Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  https://www.youtube.com/watch?v=pILCn6VO_RU


  Tak toto musím sdílet na své zdi 😉 To je prostě WOW! Nechť je to inspirace pro každou ženu, která se bojí stárnutí. Tolik energie, sexappealu, rytmu... nádhera.

  llluckaaa
  9. srp 2019    Čtené 1001x

  Jak se hubne s náctiletou

  Aneb je tu další z mých historek z nutriční poradny 😉

  Začalo to asi takhle... Zazvonil mi telefon, na jehož konci byla jedna osoba O. z příbuzenstva, která mi sdělila, že by náctiletá dcera (říkejme jí třeba N. ) chtěla sestavit jídelníček, aby zhubla. A že mi za to samozřejmě zaplatí. Než jsem se stihla nadechnout a zapojit se do hovoru, monolog pokračoval slovy: "...ona to ale stejně nevydrží a nebude ho dodržovat".

  Co na to mám asi tak říct? No nic, nejlepší bude upřímnost. "Jestli to nehodlá dodržovat, tak je úplně zbytečný, abych sestavovala jídelníček. Nemám moc volného času a nebudu jím plýtvat na něco, co je zbytečný." "Dobře, já jí řeknu, že nemáš čas." "Řekni N., ať mi zavolá a já si s ní o tom promluvím." "Jojo, já jí řeknu, že nemáš čas." "Řekni N., ať mi zavolá."

  Tohle vážně nevypadalo na dobrý začátek a čekala jsem, že se N. vůbec neozve. Ozvala se. Přišla na návštěvu, naměřili jsme jí nadváhu, probrali jsme, čeho chce dosáhnout a jak bych si to představovala já. A teď opět na rovinu: "Hele, N., mluvila jsem s O., a už na začátku jsem o tobě slyšela, že to stejně nebudeš dodržovat. Bohužel bez podpory rodičů to nebudeš mít jednoduché. Musíš zvládnout si sama nakupovat a připravovat si jídlo. Zvládneš to?" "Zvládnu. Já ti za práci zaplatím." Hmmm, ta holka vypadá docela odhodlaně. "Já od tebe žádné peníze nechci a myslím to naprosto vážně. Domluvíme se tak, že ty peníze, co bys dala mně, použiješ na nákup jídla. Třeba takového, které ti přijde drahé a bylo by líto ti dát za něj peníze. Ale aby bylo jasno, nebudu dělat zbytečnou práci. Nebudu se snažit jen já. Pokud to budeš flákat a vymýšlet výmluvy, končím." "Dobře."

  Náhoda? Osud? Následující den jsme se s N. potkaly v jedné sámošce nad regálem se zeleninou 🙂 Po porovnání obsahu košíků N. říká: "Tys mě včera tak motivovala, že jsem šla hned ráno běhat.  Běžela jsem asi hodinu, bylo to hrozně fajn." "To jsi mi udělala velkou radost, N.".

  Mám z ní vážně radost. Když jsem si pak šla sama zaběhat, přemýšlela jsem nad tím, že trochu závidím její mámě, že má doma dceru, která chodí ráda běhat a jí ráda zeleninu a cizrnu, zatímco se mnou nikdo z dětí běhat nechce a cizrnu odmítají strčit do pusy. Že je škoda, když rodiče shazují snahu svých dětí už v počátcích. Že je důležité děti podpořit, i když se třeba vydají takovou cestou, kterou bychom si my sami nikde nevybrali.

  llluckaaa
  27. čer 2017    Čtené 589x

  Moje zkušenosti s multifunkčním hrncem gorenje

  Když jsem byla vybrána pro testování multifunkčního hrnce pro přípravu dětské stravy BFM900BY od gorenje, měla jsem ohromnou radost. Nemám sice už doma kojence, takže nepřipravuji první příkrmy a kašičky, ale i tak v páře vařím ráda a různá mixovaná jídla chystám často. Trošku mě mrzí, že jsem hrnec neměla k dispozici v době, kdy jsem chystala první jídla pro své děti. Odbylo by tak složité hlídání plotny a několikeré připálení jídla a drhnutí hrnce. Jednoduchý by byl v hrnci i ohřev již připravených skleniček s příkrmy. Navíc se dá hrnec používat i na sterilizaci lahviček, saviček a dudlíků, což by se mi v naší miminkovské době velmi hodilo a nemusela bych si pořizovat samostatný sterilizátor.

