Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lalus
4. čer 2010

tak už viem, prečo na SK objednávajú z branakdetem.cz hromadne 😀

200 Kc
Přepravní společnost PPL Slovensko
Expresní balíková služba, která garantuje doručení na Slovensko do 48 hod. od expedice.

za to prepravné mi to asi nestojí 😝

delfi
4. čer 2010

holky a jak často se musí ten kalíšek vylívat? jasně že podle síly ms, ale je to třeba srovnatelný s tamponem nebo to vydrží výrazně víc? a vážně ho pak v sobě necítíte jako tampon? já mám teď dost slabou ms a tampony mi přijdou zbytečný...

johanka.
5. čer 2010

delfi, super, to je asi blazeny pocit, ked sa zacne zase darit po tak dlhej dobe. My mame teraz brutalny bojkot aj nocneho cikania do kyblika. Ako si to ty preckala? Rozculuje sa strasne uz i pri prebalovani (na kyblik sa ani vylozit nenecha, prehyba sa do mostika a pritom sa kludne rozbalena vycika do postele). Davam jej vecer dve plienky a na to flisovu separacku, ale aj tak je uz okolo stvrtej tak zufalo precikana, ze sa len mrvi a nemoze poriadne zaspat. Takze bez prebalenia si to predstavit neviem. Ty si prebalovala ak ked bol pri tom krik? Alebo si nabehla vtedy na jednorazovky? Bojim sa, ze pri jednorazovkach mi zabudne, co sa uz naucila.

lmm
5. čer 2010

Když jsem si kupovala kalíšek, byl v ČR výběr jen z mooncup nebo lunette. Tenkrát běželo na netu nějaké srovnání, z něhož vycházel líp lunette, tak jsem ho koupila, a jsem maximálně spokojená. Dneska už je těch značek spousta, dokonce nabízejí i barevné kalíšky 🙂.
Vylívám v prvních dnech tak co tři hodiny (tampon jsem měla zhruba na hodinu, mám silnou menzes), ke konci třeba jen dvakrát za den. Dá se poznat, kdy je plný, začne jakoby probublávat, dá se ještě dojít na záchod. Necítím ho vůbec, dá se s ním perfektně i sportovat včetně bazénu.
Nám bojkot malinko ustoupil, chytneme tak třetinu, daří se hlavně venku. Teď začíná být hezky, tak se těším, že ji nechám rozbalenou a zjistím nové signály, ty staré už neplatí. A jak jste tu nedávno psaly, že se vám děti počůrávají na bříšku, tak to začala dělat taky (ale prvních 14 dní, co se sama převracela, ne, to je zvláštní). Ale vidím v tom jistou výhodu - když potřebuju, aby se večer vyčůrala před spaním, prostě ji dám na bříško, před odpoledním spaním taky. Dřív jsem musela čekat, až se jí bdue chtít.
Johanko, co zkusit nějakou extra savou plínu, např. bamboo extra s nudlí? Ta vydrží celou noc, je bezvadná.

ludmilabb
5. čer 2010

johanka su viacere vyborne save plienocky na noc, samozrejme nie su velmi lacne ale tak snad sa oplati

luvie
5. čer 2010

@sussanah mně vydrží mooncup jak kdy - první den nebo dva radši chodím i každou hodinu, protože se mi občas nějakým způsobem posune a pak mi i proteče, takže spíše preventivně , ale taky se cítím lépe. Po zbytek periody by fakt stačilo ráno a večer, ale to já taky nesnesu, takže aspoň 3-4x měním.

katka.carska
5. čer 2010

Ako obliekate dietka v noci ? Hlavne tie už pohyblivé ? Máte tu niekto dietko v noci i bez plienok ?

