Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ludmilabb
2. dub 2010

myslim ze miska z Kauflandu a europsky cinak je identicka

delfi
2. dub 2010

lmm: jojo my jsem mnohdy nedomířili a paradoxně čím byl menší tím víc jsem čůrali vedle 😀
ludmila: jojo je to totožný, ale oboje je to na nic, protože to má malinký okraje a nemůžeš si o to ani zapřít ruce a mimi na to už vůbec nemůžeš posadit. v tom je klas. číňák lepší, ale zase má malej otvor

lmm
3. dub 2010

To existují dvě verze číňáku? A jaké používáte ty návleky? Musím malé urychleně něco koupit, snažím se ji nechávat co nejvíc bez plíny, ale ponožky i deku za pár sekund skope.

kofinek
3. dub 2010

lmm: teraz to samozrejme nenajdem, ale daju sa aj usit tie navleky z velkych podkolienok, odstrihnes vlastne paty a zasijes, a zasijes okraje, aby sa neparali. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=80 ak ches kupit, tieto urcite stacia za 69kc, ja blba som kupovala design socjks za 299kc 😀

kofinek
3. dub 2010

hzocka: tak davaj na noc papierovu plienku, ked tak blbo spi, to by sa prebral uplne a cez den by si nebola shopna praktikovat bkm, pozanm podla vlastnej skusenosti. Teraz sa mi to hovori, ale dobre pamatam na cay, ked som bola uplne znicena z kojenia kazde 2 hodiny, ono sa teraz maly nejako umudril, konecne.

kofinek
3. dub 2010

lmm: neviem citat¨65 kc 😀

mamusia
4. dub 2010

Caute baby.

Tak mi ododnes latkujeme 😉 Vcera som kupila take nohavicky nepremokave, tie maju byt hlavne neskor na noc a chcem jej ustrikovat rychloprdky aj s navlekmi....Uz mame 3 plienky mokre 🙂 inak celkom pekne zachytavame do nocnika..vcera som kupila hraci nocnik,tak aj pekne viem,kedy sa vycika,bo zacne hrat. 😀

Kolko miniete asi latkoviek denne? Bo ja mam zatial kupenych asi 20 a to je urcite malo,nechcem prat kazdy den 😒
Inak signaly nic moc (trochu bola prekvapena,ked sa pocikala a zrazu sa v latkovke citila taka mokra..), skor casujeme a pravidelne papame na nocniku...najma ku koncu flasky 😀

lmm
4. dub 2010

Kofinek, já jsem našla odkaz na levné design sock, ale když se tak poptávám kolem, prý jsou jen na hubené nožičky. Bohužel nejsem kamarád s pletacíma jehlicema (abych si upletla) ani jehlou a nití ☹. Ale z těch podkolenek bych to zkusit mohla. To prostě koupím o pár čísel větší velikost? A když je to pletené, nerozpáře se to, když to ustřihnu? Musela bych zapošít každé očko, ne? Jestli se blbě ptám, promiň, já jsem viděla jehlice jen u babičky 🙂.
Taky bych nově potřebovala kojit přímo nad miskou, ale nedovedu si to představit, kojím na fotbalistu. Snad až bude větší a půjde to i jinak.

ludmilabb
4. dub 2010

lmm ja mam doma Design socks a su ozaj dost uzke mala to ma okolo noziciek obtiahnute, hadam sa nosenim torsku rozgajdaju 😝

mamusia ake latkovky pouzivas?

kofinek
4. dub 2010

lmm: tie podkolienky by mali byt dospela velkost, ako tvoje cislo, ak chces kupit nove, tak by som sa pozerala na ten horny okraj, aby boli poddajne. nemyslim si, ze by mali byt pletene, ale mozu byt, podla mna stacia z klasickej ponozkoviny 🙂 ako som pisala, nikdy som to nerobila, ale len som to videla a uz ani za svet to nemozem najst kde. Viem, ze to bolo pri tom, ako usit tu zateplovaciu kapsu na mimi, ale uz to tam neni, tak neviem, ci to stiahli alebo co. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=80 A to by sa malo dat zasit normalne, ze nemusis starzit kazde ocko. Ale ked si s tym zacala, ono by mozno bolo fajn mat ako hrube tie navleky. No, vyskusaj a daj vediet 😀 ja mam z mokoshopu mokobi uni a su dost siroke, ale moj amly neni prislis pri tele a pri stehienkach, atk neviem, pisu, ze do obvodu nozky 35cm. je iste, ze jeho netlacia, ale nechcem vnucovat. Este k obleceniu, ked som bola na forkids, tak som dala rec s pani, co robi farmers.cz, velmi ochotna pani, sije aj spiltpants, ze ju mozem kontaktovat a vybrat si latku(hrubu teplakovinu alebo trickovinu na leto¨), strih (s gumickou, bez) a velkost, neni problem, ze to vsetko usije. Len ja rozmyslam, ci to nam este treba, amly je uz dost velky a myslim, zxe uz by si mohol sam stahovat gate. 😝

