdyz na tech nohach stoji...uz si temer nevydrzi hrat v leze kdyz uz tak na brisku a chvilku..pak sup na kolena nebo na nohy...obcas se mu podari i slezt zpet na zem...ja z toho mam depku protoze si myslim ze je na takove veci jeste brzo,mamka rika kdyz uz se postavi a sam to vyzaduje nemam se ceho bat...ale...sam se jeste neposadi uplne to jen tak napul ale snazi se...sem z toho nejaka spatna nejsem jedna z tech maminek co by si dite nikdy neposadili na klin dokavad si samo nesedne anebo nebo co se jidla tyce to uz basti normalne...ale tohle me opravdu trapi..choditko mu porizovat nechci a nebudu i kdyz vim ze by to pro nej byla super vec...kolem nabytku zatim nechodi protoze na nej nedosahne...ja ani nevim co chci slyset urcite ne nejaky nadavky a urazky..

zuzangel
15. dub 2022

Každé mimvo má své tempo, některé je rychlejší v tom a druhé zase v onom. Nehrozila bych se, prostě to tak má, pokud s ním nesaskujete jako se zavěšenou opičí a netahatebza ruky, tak nevidím problém.
Pořídila bych aktivní chodítko. Klasické jak píšeš určitě ne.

vladienka
15. dub 2022

Ja nerozumiem preco brzo, druha dcera chodi od 9. Mesiacov, proste sama od seba 🤷🏻‍♀️ Vela s tym nespravis 😁

zmrzlinka
15. dub 2022

Můj syn v tomhle věku už chodil a následky nemá.V roce už běhal po zahradě a sbíral si sám jahody v záhonech a moji mámu malém kleplo když to viděla😂😂😂Prý jahody nesmí....Buď v klidu😘

autor
15. dub 2022

Diky za uklidneni holky ja nevim proc jsem z toho tak nesva asi proto ze je to proste moje male miminko jeste a nechci aby tak rychle rostl😂😂😂😂a mozna taky proto ze to lezeni po ctyrech neni zatim zadna slava.jako sem tam leze ale plazeni ma radsi...

leymea
15. dub 2022

Spis bych podporovala to lezeni po ctyrech nez vodeni za rucicku. Nekdo mu to musel ukazat, jinak by ho to nenapadlo. A mezi nama, myslim, ze by to bavilo kazde dite. Idealni je kdyz dite leze alespon ctyri mesice, ale pokud driv zacne chodit tak to neovlivnis. Holky tu sice pisou, ze deti jim chodili v 8-9.mesicich, ale je rozdil kdyz zacnou chodit sami nez kdyz je nekdo vodi za rucicku. Fakt neni kam spechat.

sirinfirst
15. dub 2022

Zdá se mi z popisu, že neleze a možná si ani sám nesedne. Pro vývoj je lezení velmi důležité, takže bych hlavně podporovala to. A opravdu mu v té chůzi napomáhat. V postýlce ať jen spí, pak nebude moct chodit kolem šprušlí.. Narozdíl od ostatních, co uklidňují, mně to v pořádku nepřijde (ne proto, že je to brzo, ale proto, že vynechává důležité fáze vývoje.)

vladienka
15. dub 2022

@leymea ano to je pravda, dcera liezla od 5 mesiaca a zacala chodit v 9.

martt
15. dub 2022

A leze už sám? Já jsem to takhle mela u syna od cca 7 měsíce šel rovnou na nohy bez lezení a sezení to přišlo až kolem 10 měsíce. Nijak jsme ho v tom nepodporovali. Ale teď mu je 6 let a zjistili mu nedovyhaslé reflexy právě díky tomu , že se vývojově přeskočil. Určitě nechci nijak strašit, ale je trochu jiný názor a zkušenost.

skarol
15. dub 2022

No a co ti na to řekl pediatr? Už leze a sedí? Kdo mu to ukázal a učil ho to? Jestli máš takové pochybnosti o vývoji, tak si zajdi na fyzio.

