8měsíční dcera se budí cca 5x za noc na kojení

moonligt
15. říj 2014

Maminky chci poprosit o radu.Mám 8 měsíční holčičku,už od narození spává špatně v noci i přes den,na noc ji dávám Nutrilon kaši ,ale stejně se mi budí cca 5 krát za noc na kojení.V noci nespím skoro vůbec,nevím jak tohle ještě dlouho vydržím...

naomi6
15. říj 2014

@moonligt Chce to vydržet. Náš malej - 9 měsíců se stále budí dost často - někdy i 6x za noc. Obě děti jsem měla nespavce, takže radu nemám. Jen chci povzbudit, že se to časem zlepší 😉. Držím palce

moonligt
autor
15. říj 2014

No já mám už 10 letého syna a nespal mi do 2 let,tak doufám že to nebude to stejné 😒

cabalkova
15. říj 2014

@moonligt Nas syn zacal spat poradne az ve chvili, kdy jsme ho vystehovali do jeho pokojiku, budil se z potreby kontaktu, nikoli mlicka, Od vystehovani spal celou noc, ted tedy je to zase spatne, ale to pricitam prichodu miminka a neresim to.

lucienj
15. říj 2014

Dcera se mi budívala tak 2x - 3x na kojení, doktorka mě tak trochu zprdla, že bych jí dávat neměla, že by už měla spávat celou noc, že to její organismus potřebuje. Tak jsme byly 3 noci vzhůru, naštěstí nebrečela, jen koukala a čekala 3h jestli dostane nebo ne a pak spala dál. Nedostala, pochopila a spává celou noc. Teda kromě nocí, kdy jí rostou zuby, ale to taky jen kouká do tmy 😀 Kojím už jen před spaním a ráno a to podle doktorky bych měla jedno kojení už taky zrušit, jinak, že pak bude čím dál tím horší jí to odnaučovat. Chce to vydržet jí nedat. 🙂

katyxq
15. říj 2014

@lucienj zajímvé, že WHO a Česká pediatrická společnost doporučují kojit do dvou let i déle ... je pak dost śutné, že některý doktor radí, co ta vaše ☹
@moonlight koukni na https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni a https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek ... že se budí je v tomhle věku naprosto obvyklé (a dokonce důležité pro zdravý vývoj, kontakt pomáhá děťátku zpracovat tu spoustu nových vjemů, které s postupujícím vývojem získává). Zkus si kojení v noci uspořádat tak, aby ses nemusela úplně probudit, prostě tak trochu samoobsluha a je to 😉

lucienj
15. říj 2014

@katyxq Ano, do 2 let by se kojit mělo a hodlám do té doby kojit. Malé bude 16 měsíců a někdy mi fakt připadá, že chce kojit jen ze zvyku, protože večer sní celou misku kaše + vypije meltu a pak automaticky se žene na moje prsa, i přesto, že je nacpaná k prasknutí. Takže to večerní kojení má spíš už jen jako rituál, což se špatně odnaučuje. Doktorka mi jen doporučila, že bych měla nechat jen jedno kojení, ať si vyberu buď ráno nebo večer, podle toho, co mi vyhovuje lépe a zkusit to. Čím bude malá starší, tím bude vyčůranější a těžko se toho zbavíme. Navíc jestliže dítě přes den sní dostatek mléčných výrobků, nepotřebuje už tolik mateřského mléka.

katyxq
15. říj 2014

@lucienj hm, kromě jednoho detailu - že mateřské mléko má pro dítě 100x lepší složení než mléko jiného druhu (třeba krávy). Nezlob se, ale tvoje dr. má na kojení dost zvláštní názory (připomínající dobu minulou). Pojem přirozené odstavení asi nezná. Otázka je, jak dlouho se při tak malé frekvenci kojení a bez nočního kojení udrží dostatečný tok mléka, než dítě začne kojení bojkotovat.

