Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

opica
26. bře 2010

tak sa zas hlasim...ludia dnes po 3 tyzdnoch nebol rano pokakan ya pekne pockal, kym som ho rozbalila...skoro som odpadla, hned mi stupla naladicka 😉 snad sa mu uz zlepsuje ta traviacka...a dnes zatial kakal 3 razy a to vsteko do nocnika. uz pekne vydrzi tak 2 hodny bez cikania, ked je doma bez plienky. len vcera vecer uz mrncal, dam ho na nocnik, nic, o chvilu zas, zas nic. dala som ho na zem, len som sa otocila a uz bola galiba na svete...zas sme prali 😉
ale vzdy sa strasne potesim, ked sa nam dari a hoci je to potom par dni horsie, tak toto ma vzdy drzi pri tom pokracovat.
ja vonku este nedavam,zas fuci o dusu, ale uz sa na to pripravujem...skoro vzdy prideme domov so suchou plienkou, takze snad to zmakneme.
a ritka je uz ok, do nedele to bude asi uplne v poriadku, joj, len nech zas nezakriknem 😉

bubaaca
27. bře 2010

Ja som davala 7 mesacneho Gega cikat vonku aj v novembri, vyzliekla som zimnu bundu, vytiahla z manducy, vycikala a zasttrcila spat. Urobila som take oblecko, ze som vystrihla dieru do starsich pancusiek a vypchala stvorcovou pliekou a pri cikani vpredu plienku len vyklopila a nacpala spat. 😉

kveluse
28. bře 2010

Ahojky,¨

my nočník máme, ale malá na něm sedět nechce. Tedy, vždy chvilku posedí, ale v této poloze se vyčůrala jen jednou. Takže pořád držím v klubíčku. Až se na něj posadí sama, tak bude sedět.

antuanet
28. bře 2010

Ahojte,
som mamička čakateľka a chcela by som sa k Vám pridať. Zatiaľ som sa stretla so samými negatívnymi ohlasmi okolia, ale samozrejme sa nedám len tak odradiť. 😉 Chcem sa Vás opýtať čo všetko na to budeme potrebovať a či ste s BKM začali hneď po príchode z nemocnice. Neviete poradiť či je lepšie si zadovážiť babyšatku alebo babyvak?
Ďakujem

lmm
28. bře 2010

Tak se mi podařilo konečně odhalit první signál, hurá! Díky tomu jsem včera zafrajeřila na rodinné oslavě. Mám ale trochu problém zkoušet to před cizími lidmi, přece jen se nám ještě často nezadaří a pak si všichni ťukají na čelo...ještě si musím trochu zvýšit BKM sebevědomí 🙂.
Antuanet, já jsem začala hned po příchodu z porodnice, myslím, že je to tak nejlepší, protože většina minimiminek čůrá i kadí po probuzení a po kojení, tak se to dá krásně zajet. My jsme měli první dva týdny skoro stoprocentní úspěšnost, aniž bych uměla číst, co mimi chce. Teď v 6 týdnech už to nemá zdaleka tak pravidelné, ale to už zase začínám mít trochu přehled o tom, co se s ní (v ní 🙂 )děje.
Mám babyvak a manducu, ale většina mých kamarádek má šátek a jsou s ním spokojené. Já jsem babyvak dostala, tak jsem se nikdy nesnažila o srovnání, neporadím.

kveluse
28. bře 2010

Ahoj,

tak vyloženě negativní ohlasy okolí nemám. Spíš to všichni obdivují, možná si někdo potom říká, že jsem blázen. Spíš se jedná o to, že kdo tomu nevěří, tak se diví, že to vůbec zkouším, když vidí, že se počůrá - čili tomu nevěří dál, ikdyž třeba hned následovně se vyčůrá do nočníku nebo na travičku. Ale já už si s tím hlavu nelámu. Mne to přesvědčilo a každý ať si to dělá tak, jak mu to vyhovuje. Já to sice všem doporučuju, ale nevnucuju.

antuanet, určitě začni hned po příchodu domů, klíďo už v porodnici - já jsem (aniž bych ještě byla pro BKM rozhodnutá) například zvukem pomáhala malé už v porodnici s kakáním a pak jsem ji hned samosebou přebalovala. Držím palce!