lmm
5. dub 2010

Kofinek, díky. Když si představím, že jsem před měsícem vyhodila dvoje super teplé podkolenky, protože měly díry na patě...Murphyho zákony fungují. Kdo by schovával děravé fusakle, že 🙂. Zlákal mě i ten návod na kapsu, ale neumím šít na stroji ☹. Já se to snad ještě naučím!
Včera jsme byli na procházce na pivo, během těch pár hodin se nám BKM tak rozhodila, že jsme se znovu chytli až v noci. Vůbec se mi nedaří číst signály, když nejsme doma. Ale v noci máme až na výjimky pokaždé suchou plínu, tak jsem ráda.

mamusia
5. dub 2010

Ahojte.
ludmilabb mame tieto plienkove nohavice http://www.predeti.sk/?idmenu=617 (tie gulickove 😉 ) a davam jej tam normalnu stvorcovku.
Dnes od rana az do 11 bola sucha plienka,som sa tak tesila a teraz uz to zacina.......cikanie a cikanie 🙂
Inak kaku vychytavame na 100% zatial, tak preto som sa rozhodla,ze uz zacneme s latkovkami,aj ked stale mame 2 baliky papieroviek, no tie nechavam na noc, popripade na vychadzku, bo este sme vpodstate len zacali a este som si neni vsetkeho taka ista,ze by sme mohli ist von iba tak... 🙂

A ako sa Vam inak vsetkym dari?

withep
5. dub 2010

Ahoj,

hlásím se do klubu 🙂. Jen moc nevím, co psát, všechno už tu asi někdo napsal 😀. Máme dvě děti dva roky po sobě, starší kluk byl donedávna ignorant, ale nechal se inspirovat sestřičkou a vcelku spolehlivě chodí na nočník. Lítá celé dny doma s holým zadkem, neumí si říct ani se svléknout, ale stejně je to ohromný pokrok. Vyrostl na látkovkách, no nevíte, kdo vymyslel tu hloupost, že prý se látkované děti naučí na nočník snáz? Mně se zdá, že si spíš na to mokro v gatích zvyknou a o to hůř se učí zůstávat v suchu. Samozřejmě když byl maličký, dělal po rozbalení vodotrysky a gejzíry, ale tehdy mě nějak nenapadlo na to reagovat.

U dcerky už jsem byla vnímavější a hned jsem si všimla, že se vždy po rozbalení vyčurá. A tak jsme jí začali nabízet klubíčko nad nočníkem. Ze začátku jsme nebyli moc důslední, jen jsme ji dali vyčurat vždy, když už jsme ji přebalovali. Ale byli jsme tak fascinovaní tím, jak si umí počkat, aby neměla mokro v kaťatech, nebo že se vyčurá, i když ještě uplně nemusí, že jsou z nás už docela zapálení praktikanti PHN 🙂. Po pár týdnech jsem se přemohla a dávám jí čurat i v noci, někdy je úspěch 100%, jindy nulový, nevadí, je ještě maličká a já se taky teprve ještě učím. Nějaký ten signál asi sem tam zachytím, i když nejsem schopná přesně říct jaký, takže v tom asi bude i nějaká ta intuice, ale nejvíc asi alespoň zatím spoléhám na časování.

Už se těším, že bude teplo a budou oba čurat i venku 🙂. Justýnce už se to předevčírem poprvé povedlo, machrovala u dětského hřiště na návštěvě u prarodičů 😀. No přijeli jsme k nim, vzorově se vykakala a celý zbytek dne vydržela o jedné, tj. suché plence, někdy mám pocit, že nám to jde mnohem líp, když jsme někde pryč.

dahlia23
6. dub 2010

ahojte,

určite to tu niekde bolo,ale ako sa dá dať vykakať 5 týždňové dieťa? lebo malý sa dosť hlučne ku kakaniu hlási, len ja to technicky nezvládam. ☹

s dcérkou sme BKM robili, neviem, či v pravom slova zmysle, ale hybrid určite. 😀 ale to už vedela sedieť.

