Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

nesetrilek
9. bře 2010

A k BKM: já se taky učím se být v pohodě 🙂, ale taky už malý vydrží čím dál tím delší dobu nečůrat. Začali jsme chodit na baby cvíčo, dneska jsme byli poprvé. Před začátkem cvičení jsme čůrali do nočníku (přede všema 🙂), ale během cvičení jsem ho musela nechat počůrat a nakonec to nebylo tak hrozný 😉, prostě se musím naučit brát to všechno s nadhledem 🙂

johanka.
11. bře 2010

no, baby, nestiham, dookola periem plienky 😅

Ludmila, dobry napad, prave som si tiez spomenula, ze som niekde citala, ze pri bojkotoch niekedy pomoze zmenit prostredie. Tak som ju zaniesla vcera na zachod, raz sa mi tam vycikala, ale potom uz na dalsie razy nechcela, asi sa jej tam nepacilo. Tak som poobede doniesla kyblik do izby, ked sa hra na deke, tak ze ju len vyzleciem, ani si nevsimne popri hre (rozculovalo ju uz ked som ju niesla na prebalovak) a zdvihnem. Mame tam parkety, takze keby sme sa netrafili, tak to taka tragedia nie je. A tam sa parkrat vycikala, aj vykakala, aj vecer manzelovi. Takze super, snad sa nam to postupne napravi naspat (na nejaku dobu). Ach, kde su tie casy, ked som jej vecer dala plienku a docikala ju az na druhy den poobede 😔

Luvie, pekne fotky, fakt podobne, moja je tiez taka vlasatica. Ja jej tiez vacsinou spievam, pri klaviri som totiz staticka, a to sa jej vacsinou nepaci, potrebuje hudbu aj pohyb naraz 😠 Ale dnes rano mi zase zas zaspala pri klaviri, po par dnoch 🙂 takze jedno skakanie som si dnes usetrila.

johanka.
11. bře 2010

Este som chcela k tym uvazom: nedavno som citala, ze na bok ("konik") a na chrbat ("batoh") sa moze viazat, ked dietatko uz pevne drzi hlavicku. Trochu sa mi to zda prehnane. Moja uz velmi dlho krasne drzala hlavicku, tak som skusila konika. Ale mala som dojem, ze mi tam este dost klimba, kadejak sa kyvoce, takze asi to skusim praktizovat, az ked bude pevne sediet. Kedze je strasne zvedava, pohybliva, nepokojna, tak jej k tomu sedeniu trochu pomaham. Je to len moj napad, nikde som necitala, ci je to spravne: ked lezi, podam jej do kazdej rucicky jeden prst, pevne sa chyti (trochu aj pridrziavam, samozrejme, nespolieham sa na jej stisk) a dviham ju pomaly do sedu. Strasne sa jej to zapacilo, tak casto, ked lezi a ja alebo manzel sme nablizku, zacne natahovat rucicky, podame jej prsty, schuli sa do klbka a taha sa dohora. Nasa najoblubenejsia hra v poslednej dobe, ani najoblubenejsie hracky sa nechytaju. Verim, ze jej tym neuskodim, citala som, ze v niektorych narodoch matky hned trenuju babo, aby sa naucilo sediet, a mohlo teda sediet vedla mamy, ked ta robi napriklad na poli. A vraj tie dietatka sedia uz v dvoch mesiacoch. Ze vela tych noriem, ze kedy je co dieta schopne robit, je viac otazka tradicie nez nejakych serioznych medicinskych pozorovani.

johanka.
11. bře 2010

No, este je len obed a uz tri cikania sli do kyblika 🙂 v izbe, asi zmena prostredia naozaj pomohla, KLOP, KLOP, KLOP.

