Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
8. črc 2010

@tikasi jo a pozdejsi vyvoj: to klubicko pomaha, jak jsem psala, ale neboj, to traveni se casem upravi, nam se to teda spravilko az s prikrmy (temi to ted reguluju, jak je potreba). Akorat uz jsme koupili klasicky nocnik, ale nejak se nemuzu dokopat ho zacit pouzivat, nejak mi klubicko vyhovuje a maly mi navic z nocniku zdrha... Ja ani nevim, jestli s tim klasickym nocnikem mam zacinat 😅 😕

johanka.
8. črc 2010

@zuzule gratulujem a tesim sa s tebou. A ticho zavidim, ja som tak uspesna nebyvala 😔 Mozno aj preto, ze Miska nebola nikdy take babatko, ze napapat, vycikat, spinkat, vycikat. To bolo skor vrieskame, papame, vrieskame, viac-menej neuspesne sa uspavame a tak dookola 😀 Klud bol, len ked bola nacucnuta na prsniku a ja som so slzami v ociach volnou rukou hladala po internete utechu, ze ci je toto normalne 😀

@dadude dobre mi padne kazde slovo povzdudenia teraz, vdaka. My mame nekonciaci bojkot. Rezimotrasenie pokracuje, poslednu noc mala zase od druhej do stvrtej biely den. Mozno aj prikrny nieco robia, konecne sa mi to nej dari dostat tolko, ze jej to uz pozmenilo stolicu. A ona si tak okolo druhej-tretej v noci zmysli, ze potrebuje kakat. Ale aspon to spravidla odchytim, takze "stastie v nestasti". Do toho sa jej prerezavaju dalsie zuby, horne dvojky (a jednotky tam pritom nema, len naspodu - to bude usmev 😅 )

@tikasi tiez myslim, ze v pohode len na kakanie, ked ti to tak vyhovuje, to je podstatne, aby ste z toho obe mali dobry pocit. Ja vlastne teraz tiez odchytavam len nejake kakanie, a som rada, ze aspon nieco.

@luvie to mas fajn, ze aspon obcas mate svetle bkm chvilky. Ja v podstate nejaku dobu len prebalujem, co sa cikania tyka, pripadne nechavam s holym zadkom na zahrade. Aj mam tak menej plienok, a tiez proste obcas nezvladam, nahanat ju s plienkou a pulkami a za pochodu a zuriveho protestu balit. Moja zas cikava menej casto a riadne davky. Inak podobnost velka, tiez sa stavia na nohy a pred par dnami zacala znova dzavotat: ga-ga, ba-ba, kva-kva, ajajaj, meme. Fakt sa toho s nou vela deje, aj na spanku sa jej to odraza. Odkedy som ju vecer ulozila, uz som za nou bola styrikrat ju znova uspat 🙄 No, idem asi tiez uz spat, druha hodina nocna sa blizi...

sussanah
8. črc 2010

@johanka. pockej, az ji obe ty dvojky vyrostou 😉 Nam vyrostly jako prvni zuby prave dvojky nahore, proste upirek 😀 Jinak s tim spanim, muze to byt, ze fakt v tomhle veku objedvuji deti vice svet, u nas byl spanek mezi 6-8mesicem uplna katastrofa. A potom se to zlepsilo a spolu s tim i bkm. Ted mu uz i ukazujeme, co udela do nocniku a vzdycky se strasne smeje, jakou ma radost. Akorat se chce nekdy podivat jeste driv, nez mu utru zadek od kakani 😀

tikasi
9. črc 2010

Dakujem za rady,skusim zatial to kakanie a uvidim,mozno sa ozaj casom stane zo mna rovnaka "zavyslacka" ako vy 🙂)))