Na Květučce už vidím, jak kašle na nějaké říkání si, když má na sobě plínku. Takže už jsme s plínkama skončili. Jen opravdu na cesty, kdy se nedá reagovat hned.

nesetrilek
28. bře 2010

Ahojte, ja jsem tu zase po delsi dobe. Ja ven curat davam, hned jak se oteplilo, tak jsem zacala davat na ven rychloprdky, pod nima ma jeste navleky, takze odhalenou ma jen prdelku, je to jen chvilinka. Ted jsme teda nastydli, tak ven nechodime, ale curani venku to neprikladam, protoze jsem nejprve zacala byt nastydla ja (a to jsem venku necurala 😝 ) a malej to chytil az se zpozdenim ode me, bohuzel ☹
Jinak my uz curame uplne vsude, kde prijdem, vubec to netajime, curali jsme u 2 ruznych doktoru, v restauraci, na navstevach 😉. Obcas lidi koukaji divne, ale to neresim, raduji se z kazdeho uspechu 🙂
Minuly tyden jsme meli na navsteve nase dobre pratele a byla jsem mile prekvapena, jak byli z BKM nadseni 🙂

antuanet: ja jsem zacinala s babyvakem a az nasledne jsem poridila satek. Satek se lepe nosi, dite tam ma zajistenou stabilni polohu, Babyvak je dost velky, dite tam obcas vali sudy, kdyz se predklonim, ale zase je super na uspavani. Kdyz se nam nedari jinak, dam do babyvaku a kdyz usne, tak babyvak jen sundam, rozepnu sponu a polozim J. do postylky i snim. Nez bych vyndala ze satku, tak by se spis vzbudil. A babyvak mi prisel ted v zime vhod i na noseni venku pri presunech z autosedacky, kdy jsem do nej davala J. oblecenyho na ven a mela jsem ho pres bundu 🙂 Takze babyvak ma take svoje vyhody, ale na delsi noseni je lepsi urco satek 😉

nesetrilek
28. bře 2010

jo a uz jsem navnadila na bkm jednu kamosku, tak mam radost, sice uz maji 7 mes, ale zkouseji to 🙂 A taky jsem na cviceni, kam chodime narazila na jednu maminku, ktera bkm praktikuje (ale asi ne verejne jako ja, pac jsem u ni cinak nevidela 🙂 ), tak mi to prislo celkem fajn. Ostatni maminky totiz dost divne koukaji, kdyz tam malyho davam na nocnik, ale uz si zvykam 😎

kveluse
28. bře 2010

No, u nás už to pomalu přestává být divné. Už je Květuli 9 měsíců. Až jí bude rok, tak už se nikdo tomu, že ji dávám čůrat divit nebude. Spíš se budou pozastavovat nad tím, že se tak rychle naučila na nočník.... 😠

delfi
28. bře 2010

opica: to jsem ráda že už je g. v pořádku. až bude 100%ok tak se bkm vrátí do normálu.

johanka.
29. bře 2010

antuanet, ja som zacala az okolo 2 mesiacov. Mali sme na zaciatku tazkosti so spanim (a to mala dost silnu zltacku, takze mala byt akoze spava, hehehe), tak bola chronicky nevyspata, stale len plakala a vrestala jak o dusu, len som ju zacinala rozbalovat. Ja by som radila radsej satku, to je variabilnejsie, a tiez, pokial viem, v babyvaku je dieta v podstate v polohe "koliska", a niektore deti tu polohu nemaju radi - ako aj moja, dokonca ani pramo na ruke mi tak nechce lezat. Ked bola este uplne malicka a chcela som ju drzat len jednou rukou, tak jedine "na tigrika". Ale zas mozno tvoj bude kolisku znasat dobre - hm, keby to clovek vedel vopred, vsak.