sonice
11. bře 2010

ahojte,
ani nemam kedy napisat, som polomrtva 🙂
maly sa v oci neuveriteln ecasto bude a chce pit. uz asi 5 noci po sebe som nespala dlhsie ako 2 hodiny. fuch - ja som velky spachtos.
vcera neuveritelne reval - neviem ci zuby, ci unava, ci brucho, mozno vsetko naraz! zaspal az v 11!!! rozhodla som sa mu dat jednorazovku, aby som ho v noci nebudila prebalovanim - sice to bol cudny pocit ale na pocudovanie, maly velmi malo vycikal???!!
dufam, ze sa to nebude opkovat, chudiatko sa cely triasol a nie a nie ukludnit. musela som mu dat nurofen a uhojdat na lopte - ani prso nechcel! 😕 a to je jeho vsetko,... ☹

ani neviem, co riesite - polohy v satku. my sa stale nosime dopredu, ale nie je to pohodlne pre pracu, v podstate sa len nosime a nic nerobime, lebo sa to neda, ked u toho jem, tak mi chyta rukya chce tiez. Vcera sa mi takto predcasne vrhnul na banan!!!! zacal nadsene vykrikovat a zdrapil mi ruu a nacpal si ho do pusy! 😲 fiha
Caro s nim tiez pit nemozem z toho isteho dovodu, vrha sa mi na horuci pohar. bojim sa, zeho oblejem.
co vsetko zvadate s mimcom, ktore je uviazane v predu? ja najest sa, dat do pracky a poprenasat rozhadzane veci. nic viac 😠

johanka.
11. bře 2010

Uf sonice, zeby konecne naozaj tie zubky? Drzim palce, nech to mate co najskor za sebou. Z jednorazovky si nic nerob, ja som tiez pripravena ju na noc pouzit, ked pridu take krusne chvile, spanok je prednejsi ako cikanir do nocnika.
Nosis tvarou dopredu? Ja som to nakoniec neskusala, dost sa to neodporuca, nosim na bruchu tvarou ku mne. A tiez toho vela popri tom neurobim, len ked zaspi, inak sa myka, skace... Pripadne v poslednych dnoch ked ju uspavam, tak sa na mna skeri a nahlas sa mi rehoce do tvare 😖 Neviem, ci ma ma slak trafit, alebo sa mam rehotat s nou 😀 A tiez zvladam len jest, obcas nieco preniest, omietnut najvacsie pavuciny, pozehlit, a to povacsine az ked zaspi. A este pisat do konika (aj teraz mi spi na bruchu). Casto si zelam, aby som nemusela jedavat, tolko casu by som zrazu mala... Uz sa tesim, ked budem nosit na chrbte. A tiez ked sa nauci spat v kociku, idealne v stojacom, na terase 😅 Zatial s nou treba jazdit, aj to pospi len tak pol hodinu.

luvie
11. bře 2010

Jéje holky, tak jsem si tu zase početla něco, co platí i na nás 😀
Smekám před těmi, co zvládnou během jednoho dne dvě či více domácích prací... Já jsem ráda, když si buď uvaří oběd, pověsím prádlo nebo umyju nádobí... Když ji mám v šátku, taky toho moc neudělám, ale zato si ji užívám 🙂
Jo, a většinou jím tak, že se pokusím připravit si nějaké jídlo do obýváku na zem, dám si Kačku k prsu a druhou rukou se snažím něco sníst... Jinak bych se asi nenajedla...

Kačka tak od včera zase bokotuje kyblík - hrozně se vzteká, jen co ji začnu rozbalovat a pak už to jede. Oblíbila si čůrání na přebalovacím pultě a kakání, když je nahatá na zemi na podložce - otočí se na bříško a pak si pěkně prdne... No, nezbývá mi, než chválit a když to vidím, tak samozřejmě přidávám čůrací zvuk... Tka uvidíme, jak to půjde dál... Jsme na průměru asi 10 plenek za den, ale nepočítám čůraní a kakání jinam než do plenky nebo do WC...

