Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
6. kvě 2010

Kveluse, to ovšem konkrétně u nás znamená prát skoro denně 🙂. Mám 70 čč, dávám jen jednu, protože do deseti minut přebaluju (dřív tak často čůrala jen dopoledne, ale při bojkotu to rozšířila i na odpoledne, aby se maminka zabavila), v tomhle počasí mám co dělat, aby mi to uschlo. Kdyby mě viděla odpůrkyně BKM, měla by pravdu, nic jiného nedělám, než že sundávám z dítěte peřinku a zase ji natahuju 🙂.

ludmilabb
6. kvě 2010

jaaj co dnes Sofia spravila, dala som ju na nocnik a hned sa skrutila ze nic nebude tak som ju zlozila a kym som jej skladala plienku tak hviezda sa vycikala na parkety a ocikala si rozopnute body medzi nozkami a pekne sa vybrala na spacir cez cely byt tak krasnu mokru lajnu za sebou nechala ako slimak, som skoro odpadla 😅

delfi
6. kvě 2010

jeeeej holky koukám že ty naše děti se v těch bojkotech nějak zdokonalují 😅 .
lmm: tohle přesně znám když byl menší tak si naschvál (a věřím tomu že naschvál) ucvrnkl do plíny třeba co 20 i 10 minut - no přebalovala jsem jako divá. ty menší děti bojokotují tak cca týden, co jsem od malýho i od ostatních vypozorovala, takže vydrž za chvíly to skončí. aq opravdu to souvisí s tím 3měs. sprutem. uvidíš se ti za chvilku začne sama přetáčet jako divá.
ludmila: tak to je fakt hvězda, se směju jen na to pomyslím (já vím není to k smíchu) 🙂
kveluse: já teda malýho taky nenechávám v počůraný plíně, jen jsem prostě chtěla vyzkoušet jak dlouho mu bude trvat než to ohlásí.
jinak holky snad doufám že bojkot ustává (po 3 týdnech), dneska poctivě hlásil jak čůrání tak kakání a pokaždé když ho dám nad wc (nočník u nás už moc nejede 😒 ) tak se se zaujetím koukne dolu mezi nohy a sleduje proud.

katkapr
7. kvě 2010

Ahoj, jsem tu dnes poprvé, hledám někoho kdo taky celodenně šátkuje 🙂 a ráda bych se Vás zeptala jak praktikovat bpm a zároveň mít dítě celý den v šátku, připadá mi to nemožné, tedy pokud nebude šátek s dírkou 😀 . Jsem z Prahy a pohybuji se v Hostivaři a centru. Mám 6 měs. Karolínku.

katkapr
7. kvě 2010

Víte,pokud je to v našich podmínkách možné, celkem ráda bych to zvládla oboje 😉 ,i když nošení dávám jednoznačně přednost.
A pokud se někde aktivně setkávají příznivci Konceptu kontinua tak bych se moc ráda přidala. Díky moc za info 🙂 🙂 🙂

shaula
7. kvě 2010

Katkapr - nezlob se, ale to dítě nemíníš ze šátku vůbec vytáhnout? Osobně v tom skloubení nevidím moc velký problém (i když odzkoušeno to nemám, to je fakt 😅 ). Nicméně asi by neměl být velký problém ho ze šátku vytáhnout, nechat vyčůrat a pak zase do šátku uvázat... (i když je to celkem otrava furt vázat znovu - co takhle nějaký úvaz, který nemusíš rozvazovat?).
Jsem sice velký příznivec šátkování, ale jsem přesvědčená, že dítě potřebuje i přiměřený prostor pro samostatný rozvoj na bříšku a v podobných polohách, rozhodně celodenní šátkování mu podle mého názoru neprospívá.

A co se týká srazů - mrkni na www.nosenideti.cz, tam v diskuzi se hodně holky setkávají (i když nevím, jak zrovna pražské, ty mě nezajímaly 🙂 ).

katkapr
7. kvě 2010

Shaulo dík za kontakt na nošení dětí.
JInak s tím celodenně to už bychom slovíčkařily.
Celodenně to je jen v prvních měsících, všechno se to samozřejmě řídí tím jak se dítě projevuje při koupání a když si s ním hraješ - tam je dost prostoru pro ostatní rozvoj a pochopení co drobek právě potřebuje. Karolínka dokočila 6. měs. a už leze, ale po půl až třičtvrtě hodince si zase ráda vleze ke mě do šátku. 🙂
Myslela jsem samozřejmě jestli neznáte nějaké special. úvazy, které by byly pohotové a snadné, zvlášť ty na záda. 😉 Abychom to stíhly ven a nebyl právě moc velký problém pokaždé nazpět.