  Ale teď už něco o hrnci. Hrnec je pěkně lehký a skladný, lze v něm připravovat pokrmy v páře a mixovat. Součástí jsou 3 nádoby na dušení, takže můžete dusit 3 různé suroviny odděleně. V největší nádobě je pak možné i mixovat. Součástí hrnce je i plastové kleště na uchycení horkých nádob a samozřejmě i český návod.

  Hrnec z baby kolekce gorenje je primárně určen pro přípravu stravy pro nejmenší a tomu odpovídá i velikost hrnce a nádob. Hrnec lze určitě používat i později pro odrostlejší členy rodiny, jen musíte počítat s tím, že nedělní oběd pro několikačlennou rodinu pouze v tomto hrnci nepřipravíte. Ale dvě středně velké porce pro dospěláka zvládne tento hrnec s přehledem.

  VAŘENÍ V PÁŘE

  Pro dušení je potřeba nalít do hrnce přiměřené množství vody. Čím více vody nalijete, tím déle bude hrnec dusit, maximum je 300 ml, což odpovídá 20 minutám dušení. Při nalévání vody jsem měla trošku problém jednou rukou nalévat vodu do otvoru a současně sledovat rysku na straně hrnce, která značí, kolik vody je v hrnci je. Praktičtější mi přišlo odměřit si potřebné množství vody v samostatné odměrce a toto množství pak do otvoru v hrnci nalít. Nelekejte se, že maximálních 20 minut je příliš krátká doba na to, aby zelenina stihla změknout. Měla jsem hrnec nacpaný odspodu až nahoru, s bramborami a mrkví a vše se zvládlo připravit do 20 minut. Jen je potřeba zeleninu pokrájet na meší kousky - maximálně 2-3 cm. I kdyby zelenina ještě měkká nebyla, jednoduše se nechá hrnce vychladnout, dolije se další voda a může se vesele dusit dál. Výhodou několika nádob na dušení je, že můžete jednotlivé druhy zeleniny připravovat samostatně. Ty, které jsou měkké rychleji, můžete dát vařit až do horního patra na poslední pár minut, zatímco brambory, které trvají najdéle, se budou vařit v páře v největší spodní nádobě.

  Samostatné vaření jistě ocení i maminky podobně vybíravých dětí jako jsou ty moje. Jedno nechce hrášek, druhé kukuřici a třetí brokolici. Po tradičním vaření v páře v kastrolu s pařákem jsem si doma kolikrát připadala jako Popelka, protože u nás následovalo otravné přebírání jednotlivých druhů zeleniny. Tomu se u multifunkčního hrnce díky odděleným nádobám vyhnete.

  MIXOVÁNÍ

  Další funkcí tohoto šikovného pomocníka je mixování. Ve spodní největší nádobě je sekací nůž, který umí rozmixovat uvařenou zeleninu na jemné pyré. V hrnci jsem zkoušela i přípravu petrželkového a rukolového pesta. Musím říct, že přípravy pesta jsem se trochu bála, protože ne každý mixér tuto činnost zvládne. Multifunkční hrnec si s pestem ale poradil hravě, i když jsem pro jistotu postupala tak, že nejprve jsem do mixovací nádoby dala olej, česnek a poté přidávala po částech natrhané lístky. Vždy jsem si část rozmixovala a podle konzistence přidávala další natrhané listy. Výsledkem bylo pěkné jemné petrželkové a rukolové pesto. Určitě s experimentováním nekončím a budu zkoušet další druhy.

  Jednoduchá je i příprava krémových zeleninový polévek, kdy si udušenou zeleninu zalijete vývarem a společně je rozmixujete do jemna. Mixovací nádoba má i praktickou výlevku, takže vám tekutina při vylévání nikde nestříká a teče přesně tam, kam potřebujete.

  Multifunkční hrnec pěkně zvládl i mixování jahod na dřeň nebo dušených meruněk na pudink.