Johanka, s tím posazováním - mně říkala doktorka, že s ní tak můžu cvičit - chytit ji jednou rukou za obě její, druhou lehce podpírat hlavičku, i když ji už drží a zvedat ji až do sedu. No, moc se mi to nelíbilo, nedělla jsem to, ale Kačka asi před 2 týdny začala sama, občas ji zvedneme až do sedu, taky se jí to moc líbí, ale neděláme to často, tak 1,2x denně max. Jinak jak se sama vytáhne. Myslím, že ať už děláme cokoli, musíme vědět a samy cítit, že je to pro dítko dobré. Takže jestli z toho máš dobrý pocit, klidně pokračuj, i když ti třeba spousta lidí bude tvrdit opak. Moje maminka např. říkala, že ji posazovat vůbec nemám... Názor proti názoru, ale ty jsi máma 🙂

sonice
11. bře 2010

joanka, napisala so to zle, nosim ho ku sebe 🙂 dufam, ze uz koniecne vylezu, som zvava, ako bude piskovat dneska pri uspavani. Joanka, to je moj ideal - jest raz za tyzden - ale vsetci 😀 a tych penazi usetrenyhc 😀

dievcata, niesu tie bezplienkove, kojene a nosene deti ako cez kopirak????? Potvorky jedny 😀
tiez najnovsie reveme na nocnikom, takze ho dakedy ani nedam nad nocnik, ale prosto nad nim podrzim plienku a fontankou to pusti do plienky - no co mam robit 🙂

Luvie, my mame 10 ako velmi dobry vysledk 😀

jedine s cim mame naozaj uspech je kakanie - uz sme 2 mesiace (vlastne od zaziatku) nemali jedinu pokakanu plienku - jednu, ale to bol so starymi rodicmi! 😀
este, ze aspon toto funguje

sonice
11. bře 2010

luvie, Kacka sa Ti sama pretaca na brusko???

ludmilabb
11. bře 2010

sonice ja nosim v satke na bruchu ale nikdy nie celom od seba ako v klokanke, skusene satkarky to neodporucaju hadam vedia preco....pri uspavani v satke to u nas prebieha tak, ze ja chodim po byte a robim si rozne veci od ukladania, odpratavania, vesania pradla, obzerania co mame fajne v chladnicke, ako vyzerame v zrkadle, robenie Cara s mlieckom to mame spolocne 😉 chystania postielky, polievania kvetov atd pomaly ale isto sa uspime (tak na 80%) a potom ju prekladam do postielky, ona potrebuje uplne ticho na spanie nehrozi nejake tukanie do klavesnice 😝

Johanka mne mala vobec nechcela dvihat hlavicku pri tom cviku...uplne jej hlava zostala visiet a mala sa usmievala ze aky veget...doktorka jej to raz skusala ako si vie sadnut a ona nic tak ju tahala tahala az ju do stoja vytiahla 😅
pasivne sediet som ju nedavala, zatial si vie sadnut sama na sikmo nechavam to na nu kedy sa jej bude chciet pretoze ona momentlane nema rada staticke polohy len ked ju velmi niecim zaujmem tak trosku posedi inak je vecne v pohybe a ja vdaka tomu tiez 😝 😝 😝

ja na noc davam jednorazovky ale to uz som raz pisala

ludmilabb
11. bře 2010

sonice s tym kakanim ti gratulujem, my sa drzime na 3 pokakanych plienkach za 2 mesiace dufam, ze to potiahneme aj dlhsie no ale to my kakame tak max 3x denne

delfi
12. bře 2010

holky já vůbec nestíháááám, ale poctivě vás čtu.
souhlasím se sonicí že tyhle děti jsou jako přes kopírák. u nás zatím bojkot, do nočníku nechce, ale dnes ráno mi během půl hodiny počůral 3!!!! plíny a to jsem ho pokaždé dávala na nočník 🙄
jinak já taky nestíhám víc jak jednu domácí práci (ani tu někdy ne) za den, teda dokud nepřijde manžel a nevezme si ho. a to ho prosím doma nenosím, ale je nemyslitelné abych ho nechala delší dobu (dýl jak 2-3 minuty) samotnýho. takže nosím často na rukách (ja vím manduca by byla lepší, ale když mě nebaví to furt nandavat a sundavat) protože si takhle s ním aspoň sednu což v manduce moc nejde, event na chvilku ho odložím a můžu něco udělat (pověsit prádlo, to teda na etapy apod.)
ad spaní v kočárku stojícím,to se naučil až asi poslední měsíc dva, předtím ani za boha - s kočárem jsem zastavila a on do minuty byl vzbuzenej, teď s ním jedu jen kolem baráku to zaspí a pak ho nechám stát na terase - díky bohu aspoň v tý době stihnu tu jednu domácí práci, event. se najíst.

kveluse
12. bře 2010

Ahojky,

koukám, že mám dost výhodu v tom, že už malá chodí. Předtím jsem ji pořád nosila, teď už se mnohem víc zabaví sama.