maxulekapcule
15. dub 2022

@sirinfirst Můj syn se neplazil, ani nelezl, většinou se za mnou dokutálel 🤣 je mu pět a žádný následky nemá, chodit začal až v 17ti měsících

autor
15. dub 2022

@martt na koberci a mistech kde mu to neklouze se lezt snazi a jde mu ale po line se plazi...sam si nesedne je vporad v takovem tom polosedu kdy se porad opira o rucicku

autor
15. dub 2022

@skarol s pediatrem sem o tom jeste nemluvila

veroniqess
15. dub 2022

Určitě bych to chození za ručičku nepodporovala, dokud nezačne chodit sám, a pokud pořádně neleze, zašla bych na fyzio. Vynechané pořádné lezení by opravdu mohlo způsobit problém a lze tomu předejít 😊

skarol
15. dub 2022

Tak třeba ti to pomůže 😉. Já mám pocit, že ty víš, že je to špatně, ale stejně to děláš. Tohle se ale musíš prostě naučit. Děti totiž pořád něco chtěj, ale ne vždycky je to pro ně to nejlepší. Ty jsi máma, ty musíš nastavovat mantinely a umět říct ne. Čeká tě období vzdoru, to je teprv zkouška. Dítě pak řve že něco chce od rána do večera a ne vždy je možné mu přání splnit. Nejvyšší čas, abys na sobě začala pracovat.

autor
15. dub 2022

@skarol zapracuju diky

cuuza
16. dub 2022

Sed je vrchol vývoje, to že nesedí je Ok, ale to vodění za ručičky bych si teda rozmyslela. Zkus s ním lézt po čtyřech, pinkat si u toho třeba s balónem...

sirinfirst
16. dub 2022

@maxulekapcule tak následky v 5 letech nepoznáte. Lezení má velký význam fyzicky - posílení středu těla, tím potom správné držení těla a menší pravděpodobnost nohou do X nebo O, plochých nohou atd.. A hlavně má i velký význam na vývoj mozku.. Takže já bych prostě dítě s klidným svědomím přeskočit lezení nenechala.

sylvka
16. dub 2022

Já jsem měla tyhle strachy u prvního ,ale opačné.byl proti ostatním pomalý 😏 lezl okolo 10 měsíce,chodil v 15... Druhý to samé,ještě linejsi.ted mám třetí dceru . Má jiného tatínka.ten má v rodině taky samé rychlíky,děti jeho sestry chodí také od 9 mesicu)... Naše Karol mi spíš připomíná kluky... Začíná se teprve obracet na břicho a zvedá zvědavé všude hlavu...tak uvidíme.jeste dodám,že je pravda,že každé dítě je jiné. Syn ač byl v dětství lenoch,je z něj normální chytrý kluk a nosí pěkně známky....

sirinfirst
16. dub 2022

@maxulekapcule aby to nevyznělo nějak blbě.. Jasně, pravděpodobně mít žádné následky nebude. Ale já jsem to neriskovala a raději s dětmi vždy cvičila, aby se lézt naučily 🙂

martt
16. dub 2022

@sirinfirst Souhlasím s tebou s tím co píšeš. Ale na druhou stranu vim , že pokud si to dítko vývojově "dělá po svem" , i když blbě tak i když bych se stavěla na hlavu tak jsme se synem prostě nic neudělali. A to jsne s nim chodili i na fyzioterapii pokaždé, když jsme si všimli , že se postavil tak jsme ho dali zpátky na podlahu, ale i přesto to nepomohlo.

martt
16. dub 2022

@maxulekapcule Upřímně to jsem si také jsem cca před měsícem myslela, že syn žádné následky nema , když se vývojově přeskočil. Bohužel jsme teď zjistili, že má. Naštěstí se to zjistilo brzy ted při odkladu, ze máme ještě rok na to s tím pracovat. Jinak psycholožka říkala, že většinou se to pozná až při nástupu do školy.