ludmilabb
6. čer 2010

katka u nas nie je sanca 😅

sussanah
6. čer 2010

@katka.carska u nas to taky bez pliny nejde. Ma poradne vycpanou BL a zatim drzi 🙂

johanka.
6. čer 2010

katka, ja ju mam v noci v bodynku a v plienke, v plienkovymi nohavickami, samozrejme. Aj ked je to celkom problem, zapnut to bodynko cez to nocne balenie, mozno ho uz v tychto teplach vynecham. Chvilu som aj uvazovala, ze ju budem mat v noci bez plienky, lebo ked som zacinala s bkm, tak sa mi darilo prave v noci, dva-trikrat sa zobudila, vycikala, napapala a spalo sa dalej. No okolo 5m sa zacala viacej budit cez noc, takze aj viacej papa a cika. Mam pod nou vlnenu nalanolinovanu podlozku, ktora zachytava kalamity, ked sa mi napriklad vycika pocas prebalovania.

lmm
6. čer 2010

Katka, syn je bez plínek, ale ty se ptáš asi na mladší ročníky, co 😀 . S noční plínou míval overal i o dvě čísla větší, to mu plandaly nohavice, nebo jsem ho nedopínala, ale nejdůležitější bylo udržet v teple ledviny, protože se hrozně vrtěl. Dokud to šlo, tak byl navíc ve spacím vaku, kdyby se vyráběly větší, cpala bych ho do nich ještě dneska, abych měla jistotu, že se nenachladí 🙂.

delfi
7. čer 2010

@johanka. no jak nám začal v noci bojkot (probíhal sejně jak u vás, ale on se navíc strašně rozčiloval i při přebalovaní a oblíkání přes den) tak jsem nejdřív bojovala a pak to vzdala a dala mu jednorázovku - na noc. to nám zůstalo i doteď, ale spíš proto, že když bych ho nad ránem dala čůrat tak se mi úplně probudí a pak nezaspí a vstávat v 6 se mi fakt nechce, takže prostě ho v polospánku jen nakojím. kdybych mu dala jen látkovku tak mi nevydrží a bude se pročůranej hrozně mrvit. nepřijde mi, že by z BKM cokoli zapomněl kvůli tý jednorázovce v noci, protože ho v noci nad nočník dávám a čůrá normálně, jen prostě nad ránem už ho nedávám, i když vím že se převaluje že se mu chce, radši ho nakojím, on se při tom vyčůrá do plíny a hned zaspí. co se týká lukování nad nočníkem, částečně mi pomohlo že jsem ho začala dávat nad wc/umyvadlo se zrcadlem/vana/tráva apod. prostě jsem měnila způsob i prostředí. to ale pomohlo jen na chvilku a pak sem zas musela vymýšlet další věci. v tomhle věku ale děti prostě nemaj čas čůrat někam do kyblíku když zrovna objevují nový svět 😀
ad spaní: protože se malej hrozně mrví při spaní a procestuje komplet celou postýlku bez plíny to nepřichází v úvahu. takže má buď overalek nebo jen body s plínkou a přes to má toto http://www.branakdetem.cz/merino-gown-bundles.htm protože nesnese peřinu a pořád se do ní zamotává.

mamusia
7. čer 2010

Ahojte.

Ja Vas uz len nejak citam stale 😉 ....lebo u nas stale tak rovnako.....len som chcela zareagovat,co sa tyka noci a poobedneho spanku u nas. Moja mala mi vacsinou uz aj v noci vydrzi bez cikania,celu noc pekne prespi a okolo pol 7 rano 1x cikame (a to je fakt aj 2dcl asi 😀 ),no potom ako sa vycika,ak nezaspi,tak cika kazdu chvilku.......aj ja pouzivam jednorazovky na noc,no uz rozmyslam,ze budem pouzivat latkovky....no musim si este dokupit,lebo mam iba 27 a to periem asi kazde 4 dni.....no ak zacneme aj na noc,ak sa pocika,tak to bude malo......
Co sa tyka poobedia ked spi,tak vydrzi asi na 99% sucha. Dnes sme boli vonku od 10:15 az do 12-tej a asi hodku spala a prekvapujuco sme sa vratili so suchou plienkou - ja davam aj von jednorazovky - sa hanbim ju davat cikat este.. 😅 iba ked som s mm 🙂
Inak my zas mame strasne problemy so zaspavanim,zacina lozit,tak v momente ako ju polozim je na brusku a odraza sa nohami..proste des!Aj ked je velmi unavena,tak by len lozila a lozila.......som zvedava,ze ak zacne,tak urcite budem musiet len za nou utekat vsade 😀