opica
6. dub 2010

dnada...normalne ho daj do klbka, opri si hlavicku o hrudnik a nozicky chyt rukami a opri si ho o brucho. a daj nad nejaku nadobu alebo zachod a skus robit nejaky zvuk, ktorym ho budes vzdy startovat 😉

opica
6. dub 2010

preco som si ja precila tvoj nick ako dnada..prepac dahlia 😉

luvie
6. dub 2010

Kofinek: s tím "bičem" máš pravdu, taky si někdy říkám, jestli má cenu pořád ji přebalovat, ale má 🙂

Mamusia: 20 plenek by ti mohlo jednou vyjít i na 4 dny, jindy s tím nevystačíš ani na den 🙂 Já mám celkem asi 40 plenek, peru zhruba jednou za 4 dny kol. 30 plenke se mi vleze do pračky, často přihodím ty málo počurané i k oblečení na 40 stupňů. Ale mezi plenky počítám i vložky, které používám teď už místo plenky hlavně dopolende, kdy si Kačka co chvilku ucvrkne, tak abych nemusela prát celou plenku. Těch vložek mám asi 10. Mám v zásobě ještě hromadu klasických bílých čtvercovek od sestry, ale ty skoro nepoužívám.

Imm: ke kojení a vyměšování zároveň - ze začátku jsem taky stála nad vanou s malou u prsa, ale to nejde pořád 🙂 Teď už to máme vychytané tak, že když se jí chce, jdeme, pak se zase k prsíku vrátíme

Imm Kofinek: ty podkolenky tady někde byly - prohledejte holky diskuzi o pár stránek zpět 🙂

mamusia
6. dub 2010

Baby, ja davam od malicka malej ponozky z H&M a oni su take poskladane na 2x, ale ked sa rozlozia,tak su ako nadkolienky a to je mozno aj lepsie nez davat navleky a este ponozky k tomu.....

luvie, takze za posledne dni som zistila,ze mala mi minula 3-4 plienky za den (zatial sa nam celkom dari, uvidime na ako dlho... 🙂 ) mam 27 plienok a kupim este tak 10 a si myslim,ze to bude stacit.....

kacenicka
7. dub 2010

Ahoj, zazili jste nekdo bojkot kolem devateho mesice? Jak dlouho vam trval? Chytame jenom hovnouse, to curani ne a ne vychytat..☹

lmm
7. dub 2010

Tak my jsme od rána úplně mimo, malá jen ječí, ječí a ječí, spí pár minut a zase ječí, takže časování ani signály nemají šanci. Naplnila jsem plínama kýbl, který jinak vystačí na tři dny. Na každé plíně mini skvrna od kakance, ale ne a ne se vykadit ☹. A mezi půlkama, kde jí vždycky ta kapka kakance zůstane, než ji odhalím, má úplně rudý zadeček, tak mi došlo, jak by asi vypadala, kdybychom si nehráli s BKM a kadila do plíny. Uf.
Mamusio, ty ponožky z HM jsou ty, co mají nahoře tu tenkou gumičku? Ty mám někde zahrabané po synovi, teoreticky by se ta gumka dala odstranit a šlo by to. Moje podkolenky má strašně velké, však je mě taky kus.
Luvie, nevíš, jestli to byl modrý odkaz nebo jestli to bylo normálně v textu? Protože to budu hledat sto let, než jsem prolítla deset stránek nazad, trvalo mi to pěkně dlouho a nic.

opica
7. dub 2010

kacenicka, my zazivame, teda uz asi mame po ;)
nezacina lozit? chodit? to moze byt preto, mne g, ked sa velmi sustreduje, vobec nesignalizuje cikanie, len kakanie signalizuje. po uprave GIT po tych ATB uz chytame vsetko, aspon z toho sa tesim. cikanie ako kedy, ale zlepsuje sa to zas.
ale vcera sa mi vycikal do radiatora pod oknom (take co je proti zaroseniu velkych okien), klasika som ho dala na nocnik a nist, o dve minuty na to sa dopravil na radiator, ja som volala s mamou a uz len vidim ten pohlad v ociach...a bolo..tak sme zas prezliekali a utierali ;)

kacenicka
8. dub 2010

🙂 Jojo, lezeme uz pres mesic, ale zaciname si pomalu stoupat - co je to GIT a ATB?