Inak je fakt zaujimave, ze sme s bkm divne. Ako som uz pisala, nasi hovorili, ze nas zacali ucit na nocnik okolo 5 mesiacov, akonahle sme uz ako-tak sedeli. Mama mi rozpravala, ze ved vedela, kedy nam treba: po zobudeni a po kojeni (v bkm povieme ze casovanie) a potom ked sme sa pytali: doliezli sme k nocniku, alebo nejak inak dali najavo, ze nam treba, to sa postupne naucila (v bkm ze signaly). Stacila jedna generacia, a co bolo predtym normalne, je zrazu strestena alternativa.

kveluse
29. bře 2010

johanko, pravdu máš.

dnes se tomu říká předčasné učení na nočník - asi proto,ž e to někteří rodiče špatně pochopili a dítka nutili tresty....

Sousedka mi tu říkala, že její babička to také normálně používala - tady na vesnici prostě plínky neměli, tak "museli". Plíny jsou prostě obrovský obchod, takže je normální přesvědčovat, že děti nejsou zralé atd. ...

lmm
29. bře 2010

Na druhé straně vyhlášený dětský psycholog Matějček tvrdil, že dítě není zralé učit se na nočník dříve než v 15 měsících. Objevilo se to v pár knihách, takže se toho všichni chopili...i já jsem u prvního nezkoušela nočník před touto hranicí (ale je taky pravda, že mi syn do té doby ještě neseděl). Teď nad tím teprve přemýšlím, určitě tím myslel vědomé vylučování, při BKM jde nejdřív o podvědomé vydávání signálů, ale podle toho, co píšete, si to ty děti uvědomují rozhodně dřív (my tak daleko ještě nejsme, abych se o tom přesvědčila, malá má teprve 6 neděl). A pro výrobce papírových plen je to voda na mlejn.
Můj děda byl BKM nadšený, ptal se, jak to malou učím. Když jsem řekla, že ji to neučím, že se učím já, tak se zatvářil pobaveně - taky to chápal tak, že se trénuje dítě, kdy se má vyčůrat dle přání maminky. Tak to chápou lidi, co o tom nic neví.

kveluse
29. bře 2010

Imm, to je pravda, taky se mě lidi ptají, jak to učím a já také odpovídám, že se učím já. Jediné, co jí učím je to, jak si má o potřebu říct, až toho bude schopná. Jen nevím, jestli si nakonec nevybere svůj způsob, zvuk.....to se uvidí.

Moje dr. říkala, že na to nemají dost vyvinutý mozek. No, ale když mají dost vyvinutý mozek na to, aby si "řekli" o jídlo a pomazlení... Je to dáno od přírody. Jistě to nedělají vědomě, ale myslím, že tak od půl roku už mlhavě "chápou", co se od nich chce.

kveluse
29. bře 2010

Ještě jsem chtěla připsat, že v 15 měsících už jsou na druhou stranu tak "chytří", že můžou vědomě čůrání bojkotovat a chtít prostě pohodlnou plínku - mají jiné věci na zkoumání a práci.

opica
29. bře 2010

no, to je vsetko o biznise a lenovosti...urcite je jendoduchsie nechat dietatu plienku a clovek ma pokoj ..je vsak zaujimave,ze v nasej generacii nosilo malo deti starsich ako 1,5 roka plienky.

vidite, na mna tiez kukaju, ked v restike utekame na zachod a tak...ale proste, ked vidim, ze chce a mrnci, tak ho nenecham docikat sa do plienky...kakanie sa nam uz zas dostava do normalu a kakame do nocnika...ale moja mama kupila ten zmensovak na wc. tak vcera sme nebrali nocnik a dala som ho na to (uz je fakt tazky a vymysla v klbku) a bol nadseny, aj mne sa to velmi pozdava. je tam dost velky otvor, tazke neocikame celu zem, ked ho zle usadim (ako na nocniku).

ja zas nechapem ludi, ktori nechavaju svoje deti v plienkach do 3 rokov, nekomunikuju s nimi.