lmm
7. čer 2010

Mamusia, vidím, že ta naše peřinka na kyčle má svoje výhody, v té se mi malá neotočí 🙂. Jinak je taky okamžitě na bříšku a "leze". Závidím vám suché noci, u nás skončily, nevím, jestli se někdy vrátí. Nedaří se nám, dokonce i můj taťka, který byl z BKM nadšený, se teď zklamaně ptal, proč to ještě zkouším, když to nefunguje.

mamusia
7. čer 2010

Imm vratia urcite neboj 😉 A mala Ti prespi celu noc?Bo ak nie,tak to je najma dovod mokrej noci,ze sa budi a cika......moja ma nastastie (klop,klop 🙂 🙂 ) asi tvrdy spanok,tak to nie je az take zle,ak si obcas cvrkne....
Ale to zaspavanie je strasne teraz!Musi si asi zvyknut,ze aj inak sa da spinkat,ako len na chrbte.
Mm zas neznasa BKM v poslednej dobe,bo sa mu mala nechce drzat nad nocnikom... ☹ No ja to nevzdam!!!A dufam,ze v roku budeme bez plienok 😉 ja som bola od 9 mesiacov bez,tak aj s mojou malou to zvladnem!!!!Mam predsavzatie do noveho roku,kedze sa narodila 01.01 😀

johanka.
7. čer 2010

delfi, no tak to je presne to iste, tiez sa strasne rozuluje pri prebalovani aj cez den. Takze ju balim potom sediacu, stojacu, visejucu mi na ruke... to znasa trochu lepsie, je to zabavnejsie nez lezat na chrbte, vsakze, ale zas sa to odrazi na kvalite uviazania plienky 😅 A to bol ten bojkot, co vam skoncil az teraz? Tak to sa mam co tesit. Este chvilu s tou nocou pobojujem, nechce sa mi do jednorazoviek.

delfi
7. čer 2010

mamusia: to s tím uspáváním přejde. malej měl úplně to samý, přešlo to zhruba po pár týdnech a od té doby většinou usíná na břichu, jen už nepase ty koníky...tak pevné nervy.
johanka: no myslím, že tam ještě byly nějaká světlá místa. ten brutál bojkot začal až když začal lozit, tj. od 8. měsíce zhruba do 10. měsíce, ale vy jste pohybově trochu napřed takže vy ho asi budete mít dřív. já taky nechtěla do jednorázovek, ale když sem už poněkolikáté za sebou malýho HODINU uspávala mezi 5-6 ráno tak sem se na to vyprdla. můj i jeho klidný spánek mi je přednější než BKM

lmm
7. čer 2010

Cheche, ženské, jak to tak čtu, tak nás pravý bojkot teprve čeká, to už budeme asi úplně na nule. Dneska kyblík zůstal suchý, stejně jako včera, naštěstí jsme párkrát zalily venku kytky, jinak bych fakt propadla splínu.
Mamusia, malá spí tak do pěti do rána, v noci se samozřejmě párkrát zavrtí, když má fázi lehkého spánku, no ale vzbudit se nevzbudí. V těch pět už je počůraná, plína není horká, takže je to dřívější, znovu po kojení čůrat nechce, takže za dvě hodiny, když vstává, je zase mokrá. Ale nechci ji v noci ani v těch pět nijak trápit, se synem jsem vstávala přes rok o půl páté, jsem ráda, že ona po té páté ještě vůbec usne.
Jo a v manduce se mi vyčůrá úplně v klidu. Vrtí se v ní furt, třikrát ji vytáhnu, jestli to není na čůrání, není, vytáhnu ji počtvrté a je mokro. Jo, je to boj, ta slavná BKM, bohužel je to udička, na kterou se člověk chytne a už se nemůže pustit 😲 .