  Na závěr bych chtěla říci, že jsem v hrnci našla šikovného pomocníka, který mi bude v kuchyni pomáhat připravovat nejen zdravou a chutnou stravu pro děti, ale zvládneme spolu i rozmanitá jídla pro dospěláky.

  llluckaaa
  5. pro 2016    Čtené 243x

  Tescoma Delícia v mojí kuchyni

  Musím říct, že když jsem byla vybrána k otestování výrobků Tescomy, měla jsem ohromnou radost. Těšila jsem se, jak si doma tentokrát s přípravou vánočního cukroví vyhrajeme, napečeme nové tvary lineckého cukroví a krásně si nazdobíme perníčky. Ještě nebyl doma balíček a já už jsem měla v lednici zadělaných několik těst, ve spíži připravené dva druhy čokolády, suroviny na bílkovou polevu a různé zdobící krémy, zatímco hlavou mi lítaly nápady, které bych chtěla uskutečnit.

  Jako první přišlo na řadu testování cukrářské zdobící tužky Delícia. Tužka je zabalená do pěkné a praktické krabičky , kterou budu určitě využívat i nadále. V příslušenství je 5 trysek (hrotů) o různých průměrech, takže je možné vybrat si šířku podle druhu polevy nebo typu zdobení. Oceňuji, že je součástí balení i odkládací stojánek, do kterého je možné postavit tužku tryskou dolů a tím ji i utěsnit. S použitím nálevky pak lze tužku naplnit horkou tekoucí čokoládou naprosto bez jakýchkoliv problémů, nikde mi nic neteklo strankou a byla to pěkná čistá práce. Jediné, co mi v balení malinko chybí, je nějaký čistící kartáček na silikonové tělo tužky. Když jsem dopsala čokoládou, sice jsem čokoládu hned z těla vymačkala, ale tužku jsem nerozdělala a nedala ji odmočit do horké vody, takže mi v ní čokoláda ztvrdla a já pak měla problém ji dostat z míst u matice ven. Samozřejmě jsem si poradila a tužku posléze vyčistila štětcem, ale líbilo by se mi, kdyby byl nějaký speciální čistící kartáček i součástí balení k tužce, byla by to pro mě taková malá třešnička na dortu 🙂

  Ale vraťme se k testování tužky... Připravovala jsem dort pro dceru k svátku a toto byla příležitost, jak vyzkoušet psaní a kreslení čokoládou. Psaní a kreslení jsem dělala tryskou č. 3. Vše šlo jak po másle a z výsledku jsem byla nadšená já i dcera. Podrobný postup jsem popsala tady: https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/message/test_tescoma-jak-se-pise-cokoladou-jlzila/

  Dalším úkolem bylo napéct zásobu perníčků, které bychom mohly s dětmi ozdobit. Recept na těsto na celozrnné špaldové perníčky, které jsem upekla, je uložený tady: https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/message/test_tescoma-mala-ochutnavka-spaldovych-03zmvf/

  Ke zdobení perníčků jsem měla doma 3 pomocníky, které zdobení moc bavilo, takže byl o zdobící tužku velký zájem a já měla co dělat, abych se k tužkce vůbec dostala a pár perníčků na své zdobení ubránila.

  Zdobila jsem bílkovou polevou za použití trysky číslo 2 a nejlépe mi šlo zdobení pomocí teček. Dlouhé jemné linie se mi dělat moc nedařilo, ale mohla jsem si za to sama. Bílkovou polevu jsem měla víc tekutější než bylo záhodno, takže se mi rozjížděla do stran, a čárky připravené tryskou č. 2 byly na tak malé perníčky na můj vkus moc masivní. Takže poučení pro mě na příští zdobení - sáhnout po trysce č. 1 a dát si záležet na správné konzistenci bílkové polevy.

  Linecké těsto jsem měla už dostatečně odležené v ledničce, takže přišel ten správný čas otestovat sadu vykrajovátek Delícia. V praktické plastové krabičce je uloženo 6 různých motivů, ze kterých se mi nejvíce líbí hvězdička a stromeček. S vykrajovátky se pracuje jednoduše, díly do sebe dobře zapadají a jsou příjemné na dotyk. Mají pěknou vánoční zlatou a bílou barvu. Tvary jsou jemné a malinké a výsledkem jsou pěkné linecké jednohubky. Výhodou je, že nemusíte hledat přesný střed a všechny výsledné jednohubky od jednoho motivu vypadají stejně.