lucienj
15. říj 2014

Navíc noční kojení je špatné na zoubky ☹

katyxq
15. říj 2014

@lucienj To není tak úplně pravda, najdeš studie, které to tvrdí, pak ale najdeš víc studí, které tvrdí že ne (MM obsahuje laktózu, to je cukr, který baktérie zubního kazu moc nemusí, taky obsahuje idéalní poměr vápníku a fosforu a antibakteriálni látky) - a že mnohem větší vliv mají jiné faktory.

lucienj
15. říj 2014

@katyxq Nehodlám se s tebou hádat. Od toho tady na těchto stránkách nejsem. Řekla jsem svůj názor, buď si z toho tazatelka něco vezme nebo ne, to už je na ní. Sama dost dobře vím jaké je noční kojení vyčerpávající. A od té doby, co malou nekojím v noci a malá spí celou noc, spí lépe i ve dne. A doktorku necháme doktorkou. Každá máma ví, co je pro její dítě nejlepší. Buď bude kojit nebo ne. A kolikrát za den/noc je taky každého věc.

katyxq
15. říj 2014

Moc hezký článek o pozitivech dlouhodobého kojení od str. 34 http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.w... - mimochodem @lucienj , je tam i tabulka počtu kojení za den, jedno je minimum, obvykle se děti kojí v tomhle věku podstatně častěji 🙂

lucienj
15. říj 2014

@katyxq Sebe a své dítě neřeším a nehodlám řešit podle tabulek! Jednám podle potřeb svého dítěte a každé dítě pokud vím, tak má jiné potřeby! Nic víc už dodávat nebudu. 😉

katyxq
15. říj 2014

@lucienj právě ... proto kašlu na tabulky dr. (nesmyslné o počtu kojení za den) a kojím, jak malá potřebuje 😉. Asi jsi mě nepochopila, v tom článku ty počty kojení nejsou doporučený harmonogram kojení, ale výsledky pozorování kojených dětí (tedy těch kojených na požádání i těch, kde maminky kojení omezují, v prvním případě by ta čísla byla i vyšší).

kocicinka
15. říj 2014

@moonligt souvisí to s kojením. Já jsem prvního syna kojila do 2,5 roku ( vč. noci) a byla to chyba, budil se několikrát za noc, čistě jen ze zvyku.. Mladšího jsem přestala kojit v 7 měsíci( v té době jsme ho přesunuli do pokoje) a spí celou noc. Je celkově zdravější, klidnější a i zoubky má v pořádku.
Nesouhlasím s tím, co píše @katyx. Česká pediatrická komora píše tu tohle, tu tamto. Nejlepší je, řídit se podle sebe a svého dítěte. U prvního dítěte jsem byla unavená, navíc on byl stále nemocný, takže ani to kojení nemělo pozitivní účinek na jeho zdraví, jak jsem si namlouvala... a zuby má zkažené tak, že darmo mluvit, dnes jdeme na trhání ☹ ( samozřejmě mu je čistím) Navíc dětský mozek si potřebuje v noci odpočinout, že je noční bdění zdravé pro vývoj dítěte, to jsem opravdu ještě neslyšela....to je podle mne nesmysl.

llluckaaa
15. říj 2014

@moonligt Nevím, jestli ti to nějak pomůže, ale třeba moje dcera byla na UM a od pátého měsíce se v noci budila hodněkrát - 10x, 15x a líp začala spát až kolem druhého roku. Takže s kojením to vůbec nemusí souviset 😅 Jo a ještě jeden takový poznatek - když jsem začala dávat k večeři kaši, tak se to s nočním buzením ještě zhoršilo 😒 Takže já bych navrhovala jako první zkusit dát něco jiného k večeři 😉

moonligt
autor
15. říj 2014

Tak teď nevím co dělat,podle toho co tu čtu 😒 .Ona ráda usíná právě u flašky s řidší kašičkou.Kamarádka mi taky právě říkala že už to noční buzení má prostě ze zvyku,že hlad určitě nemá...ale bez toho prsa ona prostě dál neusne.Pije maximálně 2 minuty a zase usne...Zkoušela jsem dávat i čaj místo toho,ale neobstála jsem ☹ uvidíme,třeba věkem se to spraví,ale doufám že ne až ve 2 letech...