sussanah
7. čer 2010

@delfi ja jsem zjistila, ze malemu je uplne fuk, jestli ma latkovou nebo jednorazovku, on se proste v noci mrvi, protoze chce podle me curat, pak se v polospanku vycura do pliny a spi dal. Zkousela jsem ho davat i na hrnec, ale vysledek byl, ze se probudil uplne a pak chtel kojit, takze jsem to vzdala, nechavam ho v noci v jedne, on sepomrvi, vycura a spi 🙂

sussanah
7. čer 2010

@lmm ja bych to jeste fakt vubec nevzdavala, me zacal maly opravdu trochu fungovat, az pobral nejaky rozum, coz mu bylo tak 4m a neco. Ja si myslim, ze te proste mala testuje a testuje taky sebe a tak 😉 Uvidis, ze se to jeste zlomi a budes zirat jak 🙂

sussanah
7. čer 2010

@lmm mozna bych jeste poradila, zkus to fakt tak nehrotit. Upichni se na nejake body, napr po spani a zbytek zkus treba nejakou dobu vubec neresit. Uvidis, treba zabere tohle 😉

delfi
7. čer 2010

@lmm asi má před sebou nějaký vývojový skok proto nechce čůrat. divný ale je, že nám se kolem 3 měsíce začalo opravdu dařit - a pak to kolem 6 měsíce zase přešlo 😀 . tím začalo dařit myslím že čůrání jsem i v noci vychytávala tak na 70%, ale šlo to nějak samo. je fakt že malá si asi trénuje ty svěrače, holčičky jsou vždycky vývojově napřed.
susanah: a nevadí mu potom ta mokrá a studená plína? malýmu právě vadila, že se kvůli ní vrtěl. teď v jednorázovce se mrví, pak se vyčůrá a spí dál, v látkovce se mrvil dál...

sussanah
7. čer 2010

@delfi od te doby, co mu davam flisovou separacku, tak mu to nevadi. Zkousela jsem to i s jednorazovkou a vysledek byl uplne stejny, snad jen ze s tou flisovou separackou ma mnohem sussi zadecek nez s jednorazovkou 🙂 Takze u nas je to asi fakt, ze chce curat a jak se vycura, tak spi

delfi
7. čer 2010

@sussanah no já flees separačky mám, ale použila jsem je asi tak 3x a pokaždý měl malej spocenej zadeček a ta separačka byla navlhlá asi tím potem, bo plína byla suchá, tak jsem je už nepoužívala. no ale bude to asi stejný jako v jednorázovce že?

sussanah
7. čer 2010

@delfi jake ,as ty separacky? ja mela nejprve haipa daipa, to byla katastrofa a pak mi holky na latkovkach poradily deku z ikey a rozstrihat a to jsou genualni a levne separacky 🙂 Jinak nas je taky horkokrevnt jak hrom, prave mu resim letni variantu latkovek, protoze v tom vedru ma sice plinu nepocuranou ale navlhlou potem 😅

delfi
7. čer 2010

@sussanah jo mám haipa daipa.....takže říkáš mám koupit deku z ikei? letní varianta látkovek - za tu bych považovala klas. čč nebo vv a vlněný svrchňáky, nebo lépe jen vlněný obdélník. ale úplně nejlepší jsou jen slipoury 😀 holky jak řešíte když máte mimi v kočárku bez plíny? myslím jako aby nepočůralo kočárek - podotýkám sporťák ten má ty kšíry i mezi nohama. já mám látkovou podložku s pul vrstvou (ale ta je vcelku, není tam na tu kšíru průstřih) a pak taky podložku s ovčí vlny - ta průstřih má, ale že by se mi pokaždé když se mi počůrá jí chtělo prát to fakt neee. nebo myslíte že by ta ovčí vlna nesmrděla po moči když bych jí po příjezdu domů vyvětrala? mám tuto http://www.branakdetem.cz/ovci-kuze-do-autoseda...