inak, este som chcela, nam uz asi pomaly odpadne baby satka. uz v nej normlane nechce velmi byt, v kuse vybera ruky, rozvazuje si ciapku, katastrofa. tak hodku vydrzi, viac nie. uz je velky, chce pozerat....keby uz sedel, tak zacnem pouzivat krosna...ach jo 😉 a to je satka moja laska 😲

a dnes sme boli prvy raz na tej rehabilitacii...zvladol to v pohode celkom, trochu sa postazoval,ale doma sa pri tych cvikoch rehotal. som rada,ze sme isli, len som zvedava, ci sa konecne posunie aj dopredu 😉

delfi
29. bře 2010

tak dneska se mě jedna kolegyně z práce stejně stará jako já ptala jestli ho už jako učím na nočník a že je šikovnej že do něj čůrá. já vždycky říkám že ho na nočník dávám od narození a pokaždý se všichni diví jakto? a dneska mi ta kolegyně řekla že je chudák! že ho takhle učím! to mě fakt naštvalo, když jsem jí vysvětlila, že mimča reflexně proste po narození do plínky čůrat nechtějí a naopak čůrají když jsou rozbalený tak na mě koukala jak na blba 🙄 asi to říkám blbě, že to ty lidi nepochopí a myslí si že malýho mučím 🤐 jak přesně to říkáte vy?
opica: a nepropadá tím zmenšovákem na wc? já chci koupit nočník, ale to změnšovátko je asi praktičtější. nevím zda by na něj nebylo moc velký. mates je totiž spíš drobnější - má 7.5 kg

opica
30. bře 2010

delfi cha mna je to ovela lepsie ako nocnik, lebo kupit dobry nocnik pre chlapca je asi umenie 😉

johanka.
30. bře 2010

no mna tiez svokra najprv vytocila, ked som drzala malu nad kyblikom, nech sa vycika, ze sa jej zacala prihovarat, ze ako ju jej mama trapi. Tak som sa na nu oborila, ci sa jej naozaj zda, ze je Miska tyrana tym, ako ju tam drzim, alebo co - mala sa tam chechtala a vyskierala sa na mna. Nie, nezda, tak nech nerozprava take kraviny. Tak zmenila retoriku. (No, ona ma vie vytocit hocicim, napriklad ked mi tusim uz den po porode volala do porodnice a strasne sa vyzvedala, ci mam dost mlieka.) A inak stale velmi ludom nerozpravam, ze ju davam na kyblik, lebo sa obavam tych reakcii. Ale asi to budem komentovat tym, ze ved nas nasi tiez skoro ucili a zvladli sme to aj bez psychickej ujmy. Je na kazdom, ci si dieta zacne ucit, alebo radsej vrazi tazke prachy do pampersiek, ved je to take pohodlne. Mne pripada zas divne, ked vidim deti, ktore same behaju, kopu do lopty, rozpravaju sa so mnou, a kadia do plienok.

johanka.
30. bře 2010

ocividne maju ludia problemy s tym, ze sa im zda ze deti trapime. Tak treba povedat, ze ved ked vidim, ze tam byt nechce, nasilu ju nedrzim (aj ked tusim, ze sa coskoro docika). Spomenut aj klady aj zapory, nech neposobim ako fanatik, ale ze som zvazovala aj pre aj proti a takto mi to vyslo. Proti: je to urcite pracnejsie nez jednorazovku vymenit raz za x hodin. Pre: je to urcite hygienickejsie. Ked si spomeniem, ako som umyvala niekolkokrat denne dokadeny zadok a vsetko naokolo, a spomeniem si, ako nas instruovali to u dievcatiek utierat spredu dozadu, aby sa nezaniesla infekcia do pohlavnych organov, no pritom to tak ci tak bolo cele zakadene az hroza, a porovnam to s tym, ako teraz vyzera cistenie po vykakani sa do kyblika... nebe a dudy. A tak dalej. No, skusim sa niekde pochvalit a uvidim 😀

mamusia
30. bře 2010

Caute baby.

Mala bude mat za 2 dni 3 mesiace a chcela by som to skusit...no ako zacat? Pravidelne mi kaka rano, ako sa zobudi pred 6:00 pri papani......takze asi by som mala zacat tam pozorovat naznak? A je lepsie ju normalne posadit na zachod, alebo drzat taku ucupenu,ci ako? A v com je rozdiel od normalneho a cinskeho nocnika?Vsak kakat a cikat sa dava s tym istym sposobom, nie?