moonligt
autor
15. říj 2014

Ještě se tedy zeptám,co dáváte miminkám na noc před spaním kromě kašiček?Protože tu čtu,že nejsou moc vhodné na noc.

marketst
15. říj 2014

@moonligt asi budeš muset vydržet, ono se to časem upraví.. hlavně se z toho nezbálznit 🙂

katyxq
15. říj 2014

@moonligt typově to, co k obědu nebo ve formě husté (ne zahuštěné, jen se dá měně vody) polévky

kaca68
15. říj 2014

Zatím dávám ovoce, protože jak je už unavený, u všeho ostatního dělá scénky a po kaši se často budil, nedělala mu dobře...časem se snad dohrabeme k normálním večeřím typu polévka, rizoto, chleb s něčím apod...má 9 měsíců. Jinak budí se v noci velmi často, vycházím mu vstříc a spíme spolu.

katyxq
15. říj 2014

Ale jinak se malá budí doteď tak 2x za noc určitě a to se v noci většinou nekojí, ono hodně zǎvidí na povaze dítěte a jeho konkrétních potřebách - takže nekojit v noci fakt nemusí nic vyřešit a je to velký stres pro dítě i pro tu maminku (osobně nechápu, jak kdokoliv s trochou empatie v těle dokáže nechat dítě vybrečet, přijde mi to kruté - a má to své následky)

katyxq
15. říj 2014

Jenže dneska si říkáme, že se budí jen 2x, v mezi 6. a 9. měsícem se budila co půl hodiny (a i jen pár lžiček čehokoliv později jak v pět večer mělo za následek ještě horší spaní). Takže kojicí samoobsluha, probuzení nepočítat, nesledovat hodinky ... pak jsem to zvládala líp. A pak najednou kolem 3/4 roku se začala budit méně často (no, tak co dvě hodiny, hodinu, jak kdy) a postupně se počet probuzení snižoval, někdy se ale budila častěji a pak zas méně, záleží na moc věcech. Ale ona je nespavec a má divoké spaní od narození, dokonce jsme kvůli tomu byli na neurologii. Závěr je, že je zdravá, ale vývojově i podle EEG napřed, prostě mozek maká i v ncii jak divý, aby všecko zpracoval a moc se s tím dělat nedá. Jen spousta trpělivosti, případně zkusit bylinky (což jsme zkusili a bylo to ještě horší, i prý zaručený chmel ji nesložil 😀)

privka1984
15. říj 2014

Muj syn je uplne stejny, od zacatku nespavec. Nejdriv ho trapilo boleni, pak zacaly zuby. Od 6-8 mesice se mi budil v noci po 30 min, pak 2-3x, ted je mu rok a zase vstavam po pul hodine. Ma v pusince osm zubu a ted mu prosvitaji stolicky. Kazdy miminko je jine a nekdy padam taky na pusu. Kojim a dudlika nema, spi se mnou v posteli 🙂 . Radu nemam, protoze ji sama neznam, jen jsem chtela napsat, ze v tom nejste sama.

terezas4
15. říj 2014

@moonligt nevím jestli to chceš slyšet, ale proč to řešíš? vem si ji do postele at se kojí jak chce, je malinká má na to ještě nárok, kojit můžeš v polospánku, nemusíš kvůli tomu vstávat, spokojené budete obě, ona klidná, ty vyspalá 😉 , zuby si nezkazí a že chce jen kontakt a není to hlady je prostě normální, nechce být sama, chce být u maminky, bud to budeš řešit a stresovat se budete obě, nebo to vezmeš jako fakt