sussanah
7. čer 2010

@delfi jj deka Irma z Ikey, stoji 29,- takze za pokus to stoji ;) Na to leto budou i vv moc (my pouzivame pres den jen vv), takze ted asi koupim metraz bambusoveho fleecu, rozstriham na velikost vv, takze po prelozeni budou jen 3 vrstvy, coz by mohlo savosti nahradit klasicky vv a melo by to byt prodysnejsi a na nehodu dostacujici. Na to vlneny odbelnik a mam usite fajnove kalhotove plinky, ale pouze z upletu (barevneho 😵 bez saveho jadra, jen aby to drzelo na miste. Tak jsem zvedava, tenhle tyden mi to ma prijit, tak to odzkousim a poreferuju 😉
Uz jsem taky uvazovala, jak ho budu davat kdyz tak vyhledovedo kocaru bezpliny a zatim bezvysledne. Moc se mi tam nechce davat jednorazovou podlozku, to moc nevetra. No zatim jsem to vlastne ani nevymyslela, takze jestli na neco prijdes, tak napis 🙂

lmm
8. čer 2010

sussanah, nám se krásně dařilo první měsíc, to jsme vychytaly tak 90%, noci byly suché. Nevzdávám to, jak jsem psala, udička se zasekla, pustit už se nejde 🙂. Jen si občas nadávám, jak si komplikuju život. Nebýt BKM, neřeším při jízdě v metru, že se chce malé čůrat 🙂. Myslím, že to ani nijak nehrotím, už zdaleka ne.
delfi, ono to jde od desíti k pěti už dlouho, zlomová byla hexa, ta jí dala tak zabrat, že přestala úplně, teď zas něco malinko, ale myslím, že zrovna prochází tím vývojovým skokem, o kterém píšeš, začala se otáčet na břicho, zkouší lozit, je jak živé stříbro, úplně jiné kafe než syn.
holky, nikdy jsem nepochopila, jak fungují fleesové separačky. Vždyť fleese nesaje, ne? Deku i Ikea mám doma, klidně bych ji rozstříhala, ale nějak se mi tomu nechce věřit, navíc je to umělotina přímo na zadeček...fakt se vám to osvědčilo?

sussanah
8. čer 2010

@lmm no prave ze fleece nesaje, proste to tim projde a zustane suche. Ano, je fakt, ze to neni bio bavlna certifikovana namimca do 3 let, to je pravda, ale zas muj uz ma 8 mesicu, tak si myslim, ze tohle uz zvladne. A teda me se osvedcilo uuuzasne, pouzivame na noc a vyjimecne na dlouhou cestu autem, kdy hrozi, ze se pocura, takze to nema cely den na zadku 😉
JInak onyasi ty zivejsi deti budou s bkm na tom trochu hur, je to proste pro ne zdrzovani 😀 Ale taky si nekdy rikam, ze mozna to moc resim, kdyz vlastne ho kontroluju i na prochazce, jestli nechce curat nebo tak. Ale zas, alespon se spolu nenudime a ted v posledni dobe uz docela zacina i hlasit, kdyz chce 🙂 Pokud neni ovsem zabrany do hry, to se pocura a nic 😕

mamusia
8. čer 2010

Ahojte.

A Vasi detom nie je teplo,ked im davate do kocika(pod bodicko)ovciu vlnu,alebo flees,alebo tu deku? Moja mala sa ide uvarit vo vsetkom a neviem si predstavit,ze by mala nieco tak velmi hrejive pod sebou. Ja dnes idem kupit prve nohavicky 🙂 zmensim ich a nieco tiez musim vymysliet pod nu do kocika a auta.
Nasi mali take paplony z ovcej vlny a som sa pytala,ze ci ich este maju(bo uz ich nepouzivaju),tak si vezmem to,no skor s tym pocitam na zimu,teraz fakt nemam napad.....mozno ze len dam pod nu plienku....nieco zachytia nohavicky a nieco plienka,ak si cvrkne,no kocik je z takeho materialu,ze nevyzera,ze by moc rychlo navlhol...tak uvidim ako bude fungovat 🙂