Dakujem za rady 😉

sonice
30. bře 2010

Ahojte dievčatá!
sa ospravedlňujem, že mám Áčka, ale....
Máme za sebou nespacie obdobie. V noci bezpienkovanie vôbec nehrozilo, vždy ke´d som ho rozbalila, nastal strašný rev, pokiaľ to bolo od 3. hod. vyššie ,tak mi už vôbec nezaspal. Takže som bohužel musela pri prebaľovaní o 1. dať jednoázovku, aby mi vydržal spať ďalších 5 hodín. A svete čuduj sa! spávame! Najnovšie sa dá prehovoriť aj cez deň bez cicuši v kočíku alebo na fitlopte. to sa darí najmä svokre - út. pia. chodím tu v dedine do súboru, takže ho stráži aj 3 hodiny a ona ho dokaže uhojdať. Takže sa to vlastne podarilo jej! 🙂 Pre mňa to je akátaká nádej, že sa naučí spávať.
Inakšie cez deň stále rovnako, kakanie 100%, cikanie ciká zakaždým, ale už má aj mokrú plienku. V podstate hlási, až keď je mokrý, vztekása. Ale zaplať Bože aj za to, snáď keď bude starší, tak pochopí, že sa môže aj sám pýtať a bude viac suchý.
Odkedy ste dávali dedičky na naozajstný nočník, až keď vedeli sami sedieť, však?
Lebo to kakanie musíme držať aj 10 min. v kuse a je mi strašne ťažký, má už 8 kg! 🙄 😵

Inakšie sa mi tento týždeň 3x zapchalo prso! No proste radosť.
Ani neviem, čo riešite. Idem kusok pokukať.
Malý začal vnímať znaky. kuká na mňa, takže sme začali so signálmi.

Mamusia, no začni tak, že ho prosto podržíš nad nejakou nádobou, to bude Tvoj prvý krok a keď budeš úspešná, tak sa Ti to zapáči tak veľmi, že už neprestaneš 🙂. My bezplienkujeme necelé 3 mesiace. Odvtedy máme len 2 zakakané plienky. Cikanie sa nám nedarí, Jurko signály nevysiela 🙂 Alebo som slepá. Takže časujeme. Vždy po zobudení, najedení a hraní.

sonice
30. bře 2010

Delfi, Johanka, ja o tom tiež nikde nezozprávam. Moja svokra mala tiež presne takéto reči, že Jurko je etš len miminko a chce kakať do plienky. Tak som jej povedala, aby sa vykadila do gatí, že či to tak bude pre ňu lepšie, či to tak chce! ....
Ale na margo toho, dávajú ho cikať všetci 🙂!
Nikde nerozprávam, ale vždy keď sa mi pritrafí niekto - tak vysvetlím. Napríklad teraz kolegyňa! Malú vnučku dali prvý raz na nočník cca v 2 rokoch. Chytila taký hysák, že ju museli okamžite dať dolu. Neviem, ako ju to chcú teraz učiť, keď ju doteraz učili, že správne je vštko robiť do gatí. Takže mi povedala: "tak sa teš!" No a na to som ja povedala: "ale my cikáme a kakáme do nočníka od 3. mesiacov." No a vtedy len ľudia pochopia, že robili zle. Tak som jej to vysvetlovala!
ALE AJ NAPRIEK TOMU, že majú teraz také problémy, tak na mňa hľadela, že niesom normálna ja, ale naopak, že sú normálni oni,...
A svet sa v prdel obracia 😀

mamusia
30. bře 2010

Uz som aj volala mm cela nadsena,ze co som nasla...aj jemu sa to paci,tak zaciname na vikend asi...aby sme ju mohli obaja dobre pozorovat 😉

Skusime asi najprv s tym rannym kakanim a aj to casovanie a uvidim, ze ako sa nam bude darit.. 😎

A co je napr ten signal?Ze co mam cakat,ze sa stane, zacne sa inak tvarit, alebo niecco urobi rucickami...ci ako?Neviem,co mam brat za signal..... 😨