luvie
7. kvě 2010

katkapr, já taky šátkuju, ráno ji mám v koníkovi, takže vidí, jak si chystám snídani, předtím i potom je chvilku na zemi nebo v ohrádce, protože už mi taky leze. Pak jdeme ven v šátku, to ji mám v kříži s vnější kapsou (tu už teď jak je tepleji nepoužíváme) a odpoledne dle potřeby, buď spíme obě v posteli, nebo jdeme ven, zase v šátku, nebo jsme doma, někdy v šátku, jindy na zemi. Dávám ji i do úvazu budha, když není moc unavená. Všechno jsou to úvazy dopředu, u půlročního mimča se myslím moc úvazy na záda nedoporučují... A stíhám ji v pohodě vytáhnout, v šátku se mi daří lépe poznat, když se jí chce, když je na zemi, časuju. Dovnitř to jde taky snadno, úvazy nerozvajuju. Ale tak jako Shaula, i když ji mám ráda u sebe, myslím, že dítě potřebuje i prostor pro sebe 🙂 No a jinak, jestli je šátkování přednější, bezplenkujte v období, kdy není v šátku 🙂

Imm, vydrž, ono je to někdy hrozně namáhavé, taky to znám (asi před 2 týdny jsem prala snad 30 plenek denně...) ale ono to fakt přejde. Vzpomínej na ty hezké dny a říkej si, že mimi ti to nedělá naschvál, že je ještě moc malé na takovou ignoraci... Držím pěsti

luvie
7. kvě 2010

Delfi, díky za reakci na příkrmy - to se mám na co těšit zase, že 🙂

luvie
7. kvě 2010

Jo a ohledně toaleťáku... Já používám na Kaččinu dupku stejný jako my. Je neparfémovaný, nevlhčený, prostě normální. Už nosím i malou ruličku v batohu, takže když čůrá venku, sjme připraveny 🙂 (mám v záloze i vlhčené ubrousky, ale ty už jsme nepoužily ani nepamatuju 😀

delfi
7. kvě 2010

katkapr: já teda nešátkuju celodenně, resp. nosím jen ven, ale co vím já a i ostatní holky tak právě v tom šátku je mnohem snazší poznat kdy se jí chce a děti bkm většinou v šátku nečůrají, počkají až je vyndáš ven. resp. začnou se tak vzpínat v tom šátku že je jasné že se jim chce a počkají. ale pokud chceš začít až teď tak to je dost pozdě, aby ti takhle dobře signalizovala prvních pár týdnů/měsíců. koncept kontinua mám doma a před porodem jsem ho do půlky četla, ale vůůůbec mě nebavil tak jsem ho nedočetla 😒 nicméně i z té půlky část věcí praktikuju, ale spíš je to instinktivní než abych jela "podle příruček". nenosím celodenně (teď toho lituju, alespoň prvních pár týdnů jsem měla), ale jinak bkmkuju 🙂 a tak nějak celkově nevychovávám, ale spíš dávám prostor pro seberealizaci, spí s náma v posteli apod. jo a jsem z prahy (resp. kousek od prahy)
luvie: no jo no člověk si musí říkat, že jednou to přece musí přestat 😀 (ale jak vidím starší děti tak to nepřestane asi nikdy, jen se ty problémy transformují do jiných dimenzí 😅 ) ad vlhčený ubrousky - já je až do začátků příkrmů nepoužívala, ale pak už ta moč i kaku dost smrdí a jen voda nebo ten mycí olejíček nestačí, tak jsem najela na vlhčený ubrousky z dmka (ty a ještě od biodermy jsou skutečně neparfémovaný a jemný, ne jako ten hnus pampers apod 😝 ) a toaleťák taky občas použiju na utření poslední kapky z pindíka 😀

lmm
8. kvě 2010

Holky, když už jsme u toho nošení, já jsem asi natrefila zrovna na nenošence. Mám manducu a snažím se dceru co nejvíc nosit kvůli kyčlím, jinak bych to dávno vzdala. Řve v ní, kdykoliv se intenzivně nepohybuju, řve už při nandávání, zklidní se na chvíli před zrcadlem nebo když na ni někdo dělá ksichtíky, ale jinak pořád bojuje a chce ven. Takže já u nošení nepoznám, kdy se jí chce, vyskakuje a je nespokojená furt.
luvie: děkuju za podporu, stále bojkotuje, ale jednou se včera vyčůrala v parku, tak jsem měla radost.
delfi: o konceptu kontinua jsem četla až teď, když to tu někdo zmínil, ještě bych do toho přidala neparfémované miminko 🙂 . Některé moje kamarádky koupou a perou v běžných přípravcích, namažou běžným olejíčkem, zadek utřou běžným vlhčeným ubtouskem, všechno plné parfémů, takže ve výsledku vůbec necítí přirozenou vůni miminka. To by mi chybělo, já k dceři čuchám furt 😀 .