sirinfirst
16. dub 2022

@martt je mi to jasné, někdy se může člověk snažit sebevíc.. Ale jsou případy, kdy si za to rodiče "můžou sami". Když dítě tráví čas v postýlce nebo ohrádce, tak neleze, nemá kam, že jo. Naopak stavět se tam jde náramně dobře. Když je dítě volně na zemi, má k lezení velkou motivaci, protože toho má tolik ke zkoumání 🙂

rubesovak
16. dub 2022

Můj první syn se v necelých 6ti měsících postavil a ke konci 8.měsíce už sám chodil. Řešila jsem s doktorkou i ho viděla fyzioterapeutka a obě řekly to samé - pokud to dělá sám tak ho nechte, je prostě jen trochu rychlejší. Neměl žádné choditko, nevodili jsme ho za ruce nic. Měl prostě své tempo a je naprosto v pořádku

maxulekapcule
16. dub 2022

@sirinfirst no a druhým už teď taky cvičím,vlastně i s tím prvním, nás poslala logopedka, ale fyzio říkala, ze je to zbytečný

maxulekapcule
16. dub 2022

@martt a jak se to projevuje?;(

eithelwing
16. dub 2022

Obě děti jsem měla v péči rhb, u nás se chodilo naopak spíš později. Každopádně pokud to dítě dělá, radili mi vždy ohnout se k nemu, aby měl ruce spíš před sebou a netahal je vzhůru. Aby to prostě bylo co nejpřirozenější. A samozřejmě to nenabizet. 🙂 Ale to dítě si najde něco jineho, u nas tlacily deti zidly pred sebou. 😄

Pokud budeš mít obavy ze správného vyvoje chuze, tak zajdi za fyzioterapeutem. Ono to půjde. ☺️

martt
16. dub 2022

@maxulekapcule Ono to není normálně moc poznat. Nejvíce "markantní" je , že mu je špatně rozumnet když mluví. Jinak my jsme žádali o odklad a tam vyšlo najevo, ze má nedovivinuté sluchové vnímání, zrakové vnímání apod. Tam právě vyšlo podezření na nedovyhasle reflexi a nabídnuto, že by ho v běžném prostředí školky " do vysetrila" psycholožka. A od ni byl závěr, že má nedovyhaslé reflexy a špatná mluva s tím souvisí. Jinak s nim třeba dělala cvik kočičku, kterou nezvládl udělat tak jak by měl . Mne právě psycholožka vysvětlovala, že se to nejčastěji projevuje pak až ve škole, že to dítko ma problémy ze jména se čtením a psanim.

maxulekapcule
16. dub 2022

@martt aha, no ten můj taky hůř mluví. Ale učil krásne, až poslední rok začal sislat. A neumí skákat po jedné noze, takže asi stejnej problém

fouskovi
17. dub 2022

Proč brzy mladší si stoupl v 7 měsících od 8 měsíce obcházel nábytek a od 10 měsíce chodil doktorka řekla kdyby na to nebyl připravený tak to nezvládne

me_druhe_ja
17. dub 2022

@sirinfirst Já jsem se starším cvičila Vojtu a když jsme byli v ČR, byla jsem několikrát u věhlasné paní Vallove. Snad větší odbornici nenajdeme. 🙂 A bavily jsme se o tom lezení a fakt si někdy lidi neuvědomují, jak velice důležitý prvek ve vývoji to je. Lezením se zpevňují desítky všemožných svalů a HLAVNĚ propojují mozkové hemisféry. Absence lezení prý je ve většině případů poznat, když začne dítě chodit do školy a často se spoustou věcí bojuje i celý život. Nejsou to většinou žádné životně důležité věci, ale lidi, co přeskočili lezení, prý mají velmi často problém se psaním určitých písmen nebo mají lehčí/horší dyslexii/dysgrafii. No nicméně někdy se fakt člověk může stavět na hlavu a dite nepoleze. Její vnučka prý nelezla ať dělala co dělala. Teď je už dospělá, ale doteď prý píše určitá písmena zvláštně, že jdou těžko přečíst.
Takže prostě jak říkáš: snažit se udělat vše proto, aby dítě lezlo. A ideálně aspoň 4m předtím, než začne plnohodnotne chodit. Jen nad tím nemavnout rukou no. 🙂