ludmilabb
9. črc 2010

@johanka. ešte pred časom ste tu spomínali sedenie bábätiek tak u nás kedže som si povedala, že Sofiu nebudem pasívne dávať sedieť a ona nebola dáka sedeniu chtyvá kedže sa veľa plazila a staticky sedieť by ju ani nebavilo, počkali sme si do deviateho mesiaca kým nezačala z plazenia loziť a tým pádom prešla z bočného sedu do normálneho ale jasné že ostatné detičky sedeli už dávno predtým, je to fakt rôzne

ludmilabb
9. črc 2010

@johanka. ako čítam máte perné obdobie tak držím palce a prajem pevné nervy treba dáko vydr žať u nás sa striedajú dobré dni so zlými takisto jednoducho niekedy si už myslím, že sú to len také náladové črty 😝

nis
9. črc 2010

Zdravim vas, prdola ma 4m a cca od sesti tydnu bezplenkujeme, ale posledni dva tydny jsou komplet krizove, sice chytame(vic se dari tatkovi) ale vetsina jde do plinek pripadne kamkoli jinam. Doposud jsme byli v pohode s mensimi vykyvy ale to se behem dvou tri dnu srovnalo. mate zkusenost s tim kdy by sme se mohli varatit zase do sucha?? 🙂 Po ockovani jsme byli do dvou dnu tez v pohode rikam si jestli to nemuzou byt ty vedra..... 😒

misha_
9. črc 2010

Ahoj, bezplenkujeme neco pres mesic, male ted jsou 4 mesice a porad jsem mela pocit, jak nam to jde krasne - dokud jsme pouzivali papirovky. Vetsinou stacily dve na den a jedna na noc (ta casto zustala na dalsi den). Ted jsem ji zacala davat ctvercovku a docela koukam, kolik se toho nepozorovane vsaklo. Papirovka vypadalo jenom jako zmuchlana. Vcera jsem neumyslne vyzkousela, jak to mame se satkem a curanim- jako spunt urcite nefunguje (jak nekdo driv psal 🙂. Jeste, ze bylo teplo a satek rychle uschnul 🙂
Chtela jsem se zeptat na radu, jak to s latkovkama resite vy. Zasoba papirovejch pomalu dochazi a dalsi rozhodne kupovat nechci. Takze - mam kupovat klasicke svrchnacky nebo to opravdu pobere ten vlneny obdelnik. Uvazovala jsem i o fleecovych (daji se jednoduse vyrobit), ale ty pry zas nejsou vhodne na noseni - tak nevim.

prsky
9. črc 2010

@misha_ ja pouzivam na nosenie (a uz aj na noc, lebo cika v noci teraz tak 1-2x) pulky gro baby a stvorce od imse vimse - rychlo schnu, som spokojna. fleecove vrchne gate som mala jedny, mne sa moc nepacili, ale inym vyhovuju. treba skusit 😉

prsky
9. črc 2010

@nis to chce vydrzat, snazit sa odkukat, ci nahodou nedava nejake znamenie (napr. vypuli oci, meta rucickami/nozickami) - ono sa to zvykne aj menit, pripadne sledovat, v akych intervaloch zvykne cikat. teraz v teplach cikavaju niektore deti menej (ale to zavisi aj od toho, ci piju viac a ci sa vela potia). nasa mi dnes prisla oznamit, ze aaaa - to bol taky tlaciaci zvuk a k tomu zatla pasticky, ja som sa straaasne potesila, ze sa konecne vypytala a ona uz mala ocikane gatky 😀 ale aspon zahlasila, ze sa cosi stalo 😉

sussanah
9. črc 2010

@misha_ svrchnaky jsou jistota, ale v tech vedrech to trebamalemu nedavam. Ten vlneny obdelnik je dobry, ale zase vlozit do neceho, treba cc na osminy, vo a pak do novoskladu. Nebo mnou nove objevena varianta jsou treninkove kalhotky bundles, dovnitr bud cc nebo proste nejake save jadro a jeste pas z Irmy flisove deky a drzi to bezvadne 🙂 U nas bych to sice nedala do autosedacky (maly ma 10kg, tak by to asi provlhlo), ale pokud je tvoje mala lehka, tak v pohode. A nebo svrchni kalhotky vlnene, to si holky hodne chvali na leto. Kdyz tak se koukni na https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... tam ti holky poradi 🙂

lmm
9. črc 2010

já jsem se naprosto zamilovala do těchto: http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S... . jsou tenounké, lehounké, jemné, vůbec nekoušou a dobře schnou. nikdy jsem moc neholdovala vlňáčkům, ale tyhle mě dostaly. flísové jsou na léto dost tlusté plus umělé. pulky nedýchají.