kveluse
8. kvě 2010

Ahojky,

delfi, já to nemyslela, jakože nepřebalujete a necháváte je schválně v tom 😉 . Jen vím z vlastní zkušenosti, že se to nevyplácí, tak jsem chtěla poradit - moje starší už ani necítí, že má mokré kalhoty a musím ji na to upozornit.

Jinak my tedy pereme každý den, a někdy i víc praček.... Je to sice hrůza, pořád nějaké prádlo, ale už to pomalu ustává. Květuška už se počůrá max 1-2 za den, Bělinka taky přidá tak dvoje kalholty - ovšem, když se ta starší vyčůrá do postýlky, je toho hned plná pračka. Ale zase tak moc mi to nevadí, ono to počůrané prádlo hrozně smrdí, když tu leží.... Akorát jsme dost vázané doma, protože abych jela na pár dní ke kamarádce a ona musela kůli nám každý den prát.... To už jsem jednou udělali a nebylo mi to vůbec příjemné. Tak radši všechny zvu k nám 😉 .

delfi
8. kvě 2010

lmm: a jak dlouho máte tu manducu? já jí kupovala taky když byl malýmu 2 a půl měsíce a taky mi v ní doma řval a nechtěl být a zjistila jsem následující : 1. musí být v tý novoroz.vložce až tak do 3.5 měs., protože měl ty nožky nepřirozeně roztažený a asi mu to bylo nepříjemný, 2. musí mít dost podnětů - doma řval protože to tady znal, ale když ho manža vzal ven tak čumákoval ani nezabrečel a dokonce usnul!!! pak si už zvykl a mohl být v manduce i doma. 3. nosila jsem hlavně když chtěl a měl spát, jinak se potřeboval vyřádit a pořád se hýbat. jo a neparfémované mimčo jsem měla taky (až do těch příkrmů, to voda fakt nestačí) koupala jsem obden jen ve vodě, mazala přírodním olejíčkem a zadeček utírala vodou. čím je ale starší tím víc bohužel používám ty komerční věci, protože je strašně od jídla strašně upatlanej, ale snažím se kupovat alespoň ty jemnější značky - sebamed, weleda apod.
kveluse: jojo taky začínám sledovat že malej snad ani nezaznamená že je mokrej, ale samo hned měním. teda nechápu jak to zvládáš každý den prát, věšet a uklízet prádlo - mě to tady vždycky visí min. 2 dny než se dokopu to sundat a složit a pak ještě tak den až 2 než to uklidím 😀

kveluse
8. kvě 2010

No, s tím prádlem jsme to měli nastejno, když ho bylo málo. To se tu válely třeba 3,4 pračky a nebyla jsem schopná to uklidit. Ale teď to skládám rovnou, když to sundavám a pak nahopsám do skříní. Nežehlím. Je to opruz, ale už jsem si na to nějak zvykla... co já budu dělat, až nebudou tolik špinit 😕 😕 😕 😀

lmm
8. kvě 2010

Delfi, manducu používám odmalička, s novorozeneckou vložkou. Ale zrovna dneska jí vyklouzly nožičky po bocích a byla pak klidnější. Možná jí fakt vadí ta správná poloha do M, třeba je to kvůli té dysplazii. Jsem nervózní, když mi tam řve, bojím se, jestli jí neubližuju. Řve i venku, vlastně ji nosím hlavně venku, protože kočár okupuje starší sourozenec, tak abych se vůbec hnula. Naštěstí v ní vždycky rychle usne, chvíli je nespokojená a pak vytuhne.
Kveluse, my taky perem 6x do týdne, taky sklízím a hned věším další. Žehličku ani nevlastním 😅 . U kamarádky se dovolím, jestli si můžem u nich vyprat, obsloužím se sama, aby měla co nejmíň práce, pak přispěju na provoz nebo koupím něco na zub. Na víkend jedu s malou vlakem do matičky Prahy, tak přemýšlím, jestli tahat šílené zásoby plínek, nebo dopoužívat papírovky z porodnice.