Ode dneška jsem se rozhodla, pokud to bude možné neuspávat přes den u prsa a dodržovat nějaké intervaly kojení. Kojila jsem ji, když si řekla a nechce mi pak vůbec jíst příkrmy.
Noci jsou náročné, taky to musím nějak utnout to kojení. Snažím se stále jen 2x za noc, ale někdy mi nechce jinak usnout, tak jí musím dát cucnout. Jinak ona toho celkem hodně vypije, kojení + ještě 100-150 ml vody přes den. V noci 2-3 kojení. Je to docela piják. Oproti první dcerce, ale jídlo jí asi moc neříká 😉

JInak mi připadá, že to na mě někdy zkouší, když ji dávám vyčůrat. prohne se, ale když ji nenásilně znovu posadím, tak se vyčůrá. je to potvůrka, asi by si chtěla čůrat, kde se jí zrovna zachce. Taky jí něco musím někdy dát do ruky, aby chvilku vydržela v čůrací poloze.

kveluse
12. bře 2010

Ale je to s nima ted úplně úžasné. Obě se tu honí, chechtají se, hrají si. Je to legrace a moc mě to baví 😀 .

ludmilabb
12. bře 2010

kveluse u nas nahana pes lopticku a psa zase dcerka 😀

delfi ja tiez dost nosim malu a boli ma fajnovo chrbat z toho ale ona sa len na mna driape popripade na stol, gauc

a teraz mi aj dost casto kakava, poctivo chytame ale niekedy mam z toho nervy ked mi zacne hysakovat, napr. dnes aj kakala aj plakala a to nebolo z toho ze jej neslo 😢 ....s lavorikom by sa najradsej hrala

delfi
12. bře 2010

ludmila: jojo u nás je to tEĎ PODOBNÝ, nad nočníkem se rozčiluje, prohýbá se, často ani hračka do ruky nepomůže, ale stačí abych ho posadila na zem a už je tam loužička 🙄 děs běs

kveluse
12. bře 2010

jsou v nějaké období změny - lezení, stoupání, sbírání maličkých předmětů, nebo jen nějaké zkoumání (co já vím, vylepšení vidění barev, nebo tak podobně) atd.

nesetrilek
12. bře 2010

ahoj, tak dneska pocuranych plen spousta 😕 , diky bohu za satek, jinak bychom meli probreceny cely den, asi uz zase mame rustovy spurty. Posledni tyden je maly v noci velmi neklidny, uz jsem se poradne nevyspala ani nepamatuju, takze nejaky pocurany pliny neresim, ale je zajimave, ze kdyz curani stihnout chci, tak to nestihnu a kdyz uz fakt nemuzu a reknu si, ze Jenika necham pocurat, tak je pak stejne v suchu 😉

sonice
13. bře 2010

nesetrilek, nech je to co najrychlejsie za vami.

dneska v noci o jednej rano - vedela som, ze sa zobudil, ale bol volako potichu. Reku, co tak cusi? pozriem sa na neho opatrne jednym okom a on usta dokoran ociska n avrch hlavy - hladel zo tmy na mna. Ked som otvorila oko, tak sa na mna usmial - no co mu spravis 😀
Najhorsie, ze potom nevedel 2 hodiny zaspat, poslednu polhodku prereval - uzas! 😔