luvie
9. črc 2010

@johanka. tak Kačce ještě zuby nerostou, ale spaní má taky dost ujeté, a bez plenek to nejde vůbec... dnes ráno jsem věděla, že bude kakat, ale na nočník nechtěla, ani sedět, ani klubíčko, hrozně se vztekala a řvala jako bych ji zabíjela... Položila jsem ji nahatou na náš bílý koberec, že se jen obleču a dám jí plenku. Ona kousek odlezla a už tam byla hromádka 😀 no, a máme pokřtěno. a tak je to celé dny, o nocích ani nemluvím - to je furt durch. Ale je fakt, že teď se učí takových nových věcí, furt něco zkoumá, trénuje dřepy, odpoutává se ode mě, tak budu věřit sussanah, že to je přechodně 🙂 Dík za podporu, @sussanah 🙂 No a jsem ráda, že se Miška už rozpapala, Kačka taky trochu víc začíná jíst, ale nejradši si to dává do pusy sama... našla jsem nějaké info o tzv. baby-led weaning, což je metoda podobná tomu, co intuitivně praktikuju od samého počátku, založila jsem tu diskuzi, ale zatím dosti negatvní ohlasy - no já se odradit nenechám 😀 viz https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-led...

@nis BKM je pořád jak na houpačce, máme to tu všechny - jednou se pochválíš a pak zas pláčeš 🙂 ale i přes krizová období nás to tu myslím všechny dost pohltilo. Těžko říct, jak dlouho to u vás bude trvat, nech se překvapit 🙂

@misha_ já mám fleecové (haipa daipa) nejradši a nepřijdou mi jako nevhodné, jsou celkem prodyšné, v šátku je to ovšem horří, ale to je snad se vším... Je ale fakt, že ve vedrech ji mám hodně bez plenky. Každopádně se mi s nimi dobře manipuluje, cvoky jsou lépe ovladatelné než třeba suchý zip na pulkách Imse Vimse, co máme taky... zvláště na prochajdě, když si třeba nemám kam položit a plenku jí nasazuju na klíně nebo za chůze 🙂 s obdélníkem nemám zkušenost, vlněné kalhotky jsou asi nejzdravější, ale u nás se používají jen na noc, přes den jsou moc nepraktické...

rampa
9. črc 2010

no u nas ziadny velky pokrok. cikania este ako tak odchytavam - ked casujem. ale to kakanie... vcera som sa tesila, ze konecne aspon hlasi, ked je pokakana. no dnes lezala na podlozke, hrala sa, vypravala - proste spokojne dieta. ja som lezala vedla nej, ked som zrazu pocula tichucky nenapadny zvuk - nikdy som taky nepocula. nedalo mi to, kukla som a dieta pokakane. a ako!!! kludne si lezala, hrala sa a vypravala nadalej. keby som tam nelezala, tak fakt neviem, ci by jej to vobec niekedy zacalo vadit... joj, joj, aspon z tych cikani sa tesim. a tisko zavidim vsetkym, ktorym sa tak skvelo dari 😉

sussanah
9. črc 2010

@rampa ja myslim, ze je normalni, ze kdys si mimca hrajou, tak na to nekdy zapomenou, ne? Vzdyt i batolata ci 3letaky se musi obcas hlidat, kdyz se zaberou do hry 😉 Takze proste to se stava a jede se dal 😉 🙂 Nas taky nekdy hlasi ukazkove (jako dnes v kocarku, hodka a pul na prochazce, dvakrat jsem vysadila na curani a pohoda) a jindy na to dlabe a to zcela okate 😀