katkapr
8. kvě 2010

Díky za oddpovědi holky 😵

johanka.
8. kvě 2010

katkapr, prave som chcela napisat, ze zistujem, ze v satke sa prave perfektne pozna, ked sa jej chce cikat, to sa proste neda prehliadnut, ako sa snazi z tej satky vydrat. Normalne verim tomu, ze v kuturach, kde zeny stale nosia svoje deti, sa to zvlada bez plienok. A v tomto veku ona uz vie peknych par minut pockat, kym ju zo satky vytiahnem, donesiem kam treba, vyzleciem a rozbalim. Ale neviem, ci to vdaka tomu, ze uz nejaku dobu bezplienkujeme, alebo ci je to tak u vsetkych deti. Co do uvazov, ja v poslednych dnoch najviac nosim na chrbte v batohu, zda sa mi to vcelku sikovne na uviazanie. Niektori to sice odporucaju az od 9 mesiacov, ale ini zas, ze da sa uz ked drzi hlavicku. Moja uz krasne sedi, tak som zacala viazat na chrbat a som z toho uuuplne nadsena. Mala je tam podstatne spokojnejsia ako v ktoromkolvek inom uvaze, ja popritom porobim spustu roboty doma aj na zahrade, ona sa obzera, sleduje co robim, a ked mi pritom zaspi, je velmi jednoduche ju vyklopit bez zobudenia.

katka.carska
9. kvě 2010

maminy, nemate strih na rychloprdky ? Najlepsie i s navodom 😅 dakujem

marcik2
11. kvě 2010

Ahoj holky, tak se zase po delší době hlásím. Byla jsem s malou na týden u rodičů a super jsme si to užili. Malá byla hodná a kupodivu fungovala i BKM - kakání až na jedno odchyceno, čůrání tak 70 procent a dokonce se nám podařily i dvě suché noci. Odchytávali i moje mamka a bratr, fakt jsem úplně zírala, jak jim to šlo. No ale dojeli jsme domů a bojkot 🙂 Do nočníčku čůrat nechce a do minuty je to vedle, no však to znáte. Jsem zvědavá, kdy se to zase zlepší, i když mám pocit, že se od včerejška už zase začíná trochu chytat, no ale nechci to zakřiknout.
Jo a mám dobrou historku: byli jsme na návštěvě u jedné pratety, je jí 80, ale je to inteligentní dáma a když jsem šla s malou do koupelny dát ji vyčůrat, tak se vůbec nedivila, hrozně mě chválila a vzpomínala, jak to bylo hrozný, když její nejstarší syn měl AŽ do 13-ti měsíců plínky, že fůrt prala a žehlila atd..... Prý: "U Lidušky (prostřední dítě) jsem si to už hlídala, ta měla plínky asi do devíti měsíců."
Tak jsem celkem zírala. Starší generace se opravdu nediví, to jenom mladí většinou koukají, co že to s malou provádím a přitom všichni mí vrstevníci v CR byli kolem toho jednoho roku bez plínky. Fakt je to zvláštní.

neurologia
11. kvě 2010

marcik2
my sme mali nieco podobne na "cudzich" zachodoch cikala kakala ako besna a potom doma nechcela 😀 ...to je super ze ta prateta to takto brala....to cloveka potesi moja svokra si doteraz mysli ze som "nenormalna" a svojmu dietatu vedome ublizujem...a popritom v dome ked bol mm dieta sa pouzivali latkovky bezne a na nocnik ich ucili odkedy vedeli sediet...tak ju trochu nechapem.... 😅

delfi
11. kvě 2010

marcik: teda to by mě zajímalo jak tvoje prateta dokázala mít už 9ti měs. mimčo bez plín!!! to je fakt výkon a navíc když si člověk vezme že tenkrát nebyl na děti tolik čas (ženská měla na krku ještě domácnost, hospodářství a další děti) tak to smekám! já už celkem pochybuju že do roka budem bez plín, i když BKM se nám samo daří, ale přes den jsou tak 2-3 nehody což rozhodně není málo abych ho nechala bez plín když jdem do města. doma samo bez plín většinu času je, ale ven bych se neodvážila. držím palce při bojkotu a hlavně pevné nervy 😀
neurologia: no jo a proč si to jako myslí??? svokra je švagrová nebo tchýně? 😅 sem se v tom nějak zamotala 😅

neurologia
11. kvě 2010

delfi
svokra-je manzelova mama....tchyne...no ona si to tak zmyslela a nikto jej to nevyvrati...ale na internete si o tom nic neprecita aby bola v obraze...je to s nou tazke esteze sme tak daleko 🙂