dahlia23
8. dub 2010

opica, vďaka 🙂
inak, som dada, tak možno nejaká intuícia s preklepom 😀

delfi
8. dub 2010

kacenica: to je nějakej bojkot kolem 9. měsíce??? to snad neeeeeee 😝 já se těšila, že jsme bojkot z lezení už překonali a ono pak ještě tohle jo? chjooo děs.
holky musím se pochlubit včera byl manžel s malým úplně sám od 11 do 19 hodin a chytli všechno kakání a jinak počůral jen 2 plíny protože byli na procházce a manža ho nechtěl dát venku čůrat. mě to faaaakt udivilo. a hlavně se po mně prej vůbec nestýskal, ani si prej nevzpomněl 😠 to je ale nevděk a když jsem přijela domů tak chvíli radost a pak se zase tulil jen k tátovi! no aspoň vím že je můžu nechávat samotný častějš, ale trochu to zamrzí 😅
super holky že nás tak přibývá.
holky kdo tady psal že má kontakt na paní co ušije slipants (nebo jak se to píše)? já jsem zrovna jedny maskáčový koupila na bráně a jsou na léto super, tak bych chtěla ještě další, ale stojí tam kol. 300,- 😒 jo a holky kdo máte ty mokomidi (ten vlněnej obdélník přišitej na gumičku kolem pasu) jak vám sedí? já je malýmu koupila k těm slipants a jsou mu šíleně velký kolem pasu, takže nedržej.... ☹

ludmilabb
8. dub 2010

ahojte takze bojkot okolo deviateho mesiaca sme zaznamenali aj u nas, vsak som aj onoho casu pisala ako sa spuca a presne ako pisala kacenicka chytala som len kakanie, cikanie vobec nie, skor bojujeme so zalozenim plienky, to je horor jaci, mostiky chce robit a to jej davam plienku posediacky lebo lezmo to nehrozi, vam deticky nejacia pri prebalovani?

opica
8. dub 2010

git-gastrointestinaly trakt
atb-antibiotika

joj, ja prebalujem a g sa zacne permanentne otacat, tazke zvacsa konci na bruchu a ja ho bud tak doobliekam alebo si ho v kuse musim otacat 😀

kofinek
8. dub 2010

delfi: farmers.cz, maju tam normalne sekciu pre bkm, ale mozes asi aj sama napisat, vybrat farbu, velkost, material, ci s gumickou dolu, alebo volne a oni to usiju na mieru 🙂 fakt som z nej bola prekvapena.

mamusia
8. dub 2010

Ahojte.

No my dnes tiez tak horsie, od rana 4 mokre plienky, ale to aj preto,ze mala taky den... 😒 sme behali po lekaroch a mozno mala z toho stres.......Ale vpodstate od obeda ma stale tu istu suchu,tak to nejak ide...
Od vcera machrujeme s nauskami, cize to bol dalsi sok,ked jej ich nastrelili,ale teraz uz vpohode....
Kaku zachytaveme zatial na 100%, dufam,ze aj tak ostane,bo sa mi moc nechce prat kaky 😅

Imm, hej tie myslim, no malej su dobre aj s tou gumickou,bez nej by jej padali.....

delfi
8. dub 2010

ludmila + opica: mě se taky pořád v leže při přebalování otáčí, takže pokud to jde tak přebaluju v sedě, ale stejně ječí a mrská se. ještě horší je to ale s oblíkáníkj trička - manipulaci s rukama úplně nesnáší to má vždy hysterák 😠
mamusia:to je úspěch ne? jen 4 plíny.
my jsme dneska machrovali na vycházce. jsem potkala 2 maminky se stejně starými mimči a mates vydržel v manduce krásně suchej a 2x čůral na travičku 😎

mamusia
8. dub 2010

Bomba delfi 😉
Co sa tyka vonku,tak ja sa este moc neodvazujem davat cikat tam...uvidime cez leto,to bude aj vacsia......
No normalne mame 3-4 za cely den......a teraz 4 len rano...nakoniec este jedna poobede,ale to mojou vinou,lebo som nemala cas vyliat nocnik(ked sa vycika,tak hra melodiu)a davala som ju znova cikat a zacal hrat,tak som si myslela,ze uz sa vycikala,ale nie,to len tie stare ciky sa posunuli k tomu,kde to zacne hrat a mala sa hned ako som ju zabalila pocikala... 😒

Ale uz pekne spinka v papierovke ( na noc pouzivame este tie.......sa mi nechce vstavat,bo to je jedine,ked spi......cez den,tak maximum 2x po polhodky,tak som fest unavena) - to sa chystam zacat okolo pol roka na noc s latkovkami..... 😝