rampa
9. črc 2010

@sussanah vdaka za povzbudenie. ja to nevzdavam. a pevne verim, ze raz zacne aj nieco signalizovat. lebo zatial nula bodov. ale ved este to skusame len tyzden. moc by som chcela od tej mojej malej potvory 😀

sussanah
9. črc 2010

@rampa dej signalum cas, nam zacal poradne signalizovat az tak kolem 6m a to taky jen nekdy. Do te doby nic nebo jsem byla slepa 🙂

johanka.
10. črc 2010

@rampa u nas to tiez bolo viac o casovani nez o signaloch, ja som na nej proste nic nevidela. Aj som ju mala rozbalenu na podlozke a cumela som na nu, ze ako to bude prebiehat, no proste cikala len tak mimochodom. Potom mala aj obdobie, ked zvykla ohlasit bud nejakym kopanim, ked sme ju mali na rukach, alebo zaplakala, ked sa hrala pod hrazdickou, no netrvalo to dlho. Pri niektorych detoch asi treba viac casovat nez spoliehat sa na signaly.

johanka.
10. črc 2010

@luvie tak je, v poslednych dnoch sa mi do nej dari dostat aspon za lyzicku prikrmov, co je u nas pekny pokrok. Najlepsie mi to ide tak, ze ona ma v kazdej ruke jednu lyzicku a tretou sa triafam ja: vzdy si pockam, kym si zacne sama jednu z lyziciek strkat do ust a nejak povedla nej jej supnem trochu jedla. Vtedy to oblizne a pomlaska si, berie to stale ako hru a proste sa musi krmit akoze sama. S tym spankom - asi to naozaj patri k tomuto obdobiu, ako vravi sussanah, snad to predje, dufam, ze co najskor.

johanka.
10. črc 2010

@ludmilabb to sedenie - ved prave ide o to, ze co si deti pytaju, a co teraz budes robit, ci budes pocuvat dieta alebo knizky a vseobecne rady doktorov. Niektore deti vraj naozaj sedenie nebavi. Moja praveze sediet velmi chcela, ale tak, ze sama, nie v nejakej sedacke. Mala lepsi vyhlad a mohla sa lepsie naciahnut za hrackami. Ale zase sa velmi neplazila, sice to vedela, ale potrebovala sakra dobru motivaciu, aby to robila.

delfi
10. črc 2010

ahoj holky tak jak si užíváte léto? musím říct, že mě čím dál tím míň baví dávat malýmu pleny, tak už i v kočárku je bez plín, ne sice úplně bez nehod, ale v rámci možností je to v poho. akorát ty noci...tam prostě nechytím nikdy nic a tím že má papírovku ani nevím přesně kolikrát čůrá. tuším že asi 1-2x a to až ráno, ale kdybych ho dala vyčůrat tak se mi komplet probudí a já si ráda pospím 😀
jinak abych se tady nějak nechválila, před 3 dny se mi pokadil do plíny a to dokonce 2x v jednom dni (jednou když jsme byli ve městě a jednou do papírovky před spaním) 😲 už si ani nepamatuju kdy se mi takhle pokadil naposled. normálně na nočník nechtěl a bez evidentního tlačení na mě náhodou vykoukl bobek (a to jsem plínu kontrolovala jen náhodou)...
ad svrchňáky: doporučuju tenký vlňáky, pokud teda už nekadí do plíny příliš často. i ten VO by byl v pohodě, ale ten teda kakání kojených mimin rozhodně vůbec nezachytí. já jsem ho uchtávala jen do bodýčka a stačilo to, i když se to trochu pohnulo, vždy to udrželo a neproteklo mi nic na body.

luvie
11. črc 2010

@delfi taky Kačce nedávám moc plenky, vlastně ji ani moc neoblékám, nebaví ji to...