sussanah
11. kvě 2010

marcik u nas to taky tak byva, ze kdyz jedeme k rodicum na navstevu, tak mi prijde, ze se maly musi predvest, jak je s nocnikem sikovne a doma obcas dela naschvaly 😎 jj ty deti nas maji zmaknute.. A naprosto souhlasim, ze kdyz jsme my a drtiva vetsina nasich vrstevniku do roku max roka a pul bez plen, tak v cem jsou jako dnesni deti jine, ze se musi cekat do druhych narozenin? 😀

marcik2
11. kvě 2010

Delfi
No ja jsem na ni taky napred nechapave koukala, uz i to, jak se rozcilovala, ze ten starsi byl do 13-ti mesicu s plinkou 😀 No ale jak zacala vykladat, jak to delala, tak jsem si vlastne uvedomila, ze v podstate jela jistou formu BKM - casovani, intuice... Rozhodne zadne tyrani, nuceni, trestani.

Neurologia
Nevim, jak to tenkrat ty zensky zvladaly, nase generace ma k dispozici veskere technicke a jine vymozenosti na to, abychom se mohly vice venovat detem, ale bohuzel uceni na nocnik se odklada na dobu neurcitou s vymluvou - on/ona to jeste nechape.

Sussanah
Taky si kolikrat rikam, ze v cem ty deti byly jine a myslim, ze to bude spis tim, ze byly jine maminky 😀

lmm
11. kvě 2010

Delfi, dvě tři nehody za den, to je právě už dost málo, akorát na procházku do města 🙂. Syn se odplínkoval sám v 19 měsících, pak měl přechodné období, kdy jsme brali na výlet plný batoh slipů a tepláků, ale plíny už jsme nebrali.
Popravdě jsem zvědavá, kdy se odplínkuje malá s BKM. Malej je široko daleko jediné dítě, které bylo bez plen tak "brzo". A když už jsme u naší generace, ptala jsem se mamky, tak já jsem byla bez plen v roce a půl a brácha až po druhém roce.
Jinak náš bojkot částečně pominul, ale malá moc nehlásí. Někdy se na mě řehní, sahá po mě ručičkama, podívám se pod ni a louže. Přitom by to podvědomé vysílání signálů mělo fungovat i tehdy, když je zabraná do hry, ne?

delfi
11. kvě 2010

neurologia: jojo díky za vysvětlení, mě to nešlo dohromady s tím tvrzením, že ona sama dávala na nočník hned jak začli děti sedět 😕
marcik: tak to je fakt dobrá, že to takhle zvládala jojo holt BKM není nějaká alternativní novinka jak si většina skeptiků myslí, ale praktikovala a praktikuje se celá staletí, akorát se to tak vznešeně nenazývalo a nikdo nad tím takhle nepřemýšlel.
lmm: haha tak 2 nehody denně - jen co jsem se pochválila tak dneska utírám loužičky jak divá a i 2 kaky jsem sbírala (počůral se min. 5-6x) jinak to odplenkování asi chápem každá jinak (spíš asi já blbě) já jsem prostě srab abych ho nechala dýl bez plíny kdekoliv jinde než doma když vím že každý den jsou nehody. ale až bude teplo tak se na to asi vyprdnu a bude lítat jen tak 😀 jinak ad signály a hra - ne podvědomně to nefunguje, když je mimís zabranej do hry tak se podle mě a mých zkušeností nedokáže soustředit na víc věcí, tedy že se mu chce čůrat a prostě to nevědomě pustí ani o tom neví...

mirax
11. kvě 2010

Ahoj holky,
ráda bych se k vám přidala...
Mám chlapečka - 2r, vždy jsme používali látkovky, s tím, ž ejsem si myslela, že mu budou brzy vadit a bude ho to motivovat k nočníku...omyl. Před nedávnem jsem si všimla, že ve vaně před sprchováním se vždy vyčůrá...bylo mi jasné, že už volně(vůlí 😉 ovládá čůrání, takže jsem začala intenzivně s nočníkem. Kupodivu nejlépe funguje běhání dom a sholou řiťkou..po dvou dnech jsme měli spotřebu jen dvě pleny na den..zbytek zázračně šel. To mě přimělo popřemýšlet.. a rozhodla jsem se zkusit BKM s malou dcerkou..jsou jí ale už 3 měsíce, to snad nevadí, můžu začít kdykoliv?
Moc toho ale o BKm nevím, poradíte odkaz na nějaké stránky či dobré články? Zítra ji zkusím nechat dopoledne jen tak bez pleny a zkusím pozorovat a odchytávat...Používáte nočník, ten čínský nebo obyč?
Děkuju z aodpovědi...a půjdu si vás teď číst a čerpat zkušenosti🙂))

mirax
11. kvě 2010

tak už jsem koukla na stranu č. 1 a mám co číst celý večer🙂))