  Po odpočinkovém vykrajování a pečení lineckých jednohubek jsem si napekla další várku perníčků. Tentokrát jsem nedělala více tvarů, ale sáhla jsem jen po vykrajovátku hvězdičky, abych si na hvězdičkách mohla vyzkoušet linky, které mi při přidchozím zdobení moc nešly. Na fotkách vidíte hvězdičky o šířce 5,5 cm od jednoho vrcholu k druhému, na kterých je šířka bílé bílkové linky asi 1 mm. Jak jsem se už poučila, základ dobře nazdobených perníčků leží v dobře připravené polevě. Prostudovala jsem si tedy různé návody na internetu a nakonec připravila vlastní polevu. Postup jsem sepsala sem: https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/message/test_tescoma-ne-ze-bych-si-pripadala-ja-7n305k/

  Nemám zrovna ruce neurochirga a na podobné jemné práce jako je zdobení perníčků jsem si vždy připadala spíše nešikovná, takže upřímně přiznávám, že jsem byla já sama velmi příjemně překvapená, jak dobře mi zdobení šlo a můžu s jistotou prohlásit, že takto pěkně nazdobené perníčky jsem ještě nikdy neměla. Zdobila jsem tryskou č. 1 a i když jsem očekávala, že se mi bude tato úzká tryska ucpávat, nestalo se mi to ani jednou. Ale i tak jsem občas preventivně trysku prošťouchla univerzálním čistítkem, které je součástí balení tužky.

  Lépe se mi psalo, když jsem neměla tužku moc napěchovanou, nebyla tolik citlivá na stisk prsty a poleva tekla po stisku spíše pomaleji. Když bylo potřeba utáhnout píst, jednoduše jsem otočila tužku tryskou vzhůru, malinko pootočila pístem, promačkala a zjistila, jak tužka reaguje. Pokud jsem utáhla moc, trošku polevy jsem si odstříkla stranou, očistila trysku vlkým hadříkem a zdobila jsem potom s méně napěchovanou tužkou.

  Po úspěšném splnění mise zdobení perníčků jsem si pak s tužkou pohrála a zkoušela psát různé vzkazy a texty psacím písmem. Problémy jsem už neřešila vůbec žádné, po "osahání" tužky a rozepsání mi šlo vše pěkně od ruky.

  Na závěr bych chtěla říci, že zdobící tužka i vykrajovátka se pro mě staly praktickými pomocníky v kuchyni a určitě je v budoucnu ještě hodněkrát využiji.

  S poděkováním za možnost vyzkoušet si výrobky Tescomy a s přáním krásně prožitého adventu, Vánoc a nového roku 2017 se s Vámi loučím.

  Lucka.

  #test_tescoma Ne že bych si připadala jako odborník na bílkovou polevu, ale po četných dotazech, jak a čím jsem zdobila perníčky, přidávám recept, podle kterého jsem při zdobení postupovala já.
  140 g moučkového cukru
  1 lžička bramborového škrobu
  pár kapek citrónové šťávy
  1 bílek z vejce velikosti M

  Cukr jsem odvážila a nasypala do misky, k tomu přidala škrob. Tuto směs jsem přes jemné sítko přesívala do jiné mísy. Krystalky, které mi zůstávaly v sítku, jsem vyhazovala. Když jsem měl přesypáno, opakovala jsem tento proces ještě dvakrát. Pokud máte v cukru stále hodně krystalků, klidně přesijte ještě víckrát.
  Přes sítko jsem nakapala trochu citrónové šťávy.
  Do sítka jsem vyklepla bílek. Vytáhla jsem tužší části a blánu.
  Tyčovým šlehačem jsem chvilku vše šlehala, až mi vznikla konzistentní téměř tuhá hmota.
  Do zdobícího pera jsem dala hrot č. 1, zašroubovala a pero napěchovala pomocí lžičky bílkovou polevou. Průběžně jsem pero stlačovala, aby se hmota spojila. Pero jsem uzavřela, stlačovala a otáčela pístem tak, abych vytlačila vzduch.
  Na zdobení jsem si připravila k ruce mokrý hadřík, abych měla do čeho utírat hrot a případnou tekoucí polevu. Kdo chce precizní práci, ať si připraví i malý štěteček a vodu, aby mohl dělat korekce, pokud budou potřeba. Při ruce jsem měla i čistítko, abych mohla hrot občas prošťouchnout. No a pak už jsem si udělala klid a dobrou pohodu a zdobila jsem.