kaca68
15. říj 2014

@moonligt noční buzení je prostě proto, že mají kratší spánkové cykly a když je v tom mělkém spánku něco vyruší (hlad, žízeň, zima, teplo, zvuk, samota...), tak se probudí...kojení jim pomůže rychle a bezpečně usnout, je nesmyslné jim ho odpírat, ne? Vstávat k postýlce je extrémně náročné, taky jsem to dělala, spí mi takhle "blbě" asi od 5m, do té doby se budil max.3x za noc...společné spaní a kojení bez hodinek a světla fakt pomůže, i když jsem si na to musela zvyknout, první noci nebyly dobré, budil se častěji, já také, ale pak jsme se sehráli a pokud nepořádá kolem 2. večírek s kopáním nohama, vstáváním, škrábáním (cca 1-2x týdně), budím se ráno odpočatá a nevím, kolikrát jsem kojila, pokud to nechci počítat pro "vědecké účely"...rada na tvou otázku prostě není, buď nechat dítě o samotě plakat, což nechápu, že někdo dokáže nebo se sehrát a vydržet 🙂

moonligt
autor
15. říj 2014

terezas4,promin ale kdybych si ji brala do postele,tak se tuplem nevyspim.Podle meho nazoru ma miminko spat ve sve postylce 🙂 Ale i tak dekuji vsem za rady 😉

granda
15. říj 2014

spala jsme s dcerou do 15mes v jedne posteli, postupem času i s manželem.. spokojeni všichni... měla pocit bezpečí a spala.. tedka ma postýlku vedle nás a na těsno a leze si jak chce... ma už sunar a je spokjoená,, ale před spaním se s námi mazlí a ví, když v noci zavolá jsme hnedka vedle....

nedala bych své mládě - dítě do postýlky a hlavně ne do jiného pokoje... pocit bezpečí v noci je důležitý pro všechny mláďata..

santron
15. říj 2014

@moonligt u syna to došlo tak daleko,že v 1 roce se budil na kojení cca co 20 min...to at se na mě tady maminky nezlobí,ale to nemůže být odpočaty nikdo,i když jsem ho jen v polospánku nahmatala ,dala k prsu a pak odendala. Hlad určitě neměl a kontakt se mnou jsem mu nikdy neodpírala,ba naopak. A vybrečet jsem ho taky nikdy nenechala. Ale pak už jsem řekla dost, nakojila ho na spaní a v noci prostě mléko nebylo. pochopil to za jednu noc a od té doby neměl potřebu mléko pít dřív,jak kolem páté ráno. To jsem mu samozřejmě dala.
jinak co se týče nočního kojení je perfektní postýlky se sundanou bočnicí přiražená k tvojí posteli.

valik
15. říj 2014

@moonligt Já jsem měla dcerku spáče. Od pěti měsíců vydržela spát celou noc, i během dne hezky spala, kojila jsem ji do osmi měsíců. Ale kolem roku a půl se budila třeba i desetkrát za noc a to byla odvyklá jídlu v noci už dávno. Trvalo to tak asi rok. Dneska ve třech a půl má občas noci, kdy se několikrát vzbudí, ale teď už spíš občasně. Můj druhorozený má deset měsíců a kojí se v noci někdy co hodinu, někdy co tři. Jde spát mezi osmou a devátou a vstává ve čtyři ráno s jásotem.. A i během dne spí minimálně. Myslím, že noční buzení mnohdy nezáleží na kojení. Každé dítko to má jinak. Hlavně bych moc nedala na rady a řídila se instinktem. Takové to tvrzení doktorek, že se v noci kojí ze zvyku je podle mého názoru hloupost. Kdoví, proč se vzbudí.... Každopádně kojení je dobrý způsob, jak ho utišit a uspat...🙂

petule12
15. říj 2014

@moonligt já jsem musela v roce a půl teď dcerku od kojení odstavit, protože byla schopná v noci i 8x vstávat a chtít nakojit .Teda asi to bylo hlavně o kontaktu, ale nic nepomohlo, až odstavení a od té doby spí podstatně lépe. Jsou noci když spí nonstop a někdy tedy trochu kňourá, ale já se relativně vyspím. Tím nechci radit odstavit. Já to vydržela to těch 18 měsíců 😉