No a jinak: teď má takové období, že se jí nechce nic - na nočníku se vzteká, kaká bud do plenky nebo na zem, s čůráním je to to samé, ale aspoň nečůrá v šátku, jediné pozitivum. Tak jsme na zahradě, čůrá na zem 🙂

lmm
12. črc 2010

Luvie, to zní dobře, kdyby sem někdo BKM a počasí neznalý nakoukl, tak si pomyslí, co jsme to za matky, jsou líné dát plínku a dokonce i oblíct 😀 .

lmm
12. črc 2010

A teď, když jsem si přečetla tu diskusi o kouscích jídla, tak líné i to jídlo pomixovat 🙂. Fandím ti, z negativních reakcí si nic nedělej, my alternativci si ostatně musíme zvykat 🙂.

zuzule
12. črc 2010

Holky, tak my v tomhle vedru dáváme Honzulkovi ven akorát tričko krátký rukáv a svrchnáčky (máme wonder wraps) a do ní složenou čtvercovku...někdy ale taky větráme prdku 😀

barica
12. črc 2010

holky, mate nektera zkusenosti s tim, ze by ditko 4 mesice uspesne, nekdy mene uspesne, ale preci🙂, curalo na nocnik a ted se to najednou ze dne na den zvrtlo a proste na nocnicek curat nebude a nebude?! plina je pry pohodlnejsi🙂?! je ji 8 mesicu a zacina lezt, tak mozna pro to, proste na nejaky nocnik nema cas🙂, fakt by me zajimalo, jestli ji tim mam jeste "otravovat", nebo se na to vyprdnout, clovek to prestane bavit, kdyz cely den zkousi a ona to odmita a pak se pocura do plinky, tak zacinam resit, jestli ta plinka neni pohodlnejsi i pro me🙂))

johanka.
12. črc 2010

@barica ano je to uplne normalne, skor by bolo nenormalne, keby sa vam to nestalo. Presne v case, ked sa deti zacinaju hybat a objavovat svet, je pre nich nocnik zbytocne zdrzovanie sa v zivote 😀 Jedine co sa s tym da robit, je zrejme preckat to. Niekedy zafunguje zmena prostredia (nedavat na nocnik ale na zachod, presunut nocnik inde...), no je mozne, ze to zaberie len na chvilu. Myslim, ze ked nechce, tak je dobre nenutit, teraz po tebe proste chce neotravovat takymi blbostami ako nocnik, lebo su dolezitejsie veci na svete. Ja som na tom momentalne tak isto, len prebalujem, pripadne utieram kaluze.

sussanah
12. črc 2010

@barica jj je to normalni,zalezi na tobe, jestli chces pokracovat nebo toho nechat 😉 Tohle obdobi mivame sem tam taky, ale vzdycky se to vrati k normalu. Ted uz to nebyva dny, ale spis treba den nebo pul den. Ale posledni velky bojkot byl asi 5 dni, kdy bylo plin uplna hromada.
Ja jinak v tech vedrech jsem rezignovala na plinu uplne, ma jen slipy a v tom slozenou bmb ctverec 30x30(bmb flaus tenky), takze to jen pobere to nej, slipy trochu protecou, ale nemusim utirat louzicky, na to ja jsem lina 😀 Ale teda vedra jsou fakt k padnuti, maly je chudak cely zpoceny a ma snad vsude potnicky, a to je vetsinou jen v tech slipech nebo uplne na holo 😕

barica
13. črc 2010

Toz my jeste vydrzime, preci jen je to pro me dost dulezite i kvuli tomu, ze bobek jeste do nocniku smeruje🙂... zatnu zuby a snad se zase zlepsi🙂

sussanah
13. črc 2010

@barica no pokud vam jde kakani, tak bych se toho nevzdavala. Je to fajn, ze clovek nemusi prat pokakane pliny (nebo alespon ne moc casto 😉 Drzim palce 🙂