  #test_tescoma Další test zdobící tužky mám za sebou a tentokrát jsem byla chytřejší. Dala jsem děti spát, uvařila si svařáček, pustila koledy a hned mi šlo to zdobení lépe od ruky 🙂

  #test_tescoma Malá ochutnávka špaldových celozrnných perníčků a rovnou i s receptem 🙂

  Suroviny:
  400 g hladké celozrnné špaldové mouky
  75 g másla
  2 vejce + 1 na potření
  140 g moučkového cukru
  2 lžíce tekutého medu
  1 lžička jedlé sody
  2 lžičky perníkového koření
  1/2 lžičky skořice
  2 lžičky kakaa

  Postup:
  Sypké suroviny přesypte přes síto do mísy, přidejte zbytek surovin a zpracujte těsto. Těsto zabalte do potravinové fólie a nechte aspoň 1 den odpočinout.
  Těsto vyválejte na pomoučeném vále na placku o výšce asi 0,5 cm a vykrajujte požadované tvary. Pečte na plechu s pečícím papírem asi 15 minut (záleží na tloušťce těsta a velikosti tvarů, raději si troubu hlídejte).
  Rozšlehejte vejce a potírejte jím perníčky ihned po vytažení z trouby. Budou pak krásně lesklé.

  #test_tescoma Tak už jsme zkusili i vykrajovátka 🙂

  llluckaaa
  Zpráva byla změněna    29. lis 2016    

  #test_tescoma Zdobím, zdobí, zdobíme, s Tescomou se bavíme.
  Máme za sebou zdobení perníčků bílkovou polevou. Pro děti velká zábava, pro mě nervy, když jsem se snažila vytvořit dlouhé rovné linie, zatímco mi děti neustále strkaly a kopaly do stolu.

  (2 fotky)
  llluckaaa
  Zpráva byla změněna    28. lis 2016    

  #test_tescoma Jak se píše čokoládou...
  Některé z vás možná už viděly výsledek mého pokusu o zdobení dortu pro dceru. Čokoládou jsem nikdy nepsala ani nemalovala, takže jsem ani nečekala, že by to mohlo dopadnout tak dobře Postup je velmi jednoduchý. Na pečící papír podložený prkýnkem jsem si nakreslila tužkou obrysy kytek. Ostatní obrázky a slova jsem psala hned. Do zdobítka jsem dala hrot č. 3 a šlo se na věc. Použila jsem čokoládu na vaření Figaro, kterou jsem ohřála v mikrovlnce, až byla horká a tekutá. Nalila jsem ji do tužky, zadělala a začala psát. Připravte se na to, že čokoláda je horká a tekutá, takže musíte psát rychle. Ale píše se s tím opravdu dobře, na fotce vidíte můj první a jediný pokus. Po namalování a sepsání jsem dala papír i s prkýnkem vychladnout na balkón. Po chvilce už šly obrázky a slova krásně sundat a přendat. Tuto zdobící techniku jsem určitě nepoužila naposledy.

  Holky, najde se mezi vámi kuchařinka, která ráda zkouší nové recepty, často vaří, fotí jídlo a má chuť přidávat recepty do naší skupinky o vaření? Podrobnosti bych ještě napsala 😉

  #test_tescoma Testovat se má začít až v pondělí, ale když já jsem to už nemohla vydržet a musela jsem tu tužku vyzkoušet 😵 Na fotce dort pro dceru k včerejšímu svátku.