luvie
13. bře 2010

Ahoj holky,
tak pořád peru hromady plenek, ale asi bude pravda, že když se to "nedaří" je to předzvěstí něčeho nového. Včera a dnes se otočila na bříško (ano SONICE, už se sama dokáže otočit na bříško) a hned to dotočila zase zpět na záda. Zatím asi jen náhoda, udělala to dvakrát, ale předtím počůrala mraky plenek 😝 Mám pocit, že je každý den šikovnější, dnes jsme plavaly doma ve vaně, začíná se dosahovat po hračkách, kope si, užívá si to zas víc než minule. Za poslední týden začala taky na bříšku dávat nohy blíž k tělu a zvedá přitom zadeček, dnes už skoro klečela (až stáhneme fotky z foťáku, můžete mrknout).
No ale nějak málo spí přes den - většinou tak 3-4 půlhodinové spánky. Někdy je pak protivka, jak je nevyspaná, ale nevím, jak ji mám "donutit" spát dýl. Eště tak když jsme venku, mám ji v šátku, ale už je těžká, dvě hodiny s ní na břuchu je celkem zápřah a dnes se tatínkovi v kočárku porbudila, jak jinak, po půlhodině spánku... Ale přijeli v suché plence po víc jak hodině 🙂

Jéé holky, ale s kakáním to máte teda hezky vychytané... U nás je minimálně 1 plenka denně pokakošená, plus tak další aspoň 2 kakání na podložku, když ji nechám nahatou. A to vždy poté, co strávíme hodnou chvilku nad záchodem... Asi se jí líp kaká na bříšku 😀 No co, aspoň nevyjdu ze cviku. Někdy ale (DELFI, ano, máme to taky tak), když se mi 5x během hodiny počůrá a pokaká, i když je furt nad nočníkem, já mám pocit, že nedělám nic jiného než přebaluju, zabaluju, držím, kojím a zas přebaluju mokrou Kačku - mám dojem, že mi to dělá schválně - mám chuť vykašlat se na všechno, nechat ji v mokré plence aspoň 5 hodin nebo vzít zavděk papírovkou... Ale když už je to nejhorší, hned se nám zase něco povede, připomenu si, proč to dělám(e) a jedu dál... Dopoledne je většinou horší než odpoledne, až bude tepleji, budu ji nechávat bez plenky, teď tu máme ráno eště trochu chladno.

Jo, a asi nám skončil 4měsíční růstový spurt 😀 Ve čtvrtek vydržela bez prsa dokonce 3 hodiny přes den, odmítala, až mě to překvapilo 🙂 HEHE.

Mějte se fajně. My se máme moc.

nesetrilek
14. bře 2010

Hojda holky, tak jsem se dostala k tomu, abych Jenikovi zalozila album s fotkama a zverejnilka jsem tam i nase rene zacatkz s BKM 🙂, tak se mrknete, jestli mate yajem
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

nesetrilek
14. bře 2010

Hojda holky, tak jsem se dostala k tomu, abych Jenikovi zalozila album s fotkama a zverejnila jsem tam i nase rane zacatky s BKM 🙂, tak se mrknete, jestli mate zajem
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

kveluse
14. bře 2010

Ahj,
Luvie, Kačka je šikulka. Možná to byla náhoda, ale ona se už postará rychle o to, aby to už náhoda nebyla 😉 . jakmile zjistí, že to jde..... Květušce se to nejprve také podařilo spíš náhodou a druhý den už to pilně trénovala.

Nesetrilku, to je takový maličký drobík. Já už mám takové habánky, hrůza. Má krásné dolíčky ve tvářích, bude to lamač ženských srdcí 🙂 . A jak máš prosím te přidělanou tu korbičku k sáňkám?

ludmilabb
14. bře 2010

baby nam sa nedari ☹ ☹ ☹ dnes ani jedno cikanie, vobec mi nehce byt v klbku ani nijako sa bojim, ze nam to uz takto zostane 🤐

nesetrilek
14. bře 2010

U nas uz se neklidne noci pomalu zacinaji zklidnovat (TUKY TUK), zrusila jsem kolibku (beztak v ni skoro nespal) a vedle postele jsem postavila postylku, takze maly je hezky ve svem, na monitoru dechu a me ma pritom na dosah a oba jsme spokojeni 🙂. Mozna je to i tim, ze jsem zacala kazdy vecer masirovat olejickem pro klidny spanek, takze to vypada tak, ze nekdy usne az po vycurani (a ne u prsa jako obvykle) a tudiz lepe zvladame i suche noci- teda skoro. Kolem seste sedme rano proste nefunguju 😝. Tak a ted se budu modlit, abych to nezakrikla 😉
A ohledne BKM jsem se ted taky dala celkem do pohody a snazim se tak nestresovat 🙂, tak snad to vydrzi...