Mala ma este k tomu silne koliky, tak cez den skorovobec nespi,ale celu noc prespi od pol7 do pol 6 rana...tak som zvedava,cez noc to cikanie oducat bude dooost tazke.....bo kvoli tomu ju budit asi nebudem........ 😖

mamusia
30. bře 2010

A este by som sa chcela spytat,ze ake signaly davat Vy babatku,ked uz ide robit potrebu? Pri cikani asi ssssssssssssss,ale ked ide kakat,tak co mu hovorite, ci stale iba sssssssssss,co je znak pre vseobecne vyprazdnenie?

sonice
30. bře 2010

mamusia, moj Jurko napriklad, ked ide kakat, zacne strasne tlacit - je to neprehliadnutelne. Ine signaly nevydava.Ale obecne baby vravia, alebo sa pise, ze sa moze: vrtiet, alebo stichne, zacne plakat,... vlastne cokolvek! najlepsie, ked si das malu na podlozku navolno a budekukat, co spravi tesne pred tym, ako sa pocika.
Inaksie ja som bola odst sprostna, moj maly mal tiez koliky, keby som ho davala ovela skor, ako od 3 mesiacov, mozno by ich ani nemal, alebo len minimalne. Ono sa im totizto v tom klabku ovela lepsie kaka aj prdi! Takze ked bude mat koliky, sku su dat ako na kakanie a mozno sa vyprdi lepsie sama. Treba ale vydrzat, lebo sa bue istotne vztekat, aj 5 munut skus. Samozrejme nie nasilu. 😉
info: www.mokosha.info
jediny web o bezplienkovani v cestine.
Inaksie miminko sa v noci nebudi nasilu kvoli cikaniu, ale naopak, ked sa zobudi samo, das vycikat! 🙂

sonice
30. bře 2010

no ja dava uplne netypicky signal 😀, totiz pouzivam signal, na ktory som naucila svoje psy cikat na povel 😀 takze som to automaticky prebrala: čuri, čuri 😀 znie t ohrozne, ale ono ani tie ostnatne ssssssss alebo ššššššššš nieje o nič chytrejšie 😀
inakšie ja osobne radím, veľmi nevychvaľovať dieťa, keď sa vyciká - skôr len vyjadriť spokojenosť úsmevom, alebo len povedať šikovný - á! to zasa preberam od psov! šteňa sa nemá takisto prechvaľovať za niečo, čo je naprosto prirodzené, môže sa tým veľmi zneistieť, niektoré až o takej miery, že sa chodia schovávať, aby mali u potreby kľud - za gauč a pod. Ja to vždy vysvetlujem, že ani me by sa nepáčilo, keby ma niekto našiel v kriakoch a po dokončení práce na mňa zakričal: to je šikovná soniceeeeeeeee 😀

sonice
30. bře 2010

kruci ja pisem ako madar s chybami, ale snazim sa velmi rychlo, pac v jednej ruke mam Jurka a druhou datlujem, tak pardon,...

sonice
30. bře 2010

kokso, teraz som si vsimla, ze mi zrusili fotku! 😖 😠

lmm
30. bře 2010

U nás BKM koliky úplně vyřešila. Ale díky za ně, bez nich by mě asi nenapadlo to zkusit 🙂. Zlepšení bylo okamžité. Vždycky se směju, že bychom těmi prdy mohli foukat pouťové balónky, kolik toho je. Fakt to mimču uleví.
Já jsem zatím vypozorovala dva signály - první je vysoký pláč a vzpouzení, ten má ale už dost výjimečně, druhý je, když se směje a povídá, a najednou přestane a zahledí se jakoby do sebe, tak se chystá čůrat. Teď ještě rozeznat signály v další stovce situací a máme to 🙂.
V noci se biju do hlavy, že jsem s BKM začala. U syna jsem spala, dokud nezačal plakat, teď už podvědomě zachytím každé zavrtění a vstávám, abych dala malou vyčůrat, přitom by třeba ještě pospala. Ovšem v počůraném 🙂.