  #test_tescoma Balíček je doma, zdobící tužka i vykrajovátka vybalena a důkladně prozkoumána, první várka perníčků čeká na zdobení na balkóně, linecká těsta těsta se chladí v lednici a děti se těší, jak mi budou pomáhat 🙂

  Jupíííí, budu testovat Tescomu, už se těším 🙂 Dnes se vydám na nákup a pořídím spousty zásob, abych se nato připravila.

  llluckaaa
  Zpráva byla změněna    9. lis 2016    

  A dnes ještě jeden dotaz - umíte někdo španělsky nebo portugalsky? Potřebuji přeložit větu o dvou slovech a nechci použít překladač.

  Prosím o radu a předem děkuji. Když si chci uchovat křen, můžu ho nastrouhat a zamrazit? Bude mít pak stejné grády, až si ho dám po rozmražení k masu?

  Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat paní Denise z MK, která mi věnovala tyto krásné formičky po své babičce. Udělala mi tak velkou radost. Jsem moc ráda, že jsou mezi námi milí lidé, kteří rádi udělají radost ostatním, vážím si toho 🙂

  Neumí někdo z vás portugalsky? Potřebuji přeložit větu o dvou slovech 😉

  Prosím, poraďte, jak se říká technice malování, kdy se dá barevný podklad, na to lepidlo a barva popraská, že to pak vypadá jako retro? Nemůžu si vzpomenout...

  Těhulinkovské bacílečky jsou minulostí a já bych navrhovala na jejich místo dát pořádné neštovicové viry 🙂 Nechcete nám je někdo poslat? 😉

  Ajaj, sluníčko zalezlo a koníkem vládne zase nějaká pošmourná atmosféra ☹
  Aneb ani já si neodpustím výkřik do tmy a napíšu názor uživatelky, která je tu už téměř 5 let. Rušení soukromých diskuzí mě mrzí, protože do jedné velmi ráda chodím a mám tam kamarádky. A ne, nejsem žádný sociální vyvrhel, který si neumí najít přátele ve svém okolí, prostě tady to bylo o něčem jiném. Nejdříve nás spojoval pouze stejný termín porodu a teď už nás toho spojuje mnohem víc. Umíme si poradit, podpořit se, napsat svůj názor, ač je třeba úplně opačný, vyplakat se na virtuálním rameni nebo rozesmát.
  Ano, rušením soukromých diskuzí se svět nezboří, ale končí tím jedno pěkné období a hlavní důvod, proč chodím na MK.
  A na závěr bych poprosila všechny, kterým můj názor přijde směšný a trapný, aby si ušetřily práci a neshazovaly ho svými komentáři. Dík. (já na oplátku i nadále nebudu komentovat tisíce jiných příspěvků, které přijdou jako kravina mně 😀 )

  Od té doby, co mám děti, jsem hrozná cíťa 😅 Aktuálně se to projevuje tím, že se pokaždé u Ledového království ve scéně, kdy se Anna obětuje pro Elsu, rozbrečím 😀

  Víkendový kvíz o srdíčka, která dostanou první tři správně tipující 🙂 Úkolem je identifikovat všech 9 potravin, které jsou na fotce.

  @mmlenka Gratuluji, vyhráváš srdíčko za jubilejní třináctistý like 🙂

  Nevíte o internetovém obchodu, kde se prodávají tapety s dekorem bílého dřeva?

  To mám takhle jednou zase plné auto dětí, kočárku a plen, všichni na mě najednou mluví, parkovací automat v jednom kuse píská, důchodci na kolech mi jezdí těsně kolem auta a já už na nervy se snažím pazadu zajet mezi auta na parkoviště. Když se mi to na několikátý pokus nepovede a rozhodnu se jet radši parkovat dál, z naproti čekajícího auta vystoupí chlap, otevře mé dveře řidiče a já čekám, že dostanu pořádného sprďana za to, co předvádím na silnici. No, nebudu vás moc napínat... Byl to starosta našeho města a nabídl se, že mi tam to auto zaparkuje 😀

  Ach jo, právě jsem zjistila, že utýraná učitelka ze SŠ Trebešín je moje bývalá učitelka ze střední školy. Byla moc hodná a nemůžu proti ní říct jediné špatné slovo, je mi to celé moc líto ☹

  Děkuji za srdíčka 🙂

  @sedmiteckas Tak kde vězíš? Máme napečeno a hrozně rychle to ubývá, pospěšte si, nebo nezbyde 😀