luvie: my mame sice pokakosenou plinku jen vyjimecne a to jeste jen to nejnutnejsi, co uz prcek neudrzi, ale za to mame 95% pravdepodobnost pocurani v poloze na brisku. A taky kdyz si hraje, tak se obcas stane, ze napadne stichne a to je mi hned jasne, ze je pocurany, ale musime to brat tak, ze jsou to deti a hrani a cviceni na brisku potrebuji, neni mozne je drzet cely den nad nocnikem 😎

ludmila: nevzdavej to, to je jen prechodna krize, zase bude lip! Vydrz! Treba ji jen dneska neco trapi a zitra zase bude lepsi 😉

kveluse: manzel korbicku pripevnil k sankam gumcukama 🙂

opica
15. bře 2010

caute baby...potrebujem dost surne pomoc...doteraz sme s tym nemali problemy...ale..
proste, ako stale kaka, tak mal zapareny zadocek, stale menim plienky, snazim sa ho nechavat bez nich a podarilo sa mi to celkom pekne vyliecit...ale ma asi 2 cm az otvorenu ranku, uz neviem, co s tym, vsetko ostatne sa pekne vstrebalo,ale toto tam je uz asi 3 dni. joj, som nestastna. umyvam ho len cistou vodou, davala som sudokrem,potom uz pytiol (to dost pomohlo), teraz som skusila sos krem od nivey (uvidim, ci to pomoze). nemate niekto radu? aj by som sla k lekarke,ale ma do buduceho tzydna dovolenku ☹

delfi
15. bře 2010

opica: tak s tím bohužel moc nepomůžu, jen větrat a mazat prý pomáhá, ale na každýho pomáhá prý jiný krém či mastička. to je mi moc líto gregorka ☹ snad to bude brzo v pohodě

opica
15. bře 2010

delfi..aj ja dufam..chudatko, najprv tie atb, este stale nie je v poriadku ten traviaci trakt z toho, strasne rychlo vykaka, co zje...chudatko, ma uplne chuducke brusko ☹
ale zacala som davat rumacekove obklady, mam pocit, ze to zaschyna...snad sa to prelieci...boze, som to ja za matku ;(
takze dnes som uz dala prat 3 pancuch a body, pretoze ked ho dam na nocnik, tak nebude curat ani kus, ale o 2 minuty na to sa pocika...ja viem, ze zacina lozit, ale uz som hotova 😖 joj...

zajtra tu vraj ordinuje nejaka lekarka o 11, tak tam zbehnem, nech si to potom nevycitam...hroza a strach, uz teraz sa desim, ako ma urcite sfukne 😎

johanka.
15. bře 2010

oooch, opica, to je trapenia! Bohuzial (ci nastastie) s tym ani ja skusenost nemam. Najlepsie asi vetrat, vzduch najlepsie hoji rany. Moj doktor jednej babe, ktora mala problemy s chlapcom, ked mal ako jeden a pol mesacny strasne hnacky, az krvave, poradil repik. Aj maleho v nom kupala, aj sama pila repikovy caj a vraj pomohlo. Repik je myslim celkovo dobry na rany, tak skus aspon jemu zadocek oplachovat.

delfi
15. bře 2010

opica: a bolí ho to? resp. pláče třeba při kakání nabo při utírání? s tím bojkotem, můj teď taky začíná lézt a bojkotovat a dělal to samý, ale zkusila jsem ho místo na nočník dát čůrat do záchodu, umyvadla apod. a on světe div se vyčůral. a s tím řepíkem to je pravda to jsem taky slyšela. jestli má problémy se zažíváním po těch atb. tak dávej ty probiotický kapky, event. jogurt s laktobacily (hollandia selský) - v 8 měsících už jogurt může. jinak tady na koníkovi jsou témy kde se to řeší. snad bude brzo líp!!! a neboj doktor tě nesprdne.